Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
18. kvě 2016

@koncita A já už jsem se radovala, že se tu nepotkáme 😀 Doufala jsem, že když nepíšeš, tak je vše ok...
Předpokládám, že když dělali test, tak Ti rovnou dali vypít roztok a nečekali, až jim vyleze lačná, že jo? Blbci. Zvýšenou máš lačnou a hodnotu po hodině. Zatím je prostě jen prokázaná těhotenská cukrovka. Za týden se nic zásadního nestane. Do Kolína na diabetologii tady chodí @annna79, tak Ti kdyžtak může povědět, jak to tam chodí, pokud půjdeš tam.
Zatím by bylo fajn, kdyby sis třeba dokázala na jedné z nutričních kalkulaček spočítat, kolik sacharidů za den tak nějak sníš. Abys věděla, kterým směrem se ta dieta bude ubírat. Můžeš se podívat na www.kaloricketabulky.cz nebo na www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka. Za den bys měla sníst mezi 200 a 250g sacharidů. Neměla bys jít pod 190g, aby se netvořily ketony.
Vývoj dopředu říct nejde, rozhodující většinou bývá úder 30. týdne, kdy hormony z placenty působí na glykémii nejvíc.

vejik85
18. kvě 2016

Tak děvčata, jinak u nás to vypadá báječně, dneska se konal 3. screening a vážíme jen 1 507g, což je skoro pod limitem 😆 takže cukrovku z tohoto hlediska držíme na uzdě a nepustíme 😜

koncita
18. kvě 2016

@werumka díky za reakci. Nejsem přímo z Kolína a na diabetologii budu chodit do Prahy na Bulovku (budu tam i rodit). No, já teda vím, že postup nebyl ideální....nejdřív mi vzali krev z prstu - prý, že mají na tento periferní odběr limit do 5,6 a odůvodnila mi to tím, že vyhazovali spoustu maminek, které měly z prstu vyšší než 5,1 a byl z toho problém, protože ze žíly potom měly hodnotu nižší. Takže to dělají takto - pokud je z prstu do 5,6 , udělají odběr ze žíly a dají roztok vypít. No, vím, že to není správný postup, ale vůbec se mi nechtělo odcházet a řešit ogtt jinde a jindy, nemám hlídání pro synka a každého doktora apod. musím složitě vymýšlet s manželem co a jak...
Utěšíš mě alespoň tím, že hodnoty jsou vyšší jenom o jednu desetinu? 😀 😅 😀 Asi těžko, když je velice pravděpodobné, že se to bude s postupujícím těhotenstvím zhoršovat...
No, hlídat to jídlo pro mě bude očistec. Já se prostě přiznám, že jsem hrozný prase 😅 Jím zcela nepravidelně, nevyváženě a velké porce. Uf, zkusím se teda někde podívat, kolik sacharidů třeba tak nějak za den dám, bude to určitě děsně moc 😕
A jak je to prosím tě s tou druhou večeří? Jak dlouho před spaním, je to vůbec potřeba a co je vhodné?

mosquito
18. kvě 2016

Holky, je to možné? Čím hůř jím, tím lepší mám hodnoty. Na lačno pod pět a dokonce po snídani mám něco mále přes šest. Ne tedy vždy, ale už týden se stěží dostanu hodinu po jídle nad sedm. Co to? To je nějaké divné, že by přístroj měřil špatně? 🙂

werumka
18. kvě 2016

@koncita A věnují se tam i pacientkám s GDM? Ono je někdy lepší jít na specializovanou diabetologickou kliniku, zvlášť, když máš poblíž Prahu, kde jich je víc. Protože ty, které s tím moc zkušeností nemají, pak občas s těmi těhotnými pracují jako s diabetiky 2. typu a tam je ta léčba jiná - byť jsou si ty druhy cukrovky podobné. Teď sice web tehotenskacukrovka.cz nefunguje - mají nějaký výpadek - ale až to zase zprovozní, vyplň jim tam prosím dotazník, který se týká testování v laboratořích, aby kdyžtak mohli tu laborku kontaktovat. Způsob jejich provedení testu je absolutně nevhodný. Oni vůbec nemají měřit krev z prstu a už vůbec ne na glukometru. Mají prostě vzít krev ze žíly, vyhodnotit a pak teprve pokračovat v testu. Je to lenost a zahrávají si tak se zdravím těch těhotných.
Já bych ráda utěšovala 😀 Ale nevím. Ale ta pravděpodobnost, že to zvládneš vychytat dietou je velká. Právě díky tomu, že se to diagnostikuje takhle brzy. Zvlášť, pokud třeba najedeš na častější a menší porce. Měla bys jíst nejdéle po třech hodinách. Doba lačnění přes noc by neměla přesáhnout 10 hodin, ideálních je třeba 8-9. Druhá večeře by měla mít dohromady 30g sacharidů. Je to právě ten rozdíl mezi DM2 a GDM. Diabetici 2. typu většinou druhou večeři nepotřebují, ale těhotné ano. Protože kvůli nárokům metabolismu si u nich začnou játra v průběhu noci vyrábět zásobní cukry, pokud si tu druhou večeři nedají. A ty pak zvýší lačnou glykémii a často i glykémii po snídani.
Včera jsme tu zrovna tu druhu večeři řešily - je dobrá kombinace pečiva + mléčného výrobku. Aby to bylo těch 30g sacharidů, tak si můžeš dát třeba krajíc chleba a udělat pomazánku z tvarohu.

werumka
18. kvě 2016

@mosquito A v čem jsi to jídlo změnila? Jak dlouho ty glykémie takhle jdou dolů?

mosquito
18. kvě 2016

@werumka hresim s cukry. Dzusy, nanuk, čokoláda. Je to ppsledni tyden a pul

koncita
18. kvě 2016

@werumka ano, specializují se na těhule 😉 Ten dotazník určitě vyplním! Moc díky za reakci, ještě se zeptám, existuje pro těhule univerzální hodnota glykemie na lačno a po jídle, kterou je dobré udržovat - myslím, až se budu doma měřit glukometrem....

werumka
18. kvě 2016

@mosquito Pokud to jíš v rámci těch jídel, tak tyhle rychlé sacharidy zvednou glykémii rychleji, takže za tu hodinu už bývá většinou zase na sestupu. Ultrazvuk, monitor, to všechno je ok?

werumka
18. kvě 2016

@koncita Na lačno bys měla mít na glukometru do 5,3 a hodinu po jídle do 7,8. Ale je dobré to čas od času spárovat s laborkou, aby se vidělo, jestli ten glukometr nezkresluje moc. Jinak taky záleží na tom, jaký glukometr dostaneš, jsou přesnější a pak méně přesné. Můžeš pak nahlédnout sem, jak je na tom s odchylkou ten Tvůj, až ho dostaneš: http://www.diab.cz/vysledky-testovani-glukometru

mosquito
18. kvě 2016

@werumka spis to jim mimo. Vcera utz ok. Na monitoru jsem jeste nebyla. Ale i lacnou mivam dost nizko

koncita
18. kvě 2016

@werumka co přesně myslíš tím "spárovat s laborkou"? Jinak díky, jsi zlatá 😵

werumka
18. kvě 2016

@mosquito A průtoky asi dělali, že? Někdy to bývá signál, že už placenta nevytváří tolik hormonů - u jednočetných těhotenství k tomu dochází po 35. týdnu, u dvojčat to možná bude asi o něco dřív.

werumka
18. kvě 2016

@koncita Že když budou dělat na diabetologii odběr lačné glykémie, tak se v tu dobu změřit i na glukometru, abys viděla, jakou odchylku má. Kdyby Ti třeba brali glykémii i po jídle, tak zase - dát další kapku i do glukometru, pokud by to dělali z krve z prstu.

pe_ma
18. kvě 2016

ahoj holky 🙂 tak já dneska po obědě 6,6, takže netuším, co dr udělá s tím, jak mi to skáče :( tohle dopředu neodhadnu, kolik budu mít :(

mosquito
18. kvě 2016

@werumka prutoky nevim. Dr prcky meril a duval se jestli bije srdicko. Tit vse

werumka
18. kvě 2016

@pe_ma Ale ono Ti to lítá spíš večer, ne?

werumka
18. kvě 2016

@mosquito Ty průtoky o stavu placenty hodně řeknou. Prcci mají dvě nebo jednu?

koncita
18. kvě 2016

@werumka ahá, takže si glukometr prostě vzít někdy s sebou na kontrolu....

werumka
18. kvě 2016

@koncita Jojo, je to dobrá kontrola pro Tebe 😉

koncita
18. kvě 2016

@werumka no, ale když tedy udělám toto spárování - jak velká odchylka mezi glukometrem a krví ze žíly je ještě ok?

werumka
18. kvě 2016

@koncita Různé glukometry mají různou, ale povolená odchylka u glykémií nad 5,6 mmol/l je 15% a pod 5,6 je maximální přípustná odchylka 0,8 mmol/l.

koncita
18. kvě 2016

@werumka a teď pro blbce 😅 😀

pe_ma
18. kvě 2016

@werumka ted posl 2 měřící dny sem měla snídani a večeři ok a oběd 10,5...právě...teda jednou i tu večeři, ale spíš ten oběd...dneska sem měla hrachovku, tak mě zajímalo, jak vyjde a toto mě překvapilo...dr sem se dneska nedovolala :(

werumka
18. kvě 2016

@pe_ma Luštěniny mi vždycky vycházely dobře - takže to možná bylo tou hrachovkou 🙂

koncita
18. kvě 2016

takže když si tím spárováním zjistím, že můj glukometr měří dejme tomu o 0,8 mmol víc než je krev ze žíly, tak je to ok?

mosquito
18. kvě 2016

@werumka mají kazdy svou. Na kontrolu jdu za 14 dni. Kluci maj velky hlavicky, ale to je pry normalni. K diabetolozce jdu pristi tyden...

pe_ma
18. kvě 2016

@werumka hmmm...měřím co 3. den, tak právě nevím, jaké mám ze 2 celkem blbých měření dělat závěry, i dr mi říkal, že to občas skočit může...nemám představu, jak to je ve dny, kdy neměřím...včera mi teda trochu rostla zase hodnota v 2.hod po večeři, ale měla sem 5,7 a 6, což taky není až taková krize, podle mě...

werumka
18. kvě 2016

@koncita Tak když Ti změří glykémii ze žíly třeba 5,1 a glukometr Ti změří 6,1, tak už je ta odchylka příliš velká. Pokud Ti po jídle změří ze žíly třeba 7,8 a na glukometru Ti to hodí 8,5, tak je to v pořádku, protože to nepřesáhlo těch 15% (což je v tomhle případě 1,2 mmol/l)

werumka
18. kvě 2016

@pe_ma Po té večeři je to v pohodě. Těch 10 mohl být fakt jen nějaký ohraničený vzestup. Zítra budeš měřit taky?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru