Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
8. srp 2016

@pe_ma To může být dlouhou pauzou, přece jen už si Tvoje tělo zvyklo na pravidelný přísun 🙂 toho Míšu určitě zkus!
Kolik teď máš inzulínu?

hanulkavelunka
8. srp 2016

@werumka diky jsne uz v pohode,zjistila jsem ze nemuzu zadne pecivo jinak mi to vyleti na 7,6
Ted uz 2.den jim a to dost a glik.mam 90 min po jidle 6,5 a to je ok
Ma dr je rekla bych uz davno v duchode ale zitra se zeptam meho GynDr teda jeho zdr.sestry'proc me poslala tam kdyz tam zadne tehotne nechodi a ja si mezi tema duchodcema necitim vubec dobre. A ze ma jine postupy nez ctu a zmenim ji podle toho co mi rekne na ty me hodnoty
Uz 2.den to drzim pred jidlem 5,4 az 5,6 a po jidle max 6,5 ani min ani vic mi to nemeri. A vazne jim vse ale bez peciva to je svinstvo a zadne sladke
Moc ti dekuju
400 prouzku? Ja mam tak dopichane prsty ze uz mi ani krev nechce tec .
Ano brala jsem duphaston 2-2-2 ale rano pred ogtt jsem si ho nevzala a vazne me ta sestra nasr..a kdyz mi rekla ze mi nebude hledat zily cely den a udelala mi to z prstu,vysledky jsem mela za 2,5 hod od vypiti te sladke vody a hodnoty
5,8
9,9
9,4

pe_ma
8. srp 2016

@werumka no já si myslím, jedla sem za 5 hodin, nějak sem to nevychytala :( co už no...
ted mám 8 před hl jídly a 8 na noc
ted sem si poprvé od porodu zvládla udělat profil a myslím, že dobré 🙂

hanulkavelunka
8. srp 2016

@pe_ma po obede jsem mela 6,1 a nestihla jsem svacu a nebylo ani chut a obedvala jsem v pul 12 a pak az vecere v 18 a pak jsem namerila 8,4 tak to urcite bylo tou vynechanou svacou.

hanulkavelunka
8. srp 2016

@pe_ma a mas jen dietu nebo inzulin? Ja jen dietu a snad to bude ok

pe_ma
8. srp 2016

@hanulkavelunka zvládneš to, uvidíš!
inzulin, ale já mám klasickou cukrovku :(

koncita
8. srp 2016

@pe_ma tak vidíš, že je to na dobré cestě 🙂 a nemáš ty už taky náhodou jako netěhotný diabetik ty limity jinde? Jakože ty glykemie nejsou tak přísné? Jak bys to měla mít? A ptala ses na ty sladidla?

koncita
8. srp 2016

A já holky hlásím, že jsem asi ukázkový těhotný diabetik - po 30tt zhoršení a teď už je to paráda, nechci to teda zakřiknout, ale hodnoty pěknou dobu už ukázkový, jsem ráda, že jsem to zvládla na dietě (mmch i proto, že mě nebudou honit do sekce tak brzo) 🙂

pe_ma
8. srp 2016

@koncita víš, že vůbec nevím :D
a na sladidla sem zapomněla, páč už sem byla nervní, dost sem čekala a malej už měl čas kojení, tak sem to neprotahovala...ale budu mu mejlem posílat zprávu z porodky, tak se ho zeptám

pe_ma
8. srp 2016

@koncita super zprávy!

koncita
8. srp 2016

@pe_ma to znám, já co si nenapíšu, nevím....ve středu mám poradnu a už si na papírek chystám dotazy....a to jsou asi jen 3 😀 😀

werumka
8. srp 2016

@pe_ma Profil máš super! Hele já Ti nevim, osobně bych asi spíš zůstala na inzulínu, pokud máš 8 jednotek, tak z mojí zkušenosti už Ti to metformin nepokryje. A zbytečně by ses pak drtila v dietě a horších hodnotách. Asi by víc napovedelo, kdybys měla výsledky z krve, jak Tvoje slinivka pracuje. Ale nedávno jsem četla, že už je teď tendence spíš nasazovat u DM2 dřív inzulin.

tedinka
8. srp 2016

Táákže 🙂 Ve středu budu dělat samoodběry (jen nevím, jak si z prstu vycucám tolik krve do jedné pidiampulky? 😀 ), ve čtvrtek je vezu do laborky a v pátek na dia pro výsledky ... tak jsem zvědavá 😠 Byla jsem na kontrole na gynek. a pochlubila se výsledky cukru z mého jedoho dne měření ... a doktorka? A co jste s tím udělala? Tak odpovídám, že jsem si třeba zvýšila porci ovoce na svačinu ... odpověď - ŠPATNĚ! - budete mít zase vysoký dlouhý cukr či co ... já se z toho pos .. 😀 ... a hodnota po obědě za 60 minut od jídla 6,2 ... a to byla nálož ... 😎

pe_ma
8. srp 2016

@werumka no zatim mi bral jen dlouhy cukr, tak nevim, jedtli to bude nehak dal zkoumat...ale rikal, ze inzulin vede k pribirani, ze to bych nemela a doporucoval by mi ten metmorfin...takze ted babo rad...jako rada bych se zbavila pichani inzulinu, ale ne za kazdou cenu :(

werumka
8. srp 2016

@pe_ma Ja uplne nevim, jak s přibírá ním, to uplne není pravidlo, dokud se mi nerozjela štítná žláza, tak jsem byla na spodní hranici BMI. Skoro dvacet let na inzulinu. Ano, může to asi nějakým způsobem vést k přibirani, ale jde to taky ruku v ruce s životním stylem. A teď s inzulinem pribiras?

pe_ma
8. srp 2016

@werumka no mě to taky přijde divný...váha mi šla pořád dolů a ted už bych řekla, že se to zastavilo a nejde ani dolů ani nahoru...no asi nechám ten inzulin, i když bych brala nemuset si píchat před jídly...

werumka
8. srp 2016

@pe_ma domluv se s doktorem. Ona nevýhoda je v tom, že lidé na inzulinu z obavy z hypoglykemie obecně často víc jedí, což pak vede k pribirani. A pak je tu efekt inzulinu jako anabolika. Ale to už by se podle mě u Tebe projevilo. Nevím, zas tolik tu problematiku neznám. Léčba DM2 je v tomhle složitější, než u DM1. Často se volí třeba kombinace bazálního inzulínu + metforminu nebo jiného antidiabetika. Uvidis.

werumka
8. srp 2016

@tedinka Tak to nevim, jak by ovoce zvýšilo dlouhý cukr, pikud nezvysi glykémii po jídle... Hele, jen pocitej s tim, že ta krev z ampulek Ti vyjde nižší, než z glukometru. Holt to delší uskladnění udělá svoje 🙂 Ty těm mini kapilarkam rikas velký? ti asi ukazu, do čeho jsme nabirali my v devadesatejch letech 😀 na jeden odber si musela vymackat tolik krve, jako za tri dny do glukometru 😀

batorijka
9. srp 2016

@werumka ahoj, včera jsem nestíhala, léky neberu, měřím se hned ráno (spát chodím mezi 11-12, vstávám teď o prázdninách kolem 8.- 8,30) na druhou večeři mívám bílý jogurt. Dneska jsem měla 5,8, včera 5,4, předevčírem 5,8. No musím to nějak propočítat, myslím, že se fakt snažím, odvažuju si jídlo ale ta lačná si dělá co chce...

werumka
9. srp 2016

@batorijka Bílý jogurt je málo, to je max. 10g sacharidů. Ideálně bys do sebe měla dostat trojnásobek 🙂 přidej pečivo a uvidis. Proužky na moč jsi nedostala? Tam by se snadno ukázalo, jestli lačná leze kvůli hladovění, protože by Ti na tom papírku vylezly ketony.

batorijka
9. srp 2016

@werumka proužky mám a ketony mi nevychází (jen dvakrát se to zbarvilo na tu druhou položku, což má být ještě v pohodě) no zkusím jogurt s tím pečivem, děkuju 🙂
mám dost problém večer jíst, mám i tak celý den pocit, že jsem plná

werumka
9. srp 2016

@batorijka Tak uvidis, zkus trochu změnit tu druhou večeři. Vyzkoušela bych i ty kaše, ty dokážou s lačnou zázraky 🙂 jaký máš glukometr?

batorijka
9. srp 2016

@werumka glokometr ONETOUCH Select PlusFlex.
A můžu poporsit ještě název těch kaší, zahlídla jsem to tu a už to nemůžu dohledat, díky

werumka
9. srp 2016
batorijka
9. srp 2016

@werumka super díky, podívám se u nás, jestli je mají.

pe_ma
9. srp 2016

@batorijka mivaji je i ve vetsim tescu ;)

koncita
9. srp 2016

@batorijka mně osobně docela dobře funguje na druhou véču hrnek mlíka a rohlík nebo krajíček chleba 😉

koncita
9. srp 2016

když se cítím hodně plná, když jsem měla třeba vydatnější normální večeři, tak si dám jenom mlíko, třeba o trochu víc a taky to kolikrát krásně stačí...

batorijka
9. srp 2016

@pe_ma výborně, ve čtvrtek tam jedu, případně do zdravý výživy
@koncita mně to pečivo nějak nechutná...ale pokusím se. Od teď si zapisuju celý den co a kolik jím, na konci srpna jdu k dr. tak uvidím, jaký budu mít hodnoty.

a zeptám se úplně hloupě, ale sladký jíte nebo ne? Já vůbec, nic ale včera jsme byli na oslavě, extra pro mě koupily kousek tvarohovýho dortu se želém, no nedala jsem si to, ale divili se všichni...si přijdu jak blbec

koncita
9. srp 2016

@batorijka já se držím. Na to, jaký mám celý život prasácký stravovací návyky, tak teď fakt překvapuju sama sebe a nejvíc manžela 😝 Takže sladké jako opravdu kus klasické nějaké buchty, zákusku nebo čehokoliv takového jsem měla za celou dobu jednou jedinkrát ke svačině, byl to malinkatý kousíček nějaké olejové buchty od tchyně, která ale skoro nesladí, takže ty výčitky až tak nebyly. Jinak nic. Ale přiznám se, že si občas dám o něco víc ovoce, než by bylo ideální, ale tak to už bych byla snad dokonalá a to nejde 😀
Tak když ti nechutná pečivo, tak zkus ty kaše, já mám rýžovou, no chuťově jsem ji vzala na milost asi až na třetí pokus 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru