Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma jednoduse receno kdyz jsem mela rychly cukr jako je cola moc byla ok
Ted co jsem vysadila sladke uplne tak je aceton v moci
Cert se v tom vyznej.

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Ono to v podstatě je opravdu tak, jak píše @pe_ma - buď necháš ketony ketonama nebo budeš chtít ty ketony odstranit a pak budeš muset zařadit druhou večeři. Pokud máš po druhé večeři vyšší lačnou - ať sníš cokoli - tak pak přichází na řadu inzulín. Poukazuje to na fakt, že nízkou lačnou máš na úkor malého příjmu sacharidů. Ketony v takovém množství Ti váhu snižovat nebudou. Ale z dlouhodobého hlediska to není nic zdravého, protože prostě Tvému tělu přes noc chybí energie (sacharidy) a tak si je musí vyrábět. V těhotenství je spotřeba vyšší, než když těhotná nejsi.
U těhotných s GDM je ten hlavní problém v tom, že ty ketony v důsledku později vedou ke zvýšení glykémie. Jinak samy o sobě krátkodobě fakt nevadí, však je to obranný mechanismus, který je občas potřeba a bez něj by mnohé ženy nepřežily první trimestr 🙂 Ty ketony jsi měla z první ranní moči?

simasla
30. srp 2016

Ahoj holky při druhém těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku až při testu v 24tt. Následně po porodu v půl roce výsledky dobré, ale kojila jsem. Bylo mi doporučeno zopakovat test potom co přestanu kojit. No přestala jsem kojit, a neplánovaně čekáme 3. miminko. Hned co jsem to zjistila, jsem si doma glukoměrem měřila hodnoty a samozřejmě hned od začátku vyšší ranní hodnoty. Gynekologem udělán OGTT ihned, dnes jsem volala na výsledky a samozřejmě cukrovka. Je možné, abych měla cukrovku hned od začátku těhotenství? Mám trošku strach z VV. Hodnoty zatím nevím, mám se tam zastavit pro žádanku na diabetologii, ale rovnou se můžu prý objednat na diabetologii. Jo a ještě jedna věc, doporučte prosím diabetologickou ordinaci v Praze, chodila jsem do Podlí k paní doktorce Andělové, ale prý ze zdravotních důvodů již není v ordinaci. Ráda bych zase k někomu tak hodnému a profesionálnímu s lidským přístupem.

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka jak moc ty ketony vadi? Je to ten aceton ano? Ano byla 1.ranni moc a hodnota 1 ale GynDr mavl rukou tak nevim no.
A nemaji'mit inzulin je ty kterym to skace a maji hodnoty nad 8?
Ja mam ty ranni ok kdyz si nedam 2.veceri a pres den taky ok napr.dnes hodinu po obeddm h.7,8 a za hodinu a pul 6,2 a to si'myslim ze je dobre. A to same i vecer hodinu po 7,5 a hod a pul 6 a lacna 5,3 . 5,4. 5,1 a to je ok tak jak muzu hladovet pres noc a to mam daleko vetsi prisun sacharidu nez je dane v diete.
Jake mam mit teda hodnoty aby tam ten aceton nebyl???
Jsem z toho vazne mimo a nechapu to. Ale v ut jdu do DiaPor tak jsem zvedava co mi na to rekne a co doporuci.
Na inzulin nejsem nemam tak vysoke hodnoty.
Kamaradce zjistili ze ma po jidlech hodnotu 10 ale ja jeste nepresahla 7,8 a lacnou uz mesic drzim max 5,5 bez vecere s veceri 5,8 az 6,1 max kamaradka ma lacnou 7,6
Cert se v tom vyznej.
To vis ze bych ten aceton a ketony nechtela
Jak moc to ublizuje miminku? Asi se ani tehulky s tehu cukr.nemuzou hazet do jednoho pytle

hanulkavelunka
30. srp 2016

Znama taky chodi k te same DiaDr jako ja,je tehulka a ma merit hodinu po jidle nebo 2 hodiny po jidle 😉 ja 90 min po jidle
Ona 2.veceri musi u me je zbytecna
Tak asi zalezi na zdrav.stavu,vaze,a hodnotam glyk.

hanulkavelunka
30. srp 2016

Je malo sacharidu k veceri
1 krajic chleba (nevazim) namazany celym obdel.apetita,na to 5 velkych kolecek sunky a k tomu 2dcl acidofil.jahodoveho mleka?

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Mě to měření hodinu a půl po jídle taky připadá trochu divný 🙂

Ketony vadí v tom, v čem jsem psala - jdou proti účinku inzulínu a ve finále zhoršují glykémie. Když máš v moči ketony a pak se najíš, tak pak po tom jídle často vyletí glykémie.
Glykémie - ono se ukázalo, že rozvojem diabetu po porodu jsou víc ohrožené ženy, které měly právě vyšší lačnou. Proto se na ní tak dbá. A proto je ta hranice určená na 5,3 při domácím měření a 5,1 při žilním odběru.
Abys neměla ketony (aceton), tak musíš prostě víc jíst na noc. Nic víc s tím udělat nemůžeš.
Pokud máš hodinu po jídle 7,8, tak už jsi na hranici limitu. A tím, že jsi ve 20. týdnu, tak ten progres cukrovky teprve přijde. Proto je dobré nemít ani aceton v moči, protože ten ten progres může uspíšit.
Samozřejmě, že se ženy s GDM nehází do jednoho pytle, musí se to řešit individuálně 🙂 Ale existují určité postupy, které jsou prostě dané (jako je například tvorba ketonů při nízkém příjmu sacharidů).
Ta dieta, kterou Ti dali na diaporadně je sacharidově redukční. Tj. budeš z ní mít ketony. Neměla bys sníst méně než 190g sacharidů za den.

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka
Tak za prvé je to málo a za druhé tam máš cukr - to mléko má v sobě většinou glukozový sirup. Takže si zbytečně žhavíš slinivku a ve výsledku tam máš málo dlouhých sacharidů.

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka Veru ja ti verim a jsi dobra ze tomu tak rozumis. Jenze mi tohle nebude nikdy davat smysl.
Ja se podle toho jidelnicku moc neridim.to bych umrela hlady a hubla to vim jiste.
Mi ta stara dala ten jidelnicek ale ted si me nechala uz ta mlada,ktera mi rikala ze se nemusim a nechce abych se v jidle omezovala,jen at vysadim sladkosti,dam si max 2ks ovoce za den a'2ks peciva za den. A ty hodnoty drzet tak jak je mam ted a je to ok.
No v ut ji reknu o tom acetonu tak uvidime.
Diky

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka ty blaho ja do sebe vic jak ten 1 krajic nedam
Jake porce mam teda davat k veceri????

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka To je určitě pravda, držet glykémie tak, jak je máš teď 😉 Ale Ty jsi v týdnu, kdy běžně cukrovka ještě ani nezačíná, takže Ty musíš být obezřetnější v nastavení diety 🙂 A v tomhle bohužel nic jiného, než počítání sacharidů nepomůže...

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka to acidko jsem si dala dnes poprve

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Za prvé vynechat to mléko. Je v něm cukr a to Ti nepomůže ani z hlediska glykémie ani z hlediska pokrytí noci sacharidy. Místo mléka si dej dva krajíce chleba - se zeleninou, šunkou. Spočítej si to tak, abys měla 50-60g sacharidů.

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Vím, že existují kefíry, mléka, která doslazovaná nejsou. Koukni vždycky na etiketu, kde to máš napsané. A podle té etikety si spočítáš, kolik toho mléka můžeš 😉

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka to je vic jidla nez sni manzel a to je vysportovany
2 krajice nedam ani kdybych se na hlavu stavela.
To je fakt debilni. Co krom toho chleba aby to pokrylo ty sacharidy jist?

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka koukam, ze Verca uz ti odpovedela...
ono tady bude hooodne veci, ktere nepochopis a proste je potreba vzit jako fakt a hotovo
a pokud mas ted ve 20tt hodinu po jidle 7,8, coz je linit, tak ti ty hodnoty urcite vyleti a budes to muset resit a pokud na to jidlo nemas cukr a mnozstvo sacharidu jake mas mit, tak ti, bohuzel, inzulin nemine a rekla bych, ze by ses s tim mela zacit smirovat, ptz zatim mam dojem, ze mas pomerne odmitavy pristup a nepripoustis si, ze GDM mas
@hanulkavelunka jeden a pul krajice chleba (ze stredu bochniku) je 40g sacharidu

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Můžeš si koupit obyčejné acidofilní mléko a rozmixovat si do toho třeba meruňku, jahody. Ale jen trochu a započítat si to do sacharidů. A zbytek dodáš chlebem 🙂

hanulkavelunka
30. srp 2016

Acidko 10,7 g sacharidu z toho 9,9g cukr na 100g acid.mleka to mi'neprijde moc
Ty mas nekde nejaky jidelnicek?

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka ano, je to velka porce, ale musis ji snist...ja srm prvni mesic na diete probrecrls, ue tolik nesnim, ale vedela sem, ze musim...snidala sem treba hodinu, pri pohledu na jidlo se delalo spatne kolikrat sem jen pri pohledu na chleba letela zvracet...ale kdyz musis, tak musis a zvykla sem si, ted uz to do sebe hodim za 5 min a nekdy mam jeste hlad :D
a podle toho, ze ti to prijde hodne, tak proste jis malo, i kdyz si to nemyslis...
snis na obed 250g brambor a k tomu maso? ja treba pred dietou ne...
ja to rikam od zacatku, ze pro me je to dieta naruby, ptz jim 3x tolik a hubnu jak diva! a o tom to je, ptz pokud ti spatne funguje organismus a nejis, tak lynes, ale jak mu das, co potrebuje, tak nema duvod si delat zasoby

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka ale je v tom cukr! a vhodna potravina pri cukrovce je, pokid si dobre pamatuju, ze ma max 5% cukru z celkoveho mnozstvi sacharidu...vyjimka jsou neslazene mlecne vyrobky a ovoce!

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma ja do sebe na silu nic cpat nebudu
2 kraj.chleba boze,a pak neusnu
Ja mam scvrkly zaludek od zacatku tehu
Ty hodnoty jsou max a to jim vazne do sytosti.
Nic,uvidim co na to Dr ale na silu se rozezirat nehodlam. Ja byla zvykla veceret jen zeleninu pred tehu a at mi teda da inzulin ale cpat do sebe na silu jidlo fakt nehodlam,ma mi byt dobre a ne abych funela a bylo mi tezko.

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Přečti si i složení:
Mléko, Cukr, Jahody 3,8 %, Glukózo-fruktózový sirup, Modifikovaný škrob, Aroma, Barvivo: karmíny, barvící koncentrát z červené řepy a mrkve, Mléčná kultura, Obsah tuku min. 1,2%
Máš tam cukr a glukozovo-fruktozový sirup....

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Přecpávat se nemusíš, ale dodržuj sacharidy, pokud nechceš mít ketony 🙂 Udělej si takový jídelníček, který nebude množstevně přecpaný, ale bude tam dost sacharidů. Je to jen o zvyku, o ničem jiném 🙂
U nás se jí jako u diabetiků 🙂 Dvouletá dcera do sebe klidně krajíc a půl se šunkou dá. Stejně tak syn do sebe v pohodě dva krajíce chleba dá. Protože se u nás jí často a ne nárazově 😉

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma aceton 1 je pry bezne a pokud to neni 2 nebo 3 a nezvracim nemam to ani resit.
Jim dobre jinak by mi z'43 neklesl hemogl.po mesici na 36 ne???

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Ale Ty sama jsi psala, že Ti ten aceton vadí a nechceš ho mít 🙂 Na to jsme tu reagovaly 🙂 Psala jsem Ti, že buď to tak necháš a nebudeš to řešit, nebo to řešit budeš, ale to jinak, než přidáním jídla nejde 🙂
Glykovaný hemoglobin klesnul hezky - ale zase - protože jsi jedla málo. Glykémie se ustálily na úkor jídla. Což není u GDM cíl 😉

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka 2 lete dite a krajicta pul chleba????? 😮
No tak je videt ze jsme vazne kazda jina.
Pisnu co mi v ut rekne dr,vis jeste co je zajimave?? Ja do diaporadny na ko vzdy beru i ranni moc a mam ji vzdy ok,co tam'kontroluji?? A kdyz jdu na gyndu nemuzu moc spat a mam tam uz podruhe aceton.
A to jsem byla uz 2x na ko v didpor i s moci u GynDr aceton a na 2.den u DiaDr moc ok
Min.ut jsem byla opet u DiaDr a moc ok a dnes po tydnu u. Gyn dr aceton.

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka tak urcite bych byla rada kdybych to nemela,ale resim to jen ja Dr mi rika at nad tim mavnu rukou ze je to bezne

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Pokud v noci nespíš, tak může být aceton z toho. Protože když nespíš, jsou na organismus kladené vyšší energetické nároky a pak už si musí vyrábět játra cukr zásobní. Pokud nejíš druhou večeři, pohlídej si sacharidově tu první, abys snědla dost 😉

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka aha a jsme doma
To je jen 1x za 3 tyeny pred ko u GynDr 😄
U diaDr jsem castej takze tam ten aceton taky musi kontrolovat ze jo? Takze tam budu za debila kdyz opet donesu 1.ranni moc ktera bude ok a ja ji reknu ze mam u GynDr aceton 1
Diky pa

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Pokud ho máš jen po nevyspání, tak to neřeš. Něco jiného by bylo, kdybys ho měla setrvale i při normálním spánku. Jestli na dia kontrolují i moč, tak určitě kontrolují i ketony 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru