Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka 43 je nejaky prumer a bylo to ve 13tt
Ted 23.se uvidi

Nejsem z toho vubec na nervy,proc?? Jsem uplne v pohode

To ze nemam rano sacharidy mi vubec nevadi,pak si dam na svacu ovoce a odpoledne mam taky ovoce i obyc ovocne jogurty
Tak kazda diaamb.to ma jinak
Ja se nikdy s nicim nelecila,neuzivam zadne leky,v rodine neni cukrovka
Hlidam si prijem sacharidu ale jinak jsem uplne v pohode.
Kdyby 43 bylo nad normu tak bych hodnoty pred a po jidlech musela mit jine

pe_ma
10. srp 2016

@babuna gratulaceeeee! hodně zdraví a štěstí!

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka ale dia dieta je sacharidech, pokud je nebudeš tělu dodávat, bude si muset tělo vyrábět cukr samo...tomuhle moc nerozumím, takže se do toho nebudu pouštět, ale celé zvládnutí cukrovky je o tom, že vyecháš jednoduché cukry, budeš jíst pravidelně a dodávat tělu správné množství sacharidů...ale jasně, že to je še nwa tobě, jak se k tomu postavíš...

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma jen nejim pecivo a sladkosti 😉 nevidim na tom nic spatneho
I muj obvodak sam rekl kdyz jsem mu sdelila ze cekam miminko ale bojim se abych jako u dcery nepribrala 27kg tak mi rekl at se vykaslu na pecivo a sladkosti.
Tak asi jste jiny pripad nez ja. . .

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma copak ovoce nema cukr? Brambory,testoviny,ryze????? Jen nejim zadne pecivo i z diet vim ze bila mouka je svinstvo a tmave zas barvene karamelem. 😉

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma musis si pichat inzulin?
Da se to i bez nej pokud to jde udrzet dietou.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Pokud nebudeš jist ke snídani sacharidy (dá Tvoje snídaně 40g sacharidů, počítala sis to?) rozhazis si metabolismus. Já jako diabetik 1. typu mám jiné limity glykovaného hemoglobinu, protože pokud ho budu mít moc nízký, budu mít stálé hypoglykémie. Ale pro nediabetiky je limit 40, bez výjimek. Pokud jsi takový GH měla už dřív, vypadá to na poruchu glukozove tolerance už před těhotenstvím. To bohužel může vést k rozvoji diabetu 2. typu po porodu.
Tehotenská cukrovka není o tom, jak se stravujes, jestli jí máš v rodině. Třeba už ten zmíněný utrogestan. Brala jsi třeba před těhotenstvím nějaké další hormony, léky? Máš už jedno těhotenství za sebou? Brala jsi první tři měsíce Utrogestan? To jdou rizikové faktory pro vznik cukrovky samy o sobě 😉

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka ano, obsahzje, ale ovoce je rychli cukr, nemuzes ho snist kvanta a ano, testoviny ryze a tak je obsahuji, ale tam je dulezite to, abys u kazdeho jidla mela urcity pocet sacharidu a jedla pravidelne
ja sem prvni mesic skoro probrecela nad kvantem jidla, co sem mela snist, jedla sem 2x vic nez pred dietou a stejne sem hubla, takze to bylo dobre, to co sem jedla...
jj, picham inzulin, ptz dietou to noslo, jedla sem a jim minimum sacharidu, ktere jde...
a obvodak ma do urcite miry pravdu, ale ne pokud mas cukrovku, pokud ti vadi bile pecivo a tmave nechces, tak si zacni pect, nebo snidej kase, nebo treba brambory, tj jedno, jak ty sacharidy dostanes, ale musis je proste snist

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Nejde to udržet dietou, pokud slinivka není schopná vykrýt inzulinem rezistenci. Ver tomu, moje praxe je delší, než praxe mnohých diabetologu. Žijí s tim každý den skoro 30 let, porodila jsem dítě, zažila jsem mnoho situací, které cukrovku ovlivňují. To, jakým způsobem pristupujes k celé té problematice, může mít po porodu fatální následky.

werumka
10. srp 2016

@babuna Geatuluju, hurá! Hypo zmizí 🙂 dneska Ti asi začnou glykémie padat. Ten senzor zavidim, já jsem musela po porodu měřit snad co 15 minut 😀 a porodnice nakonec ok? Zvládli vše?

babuna
10. srp 2016

@werumka zvladli senzor jsem si aplikovala sama bylu fakt senzacni meli semnou boh

babuna
10. srp 2016

Bohovskou trpelivost... Fakt musim smeknout ...

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka nemusim si nic vazit ani pocitat
Ano vic jak pul roku jsem si pichala hormony a uzivala utrogestan na ms
A toto tehu je po ivf
40g sach.je v 1 bilem rohliku ze?
Ale neni nic spatneho na tom ze nejim pecivo 😉
Spis to telu prospiva 😉
Ano mam uz dceru
Ja nikdy zvyseny cukr nemela az ted 6,1 a proto jsem v diaambul.
Utrogestan jsem brala i pred tehu a do 12tt ted v tehu
Tak nekdo nemuze na snidani mlecne protoze jim vylitne cukr a nekomu to dela pecivo.
Me hodnoty jsou ted v norme
O dietach muzu psat romany co se obezity tyce takze moje strava neni spatna,sacharidy mam od svaciny po veceri a nemyslim si ze nejak ohrozuju miminko. Kdyby me telo hladovelo byl by aceton v moci,ja mam moc ok
2x jsem lezela v nemocnici na kapackach kvuli krvaceni diky hematomu
Na toto miminko jsme cekali 5 let
6x iui a 2x ivf genetika,more krve a vsechny vysledky ok
Byla jsem max.hlidana
Myslis ze bych nejak po te me zkusenosti zbytecne ohrozovala dite????
Ja ti neberu to ze mas zkusenosti ale kazda jsme jina a nemuzes vsechny tehule s tehu cukrovkou hazet do jednoho pytle 😉

Pristupuju ke vsemu zodpovedne,dost jsem si toho zkusila u dr aby jsme meli druhe dite
Neupadam do mdlob,neni mi spatne,je mi skvele a jen nejim pecivo protoze memu telu ted v tehu nevyhovuje. A na sladke od pozitiv.testu nemam ani chut a mam 8kg dole 😉 a pro me je to jen dobre

terka_37
10. srp 2016

@babuna Moc gratuluju k miminku🙂 Ať jste zdraví a spokojení🙂

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka V pořádku, já Ti neříkám, že vědomě ohrozujes dítě. Spíš mám pocit, že tu problematiku ještě moc neznám a vzhledem ke zhoršující tendenci diabetu v těhotenství, bys pak mohla mít problémy. To je celé. Já bych si Adi vyčítala, kdybych kvůli tomu, že jsem nebyla dost informována a nebyla v péči dobrého diabetologa, bych dva roky po porodu skončila na diabetologii už doživotně. IVF je velký spouštěč gestacni cukrovky. Třeba jedna injekce Solumedrolu klade na slinivku obrovské nároky. Pokud už byla navíc vyčerpaná, může to být ten poslední pomyslný hřebíček. Stejně tak Utrogestan. Podle toho, co jsi napsala, je ten vznik cukrovky dost logický. Nikoho do jednoho pytle nehazim. Naopak mám pocit, že mnohdy se inzulín nasazuje zbytečně. Celé to chybné testování mě štve. Ale podle toho, co jsi psala, di myslím, že bys měla být pod dohledem většího odborníka.

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka pokud mas pocit, ze delas vse dobre, tak neni co resit a nema cenu te premlouvat, jrn ver, ze to myslime dobre...

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka jinak jeden rohlík má 20g sacharidů (ten obyc za korunu padesát).

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka gestacni-diabetologie-tehotenska-cukrovka KNTB mudr ADAMIKOVA k te bych udajne sla kdyby se mi neco nezdalo a pise o tehu cukr.na netu
Shoduje se s tvymi zkusenostmi nebo je taky spatna diabetolozka???

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma ja vim a ja to nemyslim ve zlem
Muze se to zhorsit to nevykrucuju ale zatim na tom nejsem tak zle
A zas uplne rict ze je tato ma diaDr spatna a to tam jsou dve Dr a obe maji stejny nazor tak zatim jim budu verit.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka zadny solumedrol neznam
Vis co si myslim? Kdybych to mela nejake spatne tak by me nenechali v nemocnici cely den bez jidla kvuli krvaceni a to o tom vedeli a brali mi krev
Nemohla jsem nic jist cely den kdyby se to krvaceni nezastavilo a ja musela pod narkozu
A nebylo mi nic a lacna cely den az na 2.den po vizite snidane v 9 hod

hanulkavelunka
10. srp 2016

http://www.kntb.cz/gestacni-diabetes---tehotens...
Tady pise o tehu cukrovce ta Dr Adamikova
K ni bych kdyz tak presla

hanulkavelunka
10. srp 2016

Skoda ze nikde neni diskuze o te dia dr co k ni chodim a nebo o te v ty nemocnici

Tak jako neresim to kdyz je to i co ctu ty hodnoty ok a nelamu si nad tim hlavu ale zas je pravdou to ze tam nevidim zadne tehule krom jedne cicmonky a jinak samy semior. . .

Jeste se zeptam
Kdybych se objednala jinam,musim mit zadanku od GynDr ze? A tady te nemusim nic vysvetlovat a jen ji odevzdat glukometr? Nebo mi ona musi dat nejaky papir k te jine diaDr???

hanulkavelunka
10. srp 2016

Ke vsemu ty hodnoty jsou stale v klidovem rezimu,jen lezim nebo sedim na zahrade,mam zatim zakazano i ridit auto
To vse kvuli tem masivnim krvacenim z hematomu
A to byvaji hodnoty vyssi takze si i myslhjm ze az uz budu moct na prochazky a neco delat tak ty hodnoty muzou byt o chlup mensi ale i ted jsem v norme.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Jojo, ta Adamikova se mi zda dobrá 😉

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Já myslím, že druhou zadanku už mít nemusis. Té staré doktorce vrátíš akorát glukometr, ostatní info si mezi sebou můžou předat.
Ten problém je, že když ležíš v nemocnici kvůli krvácení, tak he nějaká tehotenska cukrovka moc nezajímá. Je zajímá cukrovka, kterou mám já, kde je člověk plně závislý na inzulínu z venku a musí dostat kapacku, pokud nesmí jíst. U @pe_ma dokonce neřesili ani glykémie kolem 13. Ti lékaři žijí v bublině diabetiků 2. typu, kteří mají běžně glykémie nad deset. Ale zase - GDM je něco jiného.
Jednoduše řečeno, pokzd bys DM neměla, tak Ti ty glykémie nevylezou nad limit ani po půl roce ležení. Ten glykovany hemoglobin napovídá, že ta slinivka už chvíli bojuje. Řekli Ti třeba v CARu, že skrytá porucha glukozove tolerance může vést ke krvácení v prvním trimestru? K potratovosti také. Neříkám, že s tím žiješ nějak extra dlouho, ale ty hormonální stimulace mohly být spouštěčem. Stejně tak kolísání váhy vlivem hormonů. Jenže o tom už se v CARu nedozvíš, protože to by kazilo kšefty. Jaké všechny léky jsi brala v rámci IVF?

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka jen merional minimalni davky injekcne a utrogestan'to krvaceni bylo z hematomu
Pred tehu a do tehu byl cukr vzdy ok

hanulkavelunka
10. srp 2016

O jakych kasich jste tady psaly

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka i po ivf a embryotransferu kdyz jsem sla pro vysledky tak kontrolovali i cukr a byl taky ok az do 6tt kdy mi brali v caru krev naposled a pak az muj GynDr v 10tt ale co tedy nechapu je to ze me poslal po tom jedinem odberu hned do diaAmb.a tam me hned hnali na ogtt i kdyz jsem mela 5,8 pred vypiti vody
Jsem rozhodnuta,23.8 jdu na ko a odber na ten hemogl.a podle toho co mi rekne tak zavolam te Adamikove a budu chodit tam.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ale tak taky to muzu udrzet stravou,nemusi se to zhorsovat. . . uvidim

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Strava je určitě nejdůležitější činitel. Z druhé strany si nesmis dávat za vinu, když by glykémie i přes vzornou dietu lezly. Za to můžou hormony a ne Ty. Při glykémii 5,8 Ti určitě roztok neměli dát pít.
Nemáš třeba ještě někde po ruce výsledky z krve, co brali v CARu a nemáš tam někde hodnotu C-peptidu?
Vrta mi hlavou, že jsi měla glykovany hemoglobin nad 4 už ve 13. týdnu. Ten odráží glykémie za dva mesice a to už by ty glykémie musely být vyšší v době, kdy jsi otěhotněla. Ale jestli jsi třeba měla vyšší glykémie po jídle, tak to by ze základních odběrů asi nepoznali.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru