Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zuhra
20. dub 2016

@werumka a dekuju za uklidnění. Fakt jsem z toho hodne spatna, na netu nenajdu, ze by to někdo bral...

pe_ma
20. dub 2016

@zuhra já to chápu! tohle bych taky nerozdýchala, mě stačilo, že u inzulinu je, že pokud jste těhotná, ihned to oznamte lékaři a domluvte se, co dál...ale pa sem se uklidnila, ptž sem to s dr vl probrala, že sem těhu, proto mi dá tohle...takže pokud tam je, že se nesmí, tak bych taky pochybovala!

werumka
20. dub 2016

@zuhra Oni už asi tak nějak přepli na to, že se to předepisuje normálně a asi už jim teď ani nepřijde důležité o tom víc informovat (protože přece i v příbaláku u paralenu je napsáno, ať se v těhotenství nepoužívá). V zahraničí se metformin předepisoval těhotným ještě o dost dřív, než u nás. Myslím, že kdyby se přišlo na něco zásadního, tak se posléze u nás těhotným nepovolí. Ale to samozřejmě nevysvětluje, proč Tě neinformovali.

werumka
20. dub 2016

@pe_ma To jsem moc ráda, že Ti to s tou kaší tak hezky šlape! Tak uvidíš, třeba po porodu můžeš zaexperimentovat s dalšíma příchutěma 🙂

pe_ma
20. dub 2016

@werumka já taky! díky za typ! ještě nějakou koupím, rýžová dochází....ujídá mi ji i přítel :D jen teda s notnou dávkou cukru, marmelády, nebo granka!!! bídák!!! :D hl sem ráda, ře sem sebrala odvahu testnou tu jahodu do toho, prostě sem se přesvědčila, že to bude nula nula co do množství cukru, ale hodně chuti a ono to fakt vyšlo! 🙂

zuhra
20. dub 2016

@pe_ma u paralenu je alespoň, ze mas konzultovat s lékařem... Tady je neuzivejte, pokud jste tehotna, a pokud plánujete otěhotnět, převede vás lékař na inzulin....

pe_ma
20. dub 2016

@zuhra právě! taky bych se na to dr zeptala...zavolej jim a dej vědět!

zuhra
20. dub 2016

@pe_ma zavolám. Co nevim je, zda trvat na inzulinu, nebo je to OK, jen plasim, prtz mi to nevysvětlila.

zuhra
20. dub 2016

@pe_ma přece jen si rikam, ze snad proboha u apolinare vi, co dela

pe_ma
20. dub 2016

@zuhra já bych se zeptala, že tě to prostě překvapilo a že víš, že se léky nedávaly, tak se na to chceš zeptat a uvidíš, pokud tě odpověd neuspokojí, tak bych jí na rovinu řekla, že bys raději inzulin...

werumka
20. dub 2016

@zuhra Určitě vědí, co dělají. Jen to blbe podali 🙂 Souhlas s @pe_ma - pokud by ta odpověď byla neuspokojivá, řekni si o inzulín.

alert
20. dub 2016

Ja mela ted problemy ohledne alergie na inzulin ale prasky mi rekla moje diabetolozka ze zakazane sice nejsou, vyresili by muj problem ale ze ona osobne by je v tehu nejedla a ze mi je tedy ani nepredepise.. Zkusili jsme jiny inzulin a pohoda.
@zuhra

werumka
20. dub 2016

@alert Myslim, že Tvůj problém by žádné léky nevyřešila a spíš by ho ještě zhoršily. Tvoje doktorka se měla v první řadě zajímat o složení jídla, konkrétně druhé večeře...

zuhra
20. dub 2016

@alert každopádně dekuji za reakci, nemuzu narazit na holky, co by Metformin brali na gdm...

alert
20. dub 2016

@werumka jojo to ona se zajimala, vse mi rekla co mam jak delat, v dr. chyba neni 😉 ja jsem ta co dela obcas dietni chyby, jenze mam lacne hodnoty mizerne uplne od zacatku tehu at jim co jim a az ted s tim 2. inzulinem se zacinam nejak srovnavat a ujasnila jsem si co jist, co ne a bez nej je to ok, podruhe na prd takze doufam ze mi snad tech 6 jednotek denne neuskodi..

werumka
20. dub 2016

@alert Určitě neuškodí, pokud dieta nefunguje, tak je to nejlepší cesta. V první řadě se vždycky na úpravu lacne zkouší úprava a složení druhé večeře. Prostě to nesmí vést k hladovění. A alergie už je tedy ok?

alert
20. dub 2016

@werumka jo vypada to dobre (tuk tuk tuk ) 😎 s dietou uz se snad zacinam taky nejak prat lepe, tak doufam ze se blyska na lepsi casy. Diky

zuhra
20. dub 2016

@werumka veru, po 36. Tt by ty hodnoty mohly začít klesat, ne? Nevíš - nebo jde nejak rict - které hodnoty te lacne jsou uz prusvih? Kolem 6?7?

werumka
20. dub 2016

@alert Tak to je super, určitě si to sedne a s jídlem budete brzy kamarádi 🙂

werumka
20. dub 2016

@zuhra Většinou po 35. týdnu se začnou hodnoty ustalovat - moje osobní zkušenost je ta, že glykémie začaly lépe reagovat na inzulín. Nebo se spíš nezhoršovaly. Ale je to zase individuální.
S tím průšvihem - je to zase o nějaké dlouhodobé kompenzaci a dalších faktorech. Ty limity (do 5,1 mmol/l ze žilní krve) jsou prostě postavené na nějaké studii. Samozřejmě, že když budeš doma měřit glykémie kolem šesti a ze žilní Ti vyjde pět, tak je všechno v pořádku. Pokud by i ze žilní vycházely hodnoty třeba nad 5,5, tak tam už to problémy udělat může. Ale fakt nechci dělat nějaká stanoviska a závěry. Vidíš sama, jak je cukrovka proměnlivá a individuální.

zuhra
20. dub 2016

@werumka rozumim.... Ja nechapu, proč mam brát neco, co neni poradně ozkousene ani asi nezabere jako inzulin, kdyz existuje inzulin.....

werumka
21. dub 2016

@zuhra Myslím, že ta úvaha doktorky vedla směrem, že Tvoje hodnoty jsou lehce zvýšené, ale na inzulín to ještě není a asi nechtěla, abys pak měla inzulín třeba na poslední 3 týdny těhotenství. Tak tomu takhle chtěla předejít...

pe_ma
21. dub 2016

mě z ničeho nic spadl cukr! já tomu nerozumím! na výkyvy sem zvyklá, ale směrem nahoru! :D

werumka
21. dub 2016

@pe_ma A jenom dneska a naráz? Průtoky pupečníkem Ti na ultrazvuku měřili?

pe_ma
21. dub 2016

@werumka placenta byla v úterý ok...v pátek mi to vyskočilo hodně nahoru a v pondělí a dneska mám nízké...snídaně běžně 9,4 a ted 6,8 a 7,1 a to jím pořád stejně...prostě najednou ukázkové hodnoty

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Pro jistotu bych si skočila na kontrolu, pokud by to trvalo i zítra nebo pozítří, teď už se na to musí dávat pozor a radši na kontrolu častěji.

pe_ma
21. dub 2016

@werumka na kontrolu na gyndu?

pe_ma
21. dub 2016

ona mi teda spadla i ta lačná, ale to sem si říkala, že je tou kaší...

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Jojo, na gyndu, aby koukli na ultrazvuk, přeměřili průtoky. Je lepší mít na to žádanku z diabetologie, ale měli by Ti to v pohodě udělat i bez toho, u diabetiček jsou na to zvyklí.

pe_ma
21. dub 2016

@werumka v úterý jdu na dia...myslíš, že nemám čekat? trochu si mě vylekala...v poradně sem byla v úterý na velkém utz a podle dr bylo vše ok...a to už sem měla v pondělí nízkou snídani...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru