Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
1. srp 2016

@koncita neboj a nestresuj...ja s tim pocitala a nakonec mel Tonik ukazkovej cukr 🙂

werumka
1. srp 2016

@lennikk Jestli Ti v druhém nedali glukometr, tak těžko mohli rozpoznat nějaké vzestupy glykémií po jednotlivých jídlech. Protože pokud brali třeba jen krev na dlouhodobý cukr, tak ten mohl být i přes to pořád v normě (u těhotných diabetiček nemá často moc velkou výpovědní hodnotu). Stejně tak kdyby Ti třeba jednou za čas jen vzali lačnou.
Nebo kontrolovali glykémii po jídlech ještě nějak jinak? Že bys jim třeba nosila krev z prstu ve zkumavkách?

werumka
1. srp 2016

@koncita U nás taky opočenskou prodávají celé září, v klídku 😀 A s takovou krásnou výchozí váhou si to užiješ dvojnásob 🙂

werumka
1. srp 2016

@pe_ma A jak se vám teď daří? Už jste se zaběhli?

lennikk
1. srp 2016

@werumka u nas poradna na diabetologii znamená vždy odběr z prstů na lačno a pak hodinu po jídle. Vždy v normě

hanka987
1. srp 2016

@alert Taky mi řekli, že ovocné jogurty smím, ale samotný ochucený jogurt na svačinu. Nebo bílý a k tomu pečivo, např. polovina rohlíku.

hanka987
1. srp 2016

@babuna Souhlasím. Do 29.tt jsem přibrala 9 kg, říkala jsem si, že když se vejdu do 15, bude to dobré. V 29.tt mi řekli, že mám cukrovku, od té doby jsem nepřibrala, váha mi lehce kolísá + 8-9 kg a doktoři (gynekolog, diabetoložka, hematolog) jsou nadšení, že to je plně dostačující, že aspoň budu po porodu brzo na své váze, možná i pod ní. Bříško mi roste, prtě odpovídá podle posledního UTZ, tím, že nepřibírám, tak zase obleču kalhoty, které mi už nějakou dobu nebyly (stěhuje se mi to z boků do břicha) 🙂. K těm hodnotám, ráno mám pořád 5,2-5,4, někdy 5,6 - ať dělám s druhou večeří cokoliv, včetně vynechání. Dr. mi na to řekla, že je limit 5,6, u těhotných 5,1, těhotenství není nemoc, tak když se vejdu do 5,6, ať držím dál dietu, chodím na procházky a hlavně se nestresuju. A u ní mám lepší hodnoty, než na glukometru doma, tak mi i sama říkala, že tam může být lehká odchylka.

werumka
1. srp 2016

@lennikk Tak to je lepší, že Ti dali glukometr, než abys tam pořád lítala. Takhle ten případný vzestup zaznamenáš rychleji.

lennikk
1. srp 2016

@werumka no uvidíme chodím tam jednou za 4tydny a měřím zatím jednou týdně ale od 21tt prý budu muset měřit častěji. Jen si říkám u druhého jsem dietu držela opravdu poctivě a stejně by v termínu aspiroval na 5kg. :/

werumka
1. srp 2016

@lennikk Ona je to holt i genetika. Někdy měly holky glykémie rozlítané a dítě nebylo nějak výrazně větší a někdy se nezdálo, že by ty glykémie mohly udělat nějaký binec a dítě bylo veliké a mělo hypoglykémii. Nevím, možná je to prostě souhra více věcí.
Ono když jsi u druhého chodila jen jednou za čas na odběr lačné a hodinu po jídle, tak se tam ty vzestupy během dne neukážou. I když držíš dietu, tak jsou třeba jídla, která Ti glykémii zvednou - proto se dávají glukometry, aby se zkoušelo, jaká jídla prochází a jaká ne. Stejně tak množství jídla apod. V tomhle to teď budeš mít jednodušší.

pe_ma
1. srp 2016

@werumka no bojujeme stále s kojením, nemám moc mlíka a ještě s tou cukrovkou se jen tak něco nemůže :( ale tak snažím se to nějak zvládat
jinak Toník to má každý den jinak, třeba dneska spinká skoro pořád, jindy spí max hodinu a plače...
já si ted cukr vůbec neměřím, měřila sem jeden den a to byl oběd za 10 a večeře a snídaně pod 6 a pak jednou obed a ten byl za 7, takže zase to dělá, co chce...věčně nestíhám nějakou svačinu, prostě jak Toník nemá svůj den a řádí, tak si na jídlo ani nevzpomenu a pak už nejím, ptř třeba za chvíli večeře...no a největší krize jsou druhé večeře, ty nejím skoro vůbec, když jdu hodinu po večeři kolikrát spát :( a velmi často, i když mám druhou večeři, tak kolem 4, jak obstarávám Toníka, tak je mi špatně z hladu :( a vůbec netuším, jak měřit lačnou, když jdu spát v 9 a cca ve 4 už vstávám a do 7 spím tak nějak napůl :(
a to sem se ještě stále nesmířila s tím, že už si nikdy nedám nic sladkého, zmrzlinu, nebo horu melounu nebo tak :(

koncita
1. srp 2016

@pe_ma jejda chudatko, to je mi moc líto, že to je zatím takhle naprd....nedá se nic dělat, asi to chce prostě jenom čas a určitě si to sedne, i když vím, že teď to vypadá jako nekonečné zoufalství. Úplně se vidím, že v tvojí situaci bych byla s nervama v kyblu, chápu tě! A už ses ptala na té dia ohledně těch sladidel?

pe_ma
1. srp 2016

@koncita díky! no já sem hodně často na odvoz do černovic :( neptala, jdu tam za týden, tak se na všechno vyptám...
hl je to zase o tom, že co fungovalo v těhu, tak ted nefunguje...no boj to je a ještě bude a do toho ještě to kojení a popravdě mám cukrovku na druhé koleji...
ale je fakt, že když sem si po porodu poprvé změřila cukr a tam bylo 9,5 tak sem se regulérně rozbrečela hysterickým pláčem, ptž sem prostě tajně doufala, že mi nezůstane :(

pe_ma
1. srp 2016

@werumka @koncita ale víte, co jediné je na tom pozitivní?! od lonského srpna sem cca -25kg a nemám doma jedinej kus oblečení, kterej by mi nebyl velkej, takže už sem musela koupit kratase a triko, ptž i to, co sem tu x let schovávala ze svého posledního "hubeného" období, tak mi je velké!

tedinka
1. srp 2016

@werumka Já si říkala, že je to divočina 🙂 Koupila jsem si glukometr, po sladkém jogurtu jsem měla 4,6 a po náloži rizeta s kyselou okurkou 5,2 ... já ty doktorky snad přetrhnu..pak jsem zbytečně v nervu, že bude velké mimi, že bude císař, ani tu blbou zmrzlinu si člověk ze strachu nedá... sezónu jahod i melounů jsem naplno promarnila...no já se picnu 😀 Ne, že bych se hned začala prejidat, držet budu dál, ale obcas si něco dopreji a basta 😀 Jeeee...vy jste holky zlatý...konečně mám klid na duši 😉

koncita
1. srp 2016

@pe_ma tak se tam pak na všechno vyptej, všechno si zjisti, určitě to nebude tak zlé. Nezapomeň, že vše co se týká těhot.cukrovky je mnohem přísnější, děj potom vědět, co ses dozvěděla. Ono taky já abych byla upřímná - s kojením syna jsem si prošla peklem, pokud hodně bojuješ, jsi určitě ve stresu, jsi rada, že jsi rada a je jasné, že vidina diety celý život ti nepřidá a tím se zase může třeba fyzicky stav zhoršovat, no zkrátka až budeš v pohodě ty a nebudes bojovat - kojení, nevyspání apod. budeš mít čas, sílu a energii řešit cukrovku a nějakou dietu, hladiny cukru a vše okolo....držím palce, ať to netrvá moc dlouho 🙂

tedinka
1. srp 2016

@babuna Já jsem za to hrozně vděčná, že jsem tolik nenabrala...kolem mne to lítá od 18 do 25 kilogramů 😀 Takže za mých 6 jsem zatím vděčná 😀 Jestli si doktoři nehráli s tabulkami, protože bylo málo těhu diabeticek 😀 Jak píší, držet budu dál, ale občas si tu točenou zmrzlinu rozhodně dám 😀

koncita
2. srp 2016

jinak jsem chtěla dát tip, třeba se to někomu může hodit - už před nějakou dobou jsem psala o svých bolestech žaludku/žlučníku, no stejně nikdo pořád neví, co mi je a stále mívám velké bolesti, ale na doporučení jsem začala pít vodu s citronem. Hodně vody a s hodně citronem, začnu hned ráno nalačno a tak jsem se do toho zamilovala, že to piju fakt ve velkým 😅 Našla jsem totiž konečně něco, co můžu pít ve velkém, chutná mi to, vlastně mi stačí, že to vůbec nějak chutná, není to pro mě tak těžký do žaludku jako čistá voda a dokonce jsem si všimla, že mi to trochu zahání chuť na sladký 😉 Dávám si teda toho citronu hodně, takže se to celkem prodraží 😅 , ale pokud někdo už nevíte, co pít, tak zkuste 😉

denousek
3. srp 2016

@pe_ma
@werumka holky tak to mame za sebou!Deniska se narodila 1.8. Ve 4:30h , 3150g a 48cm 😊 cukr nejdriv nizsi ale hlidaji stale a uz je v poradku,zitra nas pusti 😊 mejte se

pe_ma
3. srp 2016

@denousek gratulace! hodně zdraví a štěstí! 🙂

pe_ma
3. srp 2016

@koncita jj, přesně tak...no sem zvědavá, co mi dr řekne 🙂
a tu vodu s citronem sem taky pila, ale pak mi z toho začalo být pěkně špatně od žaludku, tak sem musela vynechat :(

denousek
3. srp 2016

@koncita taky jsem pila vodu s citronem,a nekdy i s matou 😊

werumka
3. srp 2016

@tedinka A to bylo měření po hodině nebo po dvou?

werumka
3. srp 2016

@koncita A mám pro Tebe ještě lepší vychytávku 😀 Můžeš si koupit samotnou citronovou šťávu a nemusíš se tahat s kilama citronů 😀 Kupuju třeba tuhle:
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/product...

werumka
3. srp 2016

@denousek Gratuluju! Tak ať jste brzy doma! 🙂

pe_ma
3. srp 2016

@werumka @koncita holky, ja zase tuhle...caj bez citronu nevypiju :D
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/product...

werumka
3. srp 2016

@pe_ma Já tady dva dny přemýšlím, co Ti napsat povzbuzujícího, aby to mělo nějaký efekt. A pak mi došlo, že v tuhle chvíli Ti můžu poradit jen to, aby ses na cukrovku nějaký čas vykašlala. Nemyslím tím úplně - protože to stejně už nebudeš umět - máš v sobě nastavené nějaké limity na množství jídla. Ale glykémie máš ok (v šestinedělí lítají glykémie normálně mnohem víc).
Teď chce čas, aby ses nějak smířila s tou definitivností. Postupem času se naučíš předvídat různé situace, budeš to mít v podvědomí a nebude to už taková zátěž. Zmrzlinu i ovoce si dáš - zase, naučíš se, abys uměla odhadnout tu svačinu, kde to bude ok. Když třeba budeš na procházce s Toníkem. Stejně tak ovoce. Půjde to, ale nespěchej na sebe 😉

werumka
3. srp 2016

@pe_ma Jakou má tahle šťáva trvanlivost po otevření? Nepíšou to tam?

terkacb
3. srp 2016

Pěkný den přeji 🙂. Měla bych na vás malý dotaz...v jiné diskuzi jedna paní nabízela zaslání svého jídelníčku na email. Ale byl to přes 2 roky starý příspěvek...neměla byste některá něco obdobného? Chtěla jsem si projet tuto diskuzi, ale má skoro 300 stran, to by mě švihlo 😂.
Děkuju za odpovědi a pomoc 🙂

pe_ma
3. srp 2016

@werumka jeee, ty ses zlata, ze me chces povubudit! 🙂 cukrovku neresim, proto se nemerim, dodrzuju porce a cas, teda snazim se a nejsem uz tak striktni, co nemam Tonicka v brise, mam mit treba 200g brambor a ja dam 220 a neresim to tolik...uz sem si kousla koblihy :D ale nechci hresit a zvykat si na sladke, takze sladidlo sem taky za tech 6t mela max 10x a to ani mozna ne, jen v nouzi a hotovo...
k dr jdu za tyden, myslim, tak bych se mela merit, at se mame od ceho odpichnout ;)

ten citronek...pisi 3dny, ale mam v lednici i tyden a nevidim na nem nic spatneho, ale maji i mensi baleni a prijde mi cenove nejlepsi, pak jeste obcas kupuju tohle, taky maji takto male a pak litrovku...on to pije ve vode i pritel a ja piju hodne a caj bez citrpnu nevypiju, takue mame spotrebu...
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/product...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru