Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
21. srp 2014

@nonnni Vzhledem ke Tvojí kompenzaci to určitě nebude cukrovkou, za to bych celkem dala i ruku do ohně. Ale pro lékaře je to asi nejjednodušší vysvětlení. Ten růst je taky strašně individuální - pokud jsou v pořádku průtoky, není co řešit. Jakou porodní váhu měly Tvoje starší děti?

nonnni
21. srp 2014

@werumka 2290 narozena ve 36+1 a 3150 narozena ve 37+4...

Jj, hlidaj me...pry kombinace cukrovky, veku, prilis plodovky, nerostouci mrnavky, krizku v moci a otoku by mohlo znamenat neco, ale nemusi...delali mi testy na uric acid a proteiny (krev), to nastesti vyslo naprosto v poradku...pry budou malou sledovat, ze muze rust skokove. Na tlak mi int4ernista uz predepsal leky s tim, ze to budem sledovat dokud to pujde a nasadime az v nutnosti...akorat je to behani po kontrolach, coz me prilis nebavi.

werumka
21. srp 2014

@nonnni To rozumím, běhání po doktorech člověku dokáže otrávit týden (týdny 🙂 )
Je fajn, že to kontrolují takto komplexně, je pravda, že ve vyšším věku se některé problémy rozjedou rychleji. Tak snad se tlak umoudří a bude Ti dobře! Vám oběma 🙂

Mně včera prasknul infúzní set u pumpy, na takovym blbym místě, kde bych si toho vůbec nevšimla. Shodou různých okolností jsem to zjistila až po několika hodinách, kdy jsem měla glykémii 35. Fuj, tak blbě už mi dlouho nebylo.

nonnni
21. srp 2014

@werumka no fuj☹ At uz se to nestane! 🙂

evulina77
22. srp 2014

holky potřebuju poradit, mám těhotenskou cukrovku (na lačno 5,6, dál se nepokračovalo). Mám doma glukometr, "držím" dietu a más se měřit 2 hodiny po jídle 2 dny v týdnu. Vždycky jsem měla 5,8 až 6,2. Dvě hodiny po dnešním obědě mám 7,8. Je to moc? Měla jsem těstoviny s masem (odvážené) a pak jsem dojedla po dceři - blbej zvyk a na to si dala meloun. No ještě si zvykám a nějak mi věci nedocházej. Dietu držím od pondělí. Díky za odpověď...

nonnni
23. srp 2014

@evulina77 ano, mas. Podle informaci podanych me pri proskolovani je 7,8 horni hranice u mereni po hodine. PO dvou by to melo byt nizsi.

Mozna ti nesedi testoviny, treba bys lepe snasela ryzi. To prave musis vychytat tim merenim. Meloun muzes, ale odvazeny...a jak je tesky, tak ho neni ve vysledku moc, zejmena pokud to jiz tak kombinujes s jinymi sacharidy.

Jakou mivas lacnou hodnotu po ranu?

evulina77
23. srp 2014

@nonnni ráno nemám měřit, jen dvě hodiny po jídle. Ale asi budu sem tam měřit i na lačno. Předpokládám, že by to mělo být tak do 5,1. No budu se muset víc hlídat a taky začít víc přemýšlet. Můj největší problém je ten, že když odvažuju, tak mám prostě hlad i když jím po 2 hodinách. Před tím testem jsem jedla když jsem měla hlad a vůbec jsem se neomezovala a tělo teď neví, co se děje. Těstovinám se vyhnu obloukem a budu muset odbourat i to ovoce, raději. Díky z odpověď 🙂

nonnni
23. srp 2014

@evulina77 ono to trva tak dva tydny, nez si zvyknes na ty mensi, ale castejsi porce. Na lacno (jen pred snidani) se radeji mer. Ja hodne ujizdim ana salatove okurce a redkvickach...jim to prakticky porad mezi jidly, kdyz mam hlad. Glykemii mi nezvedaji.

Ranni lacna by mela byt (dle mych informaci) do 5,2...ale pokud je nizsi, tak to urcite nevadi😉 Ja mela glykemii rano dost pod 5 a stejne mi po snidani vylitla na 8,1, coz je u me hodne vysoka hodnota, takze budu sledovat, zda slo jen o jednu hodnotu, nebo mi to nahaze blbe cely den☹

elnika
24. srp 2014

@werumka
@nonnni
Ahoj holky po ranu 4,5 🙂 na lacno,vice papirku nemam,takze uz nemuzu merit 🙂

werumka
24. srp 2014

@elnika No super, jaks to provedla? 🙂

elnika
24. srp 2014

@werumka ani sama nevím 🙂

werumka
24. srp 2014

@elnika A jíš podle toho časového rozpisu, co jsem Ti psala?

nonnni
25. srp 2014

@elnika
@werumka

ja dneska zase merim profil, protoze zitra mam dia poradnu a ano...u Apolinare...po tom extempore minuoly tyden me tak moje gynokolozka prevelela, nastesti to nemam daleko, ac mimoprazska.

Jo a zjistila jsem, proc mi vyletela ta glykemie v sobotu...me udelal manzel ke snidani prave kafe (no a ja jsem takovy gurman ze to nepoznam...)...to uz jsem zjistila drive, ze po kafi mi glykemie vyleti...

No a dneska tedy zatim glykemie lacna 4,4 a uvidime za hodku....mela jsem 2 platky obyc veky z tpinkovace a na kazdou jedno vlolsje oko (bez tuku)....a Caro s cmrndnutim mleka...

Zitra zacinam 30.tt...jsem na to zvedava...

nonnni
25. srp 2014

tak po snidani 5,9...

elnika
25. srp 2014

@werumka ano 🙂

elnika
25. srp 2014

@nonnni teda sikulka -🙂

elnika
26. srp 2014

Holky mam silenou chut na neco dobreho klidne bez cukru co si muzu dat,uz mi zelenina a ovoce lezou krkem,co se da udelat abych zahnala chut a mohla toho snist vice 😝 .Jsem bez toho sladkeho zoufala,dodrzuju to tedy,ale dneska me prepadla silena chut na neco a nevim co si muzu dat nebo udelat.Prosim radu 🙂

alikorcakova
27. srp 2014

Ahoj, mám takový dotaz. Jsem teď 35tt. Na lačno mám pořád vysokou glykemii (dneska 6,2) a nejde mi to nijak srazit naopak se to mírně zhoršuje. Přes den v pohodě. A dotaz: zhoršuje se vám ta cukrovka s přibývajícími týdny těhu? Nebo to máte pořád stejné? Myslíte, že mi i na těch posledních pár týdnů můžou ještě šoupnout inzulin? Před 3 týdny na kontrole mělo mimčo normální váhu, ale nějaké průtoky mi ještě vůbec nekontrolovali. A taky jsem teď za poslední týden přibrala snad 2 kg. Začínám být trochu nervozní.

amymol
27. srp 2014

@alikorcakova Nejlíp ti asi odpoví @werumka 😉

werumka
27. srp 2014

@alikorcakova Ahoj, jsi zrovna v "nejkritičtějším" týdnu pro vývoj cukrovky. Po 35. týdnu už glykémie většinou nestoupají, spíš se stabilizují. Ovšem při lačné glykémii nad 6 bych se asi přiklonila k inzulínu, pokud Ti bude nabídnutý. Nejde o to, že by se miminku za ten zbývající měsíc těhotenství mohlo něco stát - pouze z vyšší lačné hodnoty komplikace nevznikají. Ale spíš jde o to, aby sis nevyčerpávala vlastní organismus. Ve chvíli, kdy je slinivka vytížená velkou produkcí inzulínu a bojuje tím proti hormonům placenty, které fungují proti, se může později vyvinout cukrovka 2. typu, což je zbytečné.
Předpokládám, že jsi vyzkoušela pozdní druhou večeři, kontrololuješ ketony? Vliv může mít i to, když například v noci špatně spíš - pak lačná glykémie stoupá také.

alikorcakova
28. srp 2014

@werumka děkuju za odpověď 🙂. Dneska jsem měla zase 6,1. Pozdní druhou večeři jsem zkoušela, i všechny druhy potravin, ale nic nazabírá. Jak se kontrolují ketony? A špatně teď už spím pořád, břicho velké, do toho ještě párkrát vstanu ke starší dceři a na WC a jsem jak kdybych nespala. Tak zítra budu volat na diabetologii a uvidím, co mi řeknou. Já se toho inzulinu na noc trochu bojím. Co když si dám moc a pak zase ve spánku budu mít hypoglykemii? To může být průšvih ne?

amymol
28. srp 2014

@alikorcakova
@werumka S tím spaním a nespaním to mám přesně teď já. V téhle fázi těhu už se o nějakém spánku nedá vůbec mluvit, celou noc mně vše strašně bolí, že skoro brečím, každou hodinu vstávám na záchod. A ráno ty hodnoty i přes inzulín podle toho taky vypadají nic moc☹ Ale bohužel s tímhle nic neudělám.. A stres je taky super. Druhý den po návštěvě rizikové poradny v porodnici, kdy mě tam doktorka dost vystresovala jsem měla po snídani i přes inzulín 9,2 😝 Pak se to zase srovnalo.. Takže mi to teď taky pěkně lítá a já si myslela, že už budu mít pokoj.

amymol
28. srp 2014

@alikorcakova Na ketony jsou proužky, co se namáčí do moči a podle zbarvení uvidíš, jestli je tam máš nebo ne.. Kdyby ano, tak to znamená, že tělo a tím pádem i miminko přes noc hladový. Já proužky dostala na diabetologii. A byl to ze začátku taky dost velký boj☹

alikorcakova
28. srp 2014

@amymol a kolikátý jsi týden? Tak to mě jen řekly, že když tělo hladoví, tak tam ty ketony vznikají a to je špatně, ale že bych si je měla měřit, to ne. Já právě chodím pořád ke svému gynekologovi a do poradny v porodnici jdu až 17.9., i když jsem hlásila, že mám těhu cukrovku. Ani mi právě nekontrolovali placentu nebo nějaké průtoky. Nejdřív mě pořád děsili, že placenta stárne rychleji s cukrovkou a že mě budou víc hlídat a teď nic.

amymol
28. srp 2014

@alikorcakova Jsem 37tt. Ultrazvuk mi dělali naposledy v 32tt a mám jít na něj konečně zítra. Když jsem minulý týden před doktorkou v porodnici zmínila své obavy, že jsem dlouho neměla uzv, tak jen mávla rukou a napsala mi ho na teď.. To jsou hodný, že ti to řekli, ale pak je tahle informace k ničemu, když ti nedali papírky nebo neřekli ať si je koupíš.. Tak si o ně řekni.. Nebo si je kup, měly by to být tyhle: http://diagnosticke-testy.heureka.cz/dp-diaphan.... Je na nich stanovení ketonů a glukozy. Já je měla, ať jsem jedla co jsem jedla, nic mi nepomáhalo.. A teď už je nemám, přitom jím totéž, ale myslím, že předtím bylo tělo zblbnuté z té diety a chvíli trvalo než si zvyklo a srovnalo se..

alikorcakova
28. srp 2014

@amymol děkuju za odkaz. No tak s tím ultrazvukem jsme na tom stejně. v 32tt mi dělal a teď nevím kdy bude další. Příští týden jdu do poradny, tak se uvidí. Snad už to nějak v pořádku dokopeme do konce 🙂

werumka
28. srp 2014

@alikorcakova Víš co, těhotenský cukrovka se příliš mezi gynekology nebere jako důvod ke znepokojení nebo jinému režimu v rámci prohlídek a kontrol. Pokud je těhotenská cukrovka hlídaná, tak se v tomto směru celkem nemá co stát. Ketony si zkus zkontrolovat, ale myslím, že pokud už jsi najetá na dietu a nejíš málo, tak by se tam objevovat neměly.
Ten špatný spánek glykémii bohužel zvedá a stejně tak stres. Inzulínu se neboj, dávají se v těhotenství malé dávky, které hypoglykémii nezpůsobí - nejsi na něm závislá, je to pro Tebe jen doplněk léčby, protože slinivka Ti funguje normálně. Navíc na noc jsou to typy inzulínu, který funguje pomalu a dlouhodoběji (aby pokryl celou noc) a šance, že bys přes něj dostala glykémii je takřka nulová. Navíc Ti pořád funguje ten zpětný mechanismus metabolismu, kdy při náznaku hypoglykémie začnou játra produkovat svůj cukr, kdy tyhle lehké náběhy na hypoglykémii zahladí samy. Ostatně to dělají i teď 🙂
Kdy jdeš zase na diabetologii?

begli
28. srp 2014

Pěkný den, dámy, ač nerada zrovna do této diskuze, přidávám se k vám. Jsem ve 31.tt a těhotenskou cukrovku mi zjistili asi před měsícem. I když nesplňuju žádný z rizikových faktorů (jsem štíhlá, sportuju, jím zdravě, ještě mi nebylo 30, cukrovku v rodině nikdo neměl), tak jsem skončila na inzulinu, který zatím stále navyšuju. Na diabetologii jsem se musela probrečet (vyděsit vás do telefonu zvládnou všude, ale evidentně je v Brně víc diagnostikovaných těhotných cukrovkářek než míst u doktorů) a stejně jsem se zatím houby dozvěděla. To, že si můžu doma měřit ketony, tady čtu prvně... Taky pořád zvažuju, jak je to s některými sladkostmi. Glykemický index nutely je stejný jako u mrkve, znamená to ale, že si můžu výjimečně dát trošku na chleba?
Mimochodem, taky jste došly k tomu, že zdaleka ne všechny "celozrnné chleby" jsou skutečně celozrnné? I když si na snídani vždy vážím plátek chleba 50 g, tak po některých mám cukr v normě a po jiných (např. z Alberta) nad 10.0 ☹

alikorcakova
29. srp 2014

@begli Mě na diabetologii zakázali celozrnné pečivo, protože do většiny prý přidávají karamel na dobarvení a to pro cukrovku není dobré. Tak asi kvůli tomu se ti to zvedá.

alikorcakova
29. srp 2014

@werumka Na diabetologii musím dnes volat a příští týden jdu na odběry a pak do poradny. Mě teda na té první návštěvě v dia poradně dost děsili a právě říkali, že se to pak všechno víc hlídá, tak mě překvapilo, že najednou mám normální kontroly a do porodnice jdu až v 38tt. Dceru jsem porodila 36+2, tak jsem zvědavá, jestli to tentokrát stihneme 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru