Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
13. dub 2016

@eliska_z To jsem moc ráda! Já bych snad dala gynekologům jako povinnost, aby si kontrolovali, do jaké laborky posílají těhotné na ogtt, aby se pak nemohly tyhle chyby stávat. Ale chápu, že je to prostě mimo jejich kompetence a obor...škoda. Přitom NT screening se taky dělá na akreditovaných pracovištích. Aspoň máš jistotu, že je vše ok a nemusíš mít stres, jestli tam ta cukrovka někde nelítá 🙂

werumka
13. dub 2016

@alert Tak uvidíš, těch dlouhých inzulínů je víc, třeba Ti nějaký sedne. Zatím jsi v celkem bezpečných týdnech těhotenství stran nějakých glykemických skoků, tak je čas. A s tou lačnou Ti třeba úprava druhé večeře nepomohla?

alert
13. dub 2016

@werumka prave ze moc ne. Nejdriv jsem delala tu chybu ze jsem jedla naposled treba v 7 vecer a pak uz ne. Rano pak glykemii pres 6 😞 Pak jsem zacala zkouset ruzne 2.vecere pred spanim a slo to dolu treba na 5.4, ale pak to stejne zaclo po nejake dobe stoupat. Nasadila mi ten Lantus a parada treba 4,7 po ranu a i pres den super cisla - max kolem 6ti i po jidle, zadne omezeni. Ale po tydnu uz to zase letelo na lacno nahoru k tem 6ti a musela jsem zacit zvedat jednotky. Ted neberu tedy asi na 3 dny nic tak ani nechci tu ranni glykemii videt a snad mi pak pomuze ten Insulatard.. Je to veda. Ach jo. Dr rika ze nejvic mi to poleti ted kolem toho 25tt nahoru.. Tak to do te doby musim nejak ustalit. Vim ze, to asi pro cukrovkare co maji nejake silene glykemie zni jako prkotina co resim, ale clovek kdyz to nezna a hlavne ma strach o prcka tak je vyjevenej z kdeceho 😁.

werumka
13. dub 2016

@alert Teď se neměř, je to zbytečný a stresovalo by Tě to. Stres je hlavně to, že nevíš, jak na ten inzulín budeš reagovat. Ale možnosti ještě další jsou, tak se neboj. To zvedání jednotek cca co týden je běžné, je pravda, že po 25. týdnu se často musí přidávat víc, ale zase je to individuální.

pe_ma
13. dub 2016

@alert neboj, tady řešíme desetinky všechny! držím palce, at je to opravdu ok a vše se urovná!

pe_ma
13. dub 2016

@werumka @alert mě to třeba neskočilo...já sem to ustálila někde v 22tt a od té doby stejné, spíš bych řekla, že poslední týden mám podezřele hezké hodnoty :D prostě jt individuální a je potřeba zkoušet, ale ono se to vychytá 🙂

werumka
13. dub 2016

@pe_ma Právě, je to individuální...

alert
13. dub 2016

@pe_ma Diky holky. Merit to asi ted nebudu a budu proste dlabat s rozumem, vic pro to udelat stejne nejde. Vim, ze jsou milionkrat horsi problemy v tehotenstvi nez je tohle, ale jsme z toho desne otravena..😡

pe_ma
13. dub 2016

@alert ano, to bude nejlepší 🙂 a rozhodně to nikdo nebereme na lehkou váhu 🙂 prostě všechny dělám, co je jen v našich silách, víc nejde...ale trvalo mi pěkně dlouho, než sem tuhle tezi vzala za svou :D

zuhra
13. dub 2016

Ahoj vsem, neozyvam se, pac me boli v krku a mam rymu - certvi, jestli ne alergickou - tak tenhle tyden neměřím, at se nestresuju🙂

luckyzuzu
14. dub 2016

Ahojky holky, tak jsem myslela, že diky diete a vychytani vecere se obejdu bez inzukinu a ono prd ☹. Uz treti den mam lacnou vysokou☹. 5, 7-6 ☹. Na kontrolu jdu v utery, myslite, že to do kontroly vydrží nebo mam radeji volat dnes doktorce? Bojim se aby ty 4 dny navic miminku neublizily ☹.

terka_37
14. dub 2016

Jaky je normalni narust toho glykovaneho hemoglobinu?Pred mesicem jsem mela 33, vcera 35.Pritom glykemii jsem nemela ani jednou behem toho mesice(tedy kdyz jsem merila) nad limit.V podstate jsem se k tem limitum ani neblizila.Je i tak normalni ten narust?Jestli mi to tam nelita nekdy mimo mereni...Vim ze je to porad dostatecne v norme,jen me to zajima..Dekuji

terka_37
14. dub 2016

Resim asi blbosti,to uz je clovek takovej vyblblej....

werumka
14. dub 2016

@luckyzuzu Ahoj, klidně ještě do úterý počkej, buď se ten vzestup potvrdí, nebo se ty hodnoty vrátí. Nic se neděje. Zkusila jsi trochu upravit druhou večeři? Co si dáváš?

werumka
14. dub 2016

@terka_37 V klidu, je to v normě a to stačí. Hodnota GH někdy trochu kolísá, pořád v rámci normy, což tak máš. Takže žádný nervy 😉

terka_37
14. dub 2016

@werumka dekuju. Jsem rada,ze tady tahle diskuze je,clovek tu vzdycky najde poradu a uklidneni🙂

luckyzuzu
14. dub 2016

@werumka na druhou večeři mám cca 30 g pečiva a k tomu plátek sýra, cca 2dlc mléka. Do těd jsem měla lačnou kolem 4,7 - 5,3 a najednou mě těch 5,7 - 6 vyděsilo ☹. Večeřím mezi 22:00-23:30 naposledy.

pe_ma
14. dub 2016

@luckyzuzu zkus jiné pečivo, mě po určité době vždycky druhá večeře přestane fungovat

werumka
14. dub 2016

@luckyzuzu Jestli dobre pocitam, tak snis tou veceri lehce pres 20g sacharidu, coz muze byt malo. Jaky mas interval mezi prvni a druhou veceri? Ketony v moči si asi nemeris, vid?

luckyzuzu
14. dub 2016

@pe_ma zkoušela jsem obyčej chleba Šumavu, nebo třeba mi fungovaly ty vita rohlíky z lidlu. Máš nějakou osvědčenou druhou večeři? Já jsem teprve 25 tt na konci ☹.

luckyzuzu
14. dub 2016

@werumka ketony v moči měřím 1x týdně teď a mám je negativní. Dříve jsem musela 2 x týdně a před tím i denně a pokaždé negativní, jen jednou nebo dvakrát byly na té první barviččce. Mezi první a druhou večeří mívám cca dvou hodinový interval.

werumka
14. dub 2016

@luckyzuzu Tak to je ok, první se vždycky musí vyloučit hladovění. @pe_ma tady dávala odkaz na chleba Darken, který dobře fungoval. Vyzkoušela bych i kaši.

luckyzuzu
14. dub 2016

@werumka a jakou kaši třeba? Já je nikdy moc nejedla, tak ani nevím jakou a kde je nejlepší kupovat a kolik jí sníst ☹

pe_ma
14. dub 2016

@luckyzuzu šumava mi třeba nevyhovuje, ale ten chleba darken a nebo ted hodně kupuju dřevorubecký v lidlu a tem ni taky vyhovuje...zkusila bych něco celozrnného

werumka
14. dub 2016

@luckyzuzu Super kaše jsou od firmy Nomina, mají je ve zdravé výživě, ale i v různých obchodních řetězcích. U nás frci jahlova, ale můžeš vzít i rýžovou, vicezrnnou...

pe_ma
14. dub 2016

@luckyzuzu kaši mi Verča doporučovala od této značky...já mela tuhle a taky ok, jen mi nechutná bez cukru a s ovocem ji večer dát nemůžu a ráno mi neprošla...zkusit můžeš 🙂
https://eshop.myfoodmarket.cz/ryzova-cerealni-k...

luckyzuzu
14. dub 2016

@ pe_ma a kde se dá koupit ten darken prosím? A když večeříš na druhou večeři pečivo kolik ho dávaš a s čím?

luckyzuzu
14. dub 2016

@werumka @ pe_ma a tu kaši dochucujete něčím nebo jíte prostě jen tak?

werumka
14. dub 2016

@luckyzuzu Já si do ní dám trochu rozpuštěného másla a skořici, případně zakápnu trochou stévie na dochucení.

terka_37
14. dub 2016

@luckyzuzu Delam si kasi Nomina ke kazde druhe veceri:D Bud vicezrnnou nebo lahodnou,ta mi chutna nejvic,davam 25-30g.K tomu 120 ml mleka,pripadne doredim horkou vodou. A na to tak lzici seminek - slunecnicovych a dynovych🙂 Je to dobrota,zda se mi to krasne sladky🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru