Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 jdu zitra na glyk.hemoglobin kolik jsi ho mela? Ja 43
Pisou to do te karticky co jsi dostala
Odkud jsi?

market9391
22. srp 2016

@hanulkavelunka mám to podobný 😒 s tím, že mám dietu na 275 g sacharidů

market9391
22. srp 2016

@market9391 já jdu na kontrolu až 29.8 a tam mi řeknou teprve výsledky krve, takže vůbec nevím co čekat, prostě v tom plavu ☹ Jinak jsem z okolí šumperka

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 jenze tady podle holek je to co mi dr naordinovala je blbost
Ja to mam na 200p ale kdyz to proskrtala tak je to jeste min
A to jsem mela nizsi hodnotu nez ty a mam to drzet na 6,1 ty na 6,6
Ja jsem vedle jeste z toho ze tady holky maji dr ktere jedou podle novych tabulek od r 2014 a ta moje dr jede podle starych.
Ja podle te brozury ale nejim jim vic jen jsem vysadila uplne pecivo a sladke
Dnes jsem mela namazany chleba a mi mouka proste vadi.
Hodnoty rano 5,1 max 5,4 a mam se merit 90 min po jidle rano mi to vyleti na 7,1 po obede 6,7 max a vecer 5,6
Taky ma dr tvrdi ze nemam narok na test.prouzky do glukometru dala mi jen 50ks na vic pry nema narok a mam setrit. Ale podle toho n.zakona narok mam
Tak na ni zitra zautocim.

market9391
22. srp 2016

@hanulkavelunka no právě z toho jsem taky divná, že každej doktor říká něco jinýho u každého jsou tabulky na dietu jiný a hodnoty taky, snad by to mělo být jednotný a i ty jídelníčky podobný a né tak jiný, prostě to nechápu

werumka
22. srp 2016

@market9391 To není tím, že bys začala najednou jíst. Po 20. týdnu prostě stoupne hladina těhotenských hormonů, které jdou proti inzulínu. Není to Tvoje chyba.
Začni s tím jídelníčkem pomalu. Jeden den si prostě řekni, že budeš jíst každé dvě až tři hodiny. Ideální je
Snídaně v 8 ráno, svačina v 10h, Oběd mezi 13h, svačina 15h, Večeře 18 hodin, druhá večeře 20-21 hodin.
Další den si zkus hodin do kalkulačky na www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka hodit všechno jídlo, které k těm jídlům sníš. Aby Ti to sečetlo množství sacharidů.
A teprve potom si začni rozpočítávat cíleně sacharidy. Není špatné si vytvořit rámcový jídelníček na další den. Postupně se Ti to dostane do krve 😉
Jinak pokud můžeš, nahlaš laborku, kde jsi byla, na www.tehotenskacukrovka.cz/dotaznik
Při téhle lačné vůbec test dělat neměli 😉

werumka
22. srp 2016

@market9391 Specializuje se Tvůj lékař na těhotné?

market9391
22. srp 2016

@werumka ano je to dia poradna pro těhotné

werumka
22. srp 2016

@market9391 Tak to je fajn 😉 Koukala jsi na web www.tehotenskacukrovka.cz? Najdeš tam i vzorové jídelníčky, mohlo by Ti to pomoct.

market9391
22. srp 2016

@werumka jo na ten jsem už koukala, právě hledám ještě nějakou stránku s ukázkovými jídelníčky, ale nemůžu nic najít.

werumka
22. srp 2016

@market9391 Ony ty ukázkové jídelníčky moc k dohledání nejsou. Holky si je někdy píšou.
@pe_ma - nemáš nějaký svůj?

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 brali ti krev z zily nebo prstu pri te sladke vode
Mi to nemeli delat pri vyssi lacne a jeste z prstu
Takze u me dle novych norem vse spatne
Ale chci se ji zitra zeptat kolik tehotnych kni chodi
Zatim jsem potkala jen jednu
Co vse ti tva dr dala za rady???

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 zajimalo by me co ti dr rekla a jak se lisi s nazorem te me diaDr

market9391
22. srp 2016

@hanulkavelunka že mám dodržovat dietu a jednou za 7 dní se měřit celý den a když si nebudu jistá tak kdykoliv jindy. Jednou za měsíc si můžu dát i něco sladkého, ale musím si to v jídelníčku odpočítat. Dala příklad kdybych byla na oslavě tak abych nesušila hubu. Mám mít pravidelný pohyb jestli ho nemám zakázaný. Nemám se stresovat a hlavně nemám hladovět jen proto abych měla dobrý cukr.

hanulkavelunka
22. srp 2016
hanulkavelunka
22. srp 2016

Mi blbne tel
@market9391
Tak to mas v pohode,co resis???? To jsi me uklidnila hlavne tim ze si muzes neco dat a pak to nejak vykompenzovat
Kolik jsi dostala prouzku??
Taky mam testovat jen 1 cely den v tydnu a kdyz si nejsem jista.

market9391
22. srp 2016

@werumka moc děkuji za rady a za pomoc, i že jsem se mohla vypovídat moc mi to pomohlo 🙂

market9391
22. srp 2016

@hanulkavelunka moc proužků nemám nevím kolik nepočítala jsem je, ale ze začátku jsem hned 8 zničila, protože sem špatně nasála krev ☹ než jsem se s tím naučila pracovat

hanka987
22. srp 2016

@babuna Aspoň, že můžeš odstříkávat, dokud to půjde. Hlavně se tím moc nestresuj. Snažíš se, když to nejde, nedá se nic dělat. Malá potřebuje zdravou maminku 😉.

hanka987
22. srp 2016

@hanulkavelunka Já dostala v dia poradně kalorické tabulky a k tomu vzor diety při těhotenské cukrovce. Přiznám se, že jsem první měsíc poctivě vážila každé jídlo, co jsem si dala, a přepočítávala sacharidy, normálně jsem si to psala do sešitu. Akorát v práci jsem si v jídelně dávala jídlo, které bylo označené jako dia a k tomu poloviční přílohu - u všeho byla psaná váha, tak jsem si to pak doma dopočítala taky.
Chápu, že se to těžko drží, když je to nařízené, ale zkus to, děláš to nejen kvůli svému zdraví, ale i kvůli zdraví prcka. A to už je velká motivace. Moje mamka pořád nemůže uvěřit tomu, že držím dietu takhle poctivě. Já, která žádnou jinou nevydržela držet víc jak dva dny 😀 .

hanulkavelunka
22. srp 2016

@hanka987 vidim ze to mas za par tak at jde vse hladce a rychle a dobre vse dopadne

Ja si prave rikam ze na tom nejsem zas tak spatne abych to tak razne dodrzovala,jsem hranicni a pokud takto jak ted jim a hodnoty jsou ok tak jsem jaks taks v klidu jen ty prouzky bych chtela jenze Dr mi je nechce dat,jsem zvedava na zitrek.

hanulkavelunka
22. srp 2016

@hanka987 ja dostala tento vzor pri tehu cukrovce

werumka
22. srp 2016

@market9391 Však i od toho tady ta diskuze je, když budeš potřebovat, přijď se vypovídat 🙂

hanka987
22. srp 2016

@hanulkavelunka Jojo, už se mi to blíží ke konci, děkuju.

Já dostala jídelníček hodně podobný tomu, co je na www.tehotenskacukrovka.cz a v dia poradně jsem dostala přesně tuto tabulku sacharidů, jen barevnou -
http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu. Z té jsem to přepočítávala klasickou trojčlenkou a psala si hodnoty.
Já taky neměla ty hodnoty strašné, začalo se to zvyšovat až po 30.tt a jen lačná, měla jsem třeba 5,4. Výjimečně 5,6 a dlouhý cukr max 34.
Nezlob se, ale mám trochu pocit, že si to pořád nechceš připustit, že bys mohla mít cukrovku. Věř mi, že až to přijmeš, tak i ta dieta se ti bude zdát daleko jednodušší a ne tak strašná. Já třeba s tou dietou jím víc než před tím a pravidelně, takže to beru jako takové plus do budoucna, že jsem se naučila té pravidelnosti. Je dobré si na tom najít něco pozitivního 😉.

pe_ma
22. srp 2016

@werumka nestiham docitat...
jidelnicek sem dostala tento, plus k tomu tabulky s prepoctem sacharidu a nic jineho sem nepouzivala a nepouzivam ;)
jo a mela se kratke sezeni s edukacni sestrou, ale to mi nic nedalo...tim, ze mi nemusela vysvetlovat, jak nahradit sladke, tak sme spolu jen prosly tohle, jestli tomu rozumim a hotovo ;)

hanulkavelunka
22. srp 2016

@hanka987 asi mas pravdu ale je lepsi si nepripoustet zadnou nemoc 😉

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Když si existující nemoc nepřipustíš, podlehneš jí. Psychicky i fyzicky. A zvlášť diabetici jsou na tohle odborníci 😀

hanulkavelunka
22. srp 2016

@werumka dokud tu glykemku drzim a je ok tak budu ok i ja
A v tomto stebou nemuzu souhlasit a je to prave naopak nez jak jsi ted napsala.
Kdyz na tu nemoc myslis a trapis se tak podlehnes a tomu ver tak to je a to u vsech nemoci. . .
Dobrou noc zitra dam echo 😉

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Asi obě myslíme něco jiného pod pojmem "připouštět" 😉 já jsem třeba nikdy neměla potřebu jezdit s diabetikama na tábory nebo jiné akce. Mnohem raději jsem byla ve společnosti lidí, kteří o cukrovce vedi maximálně to, že existuje 😀 Doma mě skoro neviděli a i přes tohle všechno jsem vždycky na cukrovku maximálně dbala a byla si schopná zajistit podmínky, abych s ní byla schopná fungovat v různých situacích. Záleží mi na tom, abych neměla komplikace a řekla bych, že na rozdíl od některých mých vrstevníků, kteří si to "nepřipouštěli" jsem na tom z hlediska cukrovky dost dobře. Takže ano, musíš si jí připustit a myslet dopředu. Kdybych to nedělala, nemám děti a jsem slepá. Ale to prece neznamená, že se budeš deptat a vzdas se svého života, radostí, aktivit. Takhle jsem to myslela 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru