Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
24. kvě 2016

@zuhra tak cukr jako takovej sem měla naposledy 30.listopadu...mám vždycky výčitky, když si tam tu kapku sladidla dám, ale tak mám to poslední měsíc tak jednou týdně a přece jen je to sladidlo z lékárny a v příbaláku je, že je v těhu bezpečné, to není ani u paralenu...tak si říkám, že to snad není taková katastrofa!

pe_ma
24. kvě 2016

@vejik85 tu si dávám taky, na chut, tak 4dcl za týden, piju to celý den, ptž je to na mě šíleně sladký, tak to ředím 1 díl coly a 5 dílů vody :D ale taky si pak nadávám, ale ta chut je prostě obrovská! jako od toho začátku prosince už je mi to prostě strašně dlouhé :(

vejik85
24. kvě 2016

@pe_ma jj, najednou je hrozně sladká 😂 já byla před těhu trošku závislák na light Cole, pak jak jsem otěhotněla, tak mě přestala chutnat asi do 5. měsíce, takže v pohodě... Pak zase začala, ale kvůli malé jsem přešla na klasickou s cukrem, ale moc jsem jí nepila, ale třeba kafe nepiju vůbec, takže Cola mě trošku držela 🙂 noo a pak bum cukrovka... Takže tak měsíc jsem ji nepila vůbec a teď tak měsíc mám na ni zase chuť ☹

pe_ma
24. kvě 2016

@vejik85 já s cukrem pila na začátku snad po každém jídle, na trávení, což na můj cukr byla asi fakt bomba :( ale jinak sem vždy pila zero, mě chutná víc...ale ted je fakt všechno strašlivě sladké...snažím se, ale někdy je prostě chut silnější :(

werumka
24. kvě 2016

@denousek 😀 😀 tos mě pobavila 😀 začínám si připadat trochu obstarožně 😀

denousek
24. kvě 2016

@werumka a jak si dopadla s těma dětma??že máš chlapečka tam píšeš... a máš ještě nějaké??je super že já tam píšu že do třetice třeba budu mit holčičku a ono fakt :D
ale jinak ty hodnoty te cukrovky ogtt mi tenkrat vysli uplne stejne :D píšu že po hodine něco malo nad deset to ited 10,1 :D a třeti odber ted 7.5 a předtím 7.79 :D

werumka
24. kvě 2016

@denousek Teď to tam ctu taky! Vyšlo Ti to úplně stejně, tak je dobře, že jsi hlídaná 😉 Máme syna, tomu už je šest a půl a vedle mě sedí naše dvouletá adoptovaná holčička 🙂

denousek
24. kvě 2016

@werumka tak to vám dělaji dětičky radost to je super 🙂 a presne to jsi psala že bys jedině adoptovala... máte ji od malinka?bylo jednoduche ji dostat?jak to dlouho trvalo?klobouk dolu... 🙂

werumka
24. kvě 2016

@denousek My už jsme v tu dobu tu adopci měli "rozjetou" - ten proces, než se vůbec dostaneš do registru žadatelů trvá rok. Dotazníky, psychotesty, školení. A pak už se jen čeká 🙂 my jsme čekali tři roky, což je ještě docela dobrá doba. Záleží i na požadavcích, které si uvedeš. Jednoho dne nám zavolali, o dva dny později nám jí představili, za další den muselo být všechno nachystano (postylka, oblečení, kočár, kosmetika...), aby si to mohla sociální pracovnice zkontrolovat a za další tři dny jsme jí měli doma. Od prvního telefonátu týden. Byly jí tři měsíce 😉

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka ty jo...tj pak najednou fofr!

denousek
24. kvě 2016

@werumka tyy jooo 3roky čekáš a pak najednou za tyden musí byt všechno tak to je mazec.... tak to jsem ráda že vám to vyšlo 🙂 to už sis netroufala na svoje kvůli cukrovce??ale jestli je to něco moc osobního tak to chápu .. . . nepiš nic..

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka ale ste drsní, já nevím, jestli bych do toho šla...u nás asi skončíme u jedináčka

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma Fofr to rozhodně byl 😀 Já jsem doma neměla kromě kočáru - sporťáku - vůbec nic 😀 Tak jsem běžela vykoupit sekáč, abych měla nějaký oblečení do začátku (když jsem k pokladě přinesla tu hromadu oblečků, koukali na mě jak na blázna 😀), jedna paní mi tady přes bazar prodala hlubokou korbičku na kočár, rychle do IKEA pro poličky, složit postel, vyprat, vyžehlit, koupit kosmetiku, pleny... 😀 Od tý doby si říkám, že když na to někdo má devět měsíců, je to luxus 😀 A hlavně než to dojde té hlavě... prostě najednou máš doma miminko, koukáš na to a jsi z toho lehce u vytržení, protože týden před tím jsi měla úplně jiný plány 😀

werumka
24. kvě 2016

@denousek Já nemám jen cukrovku, netroufla jsem si kvůli kombinaci nemocí a hlavně kvůli tomu, že potřebuju mít ty nemoci dobře pod kontrolou. Těhotenství by byl velkej risk pro mě i pro dítě. A já už jsem odpovědná za dítě, které mám. Takže jsme to brali tak nějak samozřejmě, že druhý bude adopče 😉

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma Na to se buď cítíš nebo necítíš. A vždycky musí být oba ti partneři v tomhle za jedno. Pokud se jeden na adopci necítí, není to úplně dobrá volba.

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka to si neumím představit, takhle ze dne na den život vzhůru nohama! fakt klobouk dolů vám, i všem, co adoptují...
právě, taky to beru tak, že tohle musí chtít oba a na 100%, jinak to špatně dopadne, já bych na to neměla odvahu...taky ale momentálně nemám odvahu na další těhu a přítel na mě vždycky smutně kouká, že přece mrně nenecháme samotný, ale já si to neumím s tou cukrovkou představit...

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma V tuhle chvíli bych se do nějakých rozhodnutí o dalším dítěti vůbec nepouštěla. Máš za sebou celý jedno těhotenství, který pro Tvůj život bylo zlomový a v tuhle chvíli nemůžeš mít síly ani odvahu. Uvidíš za nějaký ten rok, dva... Ale prostě v téhle sféře platí víc, než kde jinde, že se ta situace musí podřídit slabšímu. Pokud se jeden necítí, nemá smysl to lámat přes koleno.
Já si to taky neuměla představit, že to bude fakt takhle rychlý. Ale rodina nám moc pomohla a hlavně náš syn se strašně těšil, ten když se dozvěděl, že konečně už bude mít tu ségru, tak byl štěstím bez sebe a chtěl pomáhat 🙂

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka přesně jak píšeš...stále mě neopouští strach a výčitky, nedokážu si představit to absolvovat znovu...ale nikdy neříkej nikdy...jen 100% vím, že ne hned a budu řešit nějakou antinu, at mám klid v duši...
a vám držím palce, at vše stále zvládáte 🙂

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma Antinu to pořešit chce... A hlavně aby Ty sama ses cítila dobře. Nespěchej na sebe, uvidíš, co se časem vyvrbí.
Díky, myslím, že na tom nejsme nějak odlišně oproti jiným rodinám se dvěma dětmi. Podle vzhledu to nepoznáš, chováním taky ne. Jen jsme prostě u obou dětí měli trochu jinej "výkop" 🙂

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka jj, já trochu váhám, přece jen sme se snažili 2 roky, nakonec skončili v CARu, nejsem už taky "nejmladší" ale asi sem pro antinu, bude se mi líp spát a tak...
na startu až tolik nesejde, hl je, že vám to klape a ste štastní a spokojení 🙂

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma Ono je možný, že s tou kompenzovanou cukrovkou bys mohla otěhotnět rychleji, než by se mohlo na první pohled zdát 🙂 Pořeš to i na diabetologii. Ony to hormony pro diabetičky nejsou úplně pravé ořechové, asi nejlepší variantou z těch hormonálních je tělísko. Ono to u těch dětí opravdu bývá tak, že jeden rok si říkáš "ani za nic" - jsi unavená, přetažená. A pak se to najednou překulí a řekneš si, že bys druhý brala. A tenhle čas přijde sám 🙂

pe_ma
24. kvě 2016

@werumka no počítám, že nebude legrace něco vymyslet, ale snad se něco najde 🙂

werumka
24. kvě 2016

@pe_ma Určitě jo 😉

aemmi
25. kvě 2016

Ahoj holky, včera jsem byla na diabetologii vrátit glokometr a inzulin po porodu. No a za půl roku mám přijít na "dlouhý cukr". Četla jsem ale, že je nutné absolvovat OGTT, jak jste to měly a nebo budete mít vy?

pe_ma
25. kvě 2016

já sem teda laik a moc se v tom nevyznám...ale tohle mi přijde jako nesmysl! "Holky nevíte jestli se někde v Brně dělá test OGTT s něčím jiným než s vypitím toho sladkýho hnusu?Někde prý se dává jen banán+přesnídávka.Díky"
Veru, co ty na to? @werumka

denousek
25. kvě 2016

@pe_ma koukej co mi na fb napsal jeden člen na tu kaši co papkáš:
keď si na stránke tej ryžovej kaše https://eshop.myfoodmarket.cz/ryzova-cerealni-k...... rozklikneš odkaz "Nutriční hodnoty" a na riadku "Sacharidy (g)" si všimneš prvý stĺpec, ktorý hovorí, že na 100g váhy tejto kaše obsahuje 80g sacharidov takju určite počas tehotenstva odložíš, alebo ju niekomu daruješ.

Kď je na 100g výrobku 80g sacharidov, tak to znamená, že na akékoľvek množsvo tejto kaše bude pripadať 80% váhy na sacharidy. A to je pre diabetika veľa.

Skladbu stravy si kontroluj podľa údajov vo veľmi dobre spraovanom zozname nutričných hodnôt, ktorý nájdeš na webe www.kaloricketabulky.cz

A všímaj si obsah sacharidov a nie iba cukrov. Cukor je iba jeden zo všetkých typov sacharidov, ktoré vplývajú na glykémie človeka (nielen iba diabetika). Obsah cukru určuje prakticky rýchlosť účinkovania (uvoľňovania sa do krvi) sacharidov. A výšku glykémie určuej obsah všetkých sacharidov v strave.

pe_ma
25. kvě 2016

@denousek tak jasně, já na cukr v tabulce až v druhé řadě, prvně na sacharidy a vhodná potravina je ta, co má cukr do 5% z celkového množství sacharidů, mimo mléčné výrobky a ovoce...
kaši mi doporučovala tady Verča, říkala sem o ní i na dia a dr mi ji nerozmlouval...
podstatné je, kolik té kaše sníš, nějak nechápu, proč bych ji během těhu měla někomu darovat...mě krásně zasytí a dělá mi hezký cukr...
na druhou večeři mám mít 20g sacharidů, takže kaše dělám 15g plus mlíko a 1 až 2 malinké jahody, což mi těch 20g sacharidů krásně pokryje...dokonce to ted přepočítávám a mohla bych kaše i o něco víc, toho mlíka tam tolik nedám, dneska upravím...
takže opravdu mi uniká, proč je nevhodná...

denousek
25. kvě 2016

@pe_ma ja dneska cukr 6,2 v noci jsem nešla na svačinu ... jedla jsem ve 22.15 2platky večerního chlebiku s pmazankovym maslem a šunkou a okurku... a v 6hod 6,2 :( no nenadelam nic...
ale vim od jedne diabetoložky ze do 7 je to bez inzulinu ... tak snad to bude stale kolem tech 6.... a ještě se vecpu jednou na krev po velkem uzv na lačno ptz v laborce to mam vždy do 5....na ogtt 2.5. 4,8 a v dia 13.5 4,6 takze ten glukometr fat extra neresim pujdu na odber ze žily...

pe_ma
25. kvě 2016

@denousek a já chytám paniku, když mám nad 5,5 :D ale 7 už mi teda přijde hodně :( tu laborku vyzkoušej, pokud ti to takto hezky vychází a doma o tolik jinak...asi bych si nechala vzít krev a hned se tam i se svým glukometrem píchla do prstu, at víš, jak se to liší 🙂 tak snad to bude ok 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru