Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
9. kvě 2016

@denousek Ale Ty pořád nerozumis tomu, že i když hodnota po dvou hodinách spadla, tak po hodině vylitla příliš. A v dalších týdnech bys pak mohla mít tuhle hodnotu po hodině i po normálním jídle 😉

denousek
9. kvě 2016

@werumka jo to je fakt ale minule jsem mela tu poslední 7,79 ,, byla do 7,7... tak me tam posslali proste uplne tesne,,,,ted je to 8,5 a ja jsem ji mela 7,5 takze lepi jak minule tehu... a to mi ještě udelali blbe!vzali mi to po 45minutach!!

denousek
9. kvě 2016

@werumka jo verim ze to muzu mit i po normalnim jidle ze to může rust.. ale ne prece natolik aby mi museli dat inzulin tutiž mi prijde dia poradna jaksi zbytecna...

werumka
9. kvě 2016

@denousek Ano, kdybys měla hodnoty stejné, jako v předchozím těhotenství, tak bys cukrovku neměla. Ale hodnota 10,8 je vysoká. I kdyby to během těch 10 nebo 15 minut spadlo na 10,0, tak to pořád cukrovka je. Koukni do článku, co mám ba blogu a najdi si tam skupinu testovaných, které měly glykémii po zátěži 10 a výš (myslim, že je to 5. nebo 6.skupina). A mrkni do grafu, co tahle hodnota znamená.

werumka
9. kvě 2016

@denousek Jenže to právě nevíš a neví to nikdo... Dokud to nevyzkousis při normální zátěži a nedostaneš se do těch týdnů, které jsou z hlediska cukrovky nejhorší.

denousek
9. kvě 2016

@werumka tak pak nechapu co ty tři lidi co mi reklyze zadne hruza.. delaji v laborce...

werumka
9. kvě 2016

@denousek Protože dělají v Laborce a ne na diabetologii. Jsou to navíc laboranti, ne lékaři. S diabetiky nepracují.

denousek
9. kvě 2016

@werumka jojo prave pracuji ty dve primo na diabetologii ... no nevim tak uvidíme jako hlidana byt klidne muzu to budu rada ale nejakym zpusobem aby mi vyhovoval a proste me jen nestresoval!glukometr domu nechci!!!klidne budu nekam dojizdet ale tohle bych nerada ..

zuhra
9. kvě 2016

@denousek ja měřím profil 1krat tydne a lacnou nárazové. Denne by me taky jeblo

terka_37
9. kvě 2016

@denousek A co tedy jina diabetologie? U Apolináře jim třeba stačí profil 1x týdně, když se to drží dobře + občas lačná. Když se hodnoty drží, častější měření po mě nechtějí. Ale měřit se můžu, vidím v tom spíš výhodu. Nijak mě to neomezuje. I když pro tebe je to možná horší, když ti vadí píchnutí. Jen tím chci říct, že pokud by se ti s dietou nic nezhoršovalo, jak předpokládáš, tak frekvence měření profilů by nemusela být nijak divoká, ale zároveň bys měla jistotu, že je vše ok a miminku nic nehrozí. To za to přece stojí😉

denousek
9. kvě 2016

@terka_37 kdyby to nebylo 5x denne mereni preziju rozhodne bych nesla tam kde jsem byla minule ale muj dr tam bohužel posilá.... a tam to silene resi....

werumka
9. kvě 2016

@denousek zkus zitra zavolat třeba na jinou diabetologii a zeptat se, jak to u nich všechno řeší. S zadankou pak můžeš jít kamkoli, nemusis tam, kam posílá Tvůj doktor 😉

vrk
9. kvě 2016

@werumka 😂😂 nobrada bych. Ale treti si necham nejdriv za 5 let, tak kdo vi co bude😂

eliska_z
9. kvě 2016

@denousek Taky měřím profil jen jednou týdně a extra mě to neobtěžuje, i když třeba dneska jsem měřila na cvičení s dětmi, kde jsem byla se starším. Prostě rychlý píchanec, pár vteřin na výsledek a hotovo. Nikdo si toho ani nevšiml.
A s tím výběrem diabetologie je to opravdu na tobě. Já třeba musela obvolat kupu diabetologů, než mě nějaký vůbec vzal. V Brně je to dost problém a dostat se tam, kam posílá dr. je v podstatě nemožné.

annna79
10. kvě 2016

Dnes první měření na lačno 5,4 po hodině 7,2. Ani jednou jsem se do hodnot nevešla .ráno hodně po hodině málo

denousek
10. kvě 2016

@annna79 tak musíš vecer ještě před spaním prej něco snist

annna79
10. kvě 2016

@denousek musím vyzkoušet, když já už večer nemám hlad.na mě je těch 200-250g sacharidů hodně.no ale budu muset zkusit, co nadělám. Mléko dám a chleba hold nasoukám .

terka_37
10. kvě 2016

@annna79 Ta druha vecere opravdu pomaha,tak zkus...A po hodine to neni malo.7,8 je horni limit.

pe_ma
10. kvě 2016

@denousek tak tomu rozumím a to píchání chápu, mě to taky vadí - bolí mě to, inzulin vůbec, ale měřím každý večer a ráno a kařdý třetí den před a po hl jídle, takže to prostě zvládám a už sem se píchala i v tescu, nebo zastávce MHD a v poho, spíš mi vadí si takto píchnout inzulin, ale ani to už neřeším...
zkus se na nějaké dia domluvit, at tě hlídají, ale tak, at tě to nenervuje, nikdy nevíš, jak se ty hodnoty budou vyvíjet...

werumka
10. kvě 2016

@annna79 Vyzkousej na druhou večeři kaši, není toho tolik a na lačnou to funguje skvěle. Spocitej si to tak, aby Ti to dalo 30g sacharidů.

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Já jsem se už taky měřila na nejrůznějších místech 😀 a inzulin jsem v případě nutnosti pichala přes oblečení 😀

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka tak u tebe mě to nepřekvapuje 🙂 i přes oblečení?! to bych asi nedala :D

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Jo, to byly právě takový ty rychlovky v davu, že sem vytáhla pero a píchla rychle přes kalhoty nebo přes rukáv. Nedělala jsem to často, ale situace si to občas žádala 😀 A glykémii jsem meřila i na lanovce na lyžích 😀 😀

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka ty jo! no já mám problém, když jdeme někam na jídlo, načasovat to píchnutí inzulinu :( třeba včera se to nedalo, takže sem ho píchla a pomalu začala jíst, začala sem od masa a pomalu přikusovala přílohu, naprosto nevím, co na to můj cukr :( ale je fakt, že sem hrozná, ale jak se blíží konec těhu, tak už nejsem tak 100% důsledná :( všechno dodržuju, ničím nehřeším, ale třeba včera tohle a dneska mi nevychází interval mezi jídly :( tak sem na sebe za to naštvaná :(

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Hele ale víš co mi tak nějak dochází? Že když se zamyslím, jestli třeba v momentech, kdy se na veřejnosti měřím, nebo obsluhuju pumpu, nebo když jsem si píchala inzulín, někdo blbě koukal, tak nikdy. Mám pocit, že dneska už to lidi berou jako úplně normální věc. To jediné, co se mi občas stane, je, že mi někdo řekne, že někdo z jeho blízkých cukrovku taky má. Fakt nikdy žádný problém, náznak, že by to někoho zajímalo, nebo dokonce pobuřovalo. Je to hodně o psychice toho nemocného, jak on se (ne)cítí s tím vyjít ven.

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma To je normální, ono nejde jet pořád na 100%. Najdeš si způsob, který nebude cukrovku ohrožovat a zároveň Tě nevyřadí z normálního života. A jsou prostě momenty, kdy musí jít cukrovka trochu stranou. Je to normální a člověk se pak zase vrátí tam, kde začal.
Ono je fakt po tom porodu nejlepší si ten inzulín píchnout, až když sedíš u stolu a to jídlo máš před sebou. Pokud teda zrovna nemáš vyšší glykémii, kde bys čekala, až inzulín trochu naběhne.

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka jj, taky mi to nikdy nepřišlo...a i kdyby, tak mi všichni můžou...jako ruku v sádře taky neschováš a nikdo ji nekomentuje...už ani v restauraci nechodím píchat inzulin na wc, ale prostě píchnu u stolu - nedávám to na odiv, zůstanu sedět, vyhrnu triko, bodnu a hotovo...a kdyby to někoho pohoršovalo, tak má smůlu, nejsem narkoman, ale nemocná...jen někdy když se doptám v restauraci na jídlo, tak na mě blbě koukají, třeba včera, když sem se ptala, jestli je v BBQ omáčce u hamburgeru cukr...no raději sem ji pak nejedla...

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Jojo, v restauracích s jídlem občas narazíš 😀 Já už vždycky rovnou na úvod řeknu, že jsem diabetička a pak se kdyžtak ptám. Protože jim to pak líp sepne a vědí, co a jak.
Přesně, pod stolem to pero ani vidět není a pochybuju, že si toho rychlýho vpichu někdo všimne.

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka jj, taky si říkám...já mám před jídlem cukr vždy kolem 5, takže si říkám, že když začnu jíst pomalu, tak to bude ok...měla sem hrozný problém jít na jídlo do restaurace, ale ted už mi to nevadí, přílohu prostě nějak odhadnu, a nejím tam každý den, max 1 do týdne, tak si říkám, že se to nezblázní...ted to mám takové hektické, se mi sešlo plno věcí na pár dní, tak je to zmatek...ale už i to, že miminko je velké, mě tak nějak uklidnuje, že to zvládne 🙂

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Teď už zvládne úplně všechno, žádný strach. Po 35. týdnu už dítě v pohodě dýchá samo, ani často nemusí být zahřívané v inkubátoru a za týden se běží domů 😉 Takže žádný stres, ať to přijde kdykoli, tak už se nemá co stát!
Teď už umíš přílohy dobře odhadnout, ze začátku to je těžší, ale myslím, že teď po téhle době už odhadem funguješ bez problémů 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru