Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
30. srp 2016

@werumka diky moc
Mohla jsem to napsat hned. Nez me to trklo.😉
Se mi ulevilo ale zase jsem chytrejsi.
Nebudu uz nic resit a poslouchat Dr.
Diky jeste jednou.pa

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka ono jt tezky...ja chapu, ze nechces jist na silu a aby ti bylo blbe...ja taky nechtela, ale nic mi nezbylo a musela sem a zvykla si a jt lepsi...taky sem si myslela, jak delam dobre, ze snidam jogurt, nejim cokolady, nevecerim pecivo, ale zeleninu a v hlouby duse sem porad premitala, kde ze delam chybu, ze tloustnu, kdyz zadne prasarny nejim...no a hele, bylo to tim, ze sem proste jedla malo...naucila,sem se poradne a vyvazene stravovat a najednou je vsechno jinak, ale k takovym vecem musi clovek dojit...
moc ti drzim palce, at tak, jak to mas nastavene ti to vyhovuje co nejdele!

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma ale ja co jsem na te "diete" tak mi vaha stoji jak pribita. Pred navstevou diapor od // do 12tt sly kila samy dolu
A to me dr vazi a uz vic jak mesic mam vahu stejnou. . .
Diky,sama jsem zvedava jak to pujde dal . . .
A k tem mym komentarum,ja proste musim vse vyresit 😎😉

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma at se Dr postara,ja ale na silu do sebe nic cpat nebudu.
Ma se jist casto a normalni porce nebo mensi porce ale 2 krajice nedam,to fakt nejde ani kdybych cely den nejedla ale to u me taky nehrozi... Ted uz konci prazdniny tak zadne vyspavani do 9 ale do pul 7 tak uz od vcera davam i svacu dopo
Takze 5 jidel za den dam a po dnesni vydatne veceri je mi tezko

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka ale ono to zase může být právě tím, že právě pořád nejíš "dost"
ale jak píšeš, je to o dohodě s dr, který tě má na starost, ten ti má hlídat, co a jak jíš a jaký máš cukr a podle toho nastavit léčbu

hanulkavelunka
30. srp 2016

@pe_ma tak tak
Ja pred tehu nesnidala az tak v 10 hod pak ve 13 hod obed v 16hod svacinu v 19 hod veceri a to jen salaty
Tak jak jim ted jsem nejedla ani nepamatuju,ja nejim ja zeru a to doslova,vzdyt jen jim v 8 v 10 ve 13 v 16 v 19 +-30min
A kdyz mi k tomuto jidelnicku nekdo rekne ze jim malo tak se musim zasmat. Dr si stim musi poradit ja vic jidla nedam. A nemimim se nadavovat nebo zvracet to by byla teprv glykemka.
Pa dobrou a diky

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka jo...tos jedla jako já :D
ted jím 8-11-13-16-18-20 a měla bych ještě druhou večeři, ale to prostě spím
a to jídlo ti rozumím, moooc dobře...ale mě prostě dr řekl, že tohle sníst musím a nejede přes to vlak...asi sem měla "výhodu" v tom, že sem hned dostala inzulin, takže sem to prostě sníst musela...a i dr mi řekl, je jedno, co budete jíst, ale musíte...pokud nedáte chleba, dejte si klidně rohlík, jestli ten sníte a jak si zvyknete na množství, přejdete na tu vhodnou potravinu a tak sem to tak udělala a bylo...věděla sem, že ty sacharidy tělu dát musím a to sem jela na 190g za den a někdy snědla jen 170 a měla výčitky a prostě sem se hecla a jde to 🙂
uvidíš, jak to bude dál, ale potřeba je počítat se vším...

werumka
30. srp 2016

@hanulkavelunka Myslím, že až si Tvoje tělo za měsíc, dva na tyhle porce zvykne, tak zjistíš, že bys klidně zvládla i víc a když něco vynecháš, budeš šilhat hlady 🙂 On jak se metabolismus nastartuje, tak pak už to jídlo vyžaduje 😀

pe_ma
30. srp 2016

@hanulkavelunka treba moje dnesni vecere...trosku prasecinka...jo a jeste k tomu byla salatovka!

pe_ma
30. srp 2016

@werumka jj, přesně tak! sem jak kojenec, po 2 hod šilhám hlady a někdy i dřív a chodím, co bych sežrala :D
a stále hubnu! i když ne tolik, ale hubnu...

werumka
30. srp 2016

@pe_ma Já si právě pamatuju, že po porodu, než jsem zase najela na pravidelný jídlo, tak jsem jedla nárazově. A to pak člověku stačí menší množství jídla a má pocit, že je sytej. Ale ono to mate 🙂

pe_ma
30. srp 2016

@werumka jj, mas scvrklej zaludek...ja driv nemohla jist hned po probuzeni, ted mi to nevadi...pak sem dostala hlad za hodinu, ale to uz sem neco delala, tak sem si rekla, ze si dam pak a pak uz sem hlad nemela, tak sem nejedla a kolikrat sem o vikendech jen obedvala a myslela, ze puknu, hlad sem proste nemela...no je fakt, ze s temito mymi strabovacimi navyky se nesmim divit, ze sem si uhnala cukrovku...ale to bylo vsechno tou medialni masazi a okolim - nezer, ses tlusta! a v zadnem pripade pecivo a knedliky! takze sem to nejedla a kam to dospelo...ted to jim a sem o 30kg lehci, spokojenejsi (byla sem i predtim), vsichni na me koukaji, co porad jim a jak mi to najednou slusi a kolikrat snim obed a za pul hodiny ujidam v lednici syr a sunku, ptz mam hlad :D

werumka
30. srp 2016

@pe_ma Přesně tak, ta mediální masáž, nebo spíš to, co si lidi pod slovem hubnutí představujou, je fakt na zabití. Tobě z toho vlastně vyjde, že to, co můžeš jíst, je zelenina a ostatní ne. Takže se vzbudíš, nemáš hlad, pak si dáš až oběd, kde se najíš hodně a tím pádem si radši dáš na večeři jen salát a pak před spaním šilháš hlady a vyjídáš lednici 🙂 Večerní hlad je vždycky spojený s tím, jak člověk "šidí" den.
Taky bych řekla, že tyhle drastický diety pak vedou nejen k cukrovce, ale i k jiným metabolickým potížím..

terka_37
30. srp 2016

@pe_ma Libi se ni ten treti pidi chlebicek:D Vzdycky se smeju sama sobe,kdyz mi jeste chybi trocha sacharidu a takovyho prdolu tam prikrojim.Manzel pak nechape ten podivne okrajenej chleba:D

hanulkavelunka
31. srp 2016

@pe_ma co ty okurky? Copak tam neni cukr kdyz jsou v nalevu?
Vis co,kazdy mame jiny metabolismus,spalovani atd atd
Mi treba nedela dobre bila mouka a to nemam zadne alergie,proste je mi tezko.
Ok ty tady pises jak mam do sebe i na silu natlacit 2 krajice chleba at je mi klidne zle,jenze napr.po caiserce mi vyletel cukr dost,nebo po vetsim obede,to bylo na zacatku co jsem zacinala,a co mi rekla dr? Ze musim ubrat porci. . .
Co vim tak nektere muzou k snidani jen pul krajicku chleba s necim aby mely cukr ok.
Vy mate inzulin a kdyby jste dost nejedly tak jak jsi psala silhas hlady a uz padas do hypoglykemie,proto musis mit tolik jidla i 2.veceri.
Diea s inzulinem a jen dieta je velky rozdil. Ja hlady nesilham a nemuzu jen s dietou upadat do hypoglykemie
Potrebovala bych rady od tech co maji jen dietu a neni nutny inzulin,takto v tom mam akorat gulas.

hanulkavelunka
31. srp 2016

@pe_ma cukrovkari na inzulinu hubnou,to vidim i v praci. . .

hanulkavelunka
31. srp 2016

@pe_ma
@werumka
Holky kdyz jste na tom inzulinu a jite tak jak jite,jake hodnoty pak namerite glukometrem?

batorijka
31. srp 2016

@pe_ma

@werumka
holky dodatečně díky, za "podporu" tenhle týden ty lačný jsou Ok, tak nevím co to hlouplo ty dva týdny nazpět, uvidíme, co mi v pátek Dr. řekne. Prostě teď je to ve stadiu zjišťování a koukání, je to věda, co se nedá "naučit za pár týdnů".

batorijka
31. srp 2016

@hanulkavelunka nechci holkám do toho kecat, (věřím, že tomu opravdu rozumí) ale i s inzulínem si budeš muset počítat a dodržovat porce jídla. To není tak, že dostaneš inzulín a nemusíš nic řešit (aspoň tak mi to říkala Dr. že pokud se ty hodnoty neupraví jídlem - tedy při správném dodržovaní, tak je potřeba tím inzulínem tomu pomoct...Jestli se v tom pletu, tak se dopředu omlouvám.

hanulkavelunka
31. srp 2016

@batorijka ja ale nic takoveho netvrdim 😉
Zatim jsem ok,hodnoty ok a nehubnu
A kdybych jedla tak jak ony jsem jak tank s mega cukrem.
Kazda to mame nastavene jinak.

hanulkavelunka
31. srp 2016

@batorijka po me Dr nechce abych vazila a pocitala.
Merenim glukometrem mam zjistovat kolik jidla si muzu dovolit...
A pokud nebubnu tak je snad vse ok.
Inzulin se nasazuje pri velkych hodnotach,a pokud se nedari drzet cukr v normach ne? A ja ho zatim nepotrebuju

hanulkavelunka
31. srp 2016

Dr se me ptala zda ma nekdo v rodine cukrovku,mamka musela byt na diete,lacnou ji dr nameril 7,6 a poslal ji pit roztok,tam ji ho ale kvuli vysoke lacne nemohli dat,dali ji brozurku a mela dojit jeste 1x,mamka tam ale nesla,vysadila sladke,nejedla pecivo a jelikoz jsem ji vystrasila,jake muze mit nelecenou cukrovkou problemy tak ji to nedalo a po 7 mesicich sla k dr at ji zjisti cukr,ten ji pochvalil jak to uzasne zvladla a ze ma cukr uplne na jednicku a je uplne zdrava😉😄
53 let 160cm 60kg a to ji hrozili inzulinem.
Vsechno je mozne😉

terka_37
31. srp 2016

@hanulkavelunka Ono těžko říct, co chceš vlastně poradit...Já mám třeba celou dobu jen dietu, ale jim v podstatě stejně jako holky. Jídla 8:30(40gS) - 11(30gS) - 14(50-60g S) - 17(30g S) - 19:30(50-60g S) - 23(30g S). Chodím spát později, tak to mám trochu posunuté. Ani za toho půl roku porce moc přesně neodhadnu, takže váha je věrný společník, i když někam jedu, mám jí vždycky sebou. Přijde mi, že pokud nevážíš a nepočítáš, tak nemáš nikdy šanci mít to trochu pod kontrolou a cítit se v dietě jistější...Někdy jsem taky plná i před jídlem, ale prostě jídlo sním. Dám si pak třeba jídlo, které je menší na objem, ale ty sacharidy splňuje, nikdy nevynechávám, ani nešidím sacharidy. Za celé těhotenství jsem přibrala 9kg, ale byla jsem předtím hodně hubená (180cm/62kg) a přijde mi, že je fakt všechno jen na břiše. Ale fakt asi nemá cenu v těhotenství řešit váhu. Zatím máš ty hodnoty v normě, ale spíš hraniční, jak píšeš. Tak když se teď zajedeš v dietě, bude to jednodušší, než to dohánět, až budou hodnoty nad normu. Ale samozřejmě bych ti přála, aby na to vůbec nedošlo a vše se drželo k tvé spokojenosti😉

hanulkavelunka
31. srp 2016

@terka_37 nemuzu se srovnavat s inzulinarkama 😯
Chces rict ze jis stejne jako ony?? Treba takova vecere jako tady nafotila pe-ma???? Boze to bych nedala,pul sklenice okurku a jeste nektarinku k tomu???😮
Muzes mi napsat priklad jidelnicku i po hodinach za 1 den?? At muzu porovnat.

hanulkavelunka
31. srp 2016

@terka_37 po me to dr ani nechce
Sama mi rekla at nic nevazim ani nepocitam ze to u me neni potreba.
Chjo,kdyz ja musim porad vse resit hlavne kdyz jde o me,tak se na me nezlobte ju ja jsem uz takova a nic nemyslim ve zlem ☺😉

hanulkavelunka
31. srp 2016

Pisu z nudy ale uz psat nebudu.
Jeste ze existuje ten glykovany hemoglobin ten je 36,miminko nic neohrozuje tak uz nebudu nic resit.
Dekuji ze jste mi vzdy odepsaly,loucim se svama,budu poslouchat DiaDr
Opatrujte se a at se vam dari.
Slibuju ze uz nebudu nic resit. Pa pa mejte se krasne.😉☺

werumka
31. srp 2016

@hanulkavelunka Nedelej zkratkovity řešení, řešit budeš, protože v nasledujicich týdnech se inzulinová rezistence zvyšuje. Co projde jídelně jeden týden, druhý už nemusí. Je to normální 😉 dieta, kterou Ti tu říkáme, platí pro všechny ženy s GDM. Doctes se to i na www.tehotenskacukrovka.cz. Nedělí se to na diabeticky na inzulinu a diabeticky bez inzulínu. Bez počítání sacharidů to prostě bohužel nejde 😉

werumka
31. srp 2016

@hanulkavelunka Jenom k mamce - mohla tu lačnou mít něčím zkreslenou a o cukrovku se vůbec jednat nemuselo. Ale jinak GDM má hodně rychlý progres, to DM2 nemá. S tím se srovnávat nemůžeš 🙂 Mamka v sobě nemá nápor hormonů, které jí zasahují do účinku inzulínu 🙂

terka_37
31. srp 2016

@hanulkavelunka JJ, přesně takové porce:D Ráda napíšu. K snídani si dávám 80g chleba (sejde na tom, který to je, někdy jsou to dva krajíce někdy jeden a něco) s máslem, šunkou od kosti, plátkem tvrdého sýra a tak půlku salátové okurky nebo ledový salát, čaj. To je pořád stejný. K svačině je to strašně různé. Třeba 150g tvarohu, 150g jahod, 10g kokosu, 10g mandlí, 10g ovesných vloček. Oběd 100g domácích masových kuliček, omáčka ze 125g rajčat, 30g lučiny, olivy, bylinky + 70g žitných těstovin (v suchém stavu). Svačina musli - 20g ovesných vloček, 10g slunečnicových semínek, 10g pistácií, 10g dýně, 10g para ořechů, 10g lněného semínka + 100ml mléka. Večeře chleba 40g s lučinou, 2 kousky quiche - slaného koláče (235g) se špenátem, sýrem, jarní cibulkou..., 150g papriky. Druhá večeře kaše Nominal špaldová 30g, 170ml mléka. Jiný den k svačině domácí muffin bez cukru, káva se 100 ml mléka. Oběd upečený hermelín na grilu, 100g rajče, 50g paprika, 250g brambor. Večeře 100g chleba (dva krajíce), vajíčková pomazánka (2 vajíčka, 50g lučiny, 20g cibulky, citron), 150g rajče. Druhá večeře stále kaše🙂 A jim v ty časy, jak jsem psala +/- něco málo.

werumka
31. srp 2016

@batorijka To jsem ráda 🙂 když jsi teprve ve fázi zjišťování, tak TX ulety občas přijdou. Někdy jsou zvýšené glykémie několik dní v kuse způsobené tím, že tělo třeba bojuje s nějakou nemocí. Bez měření by sis toho nevšimla, protože tohle probíhá bez příznaků. Když tělo nad nemocí vyhraje, glykémie spadnou a nic se dál neděje. Když to nezvládne, tak se pak třeba teprve po několika dnech projeví infekce.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru