Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

koncita
3. srp 2016

@pe_ma
@werumka já nechtěla chemii 😀 a v krámě jsem zatím nezkoumala, že se dá koupit i fakt jen čistý koncentrát.....neva, člověk se furt učí 🙂
Holky, já mám poslední týden zase nějak velký hlad 😕 Když už jsem si myslela, že se mi konečně scvrknul žaludek a že jsem si tak nějak už na ty porce zvykla a byla jsem v pohodě, tak teď jsem úplně šílená 😅 Je možný, že je to blížícím se koncem? Nechápu to a štve mě to teda, furt bych do tý huby něco cpala!!!

koncita
5. srp 2016

@denousek ahoj, tak jak to jde? Už jste s malinkou doma? Co bráškové? No a co cukrovka prosímtě? Měříš, neměříš, kdy ses změřila prvně? Jak jíš, hlídáš se...nebo?

denousek
5. srp 2016

@koncita ano už jsme doma .... sebe jsem nemerila... malinka je v pořádku... 🙂 a to je hlavní--.... já stále stejne nepřecpávám se ,nepiju dzusy a sladky hnusy,ale jako rohlicek od babicky uz jsem mela :D zmerit se zkusim.... po sléze... diky za optani

koncita
5. srp 2016

@denousek díky za odpověď, to víš, sonduju co a jak....kdy ta mrcha zmizí.... 🙂

denousek
5. srp 2016

@koncita v poho já si ted hlavně užívám malinke chci se plně rozkojit .... takze se ničím nestresuju..

tedinka
6. srp 2016

@werumka Myslím, že to bylo vždy po hodině ... pořídila jsem si také ten glukometr ... nalačno 4,7 ... 30 minut po snídani 6,4 ... pak sváča ..před obědem 4,4 ...30 minut po obědě 6,0 ..sváča ... před večeří 5,2 (ochutnávala jsem safra :D) a po večeři 4,8 (byla to zelnice, takže zelí asi snižuje cukr v krvi, jinak si to nedokážu vysvětlit 😀 ) ... za odměnu jsem si jako noční svačinku dala grilovaný meloun s domácí šlehačkou bez cukru 😀 😀 😀 , ale už jsme neměla cit v prstu, tak jsem se už neměřila ...

pethaa
6. srp 2016

@tedinka měřit se ma az hodinu po jidle

tedinka
6. srp 2016

@pethaa Safra ... tak zkusím druhé kolečko ... moc děkuji 🙂

pethaa
6. srp 2016

@tedinka není zač, vždycky si po jidle nařídim budila ný telefonu a mam klid 🙂

pe_ma
6. srp 2016

děvčata, zhřešila sem! od listopadu poprvé...měla sem kopeček čokoládové zmrzliny a neuvěřitelně si to užila! 😅 😎

koncita
6. srp 2016

@pe_ma tak šup šup třikrát očenáš a klečet na hrách 😝 😀 😝

pe_ma
6. srp 2016

@koncita no výčitky byly, ale sem si měřila i cukr a už je nemám :D jako po nějakých cca 15min sem měla 4,6 a po 45min 5,8! bez inzulinu! sem "doufala" že tam bude nějaká pohroma a donutí mě to zase být hodnou, ale tohle mě dostalo!

koncita
6. srp 2016

@pe_ma no to je skvělý 😀 příště zkus kopečky dva 😉

pe_ma
6. srp 2016

@koncita aby to se mnou neseklo :D
ale přijde mi to zvláštní...

koncita
6. srp 2016

@pe_ma neřeš to, prostě to tak je 😉 třeba se blýská na lepší časy 😉

hanulkavelunka
7. srp 2016

Ahoj je normalni ze mam pred veceri 7,2 ale mela jsem po svacine slane 2 tycinky ty velke a pak 2 hod po veceri 5,7???? Je to ok?
Podle toho co tady ctu je ma dr uplne mimo.
Ja mam merit az 90 min po jidle a musim to dat na max 6,1
Jenze rano mam 5,1 az 5,4 a 90 min po jidle 7,6 a toto pry neni ok max ma byt 7,2 a ja to mam dat na 6,1. Udrzet to???? Jak????
A to mam merit lacna a 90 min po snidani pak pred a 90 min po obede a veceri.
Dali mi jen 20 test prouzku na 3 dny a na vic pry nemam od pojistovny narok.
Neni tady nekdo ze Zlina a chodi do diaambul.na polikliniku????
Dojdu rano na lacno 5,1 a 90 min po 7,6 a je to hruza ze ma byt max 7,2 tak mi pujcila ten glukometr a v ut ji mam dodat na papire vysledky
Nepresahla jsem hodnotu 7,6 a pry kdyz to neudrzim na 6,1 tak mi da inzulin
Jsem dnes 15+4tt
Pri ogtt vypiti te vody mi vzdy brali krev jen z'prstu,jinde ctu ze to ma byt jen z zily ale sestra mi nechtela hledat zily tak mi to udelala z prstu a to jsem mela 5,1 hod po vypiti 9,9 a dalsi hod 9,7
Tak malo jim,sladke vubec a od pozitiv.teh.testu mam dole -8kg
Vcera rano lacna 5,4 dala jsem si maly krajicek chleba namazany lucinou a 90min po hodnota 7,5
Rano musim vztavat jen kvuli jidlu a to nejsem zvykla vztavat,dopoledni svacinu nedavam vazne me to vsechno stve,a nebavi porad myslet na jidlo. . .
A to po snidam a jeste s dcerou lezime
Ke vsemu mam klidovy rezim a malo pohybu.
A tohle vse je proto ze jsem sla v 10tt na odber krve tech 6 zkumavek i na screeninh,tehda jsem uzivala jeste utrogestan v davce 3-1-3 a pak mi zdelili ze mam vse ok ale cukr na lacno 6,1 a uz me hnali na diabetologii a hned na vypiti te sladke vody.

Omlouvam se za roman
Jak var tady ctu tak premyslim nad tim co je teda pravda
Ma dia Dr uz presluhuje,je hodna ale . . .

koncita
7. srp 2016

@hanulkavelunka pane jo, to je teda zmatek nad zmatek. Všechno špatně! OGTT proveden špatně, měřit se máš taky špatně, na proužky máš nárok na pojišťovnu na 200ks minimálně, možná i víc, teď mám okno, ale já jich mám požehnaně, nechala jsem si napsat maximum, pač se dobrovolně měřím mnohem častěji, než bych musela.
Prosím tě, pročti si stránky tehotenskacukrovka.cz tam je toho dost a je to hezky srozumitelně napsané a hlavně popřemýšlej o změně diabetologie! Je potřeba, aby se tam specializovali na těhule. Jestli vůbec cukrovku máš....
Jinak tady na této diskuzi taky najdeš plno užitečných info, ale chápu, že není v lidských silách to všechno pročítat....ale ptej se, vždy se najde někdo, kdo poradí 😉

hanulkavelunka
7. srp 2016

@koncita strasne moc dekuju ja s tim nemam zadnou zkusenost a tak jsem Dr verila ale jak jsem zavitala na Mk a zminila se o tehu cukrovce tak vazne me to trapi,proc ja to mam uplne jinak.
Ja jsem duverivy clovek,posloucgjam a verim lekarum'ale tohle'se mi vazne nelibi.
Predstava ze budu te dia Dr vykrucovat to co mi ona radi a rikat ji ze jsem cetla uplne neco jineho,to na me moc neni.
Muzu ji rict ze chci chodit nekam jinam ze ji neverim a nelibi se mi jeji postup?? Jak se na me pak budou divat???
Uvidim co mi rekne v utery jak ji donesu vyplnene hodnoty v te jeji tabulce,zitra vam to ofotim jestli je to ok.
Moc dekuju za zkusenosti.

koncita
7. srp 2016

@hanulkavelunka to nemůžeš tak brát, že "jak se na tebe budou dívat....." V dnešní době si každý člověk má právo vybrat lékaře a pokud není u jednoho spokojen, může jít jinam, pokud bys našla diabetologii, kde se specializují na těhotenskou cukrovku, tak by bylo fakt lepší jít tam, resp. tam třeba zavolat a pozeptat se, zda tě vezmou. Svojí dia lékařce vlastně nemusíš potom říkat vůbec nic, ale v rámci slušného chování přeci stačí říct něco ve smyslu....že ti na gyndě doporučili jinou diabetologii,kde se úzce specializují na gestační diabetes nebo tak něco....toho se neboj. Pořád lepší, než se celé těhotenství takto stresovat, přeci jen, jsi teprve 16tt a dlouhá cesta před tebou.

koncita
7. srp 2016

@hanulkavelunka http://www.tehotenskacukrovka.cz/seznam-dia-por...

úplně dole je adresa dia poradny pro těhule ve Zlíně. To by pro tebe ze Vsetína bylo docela v pohodě ne?

hanulkavelunka
7. srp 2016

@koncita ano ano uz jsem procetla cele ty stranky a v ut jdu ke svemu dr a pak zavolam do Zlina do nemocnice.
Diky za vse

koncita
7. srp 2016

@hanulkavelunka není vůbec zač a dej pak vědět co a jak 😉

hanulkavelunka
7. srp 2016

@koncita tak napr.dnesni hodnoty
Lacna 5,4 a 1,5 hod po snidani 6,4
Pred obedem 5,1 a 1,5 hod 6,5 a to jsem mela kur.vyvar s nudlema a kureci cinu s hranolkama a zaziky,byla jsem na prasknuti ale bylo to tak vyborne
Az jsem se bala jaka bude hodnota a myslim ze je to ok a dr mi v ut muze dat pokoj.

koncita
7. srp 2016

@hanulkavelunka nevím jaké hodnoty by měly nebo neměly být po hodině a půl, protože těhotné se mají měřit po hodině. A před jídlem je to zbytečný...Jinak nalačno bys měla mít do 5,3 a tu hoďku po jídle do 7,8...

hanulkavelunka
7. srp 2016

@koncita na teh.cukr.cz v jednom komentu psala ze nemaji tabulky na 1,5 hod po jidle ale ze by to melo byt cca 7,2
Uz jsem v klidu.
Diky

batorijka
8. srp 2016

ahoj všem, řadím se k vám (trochu dík @werumka ) chci se zeptat, zda jsem pochopila správně, že když mám menší příjem sacharidů (menší, než mám mít) tak si játra vytváří vlastní cukr a pak mám tedy vyšší lačnou? Je to tak? S lačnou mívám problém, tu mám vyšší (tak přes 5.5 ale zase tak do 5,8, málokdy vyšší) po jídle to mám v pohodě, ale to se fakt snažím jíst tak jak mám.

werumka
8. srp 2016

@hanulkavelunka Ahoj! Už budu psát jen sem 🙂 Ten limit po hodině a půl je prostě plus mínus. U gestačního diabetu se doporučuje měřit po hodině, protože v tu dobu je glykémie nejvyšší. A ten vrchol je dobré znát právě proto, aby se vidělo, jestli ta glykémie po jídle moc nevyletí.
Taky doporučuju změnu diabetologa. Paní doktorka zřejmě nemá moc zkušeností s GDM a řídí se podobným scénářem jako u diabetiků 2. typu. Ten druh cukrovky si je podobný, ale v lecčem úplně jiný.
Napiš si co nejdřív mail do pojišťovny, ať Ti potvrdí úhradu 400 proužků a ten mail si vytiskni a dones lékaři. Pro jistotu. Ale na 400 máš nárok hned a pokud bude potřeba (což u Tebe asi bude, vzhledem k tomu, že DM máš dřív, než ve 25. týdnu), tak se pak navyšuje třeba i na 1800 proužků za rok. To už pak přes revizního lékaře.
Jinak ten Utrogestan ještě bereš? Měla jsi ho i před odběrem, kde Ti zjistili vysokou lačnou? To může být Utrogestanem ovlivněné... A tím, že ani test nebyl provedený dobře, je ta cukrovka trochu s otazníkem. V tuhle dobu jinak ještě glykémie příliš nad limit nejdou. Ty hormony, které pak zvyšují glykémii, začínají působit ve větší míře po 20. týdnu a největší progres mají mezi 30.-35. týdnem. To Ti ale na diabetologii vysvětlí 🙂
Jinak pokud si dáš ke hlavnímu jídlu málo sacharidů, tak pak můžeš mít tzv. obrácenou glykemickou křivku. Že před jídlem budeš mít vyšší glykémii a po jídle nižší. A na další jídlo vlivem cukru z jater zase může vyletět. Proto je potřeba jíst dost.
Neměj obavy, zvládneš to 🙂

werumka
8. srp 2016

@batorijka Ahoj, při vyšší lačné je dobré se zaměřit na složení druhé večeře. Ta by měla obsahovat cca 30g sacharidů. což je pro představu třeba krajíc chleba se šunkou a sklenice mléka. Dobrá kombinace je pečivo + mléčný výrobek, ale chce to vyzkoušet. Dál tady dobře fungují kaše Nomina, můžeš kouknout.
Bereš nějaké léky před tím, než se ráno měříš? Měříš se hned po probuzení?

werumka
8. srp 2016

@pe_ma Hele, zkus ještě Míšu, ten je na glykémii v pohodě 🙂 nezapomen, ze tu vysokou inzulinovou rezistenci, jako jsi měla v těhotenství, už nemáš a zmrzlá určitě občas projde 🙂 jen ne vodova, tu mám akorát na hypo 😀

pe_ma
8. srp 2016

@werumka Misu mam nejradeji :D takze asi nekdy jeste vyzkousim :D
no dr se divil, ale ze u zmrzliny by mohl cukr vyletet spis pozdeji, nez hned...ale tak po taaak dlouhe dobe i kdyby to bylo hoodne, tak mi to je jedno :D

no jinak dnes kontrola na dia, mam pokracovat v zabehnutem retimu a obcas se zmerit, kontrola v rijnu a mam se rozmyslet, jestli bych chtela misto inzulinu metmorfin, ze sice neni u kojeni schvaleny, ale ze by mi ho doporucil, ze u tehotnych se taky nemohl a ted ano a u kojeni se taky povoli, tak nevim, rikam si, jestli to pri kojeni jeste nevydrzet a zacit az pak...

jinak glykemky mam ted krasne, do 7 a pak to obcas vyleti, treba vcera po obede 9 a nevim proc...teda rikam si, jestli to nebylo vynechanou svacinou a dlouhou pauzou mezi jidly...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru