Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
17. kvě 2016

@denousek Pokud si delis oběd (s tím sama zkušenost nemám), měla bys tu druhou půlku dojist za hodinu po té první 😉

annna79
17. kvě 2016

@denousek ráno minřekli doktor , že mléčné mám vynechat.Proto jsem teď koupila bezlaktózové

werumka
17. kvě 2016

@annna79 A má to bezlaktozove jinou chuť?

denousek
17. kvě 2016

no vite co ja se poradim v dia poradne a vysvetlim jim to tam pristi tyden reknu jim jak co jím a je to..oni uz budou vedet..myslela jsem ze zaklad je nehladovět a nebyt prejezena proste tak akorát a aby mi sedel cukr po jidle...

annna79
17. kvě 2016

@werumka jo, zdá se mi sladčí.

denousek
17. kvě 2016

@werumka no to nemuzu když se mam merit hodinu a dve po obede,dojidam to za dve hodiny.

pe_ma
17. kvě 2016

@annna79 400?! ty jo...já mám 200 na 40g sacharidů, pak mouka a polívka, nebo 250 za 50g - porce na oběd...

denousek
17. kvě 2016

já kdybych ve 12 snědla obed tak musim něco proste snist ještě ve dve ve ctyri v 6 v 8 a v 10.takze sacharidy nasbiram v pohode proste jak nejim co 2hodky tak je zle.... a kdybych se ve dve ve 4 a v 6 mela pajcovat jen zeleninou tak hladovim.takze si dam pul oběda ve 12,pak ve 2,ve 4 třeba jablko jogurt atd ,v 6 krajic chleba v 8 další krajic-to je zase rozdelena vecere a v tech 10 něco na tu noc napr ten jogurt s mysli

pe_ma
17. kvě 2016

@denousek určitě si s nima o tom promluv, od toho tam jsou, at to děláš správně 🙂

werumka
17. kvě 2016

@denousek U GDM je důležitá hodnota hodinu po dojedeni. V tu dobu je nejvyšší. Pokud bys měla při normálním přísunu sacharidů (což 400g brambor je) hodnotu příliš vysokou, tak si to prostě jen zapiš. Je pravděpodobnější, že se glykémie uklidní samy, když ty sacharidy budeš dodržovat. Naopak je celkem jistota, že s tímhle nízkým přísunem sacharidů Ti glykémie po dvou týdnech vylezou do oblak, dostaneš inzulín a po tom to bude skákat ještě víc. A stejně nakonec skoncis na tom, že budeš muset ty sacharidy sníst, aby Ti s tím inzulinem glykémie neskakala.

pe_ma
17. kvě 2016

@denousek já jím třeba 8:30, 11:45, 14:00, 17:00, 19:15 a 22 plus mínus nějaká minuta a vyhovuje mi tak skvěle 🙂 ráno mě snídaně hodně zasytí a pak zase oběd 🙂

werumka
17. kvě 2016

@denousek Takhle, jak jsi to napsala, to samozřejmě dává smysl. Ale dopoledne před obědem jsi třeba ty sacharidy nesnedla a měla jsi jich dost málo. Na což reagovala i glykémie po snídani.

denousek
17. kvě 2016

@werumka a proč nemůže byt sacharidu min když mi to tak vyhovuje nemam hlad a cukr v norme,?

annna79
17. kvě 2016

@pe_ma když nemáš polívku a nezajišťuješ.ona měla vajíčko jen.

denousek
17. kvě 2016

@werumka jo dneska snidane stala za prd zaspali jsme do 7.40 a na 8 mel byt malej ve skole takze honem honem :D

werumka
17. kvě 2016

@denousek Protože Tobě to může pocitove stačit, ale normální fungování organismu těch sacharidů potřebuje víc. A vykryva to pak vlastní produkcí cukrů. Proto nemáš hlad. Ale ten metabolismus tím trpí.

denousek
17. kvě 2016

@werumka takze když posnidam malo sacharidů tak po snidani to prave vyletí ano?takze zkusit rano pridat?

pe_ma
17. kvě 2016

@annna79 jasně, to já mám pak 250g...ale je fakt, že já mám i ovoce...oběd mám 60g sacharidů 🙂

annna79
17. kvě 2016

Tady to je tak napsané

annna79
17. kvě 2016

@pe_ma a tam mám napsané, že ovoce k obědu nemám jen ke dopo . Svačině

werumka
17. kvě 2016

@denousek Ano, správně. Pokud jíš den před tím málo, tak ta lačná bude vyšší proto, že po většinu noci už Ti játra vyrábí zásobní cukr. Když di tohohle chaosu pridas snídani, tak Ti glykémie vyletí. Tj. Základem je jíst dost sacharidů přes den a na noc, abys ráno neměla ketony a glykémie pak na tu snídani nereagovala přehnaně. Všechno je spolu provázané 😉

werumka
17. kvě 2016

@annna79 hele a tohle je tabulka určená pro GDM?

pe_ma
17. kvě 2016

@annna79 já mám 50g vařených brambor je 10g sacharidů...stejně je to nějaký průměr, záleží i na odrůdě, to sem si taky už ověřila...

vejik85
17. kvě 2016

@annna79 ahh, další Apolinář? 😆

vejik85
17. kvě 2016

@werumka jj, mám stejnou... Dali mi ji u Apolináře 😉

pe_ma
17. kvě 2016

@annna79 zase přístup dr od dr...já mám ovoce na svačinu, oběd a večeři...ale já se tím nedojídám, mám tam trochu...měla sem to od 2 dr takto

denousek
17. kvě 2016

napiste mi někdo prosim kolik sachru by mělo byt cca za cely den?dekuji

werumka
17. kvě 2016

@vejik85 Mně tam zarazily ty mléčný výrobky - ty přece u Apolináře taky vždycky na druhou večeři doporučovali. Mléko, tvaroh... Nebo to myslí tak, že by se neměl jíst SAMOTNÝ? To bych pak chápala 😀 Si připadám jak tatar 😀

werumka
17. kvě 2016

@denousek Už jsem Ti to rozepisovala o stránku vzadu 😉 Přesně kolik na každé jídlo.

pe_ma
17. kvě 2016

@denousek já mám 50-20-60-10-50-20 ale mám malé svačiny díky tomu, že sem na inzulinu - nepíchám si jen před druhou svačinou a druhou večeří, bez inzulinu jsou ty sacharidy víc rozptýlené do celého dne...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru