Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petulkavrtulka
25. říj 2016

@hanka987 moc dekuji ..ja mam ted nejakou strevni virozu ci co takze z diety ted moc neni ..ale cukr mam stale merit a je samozrejme nad limity....vubec nevim co bude snad to brzy prejde a budu mit pak cukr dobry..dneska uz jsem mela na lacno 5, 8 :-/ a pres den ani nemluvim hrozny hodnoty..ach jo..

petulkavrtulka
25. říj 2016

@hanka987 moc dekuji ..ja mam ted nejakou strevni virozu ci co takze z diety ted moc neni ..ale cukr mam stale merit a je samozrejme nad limity....vubec nevim co bude snad to brzy prejde a budu mit pak cukr dobry..dneska uz jsem mela na lacno 5, 8 :-/ a pres den ani nemluvim hrozny hodnoty..ach jo..

petulkavrtulka
25. říj 2016

A jeste bych se chtela zeptat na ty kase to jsou ruzne prichute a co to vubec je z kase? Dekuji

lucienelka
25. říj 2016

@petulkavrtulka vygoogli si kase nomina,ja myslim,ze jsou k sehnani snad i v obchodnich retezcich.

lucienelka
26. říj 2016

holky a co treba na odopledni svacinku jeden kynuty knedlicek s boruvkama neprosel by☹. Ja mam na nej takovou chut,byt jsem kynute knedliky nikdy nejedla,ale ty chute v tehu jsou fakt peklo.

hanka987
26. říj 2016

@lucienelka Zkus neslazený a uvidíš. Já takhle jedla ke svačině kynuté buchty - v těstě minimální množství cukru kvůli kvasnicím, pro mě ovoce uvnitř nedoslazované, ostatním se doslazovalo ovoce. A raději k dopolední svačině. Jeden kus mi procházel.

petulkavrtulka
26. říj 2016

ach jo,tak od nedele mam prujem a vcera jeste zyvsenou teplotu a celkova unava,dneska je to uz lepsi,ale prujem stale a samozrejme cukr lita nahoru jako blazen..jelikoz dr rekly rohliky a banan ryze s mrkvi...tak se asi neni cemu divit.. ☹ snad to brzy přejde a cukr bude o.k.

lucienelka
27. říj 2016

@werumka Můžu se zeptat jaká by měla být glykemie před spaním? Včera jsem měla před spaním gl. 5,4 a ráno taky 5,3 ☹. A to fakt nevím co jsem udělala špatně, jedla jsem jako obvykle,kdy je ranní lačná v pohodě.

werumka
27. říj 2016

@lucienelka To je v pohodě, někdy může ráno ulítnout, ale glykémie 5,3 není žádný úlet 🙂 Večer je lepší mít glykémii kolem šesti. Pod šest už to pak k ránu může lézt nahoru. Kdy jsi před spaním naposledy jedla?

werumka
27. říj 2016

@petulkavrtulka Nedělej si z toho hlavu. Každý diabetik je někdy nemocný. I těhotný diabetik 🙂 Přejde to. Hlavně tu dietu drž, aby si ty střeva odpočinuly a glykémii teď hoď za hlavu.

lucienelka
27. říj 2016

@werumka no ja jsem jedla nekdy v 22:30 a v 23:20 jsem sla spat, mela jsem na druhou veceri kysele zeli protoze mi desne chutna a silene na nem ted ujizdim. V 8 jsem mela na veceri zeleninovy salat s fetou.

werumka
27. říj 2016

@lucienelka Ten zeleninový salát - co v něm bylo? Mělas k němu nějaké pečivo? Kysané zelí nemá taky skoro žádné sacharidy ☹

lucienelka
27. říj 2016

@werumka zkusim si glykemii drzet vecer kolem sesti 🙂.

werumka
27. říj 2016

@lucienelka Zkus, může to pomoct 🙂

lucienelka
27. říj 2016

@werumka k salatu jsem mela rohlik, schvalne jsem si k tomu dala pecivo a chleba uz mi leze trosku krkem. V salatu byly i slunecnicova seminka,podle me byl dost vyzivny a mel i nejake sacharidy.

lucienelka
27. říj 2016

@werumka no ja jsem ted v obdobi,ze se po zeli muzu utclout,musim ho mi denne 🙂.

werumka
27. říj 2016

@lucienelka To klidně jez dál! Je to zdravý 🙂 jen k tomu ještě zkus večer přidat nějaký pomalý sacharidy. S tím salatem je to ok 🙂

petulkavrtulka
28. říj 2016

Tak uz nevim tyden co delat, stale litam na zachod I kdyz jsem byla na rohlikach , ryzi a cernym.caji nepomohlo to .tak nevim jak dlouho muze mit clovek strevni obtize..jinak uz mi nic neni..ale co tedy jist a kort kdyz si ma clovek hlidat cukr ..ach jo

werumka
28. říj 2016

@petulkavrtulka A zkoušela jsi kombinaci smecty a enterolu? Na tyhle infekce je to skvělý a můžeš i v těhotenství.

petulkavrtulka
28. říj 2016

Tu smectu mi obvodni rikala , ale to druhe nevim co je.. 🙂 ale dekuji za rady

lucienelka
28. říj 2016

@werumka Veru mohla bych se jeste zeptat na jednu vec,ktera mi porad vrta hlavou?Psala jsi o tom,ze ten glykovany hemoglobin a C-peptid je ted ze zacatu k nicemu,ze to zkouma,zda jsem nemela cukrovku uz predtim a vysledky ukazaly,ze nemela.Pak ale nechapu jednu vec, ja totiz byla tehotna a v cervenci jsem v 16tt potratila, ve 12 tydnu mi prisli na zvyseny cukr, udelaly krevni testy a zjistili,ze C-peptid a glyk.hemoglobin je v norme,tedy,ze cukrovka predtim nebyla a hodnoty se tim padem navysili v tehu, 2 mesice nato jsem otehotnela znovu a tim padem,to by se v tom dlouhem cukru ukazalo ne?Prece li jsem tu tehu cukrovku v tom prvnim tehu mela a otehotnela 2 mesice na to,tak by se to melo v tom vysetreni nejak prokazat ne?

werumka
29. říj 2016

@lucienelka Ahoj! Záleží, jak moc byl ten cukr ve 12. týdnu zvýšený. Pokud byl jen trochu, tak by se to na glykovaném hemoglobinu ani c peptidu neukázalo ani tehdy ani teď. Ten glykovaný hemoglobin zachytí soustavný nárůst (tj. třeba glykémie kolem 10 po jídle, kolem šesti na lačno). Pak je tam vidět nárůst glykovaného hemoglobinu. Já jsem třeba měla v těhotenství glykovaný hemoglobin v normě zdravého člověka, i když jsem občasně měla glykémie kolem 15 z důvodu nemoci. Ale tohle ten GH nezachytí. Zřejmě se Ti stejně jako teď začala glykémie zvedat až s těhotenstvím, ale ne takovým způsobem, který by se už na těchto dvou hodnotách promítl.

eevvaa
1. lis 2016

@werumka ahojík, tak poslední měření doma odpovídalo stavu po divoké noci s mrňousem, ale dnešní odběr dlouhého cukru opět 40, je vidět, že dieta to drží dole 🙂, mám fakt radost, ale porod se blíží a tím doufám, i konec diety 🙂

fialovetrenky
2. lis 2016

Holky, že tu vstupuju do diskuze, rodila jste některá s GDM na inz. klasicky po předchozím sc?

batorijka
2. lis 2016

@fialovetrenky to by mě taky zajímalo...prozatím jsem se minulý týden ptala doktorky, prý mi to řeknou v nemocnici na kontrole, podle toho, jak vše bude vypadat, přirozený porod nevylučuje, ale zároveň ho nemůže slíbit

lucienelka
2. lis 2016

@werumka Ahojky, tak jsem dnes byla na kontrole na diabetologii a hodnoty po jidlech mam bez problemu, ranni lacnou mam v norme,ale zadna slava 5 nekdy 5,1.Co je ale problem to jsou lacne pred jidly, doktorka me strasi,ze pokud to nedostaneme na 5,1 pred jidly,tak budu muset mit inzulin. Jenomze ja jsem jeste ted v takovem blbem tehu obdobi,ze mam porad hlad a navic trpim nechutenstvim, no jo no to je ten prvni trimestr,takze vubec nevim jak snizit lacnou pred jidly,kdyz mam jist co 2 max co 3 hodiny. Hodnoty po jidle mam max do 6,vetsinou tak 5,7,ale ani za ty2-3hodiny to na 5,1 nedostanu🙂. Achjooo☹.

werumka
2. lis 2016

@lucienelka Před jídly hlavně není LAČNÁ. Lačná hodnota je minimálně po osmi hodinách bez jídla a tam je limit 5,1. Jak by to asi paní doktorka chtěla přes den udělat? Docela by mě její postup zajímal, protože jiná alternativa, než je hladovění, mě fakt nenapadá 😀
Důležitá je hodnota po jídle, aby nepřesáhla po hodině 7,8 a zároveň aby tam nebyla opačná křivka - tj. před jídlem vyšší glykémie než po jídle. Jinak jí není vůbec potřeba řešit a absolutně není důležitá. Pokud by Ti na pojídlové glykémie kolem šesti nasadila inzulín, spadneš do hypa a před dalším jídlem Ti glykémie vyletí. Takže pokud Ti na tohle dá inzulín, tak bych snad radši ty předjídelní glykémie začala falšovat 🙂

werumka
2. lis 2016

@fialovetrenky Záleží kolik máš inzulínu a jaký. Ale jinak DM na inzulínu není překážkou k přirozenému porodu. Pokud by tam byla nutnost inzulínu, tak se dává kapačka s inzulínem a glukózou a monitoruje se glykémie při porodu. Ale spíš bude důležitější, jaký je nález po předchozí sekci, než jestli máš cukrovku, takže se toho bát nemusíš 🙂

batorijka
2. lis 2016

@werumka prosím Tě, kolik inzulínu už je moc? Je nějaká tabulka? Jsem teď na osmi (večerní inzulín) abych udržela lačnou- a i tak žádná sláva, jsem ráda, když se vejdu do 5,1.

fialovetrenky
2. lis 2016

@werumka Mám denní inzulín 14j - 12j - 9j. Byla jsem se zaregistrovat v okresní nemocnici a pak mi volali, že u nich rodit nemůžu, protože mají limit 10j/den. Takže musím do krajské, kterou mám na dojezd hodinu :( jinak podle gynekologa je jizva a poloha miminka v pořádku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru