Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
29. srp 2016

Ahoj holky 🙂
vůbec vás nestíhám číst, je tu plno nových pisatelek 🙂 holky, držte se! má to smysl 🙂 a po porodu to skončí! ...to vám teda dost závidím...
@werumka Veru, pomohl ten jídelníček někomu? dočíst to fakt nezvládnu

anonymka331
29. srp 2016

@terka_37 Teri většinou jsem to zatím zkoušela dle netu, kousek chleba a sklenici mléka....špatné?

anonymka331
29. srp 2016

@wwblackww Já už z toho teda pěkně depkařim ☹ tak uvidíme, na KO jdu za týden... třeba se to srovná a když ne, inzulinu se nevyhnu no..

eevvaa
29. srp 2016

ahojík, já byla dnes na ogtt, no byla po ranním měření na glukometru ze žíly byla hodnota 5,9 a doma v sobotu při běžném měření jednou za týden, co si dělám tak z prstu n a glukometru 5,0. Takže mě dnes poslali domů a žádné opakování. švagrová diabetoložka mě hlídá jednou za měsíc odběrem glykovaného hemoglobínu, poslední odběr sice už měsíc zpátky ale v pořádku. Dnes mi opět přinese žádanku, tak si tam dojdu a uvidíme, proč to dnes opět tak vyskočilo, no 3 a kousek měsíce do porodu to vydržím a pak hlavně aby bylo vše v pořádku.

pe_ma
29. srp 2016

@anonymka331 nedepkař 🙂 bude to ok a inzulin není pohroma 🙂
mě na lačnou skvěle zabírala rýžová kaše od nominy, kterou sem si "sladila" 2 jahodami, tak můžeš zkusit 🙂

werumka
29. srp 2016

@eevvaa Ahoj! Ony ty glukometry jsou orientační. Nerozumím moc - tu glykémii brali ze žíly a měřili na glukometru? To snad totiž ani technicky nejde 😀 Možná už to nějaký glukometr umí, nevím. Těhotenská cukrovka se rozjíždí právě v těchto týdnech, tak uvidíš. Kdy půjdeš na kontrolní odběr lačné?

werumka
29. srp 2016

@pe_ma Hele nevím, jídelníček nikdo nereklamoval 😀 Ale jestli podle něj někdo jede, to jsem si nevšimla ☹

werumka
29. srp 2016

@anonymka331 Ahoj! Zkus ještě ty kaše od Nominy. Však není proč depkařit. Inzulín není nic špatného a není to Tvá chyba 😉 Prostě holt Tvé tělo možná potřebuje toho inzulínu k běžnému fungování víc a slinivka to sama nepokryje. To není Tvá chyba ani dietní chyba. V těhotenství jsou na ten metabolismus kladené vysoké nároky.
Ale ještě neházej flintu do žita, třeba ty kaše zaberou 🙂

terka_37
29. srp 2016

@anonymka331 To víš, že to není špatné🙂 Zkus tu kaši, jak píše @pe_ma . Mají různé druhy, tak si vybereš, na jakou budeš mít chuť. A když ti prostě druhá večeře nebude zabírat, tak uvidíš dál😉

pexi
29. srp 2016

@hanulkavelunka tak to je bezva, že teď už je to lepší. Držím pěsti, aby to už bylo jen a jen pohodové těhotenství.
@werumka vyzkouším to, ale Dr. mi říkala, že jí to přijde po hodině, moc brzy. Nějak se mi nedaří dodržet nějaký rozumný rozvrh, abych neměla poslední jídlo v plánu tak na půlnoc :D spíš se snažím vychytávat, co mě večer nejvíc zlobí, protože co je přes den bez problémů mě večer občas neprojde. Připadá mi to občas taková alchymie... Snad se to porodu upraví. 🙂

hanulkavelunka
29. srp 2016

@anonymka331 mi tu lacnou zvysuje 2.vecere napr mleko,jogurt nebo s sunka
A stejne mi ji Dr nedoporucuje tak vecerim nejpozdej v 7 v 10 spim a rano hodnota 5 max 5,4

wwblackww
29. srp 2016

@anonymka331 Víš, jak jsem depkařila já? 🙂 Manžel si se mnou teda užil... Pak představa toho "strašného" inzulinu 🙂 No nevyhla jsem se tomu... Ale když jsem si začala inzulin aplikovat, tak jsem zjistila, že to není tak hrozný a když se mi po něm snižovaly hodnoty, i já jsem byla klidnější, což je pro mimčo také rozhodně důležité 🙂 A za chvíli už bude po všem a já se dám na modlení, aby to po porodu odeznělo...

hanulkavelunka
29. srp 2016

@eevvaa a jake mivas hodnoty glyk.hemog.???
Ja ted 36 a Dr rika ze je to ok a miminko nic neohrozuje.
Hodnoty drzim
Lacna max 5,4 po snidani 6,4 max
Po obede max 6,5 a to same i vecere 6,5 max
Jake mas hodnoty? Dik

anonymka331
29. srp 2016

@pe_ma jako ze si ji das vecer pred spanim? V kolik? Chodim spat kolem 22h a vstavam v 6...

anonymka331
29. srp 2016

@hanulkavelunka tak to mne se stat nemuze :( kdyz vecer nejim, tak mam stejne 5.9, zkusim ty kase

hanulkavelunka
29. srp 2016

@anonymka331 ted jsem davala na rady tady holek tu 2.veceri a rano 6 nebo 6,1 takze za me 2.vecere jak rikald Dr ne e

werumka
29. srp 2016

@hanulkavelunka Ty jsi ale v týdnu, kdy běžná GDM ještě nepropuká, proto můžeš mít ten průběh trochu odlišný, víš? 😉

werumka
29. srp 2016

@pexi Po hodině to není brzy - u těhotných je vrchol glykémie právě hodinu po jídle a pak už glykémie klesá. Tj. ty se po té hodině změříš, řekneš si ok a dojíš zbytek 😉

pe_ma
29. srp 2016

@anonymka331 cca kolem čtvrt na 11, sním a hned do postele, vstávala sem v 8 a do 9 snídala

pe_ma
29. srp 2016

@werumka vidíš, Veru, ted mě tak napadlo...já se měřím pořád po hodině, tj ale ted asi blbost, že? 😕

werumka
29. srp 2016

@pe_ma To musíš vyzkoušet - klasičtí DM2 mívají vyšší hodnotu po dvou hodinách. Ale je to individuální. Já mám třeba při DM1 nejvyšší po hodině - jak v normálním režimu, tak tehdy v těhotenství.

pe_ma
29. srp 2016

@werumka díky...až se zase dostanu k měřícímu dnu, tak změřím hodinu a 2 🙂
ted na měření zase kašlu, stejně mám KO až v říjnu...jen se mi podařilo odbourat 2. večeři, prostě není kdy a kolem 3 už mám pekelnej hlad :/

werumka
29. srp 2016

@pe_ma To si ještě sedne - zvlášť, když třeba ještě několikrát do noci vstáváš, tak je to prostě rozházený.

pe_ma
29. srp 2016

@werumka jj, min 4x jo :(

werumka
29. srp 2016

@pe_ma To fakt zatím nemá smysl řešit, až si Toník zvykne na nějaký pravidelná spánek, tak se Ti zpravidelní i ten denní režim a půjdou z toho dělat nějaký závěry. Dřív moc ne. Já jsem to dostala pod kontrolu až po půl roce od porodu.

eevvaa
29. srp 2016

@werumka no nabrala mi klasicky krev ze žíly a kápla na ten proužek, dokonce stejný glukometr jako měřím doma. No může teprve začít propukat, u Josífka mi to začlo po 27. týdnu, u něj ogtt bylo ok a pak ve 30 týdnu na utz byl o dost větší a hodnota dlouhého cukru 43, tak jsem pak držela dietu a vše se upravilo do normy. Teď jsem opět po IVF, takže tělo blbně i z toho :( bohužel, nevím, jak by to u mě probíhalo při přirozeném otěhotnění bez všech těch sajrajtů. No švagrová mi donese žádanku na ten dlouhý cukr a uvidí se, kdyby to bylo zvýšené, tak asi půjdu znovu na lačno na klasický cukr.

eevvaa
29. srp 2016

@werumka no už minule jsem měla zvýšenou tu lačnou hodnotu, ale časem se to upravilo druhou večeří, když jsem objevila, co zabírá 🙂. Teď se to opakuje po jídle měřím 1 hodinu a to je vždy v limitu.

eevvaa
29. srp 2016

@hanulkavelunka poprvé jsem ho měla taky 36 a podruhé také v limitu, tak uvidím teď, zda to vylezlo nahoru. JInak já jsem po IVF, takže to taky asi hodně ovlivnilo ten cukr u těch základních odběrů :(, od té doby držím dietu a lačná občas vyjede, jinak měřím hodinu po jídle a to je ok a tak do 7 maximálně.

werumka
29. srp 2016

@eevvaa Jestli už jsi DM měla, tak je dost velká pravděpodobnost, že se to teď bude opakovat. Zvlášť, pokud jsi byla po hormonální léčbě. Měření lačné na glukometru se může lišit klidně i 0,5 mmol/l. Záleží na přesnosti glukometru, kalibraci...
Jestli jsi byla u synka na ogtt dřív, než v červenci 2014, tak tam se ještě jelo podle starých norem, které měly větší toleranci k vyšší lačné glykémii. Dneska už bys třeba s glykémií 5,5 test nepodstupovala. Což může být také důvod proč nebyla cukrovka tehdy podchycená, protože tehdy se mělo za to, že lačná je v normě. Osobně - ze své zkušenosti - bych nečekala na to, až bude glykovaný hemoglobin nad limit a spíš bych šla na opakovanou lačnou, abys byla pod dohledem co nejdřív, pokud by to cukrovka byla... měla bys i nárok na proužky do glukometru, což by pro Tebe bylo i finančně lepší.

pe_ma
29. srp 2016

@werumka jj...právě, dietu dodržuju, jen sem si povolila 1x za týden na procházce kopeček zmrzky nebo míšu, přes den už zvládám jídla víceméně pravidelně, jen ta druhá večeře vyšuměla, raději totiž spím :D a navíc do října stejně nic měnit nebudu, takže pak se začnu měřit a podle toho se uvidí na kontrole 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru