Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hance09
20. kvě 2016

Holky,jaký vliv na glykemii má kojení a noční vstávání?

ukeke
20. kvě 2016

ahoj- přidám spíš radu po všechny, co sem zabloudí, když se na testy na těhu cukrovku chystají apod....já na testu byla, lačná mi vyšla 5,35, ostatní v normě....jak už tu několikrát zaznělo, pokud jsem měla lačnou zvýšenou, v testu nemělo být pokračováno, měla jsem přijít znova- byla jsem na poliklinice Zahradníkova v Brně...to se nestalo, moje gynekoložka mě poslala k diabetoložce...tak jsme zjistily, že jsem den večer před testem vypila skoro litr mléka- piju ho na pálení žáhy a nikdy mě nenapadlo, kolik mléko obsahuje cukru!!! diabetoložka mi změřila znovu lačnou, den před jsem samo mléko nevypila....a? lačná 4,3, takže úplná pohoda...skoro dva týdny jsem byla nervózní úplně zbytečně...to jen tak pro upozornění a pro všechny, které by potkalo něco podobného...

terka_37
20. kvě 2016

@werumka Jo, Naše maso miluju🙂 Když chci dělat nějakou masovou dobrotu, jdu tam🙂 Mají i výborná vajíčka a chleby. Dnes teda zkusim šunku😉

vejik85
20. kvě 2016

Děvčata, jak moc řešíte potraviny, ve kterých byste cukr nečekali a pak si "omylem" přečtete etiketu? Třeba majoneza nebo tatarka? Nejim to často ani moc ( max. 1 měsíčně někam použiju) ale dneska jsem se třeba chystala udělat bramborový salát a prostě bez tý majonezy to není ono. Jako ředím ji jogurtem, ale stejně ji tam dám ☹ a mám na něj nehoráznou chuť 😆

luckyzuzu
20. kvě 2016

Holky mate nekdo zkušenost s tim, že po nasazeni inzulinu mam cukr vyšší než bez nej ☹. Mam inzulín na noc, 5 jednotek a cukr stale 5,8. Jsem 31 tt ☹.

vejik85
20. kvě 2016

@luckyzuzu po 30. týdnu se hodnoty zvyšují sami, tak asi proto... Já začínala s nočním na 6ti jednotkách a teď už mám 24, takže ti to budou asi malinko zvyšovat.

werumka
20. kvě 2016

@luckyzuzu 5 jednotek je malinko. Teď začínáš ty týdny, kdy je inzulínová rezistence největší. Ketony v moči ráno nemáš? Ty by mohly tu reakci na inzulín zhoršovat. Ale jinak je to normální.

werumka
20. kvě 2016

@ukeke Ahoj, díky za postřeh. Vzhledem k tomu, že sem hodí už holky s GDM, bylo by docela fajn, kdybys mohla tuhle zprávu dát třeba jako zkušenost do Wiki - buď do sekce OGTT, nebo Jak má správně probíhat ogtt u těhotných žen. Tam si to přečte víc lidí. Je dobré udělat i upozornění na konkrétní laborku, aby tam pak ty těhotné třeba nechodily zbytečně, když to tam nedělají správně 😉

werumka
20. kvě 2016

@vejik85 Tak si udělej domácí 🙂 Ty žloutky se vyšlehají ve vodní lázni, takže projdou tepelnou úpravou. Je to vlastně podobný postup jako holandská omáčka. A cukr v tom není 😉

werumka
20. kvě 2016

@vejik85 Třeba tohle: http://www.apetitonline.cz/recepty/6542-domaci-...
Akorát ty žloutky vyšleháš v misce ve vodní lázni (pozor, voda nesmí vřít) - až se Ti z nich udělá hustá pěna, tak přidáš postupně olej.

vejik85
20. kvě 2016

@werumka jsem jednou zkoušela a dopadlo to hrozně ☹ ale co myslíš, když to normálně započítám do denní dávky sacharidů, ublíží to hodně? Denní limity mám v pohodě, oběd kolem 6 a večeře kolem 7...

werumka
20. kvě 2016

@vejik85 Zkus to a uvidíš, snažila bych se v maximální možné míře nahradit tím jogurtem.

vejik85
20. kvě 2016

@werumka noo, asi nebudu riskovat...udělám si asi fakt jen s jogurtem, možná s lžičkou majonezy a bez kys. okurek a manžel dostane s majonezou a okurkami... vždyť to už to ten měsíc a půl dám 😉 Děkuji 🙂

ukeke
20. kvě 2016

@werumka díky za tip 🙂

pe_ma
20. kvě 2016

@vejik85 tak to já si teda dám i kupovanou, ono tam toho zase není tolik a neláduju to každý den...a popravdě i tu kyselou okurku ujídám, mám tak 2 za týden...nejím je teda k jídlům, spíš v mezi čase...

miiisaaa
20. kvě 2016

Ahoj holky, měnila jste některá během těhotenství diabetologii kvůli nespokojenosti? Mám sice diagnostikovanou GDM, ale hodnoty hraniční, 5,1 a 5,2, řešeno jen dietou, pak kontroly ok. Ale dostaly mě komentáře na "kontrolách". První paní doktorka (střídají se tam) mi k prvním naměřeným hodnotám řekla, že po mě nechce, abych si vážila jídlo, prostě ať jím zdravěji...do zprávy mi ale napsala dieta 250g sacharidů, a druhá paní doktorka mi po krvi, kdy mi vyšlo 4,6 (jídlo jsem nevážila, prostě jedla zdravěji) řekla, že je spokojená, ale že stejně za 20 nebo 30 let dostanu tu klasickou cukrovku, že to můžu leda oddálit....Tak to mě teda dostalo. Podle mě je to blbost... měla jsem jít ještě na kontrolu, ale uvažuju, že si cukr pohlídám jen glukometrem a už tam nepůjdu :/ Jsem z toho úplně přešlá... Po porodu bych vyměnila ordinaci. Jsem skoro 38. týden, tak uvažuju, jestli by ještě mělo smysl se objednávat jinam...Co myslíte...?

werumka
20. kvě 2016

@miiisaaa Ahoj, teď už to význam nemá. Pokud jsi vše zvládla takhle s dietou, tak už Tě stejně budou chtít vidět maximálně jednou. A to fakt nemá smysl.
S tou cukrovkou je to tak, že gestační diabetes je opravdu predispozicí pro diabetes 2. typu. v pozdějším věku - přesněji řečeno je to 20-30%. U žen s nadváhou je ta pravděpodobnost 60%. Samozřejmě ale zdravým životním stylem můžeš dosáhnout toho, že jí nedostaneš. Ale je to takový zdvižený prst, zvlášť, pokud už máte třeba diabetes v rodině 😉

miiisaaa
20. kvě 2016

@werumka Díky za uklidnění, ona to prohlásila tak, že ji prostě dostanu, navíc nadváhu nemám, ani sport mi není cizí, takže to sad nebude tak horké... Ještě jedna věc, podle info v dia poradně pak stejně na ogtt musim jít po šestinedělí, je to tak? Má to pak vůbec smysl? Nestačí třeba jen odběry?

werumka
20. kvě 2016

@miiisaaa Měla bys jít na OGTT určitě. Pokud jsi prodělala gestační cukrovku, tak bys měla být i nadále sledovaná - chodit i v odstupu několika let na kontrolu glykémie. Stejně tak v případě, že bys byla znovu těhotná, se to sleduje víc.
Ale i proto se dělají testy, aby se ta cukrovka odhalila, byť třeba v mírnější formě, a mohlo se tak omezit riziko rozvoje diabetu 2. typu.

pe_ma
20. kvě 2016

jinak dnes další poradna a velká pochvala! mám radost a zase plno pozitivní energie! miminko se pěkně hýbalo, odpovídá tabulkám na den přesně! má 2,5kg a placenta i průtoky vypadají perfektně! a jako bonus já za 2tt od minulé kontroly 3kg mínus :D to sem opravdu zvědavá, s jakou váhou budu odcházet z porodky a jak se to pak bude vyvíjet!
a za 10 dní kontrola na dia a první monitory!

vejik85
20. kvě 2016

@pe_ma Já taky měla nehoráznou radost předevčírem, když mi řekli, že mimčo má váhu akorát, dokonce lehce pod limitem, a vše je v pořádku, takže tě chápu! 🙂

werumka
20. kvě 2016

@pe_ma To je úžasný! Super!

werumka
20. kvě 2016

@hance09 Kojení nevím, ale může glykémii určitě zkreslovat. Noční vstávání obvykle o něco zvýší lačnou glykémii. Ještě se měříš?

pe_ma
20. kvě 2016

@vejik85 jj, vždycky to potěší, že? 🙂
@werumka jj, moc! 🙂

vejik85
20. kvě 2016

@pe_ma jj, víc než nějaké moje měření nebo dlouhodobý cukr...prostě je vidět, že to nešidíme a že to mimčům vlastně ani nějak nevadí, že nám to občas pozlobí 😉

pe_ma
20. kvě 2016

@vejik85 jj, mě se teda stejně nikdy neuleví, já se budu pořád bát, jaká nemoc, nebo postižení na nás kdy bafne :( ale snažím se na to nemyslet!

hance09
21. kvě 2016

@werumka nene...jen jsem se změřila u našich orientačně a lačnou jsem měla 5,7...ale kojím...mám přijít znovu na test, až nebudu plně kojit...

annna79
21. kvě 2016

Dnes velké pokušení .U nás Staročeské Máje a musela jsem nějaké pohoštění upéct.Jak já bych si dala.
Zbytek těhu mě nikdo nedonutí péct už.

pe_ma
21. kvě 2016

@annna79 seš dobrá, že ses do toho pustila!

koncita
21. kvě 2016

Holky, já mám hlad 😢 já se najím a mám prostě hlad. Cítím jak je ten můj vytahanej bachor prázdnej a chce ještě 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru