Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

kaca08
16. čer 2014

@arbilia moc normální mi to nepřijde, že Ti kvůli jedné hodnotě chce dávat inzulín. Já jsem na dietě od cca 18 tt a několikrát mi tam během mého měření vyšla vyšší hodnota, ale rozhodně mi inzulín dávat nechtějí. Kdybych ale měla vyšší hodnoty celý den, mám se ozvat a domluvili bychom se na dalším postupu

pt1981
16. čer 2014

@arbilia ahojky, já jsem taky byla jen o ty 0,2 výš a při další kontrole už jsem měla po jídle 6,1. Řekla mi, že diagnóza i dieta zůstala ( jen mi navýšili sacharidy, skrz ketony v moči, tak se cpu a cpu a cpu ). Bohužel mi ale i má mudr řekla, že kdyby bývala dieta nezabrala, automaticky se dává inzulin... A tobě dietu dal nebo ne?

arbilia
18. čer 2014

@pt1981 U mě se jednalo o gykémii nalačno. Po jídle jsem měla vždy dobré výsledky. Ano, vždy říká dieta a v průkazce to mám taky, ale nedržím jí... Jím všechno. Bohužel tedy teď víc sladký, ale na glukometru se to nijak neprojevuje.

@kaca08 Teď na kontrole jsem měla 4,9 a i přesto se v tom rejpal... Já jsem mu řekla, že to však není hodnota 5,1,tak ať mi dá svátek. Předtím řešil 5,2 - že to je o 0,1 víc a teď mám o 0,2 míň a řešil to zas....Dal mi jinej glukometr a 30.6. na další kontrolu...

arbilia
18. čer 2014

@werumka Aspoň někdo dokáže uvažovat selským rozumem a ne si hlídat pojišťovnu a bodíky za dalšího pacienta apod. 😉 A Ty jsi zdravotní sestra?

kaca08
18. čer 2014

@arbilia opravdu Tvého doktora nechápu, že by Ti chtěl dávat hned inzulín. Já si 6 týdnů měřila každý den na lačno a po jídle, na lačno jsem měla od 3,9 do 5,5 (to jsem měla jen jednou a nedokázala jsem to vysvětlit, jinka vždy do 5,1). Lékař mi sdělil, že to může být ze stresu, ale že kvůli jednomu výskytu se z toho nebude dělat věda. Hlídají mě i na ultrazvuku, takže možná kdyby byla princezna větší, tak by to řešili, ale takto ne. I u minulého těhotenství jsem měla cukrovku a malý se narodil s váhou 3110 g a 48 cm, takže počítám, že to bude i tentokrát tak.

arbilia
18. čer 2014

@kaca08 No, mě hlavně fascinoval glukometr. Ráno, než jsem šla na ranní odběr do laborky, tak jsem si doma naměřila 5,7 a 15 min na to v laborce 4,9. 😨 Takže já už to beru jako zábavu, už si z toho nedělám hlavu, pač to už bych se zbláznila.

kaca08
18. čer 2014

@arbilia glukometry jsou nepřesné a navíc krev z prstu má vyšší hodnotu než ze žíly. U prvního těhotenství mě doktorka nutila pomalu jíst jen rohlíky a chleba, ostatní mi zakazovala, ještě prý jednou za dva dny mohu maximálně čtvrt jablka a půl hrnečku mléka - blázen. Teď mohu všem, jen to nesmím přehánět - kilo nektarinek neprojde 🙂
jak to máš s váhou? Já díky dietě ještě nepřibrala vůbec nic a pokud nepřiberu do další kontroly, tak se s tím prý bude muset něco dělat ☹ dnes jsem se vážila a oproti minulému týdnu mám o 0,5 kg méně

werumka
18. čer 2014

@arbilia Nene, nejsem. Mám cukrovku 25 let 🙂 Měření na glukometru je orientační. Má význam hlavně u diabetiků prvního typu, jako sem já, kterým glykémie můžou hodně lítat. Nikdy sem neřešila desetiny. Na glukometru to nemá smysl. Mnohokrát se mi stalo, že se mi měření nezdálo a když sem se změřila znova, byla hodnota o dvě celé jednotky jiná. Podstatné je sledovat trend, kterým se ty glykémie ubírají. Kdybys viděla, že ty lačné glykémie stoupají, i když jíš stále stejně, tak pak je potřeba udělat další opatření. Ovšem pokud máš vyšší lačné hodnoty a po jídle je máš normální, nejedná se ani tak o působení cukrovky jako takové, ale spíš jde o určit vnější vlivy, které lačnou hodnotu ovlivňují (málo jídla na noc - tam pak vznikají ketony a pak je ranní hodnot vyšší). A může jít taky o zcela běžný jev, který se jmenuje fenomén úsvitu, který spočívá v tom, že k ránu se zvedá hladina hormonů, které stimulují organismus a s ním i produkci cukrů. Někdo je na to citlivější, někdo méně. Pokud zátěž ve formě jídla zvládá glykémie v pohodě, inzulín bych rozhodně odmítla.

pt1981
18. čer 2014

@kaca08 ahojky, proč chtějí řešit, že nepřibíráš? Miminko nějak strádá? U mě je malá ok, takže mi mudr říkala, že se to nemusí nijak řešit a to mám dole 5 kg, oproti původní váze před otěhotněním....

kaca08
18. čer 2014

@pt1981 miminko nestrádá, je v pořádku. Prý bych měla ale už začít přibírat a ne pořád hubnout. U syna jsem přibrala 7 kg, ale až ve 3 trimestru, tak to bude tentokrát stejné. Asi je problém že pořád hubnu, ale to bude tou pravidelnou stravou bez sladkostí 🙂 a hubeňour zrovna taky nejsem 🙂

pt1981
18. čer 2014

@arbilia ty jo, tak to čučím, že neřešíš dietu, já jsem poseroutka a dodržuju vše. Když jsem viděla a slyšela, co vše se může miminku stát, pokud se dieta nedodržuje.... To mi za to fakt nestojí. Jídlo si odvažuju, jím pravidelně a všemu, co mi zakázali, tomu se vyhýbám.....

pt1981
18. čer 2014

@kaca08 určitě to bude tak, jak jsi psala. Myslím, že u každýho to probíhá jinak. Já jsem vel XL a to, že nenabírám, mi dělá jedině radost... A pokud vidí mudr, že jsi to měla tak i u prvního těhotenství, tak o to méně by tě měl stresovat....

arbilia
18. čer 2014

@kaca08 od začátku gravidity jsem přibrala 8kg a jsem v 33.tt

arbilia
18. čer 2014

@werumka Klobouk dolů před Tvoji informovaností,znalostmi. Moc děkuji za krásné vysvětlení a rady. 😉 Takže pokud budu jíst večer míň,tím je větší pravděpodobnost vyšší glykémie nalačno?

werumka
18. čer 2014

@arbilia Ano, tak to bývá - a nejčastěji v těhotenství. Je potřeba večer před spaním sníst nějaké "dlouhé" sacharidy - tj. pečivo, mléčné výrobky. Ta doba, kterou máš v noci bez jídla - je dlouhá. Játra pak začnou produkovat svůj cukr a objevují se v moči ketony. Zkus zkontrolovat, zda je tam ráno nemáš. Ten případný fenomén úsvitu tenhle stav ještě prohloubí. Já na něj trpěla po porodu, kdy tělo byl trochu "zblblé" z nočního vstávání a začalo se hormonálně stimulovat moc brzy, takže mi lačná glykémie ráno hodně lezla. Nemáš zač děkovat, pro mě je to běžná denní rutina 😀

arbilia
18. čer 2014

@pt1981 no já myslím,že miminku to může ublížit tehdy,pokud ty hodnoty glykémie jsou vysoké již na začátku gravidity a obzvlášť, když je ta cukrovka zjištěna pozdě,popř.když je neléčena. Jinak já osobně si nemyslím, že ty moje hodnoty jsou pro mimi životu ohrožující. Nebo má tu někdo z vás jiný názor?

pt1981
18. čer 2014

@arbilia ježda, to nééé, to já jsem se tě nechtěla dotknout!!! A ani si nemyslím, že máš vysoké hodnoty! Navíc už jedno dítko máš, tak určitě víš víc, než já! Spíš jsem jen konstatovala, že se divím a že já jsem spíš strašpytel. Mám hodnotu vyšší o 0,2, než je tolerance a i tak mě to vylekalo.... ☹ Omlouvám se, pokud to vyznělo špatně, je tady diskuze, jen jsem přidala názor, nemám absolutně v plánu se s někým hádat 😝

werumka
18. čer 2014

@pt1981 Tohle je taková davová hysterie, do které se dostane většina těhotných, kterým je diagnostikovaná gestační cukrovka. Nenech se tím semlít. Na jednu stranu Ty řešíš desetiny, na druhou stranu u mě doktor mávne rukou nad glykémii 15-20, když jsem byla třeba v těhotenství nemocná. To je taková dvojsečná zbraň. Desetiny se na glukometru řešit nedají, to prostě nejde. Jde řešit pouze postupná tendence glykémií. Nic víc.

pt1981
18. čer 2014

@werumka já jsem glukometr vůbec nedostala. Při kontrole, po dietě, jsem měla po jídle 6,1 a mudr mi řekla, že diagnóza zůstává, dietu držet mám dál, ale cukrovka se neprojevila... Prostě jsem taková. Nejde o mě, ale o dítko a vydržet tři měsíce bez určitých věcí, mi problém nedělá. Kdyby se nedejbože něco po..., mám svědomí čistý, že jsem dodržovala vše, jak jsem měla. Ale chápu, jak to myslíš a díky za názor 😉

arbilia
19. čer 2014

@pt1981 Věř mi, že ses mně vůbec nedotkla, neurazila a ani nic podobného. 🙂 Opravdu. 😉 Však ani já jsem nenapsala nic, co by tomu naznačovalo.... Takže úúúúúúplně v klídku, ju? 😉 Je naprosto v pořádku, že máš svůj názor a tvé obavy úplně chápu. Máme tu jednu maminku (werumka), která má perfektní přehled a dokáže to krásně a mnohem líp vysvětlit než ten můj ''chytrej doktůrek'', kterej se místo vlastního rozumu a zkušeností řídí tabulkami.

pt1981
19. čer 2014

@arbilia tak to jsem moooc ráda 🙂. Jj, někteří doktoři jsou na baterky a řídí se jen tabulkama a vůbec neuvažují, že v ordinaci sedí živej člověk... Ale s tím člověk nic nenadělá, na volka dnes narazíme kdekoliv...

werumka
19. čer 2014

@pt1981 Ono je určitě dobře, že dodržuješ dietu - proto jsou také ty výsledky takové, jaké jsou. U někoho se ta cukrovka rozvine rychle a brzy ty glykémie začnou hodně růst. Prakticky do 35. týdne se cukrovka má tendenci zhoršovat vlivem hormonů z placenty. Od té doby, co placenta začne stárnout, se cukrovka stabilizuje, mnohdy zlepší. Já sem od začátku těhotenství musela navýšit dávky inzulínu o 50% - i u zdravé ženy slinivka musí navýšit produkci v době těhotenství. Někdy to stačí, někdy ne. Některé ženy s těhotenskou cukrovkou si jen tím stresem vyženou glykémie hodně vysoko. Protože z obavy nejedí a mají strach. Oba ty faktory zvedají hladinu cukru v krvi. Což je trochu paradox 🙂 A takových žen je naprostá většina a myslím, že v takovém případě není na místě pacientku děsit následky neléčené cukrovky. Pokud jsi ve 31. týdnu a máš takové hodnoty po jídle, není se čeho bát. Problém nastává, když se glykémie drží stabilně třeba nad 10.

pt1981
19. čer 2014

@werumka děkuju moc za vysvětlení i povzbuzení... Doufám, že vše bude ok 🙂. Zrovna dneska mě teda jaksi honí hlad, přitom jím pořád stejně, dle jídelníčku, ale asi má ta moje malá beruška nějaký chutě 🙂.... Ale tak dojím se zeleninou a bude klid 🙂

werumka
19. čer 2014

@pt1981 To znám 😀 Zkus si udělat salát a dát do ně třeba dvě natvrdo uvařená vajíčka. Zasytí Tě to a sacharidy to nemá.

kaca08
19. čer 2014

@pt1981 vajíčka u mě také fungují 🙂 včera jsem měla celkem hlad, tak jsem si udělala 2 vajíčka s jarní cibulkou a dala plátek vícezrnného chleba a 2 hodiny po jídle jsem pořád byla sytá a cukr měla 4,4 🙂

lucik024
19. čer 2014

Ahojj ,chtěla jsem se zeptat ,mám zvýšenou hodnotu cukru,takže musím jít znovu na odběry,když se to oět potvrdi co potom jak se postupuje?

kaca08
19. čer 2014

@lucik024 mně už po prvních zvýšených testech nasadili dietu. U Tebe asi záleží o kolik a v jakou dobu jsi je měla zvýšené hodnoty.

pt1981
19. čer 2014

@kaca08 já už si 2 vajíčka vařím, k tomu trošku cibulky, rajčátko a listový salát 🙂

arbilia
19. čer 2014

@lucik024 Ahoj. Dělali ti už ten zátěžový test - vypít půl litru toho sladkýho sajrajtu? Pokud se ti potvrdí zvýšený cukr, budeš chodit do diabetic.poradny, kde ti dle výsledků určí léčbu - dietu nebo inzulín.

aluskacz
26. čer 2014

Ahojky. Můžu se přidat? Dnes jsem byla na OGTT a jednu hodnotu mám hraniční. Není to ještě cukrovka, ale musím držet dietu... 10.7 jdu na kontrolu glykémie, tak doufám, že se mi to nerozjede uplně. Sladké nijak nemusím, ale nejvíc mě štve, že nebudu moct jíst hodně ovoce. Celý rok se těším na sezóní ovoce až se nadlábnu a teď si můžu akorát nakašlat... ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru