Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vejik85
8. čer 2016

@denousek glukometr se nesmí používat 2x za sebou v krátkém čase, potřebuje "odpočinek", vždy pak bude blbě měřit 😉

koncita
8. čer 2016

@denousek 😅 😅

koncita
8. čer 2016

@vejik85 ahaaa 🙂 tak to jsem taky nevěděla 🙂

denousek
8. čer 2016

@vejik85 to jsou jen povídačky 🙂 i kdyby odpocival 5minut tak nemůže mit takovy skok..

werumka
8. čer 2016

@denousek A co Ti dali za glukometr tentokrát? 🙂 dvakrát po sobě nemá význam měřit, glukometr tohle "neumí" a nikdy Ti nehodí stejné číslo.

werumka
8. čer 2016

@denousek Měl by mít pauzu aspoň 15 minut 😉

denousek
8. čer 2016

dali mi ten stejny ale uplne novy... už to neřeším fakt...24.6.jdu zase na krev a moč .... to je moje jedina jistota...

petulinela
9. čer 2016

Holky, máte něco připravené / nebo měly jste / k porodu co vám má dodat energii, když už nebude?

pe_ma
9. čer 2016

@petulinela ja sebou nic mit nebudu...mam od dr napsanoj kapacku a rikal, ze spis budu mit u porodu cukr vysokej, takze nejake doplnovani v podobe hroznoveho cukru a tak nepripada v uvahu...

babuna
9. čer 2016

@pe_ma mě paní doktorka říkala, že pravděpodobně cukr vyletí ( mám to tak ve stresu že je spíš vyšší) a pak spadne až bude po všem ... v Ostravě prý nedávají pokud to není nutné glukozu/inzulín ani nic jiného, ale prý to taky záleží na situaci, že 🙂 že je jim milejší když má sebou mamina něco co má ráda - čokoládu, lentilky nebo tak 😀 prý to i psychicky podpoří ...

jinak mě zítra čeká aplikace senzoru na hlídání cukru ... mám nárok na 8 ks což by mělo cca vyjít do porodu ... mnoo .... bude to švanda (PS - ty mé jsem nenašla :( dostanu nové) ...

pe_ma
9. čer 2016

@babuna no já mám od dia napsanou kapačku, v porodce sem to předala a říkali, že je super, že to mám napsané, že by to po mě stejně chtěli donést...víc sme se o tom nebavili...tím, že mi dr řekl, že cukr vyletí, tak mě ani nenapadlo se zajímat, jestli si sebou něco brát...

babuna
9. čer 2016

@pe_ma já se na to ptala rovnou - snad na třetí kontrole jak to probíhá ... potřebuji vždy nějaký čas na to to vstřebat 🙂 a upřímně mohu li se vyhnout jehle udělám to, jsem posera 😅 hlavě ať vám to dobře dopadne! a poreferujte jak to probíhalo, teď jak se to blíží mám čím dál větší obavy ... a tolik dotazů na doktora, že nevím čím dříve začít 😎

pe_ma
9. čer 2016

@babuna jj, určitě pak napíšu...no uvidíme, jak to všechno bude...doufám, že se mrně rozhodne samo! zeptám se dr v pondělí, ale ráda bych se té kontroly už nedočkala...

eliska_z
9. čer 2016

@petulinela Já mám povolené všechno, takže jsem si připravila hroznový cukr, ale doufám, že to bude rychlé a ani na něho nedojde 😉

Jinak ani dia ani v porodnici nic nenamítají proti tomu, abych 14 dní (tedy maximální dobu) přenášela. Odhad prcka před 14 dny 3520g, takže může mít ke 4kg. Ale ono to půjde. Kdyby měl odhad víc jak 4,5kg, tak bych se hrozila, ale do 4 to nebude tak zlé 😉

werumka
9. čer 2016

@babuna Hele já myslím, že pokud máš pumpu, tak bys infuzi dostat měla, protože jinak bys bez jídla dostala při porodu parádní hypo. A při porodu se moc jíst nedá... Ta infúze má právě dorovnávat absenci jídla.

babuna
9. čer 2016

@werumka no já se právě na to z toho důvodu ptala (též mi to přišlo divné) - a oni že pumpu tlumí nebo úplně vypínají - odpojují - jako že vypnou bazál a nechají hlídat senzor a napichují glukozu až je třeba - kdy hlásí pokles cukru ... no sem zvědavá jak to bude - vše tu pak napíšu 🙂 ... jako bude to celé zajímavé ... pokusný králík no 😀

werumka
9. čer 2016

@babuna jako jak vypnou pumpu? Já mam po dvou hodinách bez pumpy glykémii 30 😀

babuna
9. čer 2016

@werumka no to já to ještě nezkoušela - vím že mi to když se jdu třeba koupat vyletí na 10 - 12 ale víc ne ... (to bývají ty 2 h) ... počítám, že to sníží na režim ,,vysoká zátěž,, a budou se držet senzoru ... no každopádně to bude švanda ... 😀

babuna
9. čer 2016

jooo jinak poslušně hlásím, že jsem poprvé od státnic měla dnes normální glykemky a celý den ... hurááááá ! 😀

werumka
9. čer 2016

@babuna Tak já už to párkrát omylem zkusila 😀 jdevo to, že inzulin potrebujes nejen na jidlo, ale hlavně na obyčejný základní fungování metabolismu, který je při porodu extrémně zatížené.

pe_ma
9. čer 2016

@babuna přidávám se, dneska luxusní hodnoty! sem zvědavá, kam ta lačná spadne, páč pořád jde dolůůů! nechápu...a porod v nedohlednu...

babuna
9. čer 2016

@werumka No je fakt, že od té doby co mám pumpu je poznat rozdíl a jakej, dokud jsem si jen píchala tak to bylo takové všelijaké - nesoustředěnost, únava nebo naopak nespavost atd.... když nepočítám jiné problémy ... takže na tom něco bude .... ikdyž tím, že mi ta slinivka ještě občas funguje tak to je takové všelijaké - mnohdy neočekávané hypa nebo hyper atd ...

@pe_ma ... teda teda prckovi se nechce co ? ... no mají přijít nějaké bouřky třeba změna tlaku pomůže ... 😉 hlavně tfuj tfuj ať je všechno v pořádku ...!

pe_ma
9. čer 2016

@babuna díky...ještě má čas, ale jde o to, kolik toho času dr nechají...hl ten můj tlak ke všemu...no už bych ráda měla ten uzlíček měla v náručí a věděla, že je všechno v pořádku!

werumka
9. čer 2016

@babuna Ono je to tím, že u pumpy se používá jiný druh inzulínu na bazál. když máš jen injekce, pícháš si jednou nebo dvakrát denně dlouhý inzulín a ten rychlý pak jako bolus před jídlem. Pokud bys nejedla, tak Ti ten dlouhý bazál ten den pokryje. Ale pumpa na bazál používá ten rychlý, takže když jí odpojíš, tak jsi za půl hodiny, za hodinu bez inzulínu (nepočítám -li ten zbytkáč, co třeba máš ze svojí slinivky). A pak se stane snadno, že za dvě hodiny po odpojení pumpy jsi na dvacítce.

babuna
9. čer 2016

@werumka Jo jo to bude tím ... já si píchala před tím noční (dlouhodobý) a pak rychlý pokaždé před jídlem - takže 3x denně plus na svačinky (když byl blbý cukr či jsem měla něco hodnotnějšího -takže nakonec to bylo i 6x + noc) ... teď kolikrát když mám nízký cukr třeba na procházce a něco sezobnu tak vůbec si nepřipíchávám - a cukr v poho, ale stačí aby se mi blbě povedlo píchnout kanylu - ohne se (to bolí jak čert) nebo prostě do blbého místa a už to lítá ....

werumka
9. čer 2016

@babuna Přesně, jakmile se ohne kanyla, nebo protéká, tak glykémie letí nahoru. Přece jen ten rychlý inzulin má vrchol za 30 minut a pak mizí. Pokud by Ti nedali infuze s inzulinem a glukózou, tak za pár hodin máš hyper. A v ten moment je těžké fungovat i normálně, natož rodit 😀 nech si rozepsat pokyny z diabetologie, bude to pak jednodušší a bez nějakého vysvětlování a dohadů. Fakt slyším poprvé, že by DM1 nedali při porodu infúzi a ještě vyplu pumpu, to he naprostá blbost.

pe_ma
9. čer 2016

@babuna @werumka já tomu vůbec nerozumím, ale přijde mi divný že na DM1 by ji nedali a na DM2 jo...no mám tam něco rozepsané, i inzulin po porodu, což sem hooodně zvědavá, jak bude vypadat!

werumka
9. čer 2016

@pe_ma Ten rozpis je dobrý na to, aby lékař i Ty věděli, od čeho se odpichnout. Samozřejmě, že je možné, že se tím inzulinem po porodu bude hýbat, ale to už je detail. DM1 bez inzulinu z venku fakt nemůže fungovat. Chápala bych, když tohle řeknou na gynekologii, ale doufám, že na diabetologii s tím těch zkušeností mají kqpkz víc. Jak jsem psala, já žádný svůj inzulín nemám a i když nejim a odpojila si pumpu, tak za dvě hodiny mi bude dost zle - ketoacidoza, hyperglykémie... Fuj 🙂

babuna
9. čer 2016

Zítra se na vše zeptám jdu na dia na aplikaci senzoru a kontrolu - zajímá mě to jako dost neb každý doktor říká něco jiného... a já jsem taková, že se nijak nebráním - říkám si že jsou to přece doktoři ikdyž ...pak kdo ví že ... no poreferuju co jsem se dozvěděla ! ... vemte si už jen ten rozdíl - normální gyndař prakticky dával ruce pryč od těhotné diabetičky už v 7 - 8 týdnu, diabetolog zkoumal vše možné a vymýšlel se senzorama a snižováním/zvyšování inzulínu (a rezolutně prohlásil - císař) a na rizikovce naopak - že je to jak je pumpa úplně v poho a rodit v 38týdnu (nebo do max váhy 3500g), vyvolávat ...bez glukozy ... no jako sem zvědavá jak tohle dopadne ....

babuna
10. čer 2016

Tak jsem na ceste z dia ... Senzor mam no je to veda a porad mi to keca do glykemii 🙂. Zatim to vypada nadejne tak uvidime. Porodni plan dostanu na pristi kontrole za mesic a taky se jim moc nelibilo to s tou glukozou... Co doktor to nazor.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru