Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
17. dub 2016

@werumka aha taak.

dayella
17. dub 2016

@pe_ma
@vrk
@werumka Holky díky, malej se má ukázkově. Já jsem druhý den po císaři a je to lepší, uvidíme co přinese třetí den. Pak se ještě ukazuje, že mě glukometry nemají rádi. Včera jsem měla lačnou 7, dneska 7, 1, tak mi tu naordinovali dietu 9/1 a i tak mám pocit, že mám na talíři samé sladké 😀

pe_ma
17. dub 2016

@dayella jej :( drž se! no já s dia dietou v nemocnici trpěla, polovinu věcí sem jim vracela a cukr v háji :(

werumka
17. dub 2016

@dayella Jó, dieta 9 😀 Moje oblíbenkyně 😀 Mně teda vždycky přišlo, že jediný rozdíl je, že to jídlo nesladí (mrkvový salát, kompot) a když je něco sladkého, tak nám dají místo toho chleba 😀 A Ty se pořád měříš na svém glukometru?

dayella
17. dub 2016

@werumka Ne to mě sestřička měřila tím jejich a ještě to napoprvé udělala tak, že mi na kontrolní oroužek nabrala krev a pak to strčila do přístroje. Chvíli jsem si říkala asi nèjaká novinka 😀 na podruhé už to zvládla ve správném pořadí. Myslela jsem si, že mi to změří laboratorně.

werumka
17. dub 2016

@dayella Dobrá 😀 😀 Hele ale dřív se to tak fakt dělalo. Nejdřív se dala krev na proužek, ten se pak otřel a pak se strčil do glukometru 😀
Měli by to kontrolovat laboratorně, takhle je to fakt orientační.. aspoň na lačno by tu laborku udělat měli.

pe_ma
17. dub 2016

@werumka jj, kompot sem taky měla, ale odvahu ho jíst už ne...a pak marmeládu a sladkej čaj!

werumka
17. dub 2016

@pe_ma Tak nám pití nenosili, mohly jsme si samy natočit na chodbě s cukrem nebo bez. Ale jednou jsem se pobavila, když ostatní paní měly žemlovku, takovou rozblemcanou a jelikož je sladká, tak já jsem dostala pečený kuře s bramborem 😀 😀 Chacha 😀

pe_ma
17. dub 2016

@werumka no mě sestra řekla, že tento je hořkej...no po prvním napití sem věděla, že není...no ale i hořkej mi přišel sladkej, byl to nějaký granulovaný černý čaj, sem pak zjistila, tak kdo ví, jestli sem tam nepila slazenej :/ a nejvíc mě pobavila sanitářka se sestrou u snídaně...prej dáte se bílou kávu? a já, že jo, pokud není slazená...jooo, tak to já nevím, ona je z prášku a já nevím, co v něm je...no tak sem si dala čaj :D

eliska_z
18. dub 2016

@werumka Prosím o radu. Při dnešním ranním měření se mi objevují neuvěřitelné hodnoty. Lačná 5.1, což je v pohodě, ale teď po snídaní po hodině a 10 minutách (dřív jsem to nestihla, byla jsem venku) 1,9. Přitom snídaně byla větší, než normálně - ochucený jogurt a 1 celozrnný rohlík - podle kalorických tabulek 45g sacharidů. Věděla jsem totiž, že si těsně po snídani dám necelých 10minut chůze, odpočinek a pak zase chůze zpět. Při předchozích měřeních jsem nikdy nic takového nezaznamenala, ale nikdy jsem mezi jídlem a měřením nikam nešla, vždy jsem seděla doma, nebo dělala zcela nenáročné činnosti. Ketony v moči ráno nebyly.

martinka8338
18. dub 2016

Ahojte stává se vám,že máte před kontrolou,kdy se máte celý den měřit jako naschvál zvýšené hodnoty než normálně? Možná to mám stresem....mám nervy co bude zítra :(

alert
18. dub 2016

Ja taky nechapu uz nic. Perlicka je ze jsem prestala pichat inzulin kvuli alergii a hle - lacne hodnoty 5,1 a 4,7.. Zacala jsem pichat jiny a mam lacnou 5,8.. Tak a ted babo raď!

martinka8338
18. dub 2016

@alert já bych se na to někdy nejradši vyprdla,sice si inzulín nepicham-zazim,ale aj tak su že všeho někdy paf...

werumka
18. dub 2016

@eliska_z Abych pravdu řekla, tak jsem se s tím už u některých těhotných setkala, ale co to znamená, nevim. Obecně jsou lidé, kteří mají sklony k hypoglykémii, i když nejsou diabetici. V konečným důsledku to pak má dopady podobné, jako cukrovka. Ale čím to je, jaké je to pozadí, to nevím. A pořád je tu možnost, že se jednalo o chybu glukometru.

werumka
18. dub 2016

@martinka8338 Mám to tak celý život a dobrý lékař s tím počítá, tak se neboj. Je to prostě stres, ten glykémii u diabetiků zvedá nad limit.

pe_ma
18. dub 2016

no tak dneska mám vtipné ráno :D lačná 6,5 a hodinu po jídle 6,8 - to sem nikdy neměla! takže někde je nějaký error a pravděpodobně mi to ted, v druhé hodině poleze nahoru :( super :( no počkám, co za tu hodinu a jdu volat na dia...

werumka
18. dub 2016

@alert Já úplně nechápu, na základě jakých glykemii Ti dali inzulín? Ketony v moči nemáš?

martinka8338
18. dub 2016

@werumka nooo to já asi nemám takového shovivaveho lekare,sem aj naštvaná sama na sebe....že je to zvýšené a při tom mám stejný režim,jako když se kontr.jen tak ...

werumka
18. dub 2016

@martinka8338 Ale ty dny, co tam máš před tím, je to měření, ok, ne?

alert
18. dub 2016

@werumka ketony v moci mam ++ rikala. Nevim uplne co to znamena. Dala mi inzulin po tom co jsem dietou tejden nedokazala docilit spravne hodnoty rano na lacno.. Ale jak vidno, tak by to mozna i slo bez toho.. No nevim, je fakt ze dcera je ted nastydla a trochu to na me prskla, tak si myslim jestli to nemam zas vyssi i kvuli tomu.. Je to proste kazdej den jinak a ja to nejak neumim ustalit.

werumka
18. dub 2016

@alert Pokud máš v moči ketony, tak tělo hladoví a vyšší glykémie je z toho. Inzulinem se to logicky ještě zhorší. V první řadě to chce upravit jídlo tak, abys měla dostatečnou druhou večeři, která pokryje tu noc. Co jíš před spaním? Kdy vstavam a kdy jdeš spát?

alert
18. dub 2016

Jenze ja prave naopak docela hresim, takze o hladoveni podle me nemuze byt rec.. Jako az nejak moc jsem to zatim neresila. Vecer v 10 jsem snedla cokokulicky v mliku nepichla inzulin a rano mela 4,7. Dalsi vecer jsem snedla jablko po nem vecer jsme mela 5.8 pichla inzulin a rano mela furt 5,8. Myslim si ze jim uplne spatne a je na case koupit baterku do kuch.vahy a zacit to trochu vic resit.

werumka
18. dub 2016

@alert hresit sladkym je vec trochu jina, tam snis rychle sacharidy, ktere jdou rychle do krve a rychle zase pryč. Narazove zvednou glykémii, ale nepokryji Ti tu pauzu mezi jídly, takže jednoduše řečeno většinu toho času hladovis a navrch si zbytečně prudce zvedne glykémii po jidle. Na noc je proti nutné jíst dlouhé sacharidy, mléčné výrobky, pečivo. Jablko je rychlý sacharid, takže si z toho určitě sama vyvodis, že většinu noci jedes na zásobní cukry z jater, jejichž odpadním produktem jsou právě ketony. Když tohle budeš dodržovat, můžeš být v klidu bez inzulínu. A pokud vynechas sladké, tak máš šanci se mu vyhnout i v pozdějších fázích těhotenství.

eliska_z
18. dub 2016

@werumka Díky, taky se utěšuju tím, že je to chyba glukometru. Protože teď hodnota necelé 2 hodiny po svačině (měření před obědem) 5,3. Ale k svačině jsem si teda přibrala zase o krajíc chleba víc (jinak samozřejmě i k snídani i k svačině byla kromě pečiva i zelenina - kus okurky a rajče).
Uvidíme, co mi na to zítra řekne dr. až budu volat výsledky z dneška.

werumka
18. dub 2016

@eliska_z Myslím, že se fakt jednalo o nějaký ulet glukometru. Vzhledem k tomu, že lidi bez cukrovky si obvykle glykémii doma neměří, tak vyvozovat nějaké závěry je blbost. Pokud jsi snědla o chleba víc, tak to prostě bez cukrovky člověk normálně zpracuje.

mama4tata
18. dub 2016

Holky, máte některá zkušenost s tzv. funkční hypoglykémií - tzn. nikdy nejsou zvýšené glykemie (ani po zátěžovém testu atp.), ale (i přes dietu s dlouhými sacharidy a bílkovinami) nižší hladinu cukru (2,9-3,2) třeba 2 hodiny po jídle (při aktivitě)? Ráno ketony v moči na + výjmečně na ++ (i přes jídlo před spaním). Dle dr. se to dá řešit jen dietou, případně se najíst i v noci....

martinka8338
18. dub 2016

@werumka právě že úplně kraaasa

werumka
18. dub 2016

@mama4tata Teď jsem zrovna o tom psala 🙂 to je vtipná náhoda 🙂 ano, jsou lidé, kteří na hypa trpí i mimo těhotenství. Ale je potřeba vyloučit jiné příčiny (hyperinzulinusmus). Ale reálně jiné řešení, než které pises, asi není.

werumka
18. dub 2016

@martinka8338 No vidíš, to je důležité 🙂

mama4tata
18. dub 2016

@werumka no mě dělali vyšetření už dávněji, když jsem ještě nebyla těhotná a tohle mi doktor tehdy řekl... 🙂 děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru