Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
21. dub 2016

@werumka zase třeba oběd a večeře byly v pondělí běžné hodnoty, na které sem zvyklá, možná spíš naopak u večeře lehce vyšší...ale nic mimo standard...

werumka
21. dub 2016

@pe_ma S největší pravděpodobností to nic neznamená a nic to nebude. Ale tyhle poklesy se musí u diabetiček po 30. týdnu hlídat, aby se právě vyloučila nedostatečná funkce placenty. Můžou udělat i monitor. Neboj se, jsi pod dohledem! Ale pokud se tohle stane, je vždycky lepší, když na to doktor koukne.

pe_ma
21. dub 2016

@werumka no právě mě ani na to nikdo neupozornil, mě by nenapadlo, že by to mohlo značit, že je něco špatně...chjo...tak ted nevím, jestli zítra zajet do nemocnice, nebo počkat do úterý, nebo volat a zeptat se...

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Zkus zavolat na diabetologii a zeptat se, on Tě doktor případně nasměruje, kam máš zajít 😉 A klid! Ještě si Tu glykémii ze stresu zase zvedneš 😀 Ještě se zeptám - miminko bylo vždycky o týden menší?

pe_ma
21. dub 2016

@werumka ok, zkusím...snad se tam dovolám! na kontrole před 3 týdny bylo menší o 4 dny, ted 6

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Tak to je skoro stejné... ale je to zase další indikace k tomu, to zkontrolovat, pokud by se ten rozdíl zvětšoval. Tak dej vědět, až se dovoláš, co pan doktor poví 😉

pe_ma
21. dub 2016

@werumka tak na dia řekl, že se nemám bát, že je vše ok, že tohle jsou hodnoty v pořádku a mám dojít normálně v úterý na kontrolu...moc se se mnou nebavil, ale tak zase si říkám, že úterý je za chvilku a pokud po obědě a večeři ty hodnoty jsou pořád stejné...

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Vidíš, tak to bude ok 🙂 A stejně teď budeš už i na gyndu chodit častěji, ne?

pe_ma
21. dub 2016

@werumka jj, tam jdu ode dneška za 2 týdny 🙂

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Tak to stačí 🙂 Domluv se s nima na gyndě, že kdybys pozorovala náhlý pokles glykémií po celý den, který by byl neměnný, tak třeba přijdeš. Ale to by poznala, ten pokles je takový náhlý, glykémie na inzulín rychle reagují a rychle padají, bez výkyvů a zpomaluje se pak růst miminka. Oni jsou zvyklí tohle kontrolovat, nemusíš se bát.

pe_ma
21. dub 2016

@werumka snad bude vše ok!

werumka
21. dub 2016

@pe_ma Určitě! 🙂

zuhra
21. dub 2016

Holky, tak po zavolání mi řekly to, co pise weru.... Ze se dává blabla. Tak ho budu brát no

zuhra
21. dub 2016

@werumka jinak lacna 4,8

vejik85
21. dub 2016

Děvčata, teprv teď s měřením začínám a mám dotaz - ta hodina po jídle, kdy se mám měřit, to se počítá od začátku jezení nebo po skončení? Já totiž oběd jím i 20min... Děkuji 🙂

pe_ma
21. dub 2016

@vejik85 od dojezení 🙂

vejik85
21. dub 2016

@pe_ma Děkuji 😉

zuhra
22. dub 2016

Posílám vyjádření k metforminu, kdyby někdo tapal jako ja
Nově od 26.týdně těhotenství se lék v těhotenství užívat může, vysazuje se cca 5 dní před porodem.

werumka
22. dub 2016

@zuhra A máme to 😀 Akorát mě vždycky docela rozesmějou ty formulace "vysadit 5 dní před porodem" - jakože teda většina žen určitě rodí plánovaně v předem určený den 😀

vejik85
22. dub 2016

Tak se mi konečně po dvou dnech měření podařilo hodit do limitu 1. hodnotu a to dnešní oběd... Sice 7.7, ale po té ranní, která byla 10.4 si říkám první úspěch! Ale teď mi jde o to, že jsem fakt měla po tom obědě prazvláštní stav - byla jsem hrozně slabá, skoro jsem nemohla chodit, až skoro mžiky před očima ( a to jsem musela jet do práce) a teď po svačině něco podobného, ale ne tak hrozné... mám to vždy od najezení, zhruba tu hodinku. Co myslíte, to si tělo zvyká nebo je to se mnou už tak špatné?

zuhra
22. dub 2016

@werumka Jj, s přítelem jsme se tomu taky smáli...

zuhra
22. dub 2016

@vejik85 zvyká na co? Beres inzulin?

vejik85
22. dub 2016

@zuhra nn, neberu...myslela jsem jako že si zvyká na změnu stravy či omezení těch sacharidů...jsem na dietě teprve týden a od včerejška jsem ji ještě trošku zpřísnila...

werumka
22. dub 2016

@vejik85 A co jsi měla k obědu?

zuhra
22. dub 2016

@vejik85 ja mela takový stavy slabosti, ale minimálně - byla jsem zvykla lupnout si sladky a hned mi naskocila energie, tak to mi trochu chybelo

vejik85
22. dub 2016

@zuhra Já dřív právě taky, ale hltla jsem si Coly nebo dala 1 hroznový cukr a bylo dobře... a teď jako smůla ☹

vejik85
22. dub 2016

@werumka Rýžové nudle s kuřecím masem s opraženou cibulkou, žampiony a hráškem (vše odváženo do cca 50g sacharidů) a těch 10g sacharidů jsem nějak dojídala rajčaty a okurkou...ale hodnota 7.7, což na mě je super

werumka
22. dub 2016

@vejik85 Tak to je sacharidove v pohodě. Je pravda, že pokzd jsi byla zvyklá na příjem rychlých cukrů, které Ti rychle dodaly energii, tak si na tenhle režim tělo chvíli zvyká. Ale sedne si to 🙂

vejik85
22. dub 2016

@werumka Děkuji, tak uvidíme...teď po večeři jsem zatím v pohodě. Mohu se zeptat, po jaké době tělo začne tak zhruba snižovat ten cukr? Na dietě jsem týden a zatím ty hodnoty mám hrozné kromě té obědové...

werumka
22. dub 2016

@vejik85 Myslis dlouhodobý cukr? Hodnoty po jídle jsou vázané na to jedno konkrétní jídlo, tam žádná delší prodleva není.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru