Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

alikorcakova
16. črc 2014

Ahoj, mám jeden dotaz. Já mám zvýšenou jen jednu jedinou hodnotu a to po snídani. Ani když to rozpůlím, tak to moc neklesne (hodnota kolem 9). A na tehotenskacukrovka.cz jsem našla, že když tahle hodnota neklesá, tak je nutný inzulin. Přece si nebudu píchat před každým jídlem inzulín, když mám jen jednu hodnotu zvednutou? Jsem z toho docela na nervy.

editah222
16. črc 2014

@alikorakova taky jsem to tak měla a inzulín jsem si píchala jen před snídaní.Neboj, je to pohoda 🙂

alikorcakova
16. črc 2014

@editah222 Tak jen u toho jídla se zvýšenou hodnotou mi to dává smysl, to snad zvládnu. Děkuju za uklidnění 😉

arbilia
23. črc 2014

@aluskacz Já myslím, že to nemusíš tolika hrotit 😉 I sestřička z diaporadny mi řekla, ať si dám jakékoliv ovoce dopoledne nebo kolem oběda, ale odpol.a večer už jen zeleninu. A mám osvědčené to, že když budeš pít vodu s citronem (v 1litru rozmačkaný citron), tak Ti kráááásně hladina cukru klesne. 😉

aluskacz
23. črc 2014

@arbilia Musím přiznat, že jsem byla blázen. Počítala jsem sacharidy a dle diety co jsem našla na netu jsem vážila i zeleninu. Moje Dr mi k tomu moc neřekla, tak jsem si našla info jinde. Druhý nebo třetí den, mi začlo bývat dost špatně, měla jsem příznaky hypoglykemie, manžel byl naštvaný a na dietu nadával. Tak jsem přestala vážit aspoň zeleninu. No a teď už vážím akorát přílohy a pečivo. Ovoce si dám, jak říkáš, spíš dopoledne, dokonce si dám i buchtu a je mi fajn. Na kontrole na diab jsem měla po jídle 5,0 takže paráda. 🙂 Snažím se dodržovat těch 250g sacharidů denně, ale už to tak nehrotím 🙂

elnika
23. črc 2014

Ahojky.Tento týden mi zjistila mudr po testu OGTT těhu cukrovku s hodnotami na lačno 5,33 po hodině 9,3 a po dvou hodinách 7,7.Jsou tyto hodnoty hodně vysoké nebo jen zvýšené?V poradně mají dovolenou,tak čekám a nevím co zatím jíst,tak akorát nejím sladkého nic,jinach chleba,nízkotučný sýr,eidam 30%,žervé a žervé s pažitkou a nějakou šunku jim a k tomu vždy půl papriky.Sním dva krajíce se sýrem a šunkou a půl papriky je to moc?Na oběd si dám třeba filé na másle s kmínem a solí a trochu brambor,ráno snídám rovněž chleba,sýr,papriku.Myslíte,že je to tak správné?Alespon zatím než skonči v poradně dovča a prvně si mě tam pozve?Děkuji za všechny rady a názory.Jsem z toho úplně na nervy.

ajny123
25. črc 2014

@elnika Ahoj, podle http://tehotenskacukrovka.cz/hodnoceni-vysledku... se zdá, že je víceméně jedno, jak moc vysoké jsou ty hodnoty. Když to překročí limit, je to cukrovka. Akorát při mírném překročení stačí dieta a ta by měla zabránit tomu, aby se to později zhoršilo. Já to mám např. překročené v poslední hodnotě, kdy jsem po dvou hodinách měla 7,9. Takže jsem zatím 3 dny na dietě a pravidelně měřím cukr. Není to nic hrozného, jíst se může skoro všechno, akorát po menších a pravidelnějších porcích a pokud možno doplněné spoustou zeleniny. Většina má pak (stejně jako já) problém se snídaní. Lepší rozdělit na dvě menší porce a jíst s rozestupem třeba hodiny a vynechat mléčné výrobky.

elnika
25. črc 2014

Dekuji , nevim presne která hodnota je rozhodující.a mužů třeba slané tyčinky nebo něco takového.vim že dort si dat nemůžu.jinak slehacka se muze neslazena s ovocem, ale nic jiného nevím.Prý to u mě cukrovka zatím není jen porucha vstřebávání cukru.

terrorkax
25. črc 2014

@elnika mas zvysenou hodnotu nalacno, ma byt podle novych norem do 5,1 - ja mela pri ogtt presne 5,1 a hranicni i hodnotu po prvni hodine, chodim na diabetologii, dodrzuju jidelnicek a presto hodnota nalacno jeste stoupla, takze odedneska mam inzulin..Zatim to moc nehrot, jez jako normalne a pockej co ti reknou v poradne 🙂

elnika
25. črc 2014

No takže to není tak hrozne..? Já byla dost ve stresu teda když jsem šla na ten test
Ogtt.mame oslavu nemůžu dort, tyčinky a nic, smůla.

terrorkax
25. črc 2014

@elnika ja bych si kousek dortu dala, ja mam povoleno dat si kousek sladkeho, pokud budu mit dobre hodnoty cukru..coz ty zatim bez glukometru nezjistis, jidelnicek zatim taky nemas, tak to opravdu tak nehrot, ja kdyz se o cukrovce dozvedela, tak jsem si nasla nejake jidelnicky na netu, ale dost se lisi od toho co jsem pak dostala v poradne..Ja z te cukrovky byla dost vydesena, ale jsem tyden na diete a citim se i lip nez predtim, neni to opravdu nic hrozneho, jidla je dost, i kdyz se to ze zacatku treba moc nezda 🙂 Chce to hlidat si casy jidla a neprejidat se, prilohy si vazim, maso jsem prestava vazit, protoze hodnoty po jidle mam opravdu super, takze uz se nemusim merit kazdy den 🙂

elnika
25. črc 2014

Právě jim podle internetového jídelníčku a bojím se abych nedělala něco španěl a ještě si neublížilo mi to.a dortu se bojím aby mi nevstoupil cukr a příští týden mě v pořádněnnenamerila po té oslavě více než na tom Ogtt .

elnika
25. črc 2014

A když ses dozvěděla o cukrovce a než si šla do poradny pro jídelnícek dodržovala jsi to z toho netu a nebo pockala az na dietolozku?

terrorkax
25. črc 2014

@elnika nejdriv jsem chtela dodrzovat, ale rozhodla jsem se pockat nato co mi reknou a rychle jsem jeste snedla celou cokoladu, kdyz ji ted nemuzu 😀

elnika
25. črc 2014

Takže myslíš že nema cenu to teď dodržovat když nemám jídelníček? Dala sem si kousek dortu dokud nemam jídelníček a pak už ani ránu.a ta k jak dlouho po tom Ogtt jsi šla do poradny ?bojím se abych malé tím sladký m neublížila.holky mi tu rádi ať prý už sladký nejim ať se mi z toho neudělá přímo cukrovka, ale když jídelníček.

ajny123
25. črc 2014

@elnika Taky bych řekla, ať si klidně dáš. I při dietě se to stejně může, jen se akorát omezíš na jeden kousek a dáš si časový odstup od jiného jídla. 😉

elnika
25. črc 2014

Az budu muset tak to opravdu dodrzim.jinak která ta hodnota je rozhodující po dvou hodinách?

luciebrizova
30. črc 2014

musite holky zjistit co vám vadí a co ne, některá může sýr některá nemůže, ano nejhorší cukr je ráno po snídani, proto

luciebrizova
30. črc 2014

Jsem chodila ráno na procházky a pravidelně i odpo a večer, procházky dělají divy. Také jsem si píchala inzulín. 4j před snídani, 3j před večeří a 9j v 17hodin pak mi je snížilb na 6j. Malý už je na světě a je v pořádku a mě cukrovka zmizela občas se přeměřím pro sebe a je to v pohodě. Dávejte si taky pozor ma glukometr, mě házel špatné hodnoty, po přenměření klidně i o několik mmoll více, takže mi ho doktorka vyměnila a měla jsem úplně jiné hodnoty myslím si, že mi nemusela ani nasazovat inzulín, jelikož jsem strašně rychle zhubla za měsíc 7,5 kg i gynekolog nadával

elnika
31. črc 2014

Holky kdyz mi nasla mudr podle testu cukrovku tak jsem si koupila papirky penthapan urcuji z moce glukozu,bilkoviny,ph atd.a ja mam jen malinko zvysenou bilkovinu co to znamena?A jaktoze kdyz mam tehu cukrovku podle ogtt a na papirku mam cukr negativni ?Nebo to spolu nesouvisi?

alikorcakova
31. črc 2014

@elnika Já cukr v moči nemám vůbec a cukrovku mám, takže to asi nemusí v moči být. Nevím.
Jinak mě zase začal stoupat cukr na lačno, tak asi vyfasuju inzulin. Jsem z toho pěkně na nervy a nějak jsem se začal bát o prcka. Ale snad to bude v pohodě. Zavolám do poradny a uvidím, co mi řeknou.

alikorcakova
31. črc 2014

@luciebrizova Nám v poradně taky říkali, že máme po snídani něco dělat a pak ty hodnoty klesnou. Takže snídaňi už jsem zvládla a mám to v normě, ale mám zase vyšší hodnoty na lačno, se z toho picnu. Včera 6,1 a dnes 5, 6. Už fakt nevím.

elnika
31. črc 2014

To je fakt na houby.Ale kdyz to pooznaji z krve z moci musi taky od toho ty papirky jsou.Ja jdu dneska do poradny poprve tak uvidime co mi rekne.

terrorkax
31. črc 2014

@alikorcakova inzulinu se neboj, me po nem konecne lacna hodnota klesla 🙂

lucizal
31. črc 2014

@elnika - v moči se ti cukr objeví až při vysoké hladině cukru v krvi - takže když je hodnota lehce nad průměr, cukr v moči být nemusí. Důležité u cukrovky je dostatečně pít neslazené nápoje, jíst pravidelně, někdy, když jsou vysoké lačné glykémie, může být např. velký odstup posledního jídla a doby spánku (když tělo dlouho přes noc hladoví) nebo špatné složení večeře. Dále by v každém jídle měl být kousek sacharidů - nevynechávat přílohy, ke snídani chléb (na cukrovku lepší než pečivo, to hodně rychle zvedne glykémii). Také je dobré si ke každému jídlu dát zeleninu - vláknina v ní zpomaluje vstřebávání cukru do krve a taky bílkoviny zpomalují nárůst hladiny krevního cukru - na chleba si namazat Lučinu, dát si plátek kvalitní šunky. Také pozor na všechny tekuté mléčné výrobky (kefíry, jogurty, mléko) - ty všechny ovlivňují hladinu cukru v krvi. Takové ty tuhé (tvaroh, tvrdý sýr), téměř vůbec ;) Jinak pozor na diety na internetu, v mnohých je spoustu chyb a navíc těhotenská cukrovka nemusí mít na 100% stejné zásady jako dieta pro cukrovkáře ;)

elnika
31. črc 2014

Ahoj holky,vyfasla jsem glukometr a můžete mi říct prosím jaká ma byt hodnota na lačno a hodnota po jídle?Po jídle se měří myslím po chodce a pul,ze?Díky moc

werumka
31. črc 2014

@elnika Na lačno do 5,1 a hodinu po jídle do 7,8. Ale je potřeba si uvědomit, že glukometr měří pouze orientačně, takže je to vždy spíš plus mínus - je potřeba hlavně sledovat vývoj těch glykémií - zda v určitou část dne stabilně nestoupají apod.

elnika
1. srp 2014

Tak ja mam po ranu 5.1 takze to je v poradku?A po jidle 5.4.To je v poradku ne?A ten glumotr si pridava a nebo spis ubira hodnoty?

luciebrizova
1. srp 2014

na lacno.jsem mela mit do 5,6 a hodinu po jidle do 7,8, merila jsem se 7x denne, pak po dvou mesicich obden. pichala jsem si i inzulin. jidelnicky jsem si take nasla na netu, ale pak jsem se ridila dietou a rozpisem co jsem dostala mela jsem dietu 250g sacharidu, pak jsem si vse prepocitavala a skladala jidelnicek sama, jen jsem nejedla sladke, tim ublizujes miminku, rychle hodne roste a pak muze mit po porodu problemy s glikemii. takze sladke jsem nejedla, obcas tycinku ty ze zrni ald prvni jsem se koukla na sacharidy. pri diete jsem zhubla 7 kg

werumka
1. srp 2014

@elnika Jojo, to je úplně v pohodě. Glukometr spíš přidává.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru