Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
3. čer 2016

@denousek já mám na 99% klasickou cukrovku...takže já se toho nezbavím...takže po porodu budu řešit miminko a ještě sebe...no sem na to zvědavá! další důvod, proč nás nenechat ani do termínu...konec těhu bude ještě výživnej...

denousek
3. čer 2016

@pe_ma a jooo.. :( ta se drž doufam že to nebude tak hrozné....

koncita
3. čer 2016

@pe_ma fakt? a na to se přišlo teď v těhotenství? A typ 1 nebo 2??

pe_ma
3. čer 2016

@denousek díky!
@koncita jj, v 10tt...proto i to velké strašení od dr kvůli zdraví miminka a bojím se pořád...pravděpodobně DM2, testy mi nedělal, až po porodu, jak se to vyvine...

shaktinka
3. čer 2016

Ahoj mam dotaz, vcera jsem byla v dia poradne a dali mi glukomer tak se merim pred jidlem a po jidle 2h...pred jidlem je hodnota 4,8 a po jidle 2 h 4,6...to preci neni zadna tehu cukrovka ne? :( mam ten upravenej jidelnicek ale mam z toho akorat hlad a nenajim se vubec...

koncita
3. čer 2016

@pe_ma aha 😖 to je radost teda...ale máš natrénováno, třeba to nebude takový zápřah....ale upřímně - mně by to zabilo!

pe_ma
3. čer 2016

@koncita jj, natrénováno mám...já se jen těším na to, že mě přejdou ty nervy o zdraví miminka a půjde jen o moje a že si dám bez výčitek diačokoládu...

@shaktinka měla by ses měřit hodinu po jídle, ne 2 a na základě čeho ti cukrovku diagnostikovali? můžeš mít třeba přes den hodnoty ok a špatné lačné...sacharidů jíš dostatek?

koncita
3. čer 2016

@pe_ma jj, máš recht, to už si ty dia věci budeš moct dát, aspoň něco, že? 😉

shaktinka
3. čer 2016

@pe_ma no me rikala ze po jidle 2 hodiny, mam na to i papirek kam to zaznamenavam...no cukrovku mi diagnistikovali na zaklade hodnoty 5,2 nalacno pri odberech, hranice je 5,1 a ja tesne pred odberem zvracela...i kdyz jsem jim to rikala tak me klasifikovali jako cukrarku...pritom si myslim, ze cukrovku nemam...hodim sem jidelnicek, co mi dali...

koncita
3. čer 2016

@shaktinka a tam na té dia, kam chodíš, specializují se na těhule??

pe_ma
3. čer 2016

@koncita jj, přesně 🙂
@shaktinka a těch 5,2 ti naměřili 2x? pokud ne, tak je klidně možný, že ji fakt nemáš...
tenhle jídelníček sem taky dostala...pak mi ho ted další dr úplně překopal...a to měření je blbost...to spíš přijde, že jsi bohužel skončila u dr, kterej neví, co s těhu cukrovkou...to byl můj první totiž taky...

shaktinka
3. čer 2016

@koncita jojo...docela me to zarazi, ze mam hodnoty v naprostem poradku a presto pry mam cukrovku...

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka i ta vyškrtnutá druhá večeře tomu nasvědčuje, ta je u těhu dost podstatná

shaktinka
3. čer 2016

@pe_ma ne, pouze jednou...na kontrolni odber me vubec neppzvali, hnedka ze pry dia poradna...a tam mi reknou merte se pred jidlem a 2 hodiny po jidle a ja mam hodnoty uplne normalni a musim se mucit tou jejich dietou...nerikam, ze se chci cpat sladkym porad ale obcas bych si neco dala a takhle nemuzu...

shaktinka
3. čer 2016

@pe_ma tu mi vyskrtla, ze pry ovoce na noc v zadnem pripade, ze si mam dat zeleninu nebo platek tmavyho chleba se sunkou...

koncita
3. čer 2016

@shaktinka to opravdu vypadá, že se těhucukrovce moc nevěnují....měla bys možnost tam u vás jít jinam?

shaktinka
3. čer 2016

@koncita u nas ne, nejbliz to mam pak 60 km jinam a to bych nedala, protoze se mi dela zle v dopravnich prostredcich a vlastni auto nemam...

koncita
3. čer 2016

@shaktinka a ogtt jsi teda nebyla? je to jenom z toho jednoho odběru jo?

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka jj, ovoce ne, ale něco sníst určitě jo...
no tak to je fakt celé špatně :(
správně ti mají vzít krev a pokud e lačná vysoká, máš přijít znovu, pokud je i pak vysoká, tak je to cukrovka, pokud není, dělá se OCGT a tam se uvidí...a pokud si před testem zvracela, tak to podle mě ten cukr ovlivnit mohlo...
zkusila bych se o tom pobavit s dr v dia...i ona by měla mít zájem na tom, aby si to měla správně diagnostikované...

shaktinka
3. čer 2016

@koncita no nebyla...pouze z jedoho odberu krve, kde byla hodnota o tu jednu desetinu vyssi usoudili, ze mam tehu cukrovku :(

koncita
3. čer 2016

@shaktinka to je na pikaču tohle.....schválně co ti k tomu napíše Werumka.....ale je to divný

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka btw jak to, že jsi šla na test tak brzo?

shaktinka
3. čer 2016

Jdu ve stredu na odber a znovu do poradny tak uvidim co tam na me vybafnou, jidelnicek dodrzuju, doufam, ze se aspon pozastavi nad tema hodnotama v normalu a zvoli jiny postup protoze si opravdu myslim, ze takhle to neni spravne...

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka no správně to není

shaktinka
3. čer 2016

@pe_ma no pred prvnim screeningem jak berou ty 4 zkumavky krve nalacno tak mi jednu brali i skrz cukr v krvi...

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka hmmm...tak to fakt myslím, že je blbost, zkus se o tom s dr pobavit...bude to pak chtít asi pohlídat v pozdějším těhu, ale ted myslím, že to na cukrovku není...
ale nejsem doktor, že...zatím bych dodržovala, co ti řekli a pořádně to s dr probrala...

shaktinka
3. čer 2016

@pe_ma coz to urcite 🙂 podle me si telo rekne, na co ma chut a kdyz mam chut treba na tatranku a misto toho si muzu dat ledatak okurku tak nevim :D tak jedno plus je, ze aspon tolika nepriberu ale na druhou stranu si rikam, ze bych si obcas fakt potrebovala doprat na co mam cut, prozltoze sem pak akorat zpruzena, ze si nemizu dat to,na co mam fakt chut :/

pe_ma
3. čer 2016

@shaktinka jj, to chápu, takové stavy mám poslední dobou často...cukr sem měla naposledy v listopadu...
ono zase ne vždy to tělo ví, co je dobré...ale chápu, že pokud jsi v pořádku, tak proč by sis to měla odpírat...jako potencionální riziko tam asi je, takže bych to nepřeháněla, ale tahle diagnostika je dle mě špatně...
pravděpodobně ani ta krev nešla hned do laborky, to taky ten test ovlivní

denousek
3. čer 2016

@shaktinka myslim ze se staci domluvit ze ti vezmou lačnou krev ještě jednou stuj si za tim zvraceni to muze ovlivnit.

werumka
3. čer 2016

@shaktinka Ahoj, holky mají pravdu a popsaly to dobře - ta lačná glykémie ve 12. týdnu se bere pro to, aby se v případě potřeby udělalo OGTT dřív. Nikdy nejde z jedné hodnoty diagnostikovat cukrovka (pokud ta hodnota teda není třeba 20 mmol/l, to už pak žádnou kontrolu nepotřebuje 😀). Měla bys podstoupit odběr lačné znovu a v případě, že by byla znovu nadlimitní (bez zvracení, léků, nemoci), tak pak se dá potvrdit těhotenská cukrovka. Pokud by byla druhá hodnota v pořádku, má se normálně udělat glukózový test. Je pravděpodobné, že cukrovku vůbec nemáš, ale nejde to zatím potvrdit ani vyloučit.
Ten jídelníček je určený složením diabetikům 2.typu. Tyhle dva druhy cukrovky si jsou podobné svým vznikem (tj. že tělo vlivem inzulínové rezistence špatně vstřebává cukry), ale léčba je odlišná. U těhotenské cukrovky jsou 2. večeře nutné, u diabetu 2. typu je to trochu jiné. U diabetu 2. typu se hodnota po jídle měří po dvou hodinách, protože tito diabetici mají v tu dobu nejvyšší glykémii. U těhotenské cukrovky se měří po hodině. Můžeš svou situaci popsat sem: http://tehotenskacukrovka.cz/dotazy-a-komentare - a zeptat se, co je možné v takovou chvíli dělat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru