Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

terka_37
13. kvě 2016

Taky se mnou o ketonech u Apolinare nikdo nemluvil.

vejik85
13. kvě 2016

@zuhra
@werumka u Apolináře opravdu ketony na dia nehlídají, ale hlídají mi je v klasické poradně a tam jsem je jednou měla, tak jsem zvýšila jídlo a už dobrý 😉

vejik85
13. kvě 2016

Holky, kdo berete Stadamet, kolik toho berete? Mě dneska zvýšili dávku, tak mě to trošku zarazilo... Bych si spíš zvýšila inzulín 😂

zuhra
13. kvě 2016

@vejik85 500

vejik85
13. kvě 2016

@zuhra a 1 tabletu denně? Já mám totíž 2 tablety 500 najednou večer a k tomu ještě 20jednotek nočního inzulínu

zuhra
13. kvě 2016

@vejik85 Jj, po jídle mi nevylezla pres limit nikdy, problem byly lacne a ty byly tak kolem 5,9, 6. Tak mi dali stadamet, lacna klesla 4,9-5,4 cca. Pokud by lezly k šesti, mam volat, budou nejak resit.

vejik85
13. kvě 2016

@zuhra tak já taky bojuji s tou lačnou, ale je pravda, že poslední dobou se to drží na těch 6.5, tak proto asi ty dvě tablety.... Jen jsem se toho už trošku lekla

werumka
13. kvě 2016

@vejik85 Takze ted uz jsi ketony v moči neměla? Co máš na druhou večeři? Nechces zkusit ty kaše?

vejik85
13. kvě 2016

@werumka jj, měla, pak ne, pak zase ano.. Nějak se to u mě střídá. K druhé večeři u mě zatím vítězí chleba Šumava se šunkou...ale zkoušela jsem více věcí i bez večeře ( protože občas mám 1. večeři až oo deváté) a hází mi to různé hodnoty...

werumka
13. kvě 2016

@vejik85 A v kolik hodin vstavas? Meris se hned po probuzeni?

vejik85
13. kvě 2016

@werumka taky jsem zkoušela různé časy mezi 5-8ráno, většinou kolem té sedmé to je a měřím hned po probuzení, někdy před tím skočím jen na záchod, injsem zkoušela 2.kapku... Jednou mi to skočilo na 4.8 poté, co jsem se dost přejedla na grilču, tak jsem indalší den zkoušela vic jíst a další den to už bylo zase přes 6

werumka
13. kvě 2016

@vejik85 Já bych asi zkusila koupit ty proužky do moči DiaPhan a každé ráno je zkusit. Pikud by se tam ketony ukázaly, tak si to k té glykémii poznamenej - pak se dá lépe odhadnout, kdy je to chyba v jídle a kdy už v nedostatku inzulínu. Pomůže Ti to.

zuhra
13. kvě 2016

@vejik85 ja ty lacne taky nedovedla vychytat, ani odhadnout... Někdy mi přišlo, ze super vecer jogurt nebo kaše, jindy to házelo vysoke hodnoty po nich...

vejik85
13. kvě 2016

@werumka Děkuji, asi zkusím.. Ikdyž mě to hlídaji každé dva týdny ☹

vejik85
13. kvě 2016

@zuhra je to fakt alchymie ☹

werumka
13. kvě 2016

@vejik85 To je málo, ideálně opravdu každý den, uvidis pak dobře, jestli druhá večeře stačila, případně jestli nezmenit složení. V den, kdy mas ketony v moči pak můžeš klidně tu glykémii hodit za hlavu, protože je jimi ovlivněná. Výstup si dělej jen z glykémií, kde ty ketony nebudou 😉

werumka
14. kvě 2016

@denousek Tak jsem to testování našla, myslím, že už jsem ho tady asi jednou uváděla, někde vzadu...
Kdyby ses chtěla podívat na záznam o testování, tak je tady: http://www.diab.cz/dokumenty/diamond_prima_web.pdf
Jinak pro Tebe jsou důležité výsledky:
Průměrný rozdíl mezi testováním na tomto glukometru a žilní krví byl 0,61 mmol/l. Pro hodnoty do 5,6 mmol/l byl průměrný rozdíl 0,23 mmol/l. Pro hodnoty vyšší, než 5,6 je rozdíl 2,69% (což třeba u glykémie 8,0 znamená rozdíl o 0,2 mmol/l. Ale je to prostě průměr. Někdy to může být o něco víc, někdy o něco méně. U některých měření (kterých bylo snad ke dvoum stům) byl ten rozdíl i o víc než 1 celý mmol/l. Je to tam zaznačené v tabulce 5a, kdyby se Ti v tom chtělo hrabat 🙂

pe_ma
14. kvě 2016

@werumka tento glukometr mám i já, takže myslím, žes to sem už dávala 🙂

pe_ma
14. kvě 2016

no já dneska zase lítám ve výškách :( snídaně 7,5, oběd 9 a večeře 10 :( uvidím, co měření v úterý a pokud to zase bude takto vysoko, tak asi zavolám dr...se mi to nějak zhoršilo :'(
a to už sem to měla tak hezky pod kontrolou, relativně, samozřejmně :( docela se začínám bát poradny v pátek :(

denousek
14. kvě 2016

tak to není tak špaatnej glukometr ja jsem mela dneska uz lačnou vysokou :( takze i po snidani vždy po te hodce po dvou uz ok... pada to rychle ... a pak jsem jedla kazde cca 2hodky tak to mam hezke fakt to chce častěji a mín...dělá mi dobře slanina :D

werumka
14. kvě 2016

@pe_ma Neboj, tak se prostě jen přidá inzulín, nic se neděje. V pátek prcka zkontrolují, bude to ok a zase půjdeš domů 😉

werumka
14. kvě 2016

@denousek Není špatnej, patří mezi ty lepší 😉 zkus nějak vyladit druhou večeři - ta je pro lačnou zásadní 🙂 Kolik jsi měla? A jak zvládáš to píchání do prstu?

zuhra
14. kvě 2016

@pe_ma ja dnes delala profil a překvapeni taky:( normálně mam po jídle do šesti, ted vse kolem 7,8. Co to zas??

denousek
14. kvě 2016

@werumka píchání je ok. nic to není.delam to i dobrovolne pro klid duše :D jako rano a dopo blby a po veceri super hodkupo 5,8 2hodky po 5,6..
tak třeba v noci se muzu jit napit mlika 🙂 když pujdu na wc

denousek
14. kvě 2016

@werumka jo kolik byla lačná se ptas? 6,2 :/ a hodku po snidani 9 něco...takze blby ale třeba to doladíme...a když ne tak udelam vse proto at je hlavne mala ok....

werumka
14. kvě 2016

@denousek Jsem fakt moc ráda, že Tě to píchání nestresuje 😉 Určitě to bude ok, chce to vyzkoušet různé druhé večeře. Co jsi měla dneska?

werumka
14. kvě 2016

@zuhra Víš co mě napadá? Jestli prostě třeba blížící se porod nemůže mít za následek přechodné zvýšení glykémie. Přece jen se na tom procesu podílejí různé hormony, stoupá i hladina progesteronu, který zvyšuje glykémii. Ale prd o tom vím 😀

pe_ma
14. kvě 2016

@zuhra asi už sme fakt tak daleko, že cukr roste :(
@werumka jj, přidáme a bude dobře, ale trochu mě to trápí, ale nic s tím neudělám...sama od sebe...mrně poslední dny v břiše řádí, tak snad je vše ok...

denousek
14. kvě 2016

@werumka na druhou veču?ještě nic a ani nemam hlad mela jsem ted trosku mlika a mam tady od vecere ještě pulkrajicek chleba se slaninou tak to slupnu za chvili ... premyslim zda se ještě zmerit ted nez to snim..

pe_ma
14. kvě 2016

@werumka mě dr řekl, že před porodem to spíš hodně spadne...
mě ted leze i lačná...i po kaši mám 5,2...takže fakt se to asi horší...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru