Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

babuna
12. dub 2016

@werumka diabetolog málem spadl ze židle - na hypošku jsem měla chleba - salam syr, vajíčko - to co doporučili - mám ubrán opět inzulín v noci na 80% a přes den na 90% .. on to i připisoval stresu který mám teď (máme nějaké problémy v baráku kde bydlíme a tak se to odrazilo takhle) ... mám celkově pořád nízký cukr a mají strach aby malá nebyla moc malá... prý se mám držet v rozmezí 5 - 8 to je ideál ...tak to zkusím ... 🙂

pe_ma
12. dub 2016

@alert tak s tímto neporadím, ale věřím, že dr něco vymyslí a bude vše ok! ;)

pe_ma
12. dub 2016

@babuna koukám, že to je fakt alchymie!

werumka
12. dub 2016

@babuna Myslím, že při stresu slinivka bude inzulín produkovat. Stejně jako je produkovanej třeba adrenalin, který zvyšuje glykémii. Já jakmile je glykémie pod 3, tak vždycky hned sladký pití. Protože kdybych si na tuhle glykémii dala chleba, tak ten zabere až za delší dobu, mezitím se hypo ještě bude nějakou dobu prohlubovat a pak mi jako následek glykémie stoupne. Což se Ti mohlo stát taky, potom zase zafungoval inzulín ze slinivky, takže jsi ráno měla zas hypo...

werumka
12. dub 2016

@alert Ahoj, jak se u Tebe ta alergie projevuje? Chtělo by to znát přesnou příčinu alergie (na nějakou složku inzulínu nebo toho kovu). Inzulíny jsou různé, ten se pak dá vyměnit. S jehlou nevím. U inzulínových pump jsou umělé kanylky, takže tam pak ta alergie nevzniká. Ale to nevím, jak by bylo s pojišťovnou. V případě, že by byla potvrzená alergie na kov, pak by to asi na čas schválili... Já jsem měla občas po vpichu to místo zarudlé, nebo mě svědilo, ale jinak nic zásadního.

alert
12. dub 2016

@werumka no vubec nevim co dr. vymysli, tak jen tak sonduju jestli tu nekdo nemel totez. Je to tak, ze mam takove podlite minipuchyrky po celych rukach a ode dneska uz i po obliceji a pali me to v te ruce po vpichu. Na nic jsem nikdy alergicka nebyla. Tak cucim jak blazen co to je.. Svedi to samozrejme jak cert. Takze snad to vyresi zmena druhu inzulinu nebo ta pumpa, ale ja mam blbou jen tu ranni hodnotu na lacno, jinak zatim uplne v pohode.. Takze denni inzuliny nepotrebuju a vystacim s dietou.. No uvidime, ale diky 😉

werumka
12. dub 2016

@alert Je možný, že máš alergii na nějakou přídavnou látku. To by asi pumpa nevyřešila. Ale jiný druh inzulínu by mohl. A budou Ti dělat nějaký testy? Četla jsem o alergiích na Lantus s tím, že se pak zkusil Levimír. Ten se ale dává dvakrát denně, protože má kratší působnost. Což by asi bylo to nejmenší. Těch "dlouhých" inzulínů je víc. V pumpě je jen rychlý inzulín, který ale plní stejnou funkci, jako ten dlouhý, protože ta pumpa dává minidávky rychlého v krátkých časových intervalech.

pe_ma
12. dub 2016

@alert já mám levimir a píchám jednou...chce to asi vyzkoušet

alert
12. dub 2016

@pe_ma
@werumka To jste me potesili. Dekuju. Tak snad udelaji jen nejaky testy a popr. daji treba ten Levimir. Mam hruzu z toho, aby me neposlali kvuli takove kravine do nemocnice a tam, ze me nedelali x dni pokusnyho kralika a nezkouseli tisic variant. Snad se to poresi jen timhle v klidu doma. Jinak ruka vypada uz po vysazeni asi takto..

pe_ma
12. dub 2016

@alert držím palce! vypadá to jako můj ekzém, takže chápu, že je to na prášky :(

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Jojo, tam záleží, na co se nasazuje. Ale obecně má kratší dosah, než ten Lantus. Ten pokryje opravdu celých 24 hodin, zatímco Levimír klesá asi po 16 hodinách. Což při špatné lačné asi ani není potřeba. Tam jde hlavně o tu noc...

@alert Taky mi to připomíná ekzém, ale už od pohledu to svědí 🙂

pe_ma
12. dub 2016

@werumka no mě právě napadlo, jak jsi to ted napsala, jestli to není důvod, že mi někdy skáče ten cukr v druhé hodině po večeři, jak sme se jednou bavily...občas mi to udělá pořád...a lačná se mi ted drží tak na 5,4

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Hm, to je vlastně možný, to by asi vysvětlení bylo... Můžeš se na ten Lantus zkusit zeptat, jestli by nebyl lepší... případně fakt rozdělit Levimír na dvě dávky - jednu večer, jednu ráno... Zkonzultuj to s doktorem, uvidíš.

alert
12. dub 2016

@pe_ma musim rict ze az na tyhle osypky mi ten lantus fungoval super. Opravdu 24 hodin takze jsme mela super nizke glykemie na lacno i po jidle a ani se nemuslea temer omezovat. Takze doktorka i ja nadseny jak je to prima a ted to jde do haje. Coz me stve.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka zkusím se zeptat...jdu až 29. :(
@alert to chápu, že to naštve! určitě něco vymyslíte 🙂

babuna
12. dub 2016

@werumka mno je to šílené třeba měsíc dva klid a pak mám dva tři dny tohle a pak zase nic... já dříve také měla nachystaný juice nebo nějaký studený sladký čaj nebo ovoce jenže jsem dost přibírala (jak mám pořád nízký cukr prý má tělo prostě hlad) tak mi doporučili právě ten chleba ... vrátím se v malém k tomu sladkému bylo to lepší to máte pravdu ... alchymie to je to teda jo ... 🙂

alert a pe_ma - holky kam si ten lantus pícháte ? já si lantus musela píchat do nohy (stehna) nebo do břicha, prý ale je lepší to stehno a střídat levou pravou je pravda že jsem nedesinfikovala (nedesinfikovali jste ? že by to bylo tím) ...

pe_ma
12. dub 2016

@babuna já píchám všechno do břicha a desinfekci nepoužívám, popravě, prý není potřeba, ale mě to nic nedělá...já mám ekzém od mala, ne po inzulinu 🙂

alert
12. dub 2016

@babuna tak ja pichala do ruky a bez dezinfekce. Mozna ze mi ted doporuci jinou koncetinu 😉 At mam ty fleky aspon rovnomerne ze 😁 Tehotenstvi to je holt radost. Co se tyce vyvolavani porodu. Nevite, je to nejak dane? Minule jsme mela cukrovku jen na diete a vyvolavali az ve 40tt. Ted s inzulinem od 20tt to bude taky tak? Asi je to individualni, ze..?!

pe_ma
12. dub 2016

@alert mě k tomu ještě nikdo nic neříkal, ale chci se ted na kontrole dr zeptat, at vím, co mě čeká a s čím mám počítat

werumka
12. dub 2016

@babuna Na přibírání teď úplně kašli, v první řadě je důležité to hypo odstranit. A čím déle ho máš, tím větší skok pak ta glykémie zase udělá nahoru. Takže džus a až pak chleba. Ten džus to hypo odstraní během pár minut. Pečivo se vstřebává postupně. Je fajn třeba tehdy, když máš glykémii 3,5 nebo 3,8. Ale pod tři rozhodně ne.

babuna
12. dub 2016

@alert zkusila bych to píchat do nohy, nebo do břicha možná je to podrážděné do té ruky to musí sakra bolet brrr ...
@werumka - mno přibírání je u mě problém opravdu velký a dost mi to vadí bylo to až 1kg týdně a nešlo to zastavit, mám problémy s klouby (po úraze) a mám strach aby to nezašlo moc daleko ... opravdu nechci vypadat jak dýně (potom co jsem si od jedněch dam dnes vyslechla v obchodě nebylo zrovna příjemné :( :( )... do konce těhotenství do nějak vydržím ale pak to musí dolu - přibírám jen na zadku a to fakt vypadá hrozně... doktor chce abych měla cukr v rozmezí 5 - 8 ..jinak denní spotřeba inzulínu vč. bolusu je aktuálně 13,7 - 15,3 j .... přičemž je to půl napůl v bolusech/bazál ... já mám cukrovku po otravě (zánět slinivky, neléčený, selhání jater) možná je to i tím, že je to takové všelijaké... změním trochu skladbu jídelníčku, zařadím nějaké potraviny co déle drží cukr nahoře a rovnoměrně ... a hlavně pravidelněji jíst ...

werumka
12. dub 2016

@alert No s tou aplikací - můžu říct jen to, co vždycky říkali nám. Že z různých míst je různá rychlost vstřebávání inzulínu. Nejrychlejší je z břicha, pak z paže, pak až ze stehna a nejpomaleji se vstřebává ze zadnice 🙂 Takže pokud píchám jídelní inzulín a chci, aby se vstřebal o nejrychleji, tak píchnu do břicha. Pokud píchám dlouhý inzulín, vykrývací, tak můžu píchat do stehna.

werumka
12. dub 2016

@babuna Jé, to máš malý bazálky 😀 Já mám bazály 35 a bolusy 15 😀 Ale já jsem fakt z hlediska inzulínu vyschlá studna 😀 Tak po té otravě to asi bude něco jiného - přece jen když ničí produkci inzulínu imunita, tak postupně zničí všechnu. V dětství je to záležitost chvilky, v dospělosti pomalejší. Ale když vlastně ty protilátky nemáš, tak možná ani nebudeš navyšovat inzulín a ta produkce úplně nezmizí, ne? Mně osobně se třeba hypa s přibíráním nikdy nepárovaly. Přibírání šlo ruku v ruce s poruchou štítné žlázy. S hypama nikdy.

babuna
12. dub 2016

@werumka hehe no mám to díky pumpě o půlku dole :D :D na inzulínu :D mno oni dochtoři tvrdí, že tím že je to takhle brzo na pumpě že může fungovat slinivka i 20let a víc a prostě občas vyplivnout inzulín, ale že to bude slábnout že to prostě bude jiné.... rok před tím než mi zjistili cukrovku jsem měla cca 80kg a přibírala jsem ať jsem dělala cokoli - nevylezla jsem do schodů, celulitida strašná to si nedovedete představit a nic nešlo dělat cvičila jsem jedla dobře prostě nic ... doktor nic nenašel ... (první fotka) potom jsem se rozhodla že to prostě dám a zhubnu (2014)... a najedenou to šlo jenže nešlo to zastavit .... od ledna do září jsem měla dole 32kg hrůza a a vypila 8l vody a bylo to čím dál horší (kvasinky, nic se nehojilo, vypadávaly mi vlasy - mám je po pás takže šílené, po pramenech) až si toho všimla mamka je zdravotník a nechala mi nabrat krev ... záchytný stav cukr 26, dlouhodobý 160 a další hodnoty ala sportka chodili se na mě dívat študenti neb prý to, že jsem to přežila byl zázrak a mě vlastně ,,nic,, nebylo ... (foto dvě, týden před odjezdem do špitálu).... tohle se stalo 5 let po té otravě - kdy jsem byla na dietě - klasika slinivkářská (savo ve vodě, stará studna a moje blbost) ... :/

doktor říkal, že u mě je to nabírání proto, že nemám hypa jako, že nárazově, ale proto, že mám ten cukr je nízký a tělo má hlad, že tu dietu nemám až tak přehánět a prostě jíst na co mám chuť :D i tučné (teda light nejím nic) jen jsem to asi moc hlídám no ....štítnici mám v pořádku 🙂 dle aktuálni krve ,,,,

pe_ma
12. dub 2016

@babuna ty jo...drsný! seš hrdinka! tj drsný, jak to na sobě člověk nepozná! mě pořád říkali, ře mám cukrovku, ptž hooodně piju, taky klidně 8l, ale to piju už 20let a cukr byl ok...piju to i ted...na dietě v těhu 20kg dole...no jt alchymie...

werumka
12. dub 2016

@babuna Tyjo, glykovanej 160, to jsi dobrej rekordman 😀 Ale rozumím tomu, že jsi nic necítila. Ono na vysoký glykémie se dá zvyknout dost rychle taky. Jednou jsem byla u praktika a tam přišel pán, že má už delší dobu sucho v puse a naměřili mu tam na glukometru asi 28 😀 Já po třech týdnech příznaků měla glykémii 38 a když mi před pár lety bral doktor protilátky (jakože všichni diabetici 1.typu je přece mají), tak pak koukal, že už tam nemám ani ty protilátky. Prostě vůbec nic 😀 😀 Určitě jez normálně, ono to souvisí i s tím hypem, čím rychleji ho odbouráš, tím rychleji přestane tělo hladovět. A nemůže ten nástup cukrovky mít souvislost i s tím, že ses snažila zhubnout?

zlupinka
12. dub 2016

@werumka tak jsem se ted zkusila změřit glukometrem přesně 30 minut po tom co jsem snědla opravdu sladkou tyčinku Bounty a hodnota 6,1 a předpokládám že už to bude jen klesat. Co si o tom teda myslíš ?

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Ty fakt dáš 8 litrů za den? Hustý... já se furt musim do pití nutit... 😒

werumka
12. dub 2016

@zlupinka Zkus se změřit ještě po hodině, jak rychle to půjde dolů - ale osobně si myslím, že cukrovku opravdu nemáš a ty výsledky byly zkreslené Ventolinem.

werumka
12. dub 2016

@babuna Ale když koukám na tu Tvou druhou fotku - vypadáš fakt čerstvě a spokojeně 😀 To je vážně fascinující, co to tělo dokáže zvládat.

babuna
12. dub 2016

@werumka mno on tam byl prý nějaký stresový spouštěč a v kombinaci se škaredou bronchitidou to prostě udělalo tehdy své ... já prakticky byla nemocná naposledy jako že pořádně někdy ve 12ti letech pak klid až v roce 2014 hnusná bronchitida (před tím jsem měla ošklivý konflikt s bývalou od manžela a dost mě to vzalo, úplně jsem se sesypala, pak onemocněla) následky jsou jasné ... jako je to zvláštní nemoc to nepopírám ...dost lidí mávne rukou - aaale to má každej druhej (jo dvojku jo :D :D ) ale najít rovnováhu v tom jak jíst, jak sportovat, jak mít rodinu to je jako věda ...a nejde to brát jen podle tabulek... jinak co se týče rekordů a kuriozit :D já prostě když něco dělám tak pořádně :D :D hehe jak otec říká - to prostě stojí za to ... :D

@zlupinka - taky si myslím, že tam cukrovka nebude .... já tohle sníst tak lítám :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru