Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

terka_37
26. dub 2016

Tak dnes poprve lacna 5,6. Zatim jsem se drzela na 4,4-4,8.Pritom vsechno stejna nuda - k veceri domaci houska spaldovo-zitna (65g)s maslem,platkem sunky,rajcata(200g) a mozzarela(150g),olivovy olej v 19h.A druha vecere kase lahodna 25 g+120ml mleka,lzice seminek.Spat po 22.,vstavat 4:40.Klasika proste🙂

pe_ma
26. dub 2016

holky...myslíte, že bych mohla jednou, výjimečně přehodit svačinu a oběd? snídaně-oběd-svačina-svačina-večeře asi není problém, že?

zuhra
26. dub 2016

Ja dnes lacna 1,4. Takze jsem utrpěla sok a měřila se asi za 10 minut, to byla 5,6

zuhra
26. dub 2016

@pe_ma podle me ne🙂 jen drzet ten denni prijem... Ale radši at se vyjádří zkušenější🙂

ukeke
26. dub 2016

ahoj, jsem po vyšetření oGTT, výsledky 5,3-9,7-6,3... v pondělí jdu do poradny...jak zvládáte dietu? mám z toho trochu strach, tak snad to zmáknu...

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Já myslím, že pro jednou se nic nestane. I když je lepší, když tam nejsou dvě hlavní jídla po sobě v krátkým časovým úseku. Takže aspoň ty tři hodiny rozestup by podle mě být měl. Ale delší zase ne...

werumka
26. dub 2016

@terka_37 Nic se neděje, zítra může být lačná zase nízká. Tyhle krátkodobé vzestupy přicházejí a odcházejí, pokud se nebude jednat o setrvalý stav, kde by byla stoupající tendence, tak to neřeš.

werumka
26. dub 2016

@ukeke Vcelku ty výsledky testu jsou takové, že cukrovku ani nevyvrací, ani nepotvrzují. Bohužel. Ten test byl udělaný špatně. Pokud vyjde lačná vyšší, test se dělat nemá a druhý den se má lačná zkontrolovat znovu. Pokud by byla i po druhé vyšší, tak teprve potom se odesílá na diabetologii. Pokud by byla po druhé glykémie ok, tak se v testu pokračuje. Nebylas třeba nachlazená, neměla jsi před testem nějaké léky? Dobu lačnění jsi dodržela?

zuhra
26. dub 2016

Ach jo, tak jsem volala a mam ten Metformin brát. Kdyby neustoupily nevolnosti, nasadit inzulin za tyden.

werumka
26. dub 2016

@zuhra Ach jo, a to jsme se tak snažily 😀

ukeke
26. dub 2016

@werumka ahoj....dobu lačnění jsem dodržela, neužila jsme žádné léky ani nic....jako mezi náma, ta hranice 5,1 mi stejně přijde hodně drsná, mám rodiče i prarodiče cukrovkáře, měřím se domácím glukoměrem (i když ten není taky úplně nejpřesnější) asi poslední 3 roky a mám hodnoty 5,0 -5,6 vždycky, což mi nepřijde nějak šílené....uvidím, co mi řeknou v pondělí v poradně, ale je fakt, že dietka by mi asi neškodila 😀

werumka
26. dub 2016

@ukeke Tady nejde o tu absolutní hodnotu jako takovou, ale o to, že tato hodnota už značí počátek těhotenské cukrovky - ta se s přibývajícími týdny zhoršuje. Test se dělá ještě v době, kdy ty glykémie nemůžou nadělat velkou paseku ani u dítěte, ani u těhotné a jejím metabolismu. Glukometr je orientační záležitost. I ty nejlepší mají povolenou odchylku 15%. V případě GDM je vypovídající žilní krev. To, že máš rodiče i prarodiče diabetiky je určitým indikátorem, že se o cukrovku jednat může. Pokud se GDM zachytí včas a správně léčí, můžeš si pak dost výrazně odsunout případný nástup DM2 v pozdějším věku 🙂

zuhra
26. dub 2016

@werumka vid, veru, poslední dny konstantne bez prášku 5,6, doufala jsem, ze me nechají byt......

zuhra
26. dub 2016

@werumka a mam 78 kilo na 176, to taky neni hrozne;)

werumka
26. dub 2016

@zuhra Myslím, že v tomhle ohledu tu hraje největší roli to, že málo spíš. To prostě lačnou zvedne. Je taky otázka, jak by vyšla glykémie ze žíly v laborce.

ukeke
26. dub 2016

@werumka díky moc za info a za vysvětlení, trochu v tom tápu, nijak výrazně jsem se o to nezajímala,a le asi bych už měla......jsem vážně zvědavá, co mi řeknou v poradně...

pe_ma
26. dub 2016

@zuhra @werumka díky...nakonec sem to nepřehazovala 🙂
jinak dnešní dia...více méně pochvala, že cukr se drží, dlouhý cukr před měsícem dokonce 35! takže mi jen zvedl inzulin na snídani...ty večerní vzestupy v druhé hodiny nemám řešit, že cukr jako takový mám super a není to pravidelně, tak netřeba se tím nervovat, mám pokračovat ve všem, jak sem zvyklá 🙂 ptala sem se i na porod a to říkal, že bude u mě trochu otázka, ale napsal mi do zprávy nějaké infuze a ještě něco a mám to dát v nemocnici...že hypoglykemie mi u porodu nehrozí, spíš vyšší cukr a pak bude mít nízký cukr miminko, ale že to pohlídají, nemám se bát 🙂 jo a ještě mi říkal, že cca týden před porodem mi hodně klesne cukr, pojídlové budou z mých 7 třeba 5 a mín a budou se takto držet, tak že se mám domluvit v porodce, že v takovém případě budu volat...
takže super, mám z toho všeho dobrej pocit 🙂

pavla0920
26. dub 2016

@pe_ma mohla bych já poprosit o ty nafocené materiály! Děkuji '!!

pe_ma
26. dub 2016

@pavla0920 pošlu, ale nerada bych, aby se to tu nějak šířilo, tohle vám každé má dát váš diabetolog nebo edukační sestra při probíraní jídelníčku!

maru9
26. dub 2016

holky těhu cukrovková dieta boží - vše je mi veliké, mám tak o velikost menší číslo než před těhu, a špeky, co zůstaly, jsou na ústupu - takže vy co si občas postesknete, tak věřte, že za ten pocit, že jste trošku víc k světu než předtím (a samozřejmě zdravé mimčo) ta dieta fakt stojí, než se pak trápit ještě postavou 🙂

pe_ma
26. dub 2016

@maru9 jj, hubnutí je příjemný bonus, i když já bych se bez něj obešla - jako potřebuju to, ale v těhu mi to vadí :(

maru9
26. dub 2016

@pe_ma neboj však mimi je u tebe v bříšku v pohodě a vezme si, co potřebuje 🙂 a vidím že už to máš taky za chvíli, jooo krátí se vám to holky, hurá 🙂

pe_ma
26. dub 2016

@maru9 jj, vezme 🙂 no...krátí se to...pomalu mě přepadá panika :D ale ještě chvíli má zaracha a musí zůstat v bříšku! minimálně 4tt! pak se už ráda pomuchlám! ono ještě poslední dny, jak se moc neozývá, tak je to trochu na hlavu :(

pe_ma
26. dub 2016

@maru9 a co vy? vše ok? 🙂

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Tak to je super, že kontrola dopadla tak hezky! Já jsem třeba žádný pokles glykémie, který Ti Dr.popsal, nezažila. Respektive říkali mi, že pokud by se to stalo, mám naklusnout na kontrolu. Takže to třeba ani nepřijde 🙂 dobře, že už Ti napsal i infuze, teď už máš o všechno postaráno 🙂

pe_ma
26. dub 2016

@werumka no uvidíme...říkal, že se to mlže stát, že je to pravděpodobné...spoléhat se na to asi nedá, ale dobré vědět...jj, sem klidnější, že to mám napsané, asi by to nepsal, ale já se na to zeptala...hl mám radost z toho dlouhého cukru!

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Ten máš fakt výbornej! To je výhoda DM2, já bych při tomhle GH byla v permanentním hypu 😀 a říkal něco o vyvolávání před termínem, nebo to zatím neřešil?

pe_ma
26. dub 2016

@werumka a to mi ještě zvedl z 16 na 20 před snídaní...ale tam mám fakt problém to držet v normě...
vyvolání vůbec neřešil, co sem tak vydedukovala z jeho chování, tak do toho se nebude motat a nechá to na gyn...i ve zprávě mám, že v případě CS z gyn důvodu "něco" nic víc neřešil a že po porodu mám nasadit jinak jednotky inzulinu...ale vždycky jen koukne do zprávy, jak je na tom miminko, že jev normě a dál řeší jen můj cukr a tak, takže fakt to podle mě nechá na nich...i to, že na kontrolu si mě pozval až 30.5. a já mám termín 21.6.

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Jojo, tam je důležitý ten rozpis inzulínu po porodu, abys věděla na co najet. Oni tam v té porodnici jsou určitě na diabetičky zvyklí, takže Ti pak řeknou určitě víc. A Ty k němu budeš chodit i po porodu?

pe_ma
26. dub 2016

@werumka právě...já sem říkala, že netuším, co bude a on se začal smát, že on taky ne, že prostě podle zkušeností si myslí, že to je DM2 ne GDM, ale že by mi přál, aby se pletl...a v porodce určo budou vědět, chodím do fakultky v Brně 🙂 a doufám, že i po porodu, neřeší jen těhotné, ale je to šéflékař na dia oddělení u sv. Anny - druhá největší nemocnice v Brně, takže předpokládám, že si mě u sebe nechá 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru