Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pethaa
25. kvě 2016

@denousek ono taky můžeš mít v laborce nížší glykémii protože už se cestou hýbeš a tím spaluješ, a ideální je se změřit hned po probuzení dokud se nerozhýbeš, já měla doma 4,9 a v laborce za hodinu 3,9 nalačno :-/

denousek
25. kvě 2016

@pe_ma zmerim se rano doma než pojedu ... . jako 7 je hodne uz ale nemusi se do 7 panikařit.ja si vezmu bloček vše ji ukazu..nevim proč mi rekla kontrola az 24.6. se ji tam vetřu dřiv... po uzv ...ten mam pristi tyden...
ono lacne se hlidaji aby to po snidani moc neskocilo coz me neudela snidane uz mam vychytany...
jinak včera jsem si tak pochutnala na večeri..brambory,volsky oči a okurka mnaaammm byla jsem prejezena a za hodku 6,5 🙂

denousek
25. kvě 2016

@pethaa já když se zmerim hned po probuzeni a pak třeba za 40minut znova ta ten druhej mam ještě vyšší me to neklessa ale stoupa :D

pethaa
25. kvě 2016

@denousek ono je to hrozně individuální, já měla lačné 5,3 skoro celý týden (je jedno 5,5) a dali mi inzulín, jinak po jídle jsem měla nejvíc za celou dobu max 6,5, spíš se vejdu do 5,8 skoro po čemkoliv (akorát ráno nemůžu mléko a ovoce). Za sebe musím říct, že se mi hodně ulevilo s tím inzulínem, nemusím si nařizovat o víkendu budíka a nenervuju se ranním přiblížením ke glukometru, ale všude k tomu přistupují jinak, tak je to těžké.

pe_ma
25. kvě 2016

@pethaa přesně...mě to teda někdy naopak stoupá, ale to je pak právě tím, že už si tělo vytváří vlastní cukr, ptž má hlad...
@denousek vem si to sebou a změř se "zároven" s tím odběrem...ten rozestup a aktivita udělá hodně! já mám někdy lačnou po probuzení 4,8 a za půl hodiny před snídaní 6,5, nebo naopak lačnou po probuzení 5,5 a za půl hodiny před snídaní 4,6 a to mezi tím nic nedělám! takže fakt bych si to vzala sebou, at víš, jak moc se liší laborka a tvůj glukometr...
a ta včerejší večeře super 🙂

denousek
25. kvě 2016

@pethaa ta co si budem nalhávat svým zpusobem je to byznys když vam nacpou inzulin.proto se spíš zajimam o to jaká mira cukru je pro dite nebezpečná... máte to to stejne jako s očkovanim byznys a zase byznys...
@pe_ma ok a nebo vezmu sebou 🙂

denousek
25. kvě 2016

mám to rano nižší když jdu v noci na sváču... teda zkusila jsem jednou... no uvidíme co dal..

pe_ma
25. kvě 2016

@denousek nechci se pouštět do nějaké diskuze, ale tohle bych s očkováním nesrovnávala...

držím palce, at se ti to srovná a máš vše podle představ 🙂

denousek
25. kvě 2016

@pe_ma tak jasne to byl priklad je to proste byznys když ti nacpou inzulin když ani není třeba potřeba... samozdrejme kdyby se mi to zvedalo valim k dr a proto tam taky plánuju zajit ... přes den ok dietou dost ovlivnim tak jako u druhyho syna...tak snad to tak zusstane...

pethaa
25. kvě 2016

@denousek tyjo tak to já mám opačný názor, za svojí dia jsem vděčná a co řekne dr, tak je svatý, ale každého věc

denousek
25. kvě 2016

@pethaa však ano s tim souhlasim co řekne dr tak s tim souhlasim ... ale musíš si jen vybrat správného :D aby ti vse necpal ve dveřích kvůli kšeftu.

pethaa
25. kvě 2016

@denousek tak já jsem takového nikdy nezažila

annna79
25. kvě 2016

Holky dát si malou točenou zmzku by byl hřích, že jo?

pe_ma
25. kvě 2016

@annna79 já bych do toho nešla...nemám odvahu...

denousek
25. kvě 2016

@annna79 hřích to je no...ale hřešit se má :D taky jsem si ještě nedala vždycky koupim jen dětem a hledim... mám silnou vuli :D

werumka
25. kvě 2016

@pe_ma Pokud by ta dotyčná šla na test v termínu, kdy se normálně dělá (tj. 24.-28.týden), tak po banánu a přesnídávce to odhalit ještě nikdo nemusí. Navíc - jaká přesnídávka? Jak velký banán? Předpokládám, že to je podle oka a to se pak nedají spočítat ani přijaté sacharidy, ani doba, kdy by mělo dojít k jejich zpracování. Může to být zástupná metoda, když se ogtt nezdaří a je tam podezření na GDM. Ale před tím 30. týdnem to spíš opravdu funguje jako metoda pro odhalení již rozjeté cukrovky. Může jí to zachytit, ale taky nemusí.

werumka
25. kvě 2016

@denousek K té kaši - samozřejmě, že ty sacharidy v tom prášku jsou takové, jaké jsou. Ale Ty nejíš ten samotný prášek 🙂 Ty si dáš třeba tři lžíce toho prášku (nějakých 20g) do mléka. Takže poměrově rozhodně tolik sacharidů nesníš - rozhodně ta kaše v mléku nebude obsahovat 80% sacharidů 😀 Navíc to nejsou rychlé cukry - tj. jednoduchý cukr, ta kaše není přislazená. Jsou to sacharidy v obilovinách, které se dostávají do krve pomaleji.

werumka
25. kvě 2016

@pe_ma
@denousek Ještě to počítám na váhu - když si dám 200ml mléka, do toho 15g-20g kaše, tak je to dohromady 30g sacharidů. Takže z celkové hmotnosti 220g je 30g sacharidů. Takže když vezmeme v úvahu že 220g je 100% hmotnosti, tak 30g je 13%. Žádných 80% jak píše pán. Píšu to tak srozumitelně?

pe_ma
25. kvě 2016

@werumka no tak nějak si to taky myslím...no snažila sem se jí to tam vymluvit a hodila jí odkaz na tu tvoji diskuzi o laborkách a na wiki...prý to dělá nějaká laborka na vyškovsku...
kaši píšeš srozumitelně 🙂 já dávám tak 50ml mlíka, 15g kaše a tak 10g jahod

werumka
25. kvě 2016

@denousek Hele s tím inzulínem - je to samozřejmě Tvoje vlastní volba a můžeš vždycky jakoukoli léčbu odmítnout. Já to s tím inzulínem v těhotenství vidím trochu jinak, protože jsem viděla, jak velká zátěž pro slinivku to těhotenství je. Musela jsem si ho navyšovat sama. Cítila jsem, jak každých 14 dní přestává dotahovat a musela jsem zase přidat. Za normálních okolností tohle dělá slinivka. A já jsem žádnou těhotenskou cukrovku neměla. Každé to těhotenství to tělo po slinivce vyžaduje, aby produkovala o 50-100% víc inzulínu. A ta slinivka to zvládne. Stejně tak třeba zvládne pokrýt, když přes polovina ostrůvků, které produkují inzulín, odumře. Těch zbylých 30% ostrůvků dokáže třeba utáhnout celý metabolismus. Ale my nemládneme, nýbrž stárneme. A to těhotenství je v tomhle další zatěžkávací zkouškou. Zkus se zamyslet nad tím, že teď dáš stranou nějaká čísla, která už by mohla ublížit miminku. A představ si, že tím, že teď té slinivce pomůžeš pár jednotkama inzulínu z venku, jí přestaneš vyčerpávat přes míru a našetříš tak svému metabolismu další roky bez cukrovky 2. typu, která by mohla následkem těch těhotenství přijít. Cukrovka není žádné lobby. Její výskyt stoupá pořád víc. A to, že se bude řešit těhotenská cukrovka včasným podáním inzulínu tam, kde je to potřeba, pomůže u těch žen snížit riziko jejího rozvoje v dalších letech. Jsou dané bezpečné hodnoty, které miminku neublíží. Ta hodnota je daná při domácím měření na 5,3. Od té hodnoty se nic stát nemusí taky, ale taky může a nikdo Ti nezaručí, jak to bude konkrétně u Tebe, protože každý metabolismus je jiný. Je to vždycky na domluvě mezi Tebou a diabetologem, kontrole lačné ze žíly, konzultace ohledně růstu miminka - je to víc hledisek, která to ovlivňují. Každopádně lačné kolem sedmi jsou hodně vysoké bez debat a na tuhle hodnotu bych určitě nečekala.

pe_ma
25. kvě 2016

@werumka btw to je špatně, když má potravina 80% sacharidů? tohle sem nikdy neřešila, nenapadlo mě to...já si vždycky přepočítám na určený počet sacharidů a hotovo...

werumka
25. kvě 2016

@pe_ma Tak je to riziko lékaře, který do té laborky pošle, případně riziko laborky, pokud by z toho byl nějaký problém. Ve své podstatě pokud by nějaká těhotná přišla s výsledky po takto udělaném testu, tak na diabetologii to pro ně bude neprůkazné a stejně jí budou muset kontrolovat, protože nebudou vědět, jestli cukrovku má nebo ne. Pokud chce jít na takový test, tak bych šla až po 30. týdnu. A poptala se, kolik přesně těch sacharidů má to jídlo obsahovat.

werumka
25. kvě 2016

@pe_ma Jako selským rozumem samozřejmě není dobré, když bys jedla jen to, co má 80% sacharidů z celé své hmotnosti. Ale diabetik si většinou skládá to jídlo z více druhů - tj zařadí zeleninu, nějakou bílkovinu. Jsem jen chtěla napsat, že pán má trochu binec v matice 😀

pe_ma
25. kvě 2016

@werumka no těžko říct, jestli na to OGTT půjde a nebo sem ji s ostatníma přesvědčila, že to zvládne i s glukozou 🙂
a děkuju za to vysvětlení sacharidů! takže teoreticky mě ani nenapadá potravina, která to tak má a už tuplem, že bych ji jedla samotnou...to jím jen tu raw tyčinku a mléčné výrobky, jinak vždy kombinuju...

annna79
25. kvě 2016

Tak já budu odolávat.udělám si doma svou zmrzku .tvarohbse šlehajdou .v tom by neměl být problém.

denousek
25. kvě 2016

@werumka však přesne jak pises po domluve s dietologem :D ale na me ještě nedošlo inzulin mi nenabízela...nezalezi jen na tom co namerim doma ale i na celkovem mereni cely den a taky na tech odberech ,a pak celkova analyza atd atd.... takze kdybych potrebovala inzulin tak by mi ho dala... proste jsem pod dohledem a vic neřešim...vim že to mam uplne stejne jako u předchozího těhu.takze korigovatelné zatím....

denousek
25. kvě 2016

@pe_ma čim tu kaši,,osladit,, ??kromě tech jahod jak si psala?třeba trošku skořice??

pe_ma
25. kvě 2016

@denousek já ji zkoušela s kakaem, skořicí, kokosem, ale to mi vůůůbec nechutnalo, jen ta trocha ovoce...já si kupuju mražené a dám třeba pár borůvek, nebo lesní směsi, nebo ty jahody, ale fakt jen trošinka, ale mě to naprosto stačí, ale je fakt, že to ovoce snižuju a popravdě už mi i kaše samotná přijde sladká a v pohodě :D

annna79
25. kvě 2016

@denousek sladím 3 kapkami candys.

pe_ma
25. kvě 2016

@annna79 ty jo, tolik? 😲 to už bych nesnědla :D ale chápu, já už prostě sladkému odvykla a sladké je pro mě i mlíko...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru