Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
12. dub 2016

@werumka dám, ne pravidelně, ale dám...běžně bych řekla tak 4-5 v létě mnohem víc...já mám hl problém, že někdy se nemůžu "napít" vypiju klidně 2l naex a furt mám žízen a to zvlášt po vodě, proto mám hl problém s pitím a dietou, ptž sem byla zvyklá pít sladké sirupy - hodně, tj fakt, ale slabounce sladké, ale jak toho hodně vypiju, tak se to nasbírá, takže bych řekla, že tohle je důvod mojí cukrovky...já sem se naučila hodně pít z donucení, když sem v 10letech začala trpět na šílené migrény a odpověd doktorů byla, že musím hodně pít...tak sem tu migrénu přepila a vypěstovala si na tom pití závislost...když vím, že mi doma došel čaj, nebo dřív sirup a budu pít vodu a nebo nesmím pít před nějakým vyšetřením, tak se z toho brutálně hroutím :D ale asi těžko mám neléčenou cukrovku 15let, co tolik piju...

maru9
12. dub 2016

@babuna a ty máš DM1?
@werumka asi blbý dotaz, ale to jde nemít protilátky a přitom mít DM1?

werumka
12. dub 2016

@babuna To je pravda, stresový spouštěč bývá dost častý. To taky slýchám - že cukrovku má každej druhej a přece to nic není. Jenže ty lidi, co dostanou dvojku, už mají třeba většinu života za sebou. Naše motivace je mnohem větší - děti, rodina, práce - a ladit to, aby se to vešlo do těch malých limitů, je někdy na palici. Prostě ta funkční slinivka je stejně fakt dokonalá, tohle prostě nikdy nenapodobíme 😀

babuna
12. dub 2016

@maru9 ano DM 1, dva roky...proč ?

werumka
12. dub 2016

@maru9 Ona je to DM1 - která obecně spočívá v tom, že máš nedostatek buněk, které produkují inzulín. Může za to autoimunita, ale může k tomu dojít právě i otravou, kdy ta otrava a zánět slinivky ty buňky taky třeba z větší části zničí. Ale není to imunitní záležitost.

zlupinka
12. dub 2016

@werumka tak změřeno po dalších 30 minutách (od snědení teda hodina) a hodnota 5,6 😉

Jinak musím říct že běžně tyhle tyčinky nejím spíš si dám bábovku nebo ty palačinky, ale říkala jsem si že pro pokus to bude dost přeslazené aby se případně ukázala vysoká hodnota.

Znamená to teda že se tělo s cukrem dokáže vypořádat?

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Tyjo, závislost na pití, to je zajímavý. Já si neumím představit, že bych na ex vypila třeba víc než 4 decky. Ten pocit žízně, která je neuhasitelná, znám jen při vysoký glykémii. Ale jestli to takhle máš furt, tak to potěš koště, to musí být děsný 😀

werumka
12. dub 2016

@zlupinka Podle mě si to tělo s cukrem poradilo úplně běžně, bez jakéhokoli zádrhelu. V tuhle dobu už bys po sladké tyčince měla po půl hodině třeba 10, kdybys měla cukrovku.

babuna
12. dub 2016

Tak tak je to autoimunitní - s tím, že u mě se to načalo nejspíš tou otravou a následky a dorazila to ta bronchitida/stres ap. ... oni to ani doktoři neví - že výsledky jsou půl na půl ...

Dokonce mi jedna paní školitelka skrz pumpu říkala, že nejvíce nárůstů DM 1 měli v době kdy byly povinné odvody na vojnu - že jim prostě ti kluci nezvládali stres/odloučení od maminek a často to vedlo k cukrovce ... to je docela pecka ... taková sebevražda/nesebevražda ...

@werumka joo jo člověk bruslí mezi vysokým a nízkým cukrem a prakticky nic není až tak předvídatelné (trochu mi to připomíná mé studium VŠ) :D

zlupinka
12. dub 2016

@werumka Tak super, mockrát ti děkuji za odpovědi moc mi to pomohlo, víc než konzultace na diabetologii, jsi zlatá 😉

werumka
12. dub 2016

@babuna Přesně, to mi říkali taky - že odvody na vojnu strašně často vedly k DM1. Takže ty protilátky tam nějaký máš? Asi to fakt byla kombinace víc věcí... Otázka je spíš DM1 u malých dětí. Očkování...? Těžko říct. Ale taky se u těch dětí ta cukrovka spouští po nějaké viróze, nemoci. Říkám si, že až vyzkoumají, jak tu imunitu zastavit, tak pak bude transplantace langerhansových ostrůvků sranda.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka tak já normálně potřebuju na napití vypít min 4dcl skleničku, když dám mín, tak chodím a chodím a piju a piju...potřebuju to množství najednou...no jako když to kdekoli řeknu, tak na mě všichni koukají jak na blázna, ale já za to prostě nemůžu 😕 bo teda asi můžu, ale nic s tím neudělám...posledně sem měla žízen půl dne a zrovna sem se měřila a hodnoty moje normální a napila sem se až když mi přítel dovezl bublinkovou vodu...já prostě potřebuju tu vodu mít s něčím a když to piju dlouho pořád dokola, tak mi to přestane stačit...no patřím evidentně do bohnic na pozorování...

pe_ma
12. dub 2016

@zlupinka Verča je místní klenot!

werumka
12. dub 2016

@pe_ma To já taky, aspoň s bublinkama 😀 Hele a dělali Ti někdy třeba testy na hustotu moči? Jako jestli nemáš málo antidiuretickýho hormonu?
S těma klenotama bych radši brzdila, nerada bych se dostala do fáze, kdy pak něco řeknu blbě, způsobí to něco špatnýho a půjdu do exilu 😀 Doktor na diabetologii by měl být vždycky na prvním místě, případně konzultace s jiným diabetologem, edukační sestrou, kteří to vidí třeba v širších souvislostech a mají víc zkušeností. Fórum je v tomhle trochu nebezpečný.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka no proto se bojím, co budu pít po porodu :D ted to prokládám bublinka, to pak nepůjde...a čaj mi už ted leze krkem! potřebuju něco nového :( aaaa...pití je moje smrt!
tohle slyším poprvé, takže nevím, ale moč sem sbírala už 2x a bylo vše ok, tak vím jí :(
neboj, bereme tě s rezervou 🙂 já třeba bez dr nehýbu s inzulinem, nenavyšuju a tak...od tebe se nechám uklidnit, že to je ok a nebo dáš typ a já se ptám dr 🙂

pe_ma
12. dub 2016

jako kdybysme se tu o tom nebavily! před večeří 5,3 a hodinu po 5,1?! takže předpokládám, že ted to poleze nahoru :/

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Ono se to podle mě z běžnýho odběru moči neukáže, to se třeba ukáže, když delší dobu nepiješ - že když se pak vyčůráš, tak ta moč je pořád zředěná, místo toho, aby byla hustší, aby tělo neztrácelo tekutiny. Ale psala jsi, že ses k tomu sama "vycvičila" - to se spíš fakt jedná o nějakou Tvojí "závislost" - jak jsi psala.... Já si třeba v létě dělám studenou vodu s mátou a citronem/limetkou (stačí plátky, nebo třeba jen kůra) a do toho trochu stévie. Dáš si do toho ještě led, k tomu brčko a je to luxusní pití 🙂

vejik85
12. dub 2016

Holky, jak já vás čtu, tak mám normálně děsy před očima, jestli to zvládnu ☹ už teď mám v hlavě sto dotazů a když to vidím, jaká chemie je to měření, tak mě to fakt děsí ... a to mi dala doktorka zatím jen papír s rozložením jídel, měření žádné ještě nemám...

pe_ma
12. dub 2016

@vejik85 neboj, to zvládne...my smě těší kalibr :d

werumka
12. dub 2016

@vejik85 Ježkovy voči, neblbni 😀 My teď laškovaly o diabetu 1.typu, to je jiná věc 😉 Nejdřív si zkus nacvičit ty jídla, to je důležité, aby se Ti to dostalo "do krve" - abys jedla dost, nehladověla, měla to jídlo dobře rozložený. Až pak třeba přijde měření.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka no když nejdu slouho na WC, tak je víc dožluta...ale já piju hl v práci, nebo doma, když trajdám po městě nebo výletech, tak piju víc než ostatní, ale mín, než doma...jak nemám čas :D piju prostě z nudy :D
no já pořád trochu doufám, že pak přesídlím na sirup se sladidly...mám pár značek, co mi chutná...pila sem už dřív, střídala sem to se slazenými, at omezím cukr...prostě že při kojení to nebude vadit...citron piju i ted, ale dost mě z něj bolí žaludek a nevím proč, nikdy mi to nedělalo...v pití mi ta sladká chut chybí, hodně...

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Já jsem na farmářských trzích potkala paní, co dělala sirupy i bez cukru - je pak potřeba je dosladit třeba tou stévií. Určitě se něco takového dá udělat. Akorát ona je měla se zázvorem a ten mi nechutná, tak jsem si ho nekoupila 🙂
Můj muž taky pije z nudy, myslela jsem, že je unikát, ale koukám, že není 😀 😀

pe_ma
12. dub 2016

@werumka jéééé! já nejsem sama?! ty fakt potěšíš při každé těžkosti! :D no mě třeba i stačila včerejší svačina, kdy sem si nahrnula mražený rybíz do bublinek...bože, já si to taaaak neskutečně užila!!! ale tohle je důvod, proč občas prasím a dám si 4dcl minerálky nebo coly...ale to tak jednou týdně, tak snad ok...sirup bez cukru?! to by mě zajímalo, z čeho to bylo...

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Byl to citron a zázvor, což zrovna není můj chuťovej favorit 😀 Ale přesný složení nevím...
Však já si kvůli tomu dělám z manžela srandu, mě by nikdy nenapadlo jít se z nudy napít (teda jako víno bych si z nudy i dala, ale to se asi nepočítá 😀)

pe_ma
12. dub 2016

@werumka srandu si z něj nedělej! prostě někdo to tak má 🙂 já zase nechodila z nudy ujídat čokoládu :D

pe_ma
12. dub 2016

jj, leze to nahoru :( 6,6...kolik je limit po 2hod? já to nikde nemůžu najít :/

eliska_z
13. dub 2016

Děvčata, tak včera jsem se dozvěděla výsledky z odběrů na diabetologii a všechno, včetně lačné naprosto v pořádku. Podle dr. jsem prostě jen další obětí změny systému a špatně provedeného odběru. Pro jistotu mám v pondělí celý den opět měřit a v úterý zavolat hodnoty. Tak uvidíme.

pe_ma
13. dub 2016

@eliska_z super! to vypadá dobře!

alert
13. dub 2016

Ja se hlasim ze jsem nafasovala misto Lantusu nejakej Insulatard a uvidi se jestli ta moje koprivka zmizi. Vcera uz jsem si nepichla a krasne mi to odezniva, tak nemam vubec nic ted pichat jeste 3 dny a pak zkusit to nove pero. No pokud to nezabere tak moc nevi co se mnou. Leky Glukofage nejsou zakazane ale dr rekla, ze sama by je v tehu rozhodne nejedla. Prostupuji placentou a vysledky s nima prej nic moc. Ale co mi zbyde, kdyz mam pred sebou jeste 4 mesice😩.. Modlim se, aby toto zabralo..

pe_ma
13. dub 2016

@alert držím palce, at je to ok!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru