Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vejik85
26. čer 2016

@pe_ma no huraaaa, gratuluji moc, malý je nádherný !!! Já už tě tady vyhlížím tolik dní !!! Tak se hezky sžívejte 😉

werumka
26. čer 2016

@pe_ma Hurá, hurá 🙂 Gratuluju! Je to krasavec! Doma je doma a ono i to kojení se rozjede 😉

koncita
26. čer 2016

@pe_ma Obrovská gratulace 🙂 🙂 krásný kluk, krásné míry a krásné jméno 😉 Neboj, cukr se srovná, musíš se taky trochu srovnat ty, je to veliká změna, tak hodně zdravíčka a ať se brzy zžijete 🙂

pe_ma
26. čer 2016

@vejik85
@werumka
@koncita děkuju! a moc se omlouvám 😅 v porodnici nějak nebylo kdy... byla sem ráda, že když Toník spí a nejsou nějaká vyšetření, nebo návštěvy, tak na chvíli taky usnu...

jinak mě teda překvapilo, že v porodnici mi dělali profil glykemií, ale PŘED jídlem! to sem nepochopila, ptž to bych mohla hned jásat, že cukrovku nemám, ptž tam sem se ani v těhu snad nad 6 nedostala a běžně sem měla 4,5-5,5 jako ted...inzlujín mám stažený z 24-4-14-16-18 na 8j před jídlem i na noc...lačnou sem dneska zazdila, po snídani 8,6 a po obědě 5,4, večeře mě ještě čeká, ale nevidím to moc pozitivně. sem trochu zklamaná a hodně naštvaná, doufala sem, hodně, to přiznám, i když sem s tímto počítala, jen mi ted nějakou chvíli potrvá, aby byla poctivá, s malým se to špatně dává dohromady, když v době oběda se vzbudí a to je skoro na hodinu, no tak on má přednost, nemůžu ho nechat brečet a obědvat...hl ted už trpí "jen" moje tělo, tak to líp snesu...

vejik85
26. čer 2016

@pe_ma hele, já bych to ještě nezazdila, podle mě to může trvat i celé šestinedělí, než se to dá úplně dohromady, tak pak uvidíš 😉
Tak a teď jsem na řadě s porodem asi já, co? 😳

koncita
26. čer 2016

@pe_ma určitě, možná chvilinku potrvá, než si to sedne, ale pořád se to bude pomalu zlepšovat, jak pomalu najedeš na nějaký svůj systém a i si najdeš chvilku na jídlo, určitě si i ta cukrovka sedne. Držím palce a jak sama píšeš, malý je v pořádku, teď už se nemusíš tolik stresovat, že nemáš hodnoty ukázkové 🙂

pe_ma
26. čer 2016

@vejik85 no podle mě je to jasný, jen to trochu "sedne" ale nezmizí...což sem tajně doufala...
no asi tě to ted už nemine :D
@koncita jj, s ustálením počítám, musím ted hlavně to kojení a malého a pak budu pitvat cukrovku...snažím se jíst pravidelně, jídelníček dodržuju...

werumka
26. čer 2016

@pe_ma Ty glykémie máš hezký, teď se hlavně sžijte s malým, dej tomu čas. Únava dělá s glykémií taky hodně 😉

pe_ma
26. čer 2016

@werumka jj, ten oběd je luxus, ale tam mám pořád víc jak polovinu, jako v těhu, tak to bude tím...
a taky pořád nevím, jestli stále píchat těch 15 min před jídlem...snídani sem píchla a hned jedla, oběd sem píchla tak 5min před...ptž ještě korigovat tohle, tak fakt nevím...

klotylda01
26. čer 2016

@koncita tri platky eidamu 30%

werumka
26. čer 2016

@pe_ma Já bych píchla max. 5 minut před jídlem, nečekala bych déle.

terka_37
26. čer 2016

@pe_ma Moc gratuluju! Také už jsem byla nedočkavá, ale je jasné, že na internet nebylo ani pomyšlení🙂 Gratuluju a Tobě i Toníčkovi přeji hodně zdraví a ať se spolu máte celá rodinka dobře🙂

pethaa
26. čer 2016

@pe_ma moc gratuluju 🙂

babuna
29. čer 2016

Ahoj, mno tak jsem po té poslední šílené události s cukrem/kontrolou/pobytem v nemocnici upravila jídelníček - ubrala jsem porce, dost teda pod hodnoty tabulek, přidala libového masa, sýry, zeleninu a ovoce (ne že bych to nejedla i normálně, ale dám si častěji), přidala inzulínu - kdy jsem to zvedla cca o jednotku na jedno jídlo (dle aktuálního cukru a taky toho co budu dělat) a přidala jsem malou svačinku kolem 9 večer - třeba banán, opečenej chleba (1/2) ap. jím prostě tak aby mne netlačil žaludek - což začal být dost problém poněkud nepříjemný a ejhle hodnoty se vrátily do normálu tzn. na lačno 4,2 - 5,2 a pak klasika žádné lítání ... dole mám 1,5kg 😲 ještě, že mě nevážili na kontrole včera to bych dostala sprda ... ale malá má předpisových 2100g a evidentně ji úprava mé stravy nijako neublížila ...

Ovšem nevím co si myslet, včera jsem byla na kontrole, vzlala jsem i manžela ! aby se kouknul na ultrazvuk 😀 byl z toho trochu mimo, ale dobrý 🙂 .... nu jenže byla tam jiná dr. než obvykle což je na rizikovce normální ... jenže tahle trvala na vyšetření ,,ze spod,, ikdyž jsem ji upozornila na minulou ,,nehodu.. a to že mám ten den promoci a že mám strach to riskovat ... neee že jen ultrazvukem musí kontrolovat čípek ... no třepala jsem se ještě za dvě hodiny ať tam něco zase neprdne ... ¨

pak mi hrozně vysvětlovala jak budou držet co nejdéle do termínu (nehledě na váhu - manžel kroutil hlavou moc se mu to nelíbilo) ... přesto, že se dvěma dalšíma doktroma v témže špitále, jsem domluvená na tom, že malou ,,vypudíme,, do 3,5kg vzhled k mým úzkým por. cestám a riziku zranění - a v mém případě nehojení se

termín mám všelijaký - dle prvního výpočtu 27.7. dle druhého 21.8. dle dalších 15.8. a 9.8. takže jako pecka.... když jsem to říkala odpoledne rodičům tak se otec začal smát - a prý jestli už jsem si poslala objednávku 😀 😀 ... a všichni se shodli na tom, že by to nebylo moc vhodné kdybych se dostala do ruk zrovna této paní dr. .... v době porodu ... ale copak si člověk může vybrat ...

....po té co mou kamarádku teď drželi ve špitále a donutili ji 10dní přenášet ! (těh. cukr.) a malý měl 4,5kg ... no pěkně děkuji .... někteří doktoři fakt nemají rozum ... trochu tomu občas nerozumím ...

werumka
29. čer 2016

@babuna Ahoj! To je tedy prapodivný postup... Domluv se na diabetologii, aby Ti dali doporučení k vyvolání porodu z důvodu cukrovky. Ono se o tom fakt moc nemluví, ale pokud máš cukrovku od začátku a měla jsi jí i před těhotenstvím, tak riziko úmrtí miminka v děloze se po 39. týdnu zvyšuje. Tudíž by se do 39. týdne mělo mimčo prostě vyhnat, aby se to neriskovalo.
Jak Ti vyšel termín na tom screeningu ve 12. týdnu? Tím by ses měla řídit.

koncita
29. čer 2016

ahoj děvčata, tak se mnou to jde z kopce. V současné době už nedržím jenom dia dietu, ale i žlučníkovou. Už asi 14 dní mívám silné bolesti žaludku, zejména po jídle, nevolnosti, zvracení, občas průjem...dneska jsem byla na odběrech a teprve zítra jdu na sono. Největší "sranda" je ta, že žlučník už nemám asi 10 let, ovšem můžou zlobit žlučovody, co mi tam zbyly 😖 Takže teď nemůžu jíst skoro nic a co je úplně největší průser, záchvaty často vyvolala čerstvá zelenina! Takže teď jedu úplně bez ní a mám děsnej hlad. Naučila jsem se totiž právě porce dohánět spoustou zeleniny, abych neměla hlad a teď je to teda síla 😒 Nemůžu si dopřát už ani něčeho kapku tučnějšího, abych si taky pochutnala, s ovocem taky problém...achjo!!!!!
Ale! Co je největší záhada - už asi 4 dny jsem mívala záchvaty večer, takže nehrozila normální večeře, natož druhá (asi dvakrát i zvracení, takže jsem byla lačná hodně dlouho) a ráno dost znatelné zlepšení lačného cukru po delší době, kdy se mi začala pěkně zhoršovat... 😅
Na dia jdu zítra, jsem hodně zvědavá, co mi doktorka řekne....

Ať už je srpen, jsem fakt hotová, ty bolesti jsou šílený, člověk nemůže skoro nic jíst a i tak se bojím, že přijde záchvat ☹ A já dole další 3 kila 😕 Na ultrazvuku ve 31tt bylo miminko hodně maličké, více než o 14 dní mladší 😢 a to mě trápí nejvíc, mám strach, že strádá 😢

werumka
29. čer 2016

@koncita Jé, chudáku, to je pěkně blbá kombinace. Neboj, mimčo nestrádá, vezme si, co potřebuje. Strádalo by, kdybys měla hypoglykémii 😉 Ale takhle Ti prostě náhradní cukr vyrobí játra ze svalů a tuku.
Není to sice ideální, ale na přechodnou dobu to stačí - když je třeba člověk nemocný, nebo zvrací, tak to tak taky funguje.
A jak by se to řešilo s těmi žlučovody?

koncita
29. čer 2016

@werumka záleží, jestli se na sonu prokážou kamínky....pokud ano, chtělo by to, aby šly ven, ale během těhotenství na operaci v žádném případě nepůjdu! Každopádně to bude chtít přísnou dietu, samo i po porodu, no bude to stejné jako tenkrát se žlučníkem....akorát teď o to hůř, že doma budu mít doma dvě malé děti 😖 Případnou operaci to bude chtít co nejdřív. Pokud se kameny neprokážou, snad bude stačit dieta. Taky záleží, jak jsou na tom játra - když jsem měla tenkrát žlučníkovou koliku, měla jsem dost poškozená játra a musela brát silné dávky hepatoprotektiv, což teď netuším, jestli bych mohla.....takže víc budu vědět zítra....
a co říkáš té lačné glymče? To je nějaká paradoxní reakce?

werumka
29. čer 2016

@koncita Pokud hladovíš přes noc delší dobu, tak už k ránu začne glykémie klesat. Když si to představíš jako takový kopec - nejdřív ta glykémie stoupá a po nějaké době začne klesat. Je to stejné, jako by sis dala po probuzení krátký běh - nejdřív glykémie stoupne. Kdybys běžela déle, tak zase začne klesat.

koncita
29. čer 2016

@werumka aha, ale co s tím? Když to půjde - nebude mi zle, tak si nějakou večeři dám, ale kdyby se stávalo často, že nemůžu jíst- myslíš, že je to teda průser? Ublíží to prckovi?

werumka
29. čer 2016

@koncita Neublíží, akorát to bude větší zátěž pro Tvůj metabolismus - je to stejné, jako když žena v prvním trimestru zvrací. Jede taky na zásobní cukry a miminko to nijak nepoškodí.
Nevýhodou je, že když se tvoří hodně ketonů, může Ti být blbě od žaludku. Proto je lepší do sebe občas něco dostat. Samozřejmě by bylo dobré to konzultovat na diabetologii, aby Ti třeba udělali čas od času odběry krve, jestli nemáš něčeho nedostatek a aby o té situaci věděli.

koncita
29. čer 2016

@werumka zítra právě ráno sono - aspoň budu vědět, jestli tam šutry jsou nebo ne (protože ke svojí doktorce půjdu až odpoledne, to už bude mít výsledky krve) a potom dopoledne dia, takže to tam všechno nahlásím...no jsem zvědavá...

klotylda01
29. čer 2016

@koncita tak to držím pěsti, ať to zvladnes.

werumka
29. čer 2016

@koncita Oni něco vymyslí, neboj 🙂

koncita
29. čer 2016

@klotylda01 díky 🙂

annna79
29. čer 2016

Holky mohu párek s vyšším podílem masa? Pojedu s manželem stěhovat kámošku a na oběd nebude čas.tak jsem myslela párek a chleba.

klotylda01
29. čer 2016

@annna79 libovy parek asi jo a chleba taky ale Jen mnozstvi ktere muzes...

annna79
29. čer 2016

@klotylda01 tak fajn.chleba 100g a okurku si jeśtě vezmu.

bajarys
29. čer 2016

Ahoj holky, taky bojuju s těhotenskou cukrovkou. Pročítám kde co a snažím se jíst podle pravidel. Co jsem snědla si zapisuju do kalorických tabulek, abych měla přehled. A zjistila jsem, že sacharidů mám vždycky míň než doporučených 250 g od doktorky, zato úspěšně překračuju vlákninu, včera dokonce trojnásobně 😀 , Daří se vám všem dodržovat ty sacharidy nebo jich taky máte míň? Hodnoty cukru jakž takž v pořádku, na kontrolu jdu až skoro za měsíc, takže nevím.

klotylda01
29. čer 2016

@bajarys taky jedu podle kalorickych tabulek, vlaknina je tam prednastavena a muzes si jeni hodnoty zmenit. Ale zda se da tabulkam verit na 100% nevim. Me ty sacharidy podle ramcoveho jidelnicku take moc nevychazeji tady v te aplikaci. Ono je to I jak u ktere portaviny... Me spis zajima, zda když kj přes den spalim, zda nemám doplnovat tedy do těch 8800kj zpět. Asi ale...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru