Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

koncita
18. kvě 2016

@werumka díky, jsem se do toho tupec nějak zamotala 😅

werumka
18. kvě 2016

@mosquito Zkus kdyžtak k diabetoložce zatelefonovat, ona má asi víc zkušeností s vývojem GDM u těhotných s dvojčátky 🙂
Větší hlavy kluci mají, to je normální 🙂

koncita
18. kvě 2016

@werumka ha a ještě jeden záludný dotaz - když mi glukometr hodinu po jídle ukáže 7,8 a žíla bude třeba 8,5 - to je sice přípustná odchylka, ale v podstatě příliš vysoká glykemie, když ta má být těch 7,3. Žejo? 🙂

werumka
18. kvě 2016

@koncita Ano, správně, to už by bylo vysoké. Ale většinou to bývá opačně, že glukometr zkresluje směrem nahoru. Je dobré měřit až ze druhé kapky krve - první otřít - protože ta první bývá sladší.

pe_ma
18. kvě 2016

@werumka měla bych v pátek, ale právě přemýšlím, že bych měřila už zítra a pokud to někde vyletí, tak bych v pátek znovu zkoušela volat dr...v pátek jdu i do poradny, můj dr se mi vždy kouká i na cukr a komentuje, jestli je to za něj ok, ale ted jdu k nějaké doktorce, tak nevím, jestli se k tomu taky vyjádří :(

koncita
18. kvě 2016

@werumka tak zatím děkuju, nechci zdržovat. Jsem zvědavá,jak za týden pořídím...

mosquito
18. kvě 2016

@werumka dekuju 🙂

koncita
18. kvě 2016

@werumka ještě jeden dotaz, jaký názor mas na sladidlo xylitol? Co jsem se dočetla, tak snad kromě ceny nemá žádná negativa...

werumka
18. kvě 2016

@koncita Xylitol nevím, já lobbuju akorát za stévii 🙂

koncita
18. kvě 2016

@werumka tak ta mi celkem vadí, má pro mě dost nepříjemnou pachuť....no nedá se nic dělat....
Já vůbec nevím co, kdy, kolik mám jíst 😅 nojo, daň za prasacky stravovací návyky ☹ jsem z toho teď k večeru nějaká přešla ☹
@werumka

pe_ma
18. kvě 2016

@koncita nebud přešlá! ono se to poddá, ani nebudeš vědět jak 🙂 je jasný, že ted z toho budeš chvíli zmatená, je to prostě velká změna, ale za chvíli to budeš mít v malíku a už ti to ani nepřijde 🙂

koncita
18. kvě 2016

@pe_ma díky za podporu, mas pravdu, jsem z toho fakt úplně mimo a přitom to vlastně není nic zase tak tragického. Snad se rychle rozkoukam a nějak to půjde, kvůli prckovi prostě musím! Nejraději bych ten glukometr měla hned a měřila 😅

zuhra
18. kvě 2016

Holky, ja mam poslední tyden vlci hlad, jsem zvedava, jak to vyskočí :(

pe_ma
18. kvě 2016

@koncita ber to tak, že máš pomalý start, zatím si to dáš bez měření, jen s vážením 🙂
@zuhra fakt? nestraš! já teda občas hlad mám, ale ne pořád a s dr sem se domluvila, že když budu mít hlad, přidám inzulin a dám si větší večeři, což sem párkrát už udělala...

werumka
18. kvě 2016

@koncita Přesně, jak píše @pe_ma - ono se to poddá. Zatím si dávej malé cíle. Tj. nejdřív si spočítat ty denní sacharidy. Pak si zkusit rozvrhnout ty jídla do těch intervalů a rozvrhnout sacharidy. Začátek je prostě náročný, protože se toho během chvíle nahrne hodně, ale nechtěj zvládnout hned všechno naráz 😉

pe_ma
18. kvě 2016

@koncita tady sme stejně taková menší podpůrná skupina a navzájem se tu uklidnujeme 🙂 každou chvíli některá potřebujeme uklidnit a povzbudit a to je tu asi to nejvíc, co mi to dává, takže tě tu rády podpoříme a když budeme vědět, tak poradíme, že holky? 🙂

koncita
18. kvě 2016

@pe_ma jee ty jsi zlatá, to se hezky čte 🙂 díky moc

koncita
18. kvě 2016

@werumka ok, začnu tema sacharidama, zkusim to vykoumat tak, abych měla těch max. cca 250g denne.

werumka
18. kvě 2016

@koncita Takové doporučené rozložení je:
Snídaně: 40g sacharidů (nejíst mléčné výrobky, ty ranní glykémii zvyšují)
Svačina: 30g sacharidů
Oběd: 60g sacharidů
Svačina: 30g sacharidů
Večeře: 60g sacharidů
2. večeře: 30g sacharidů.

Ty kalkulačky fungují tak, že si tam můžeš naházet různé jídlo a ony Ti to sečtou, můžeš si tak udělat třeba modelový jídelníček na den dopředu, než si to zvykneš dávkovat. Nepočítej do sacharidů akorát maso, vejce, zeleninu typu okurka, rajče, salát (listový, ledový, polníček, rukola...).
Postupně to půjde 😉

werumka
18. kvě 2016

@pe_ma No jasně 😉

koncita
19. kvě 2016

@werumka dobré ráno 🙂 piju kávu (jeden z mých zlozvyků - hned po ránu první kafe 😖 ) a tak mě napadlo, co mléko do kafe? Když mléčné výrobky ráno zvyšují glymču...?

annna79
19. kvě 2016

@koncita ráno piji trochu bezlaktózového mléka.dej si 🙂

annna79
19. kvě 2016

@koncita jsem někde našla,že se může Stévie ,sorbitol,xylitol a candys.
Já občas použiji stévii tablety a nebo candys kapky(zdá se mi lepší chuťově než Stévie )zatím jsem použila do kafe a jednou když jsem si dělala pudink.

koncita
19. kvě 2016

@annna79 candys - to vůbec neznám, zeptám se ve zdravé výživě 🙂 díky za tip. Jinak asi zkusím překonat tu nechuť ke stevii, možná zainvestuju do xylitolu.
Jinak když už na mě reaguješ, tak tě hned zahltím 😀 jsem si tak připravila suroviny k velmi (pro mě) dietní snídani, zvážila to a na tabulkách jsem zjistila, že A) překračuji o hodně limit pro snídaňovou dávku sacharidů B) stejně je toho tak málo, že umřu hlady 😢 😢 😢

pe_ma
19. kvě 2016

@annna79
@koncita me treba dr rekl, ze zadna sladidla, ze neni prokazane, co to udela, ze si mam radeji v nejvyssi nouzy dat obyc cukr...takze jedu bez sladkeho...teda asi 4x sem mela jogurt s candys (sezenes v lekarne)
docela by me zajimal nazor jinych dr na sladidla...treba prave na to candys - to ma v pribalaku, ze se v tehu muze

@koncita kolik tech sacharidu mas? a cos vsechno do nich pocitala? pak je varianta snidat na 2x - snist polovinu porce a za hodinu dojist...

pethaa
19. kvě 2016

@pe_ma mě třeba na dia řekli, že žádná sladidla, ani stevii, ani xylitol. Pro mě to není problém, o sladký tolik nestojím, takže to držím 🙂

vejik85
19. kvě 2016

@annna79 u mě jentaky zákaz všech sladidel, jedině prý tu stévii, ale jne čerstvou si natrhat, nic co už je zpracované, ale nezkoušela jsem, nechybí mi to, inovoce mi teď přijde sladké, když něco málo dám třeba do jogurtu 😉

denousek
19. kvě 2016

@koncita to mas ja ja az na tu první tu jsem mela 4,8 při 5,2 te to správně ani neměly nechat vypit.... a ted mam porad jen problemy

pe_ma
19. kvě 2016

@pethaa
@vejik85 j, tak to mame stejne info...

denousek
19. kvě 2016

dneska lačná hruza!!asi se inzulinu nevyhnu.... v pul 2 v noci 5,7 a v pul 8 6,6.....když si vezmu ze ogtt vyšlo špatně jen o kousínek!!!jen jedna hodnota blbe mela byt do 10 a ja mela 10,1.... chudery ty které to mají 9,9 a pak se jim to rozjede a ani o tom nevedi :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru