Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pavlina276
30. lis 2016

@werumka díky moc, je to zvláštní, jak to ty doktoři berou....

werumka
30. lis 2016

@pavlina276 Je to smutný. Přitom způsob testování, záchyt a pravidla si s diabetologama odsouhlasili. Všichni gynekologové mají v tomhle stejný přístup k informacím. Oni mají fungovat jako ta křižovatka, která v případě pozitivního výsledku odešle na opakovaný odběr nebo na diabetologii. Nehledě na osobní dojmy a pocity. Oni nejsou ti, kteří pak řeší diabetes 2. typu u matek po porodu. Řeší to na diabetologii. Myslím, že dokud samy těhotné ženy nebudou v tomhle důsledně vyžadovat správné testování, tak se daleko nepohnem ☹

mischel26
30. lis 2016

@werumka syn mel bez dvaceti gramu 5kg...problemy snad nemel...jen ze zacatku nechtel me mliko a az kdyz jsem najela na nizkosacharidovou dietu kvuli kvasinkam,tak mu zachutnalo. .prave,ze jsem obvodacku zadala o testy po porodu,ale poslala me k sipku,ze pry kdyz nemam zadne obtize,ze neni potreba...i mimo tehotenstvi jsem dost spatne snasela jidlo a bylo mi stale na zvraceni,tak to nema pry souvislost a mela jsem ci mam neurozu...takze obvodacka mi asi nepomuze..nejaka jina moznost?jak zjistit svuj stav?hledala jsem i nejake happeningy apod..

werumka
30. lis 2016

@mischel26 Jestli jsi z Prahy, tak zkontaktuj diabetologii u Apolináře (paní doktorka Krejčí odtamtud dělá ten web o těhotenské cukrovce) - zavolej tam hned zítra. Tam mají nejvíc zkušeností a když jim řekneš, co a jak, tak si Tě pozvou, pohlídají a naberou vše, co je potřeba. Tohle Tvůj gynekolog dost podcenil a je to fakt škoda, protože zbytečně takhle byla přetěžovaná i slinivka dítěte. Nemáš případně do té doby možnost změřit orientační glykémii u někoho na glukometru?

werumka
30. lis 2016

@mischel26 Ale jinak si určitě můžeš jít nechat nabrat lačnou do laborky jako samoplátce - stojí to asi 50 Kč. Výsledky dostaneš do ruky hned. Ale v tomhle případě bude lepší, když už budeš mít zajištěnou i tu následnou péči.

mischel26
30. lis 2016

@werumka jee, děkuji moc za reakci...já jsem při tvém zděšení, že to byla již pěkně rozběhlá cukrovka nakoukla do záznamů, co mám z minulého těhotenství a pardon za chybu, ale nebylo to 6,3 , ale 5,3...proto jsem psala hraniční...tak snad to nebude tak hrozné...asi si zajdu jako samoplátce na krev zítra, ať vím, na čem jsem. Při testu na cukrovku v tom 24tt jsem měla tu první hodnotu na lačno 5,1...ale asi pro jistotu nasadím trošku dietnější režim...

werumka
30. lis 2016

@mischel26 Tak 5,3 není tak hrozné 😉 ale cukrovka to zřejmě byla, takže nebude určitě od věci to dál hlídat. Zkus si zajít na tu krev, co to ukáže a kdyžtak zavolej k tomu Apolináři, kdyby to bylo vyšší.

mischel26
30. lis 2016

@werumka díky moc

lenkalechnyrova83
1. pro 2016

@werumka byla jsem si dnes pro vysledky krve a dlouhy cukr mam 3,5% to je dobry nebo spatny?

werumka
1. pro 2016

@lenkalechnyrova83 To je v pořádku 😉

dzungala
1. pro 2016

@werumka

Ahoj,

já zatím nemám po OGTT, ale měla bych na Tebe prosím otázku. Chtěla jsem test odmítnout (v prvním těhotenství jsem ho dost těžko zvládala, špatně zvládám hladovění víc než 3 hodiny, začnu zvracet), ale po přečtení části diskuze a hlavně Tvých argumentů pro test, ho podstoupím i podruhé.

Kdyby mi vyšla cukrovka, největší problém pro mne je píchání do prstu. Každý máme nějakou "fobii" a já tohle prostě nedávám. Kdykoli mi brali krev z prstu, zastavila se, nikdy nic nevyteklo, prst mi ždímali, dělali jeden vpich za druhým, opakovaně ždímali až pak omdlívám. Krev ze žíly zvládám oproti tomu dobře. Prostě z prstu mám stres, tak se mi zastaví krev a hotovo.

Kdybych náhodou dostala glukometr, je možné se píchnout místo do bříška prstu třeba do stehna, do hřbetu prstu nebo prostě někam jinam? Nebo to vydojit z kolene??🙂

lenkalechnyrova83
1. pro 2016

@werumka super, dekuji 🙂

werumka
1. pro 2016

@dzungala Ahoj! Na takové fobiky už různé pomůcky jsou. četla jsem, že diabetici, kteří už mají špatné nohy a ruce a jejich prokrvení, tu krev berou z ušních lalůčků, což fakt nechápu, jak je možný udělat 🙂
Ale existuje pero na odběr krve, které vyrábí firma Abbott, která prodává glukometry Freestyle. Je to tohle pero: https://www.abbottdiabetescare.cz/e-shop/prislu...
Má tam nástavec (ten průhledný), který je přímo určený na vpich třeba do předloktí. Píchneš, a zmáčkneš, čímž se vymáčkne kapka krve - vůbec ho nezvedáš, všechno proběhne v tom jednom pohybu. Nedoporučuje se to akorát používat u diabetiků, kterým hrozí hypoglykémie, protože hypoglykémii rychleji odhalíš z krve z prstu. Ale jinak to problém není.
Ale myslím, že není potřeba předbíhat 🙂 Jestli Ti dělá špatně hladovění, nastav si to tak, abys nelačnila déle, než 10 hodin. To poslední jídlo si dej takové, aby obsahovalo dlouhé sacharidy, bílkoviny, mléčný výrobek, pečivo. Vezmi si pak s sebou svačinu, zase ve formě jídla s nízkým glykemickým indexem. Obložený celozrnný rohlík například. A dej si ho hned po posledním odběru. Je dobré jít do laborky, kde umožňují mezi odběry ležet, to hodně sníží výskyt nevolnosti 😉

dzungala
1. pro 2016

@werumka

děkuji za odpověď, dík za odkaz, než bych na něco takového narazila...A doktor by mi to asi neporadil. To mě docela uklidnilo, že je i taková možnost, to už by mi nevadilo, byla bych si schopná vyříznout znamínko, ale píchnout se do prstu..uf uf Bralo mě na omdlení, když jsem se jednou píchla při šití, normálně se mi zatočila hlava, lehké nohy a bylo.

Třeba CRP už mi doktorka ani dělat nechce

Děkuji!

dzungala
1. pro 2016

@werumka

koukám, není drahé ani. Ještě mě napadlo, co si myslíš o tom, že by žena test třeba vynechala a zkusila měřit glykemie pro kontrolu doma a k lékaři šla, kdyby vycházely špatné hodnoty?

Nebo asi lépe fakt ten test? Zase jsi psala, že glukometr přidává, takže by to mohlo být zkreslené a musela bych dlouhodobě sledovat ten trend, že?

Tak ten test a pak případně tuhle záchranu, kdy se vyhnu prstu

werumka
1. pro 2016

@dzungala Ty jsi zdravotní sestra? O pár stránek dozadu už jsme tuhle fobii řešily s jinou zdravotní sestrickou 🙂 to je skoro na nějakou studii 😀 já jsem tohle pero používala, když jsem třeba byla venku v zimě a měla studený prsty. Z toho předloktí to teklo líp. Prsty se holt při strachu odkrvi jako první 🙂
Glukometr se dá použít, ale za mě je jistější udělat test. Pokud by ses rozhodla pro glukometr, je potřeba začít měřit třeba od toho 24. týdne, abys mohla sledovat ten případný trend a viděla, jaké jsou u Tebe normální denní glykémie. Může to už pak lézt trochu do peněz, protože proužky i glukometr něco stojí. Ale určitě je to jedna z těch lepších alternativ.

dzungala
1. pro 2016

@werumka

Nejsem zdravotní sestra🙂 Z diskuze jsem četla pár stránek ze začátku a pár od konce, ale nechtěla jsem se stresovat a přestala to číst s tím, že počkám po testu. Mám jen takovou intuici divnou a ta mě zatím nezklamala, kromě toho patřím do rizikové skupiny (přes 30, opakované těhotenství, opakovaná dlouhodobá hormonální léčba, cukrovka v rodině, při prvním testu jsem měla myslím hraniční hodnoty).

Ale dohledám si tu zdravotní sestřičku, potěší, že nejsem sama s podobnou fobií🙂

Hele vypovídá něco o dalším riziku vzniku těhu cukrovky hodnota rvního odběru v prvním trimestru nalačno ze žíly? Já jsem totiž nebyla schopná dodržet ani těch 6 hodin hladu, protože jsem fakt začala zvracet a pak jsem zvracela třeba celý den a už to pak nešlo zastavit ani se pořádně najíst. Tak mi to doktor nabral i po jídle, že se jako uvidím, že když to bude dobré, že to nebude řešit a asi 3 hodiny po jídle mi vyšlo 2,9, což mi taky nepřijde úplně prima, ale neznám souvislosti. Jen mi řekl, že já opravdu jíst musím a že mám u sebe nosit hroznový cukr. Nicméně v druhém trimu se to vždy zlepší (po ustoupení nevolností) a těch 8 hodin hladu snad dám (když poletím hned na ráno nejlíp na 6).

Ještě jednou dík

cerveliska
1. pro 2016

Tak se k vám holky opět přidávám...V prvním těhu před dvěma lety jsem skončila na inzulinu, teď jsem po jistotu šla na test OGTT již v 25tt, hodnoty naprosto v pořádku (standardne provedenej test). Pro klid duše jsem ale zašla jako samoplátce na glykemii nalačno ze žíly ve 28tt, hodnota 5.3. Tak jsem si o týden zopakovala OGTT, a již mi nedali zátěžák...hodota 5.3. ještěže vím co dělat z prvního těhu, nedokážu se dostat na diabetologii pro glukoměr, dítě nemocné, já nemocná, nejsem schopna pořádně jíst...snad mi to nijak hrozně nelítá...ale teda fascinuje mě ten pozdní rozběh...kolik žen jde na OGTT jen ve 24tt a pak to již neřeší...

werumka
1. pro 2016

@dzungala Né, určitě nejsi s fóbií sama 🙂 Už jsi asi čtvrtá, koho za poslední rok a půl potkávám 🙂
2,9 už je hypoglykémie. Souvislost s cukrovkou to nemá. Má to souvislost často s prvním trimestrem, protože nevolnosti a hypa jsou spojený nádoby. Z nevolnosti vzniká hypoglykémie a z hypoglykémie a ketonů zase vzniká další nevolnost. často na horší nevolnosti trpí ženy, které mají sklon k hypoglykémiím. Těm pak paradoxně na tom testu tak blbě nebývá, protože ten glukózový roztok jim udělá líp 😀 Každopádně nevolnostem neporučíš. Ideální by bylo, kdybys zvládla jíst nejdéle co tři hodiny menší porce a aby to jídlo mělo složení ze sacharidů, které se uvolňují postupně - aby Ti to pokrylo větší část toho intervalu. Hroznový cukr je v tomhle záchrana, pokud už dojde ke snížení glykémie. Ale je lepší tomu spíš předcházet.
Ale souvislost s cukrovkou v pozdější fázi těhotenství to podle mě nemá.

werumka
1. pro 2016

@cerveliska
Ahoj! A nebylo možné, že už jsi byla v době odběru nemocná?
Ten pozdní záchyt není častý, ale může se to stát. Proto je lepší směřovat to ogtt spíš k tomu 28. týdnu, než se tam hnát hned na začátku 24...

cerveliska
2. pro 2016

@werumka Je možné že při tom druhém odběru jsem již bojovala, ale ten první byl týden předtím, nedělám si naděje. Nic hrozného se neděje, dietu zvládám, jen už když mám dítě tak se trochu bojím inzulinu...ke konci prvního těhu jsem měla několik hypo, teď se mi tady bude plést batole...holt si budu muset dát pozor.

werumka
2. pro 2016

@cerveliska Uvidíš, jak to půjde dál. Jaké jsi měla glykémie, když Ti byl nasazený inzulín a dávky inzulínu?

cerveliska
2. pro 2016

@werumka hodinu po jídle se to drželo u většiny měření nad 9 a gradovalo to, to bylo cca v 30 tt. Ranní jsem měla 6. V pondělí si po ten glukomtr půjdu i kdyby nevím co, nemám sice vůbec hlas alespoň jim napíšu na lísteček co chci 🙂

lucienelka
5. pro 2016

Ahoj holky, tak jsem dnes vyfasovala na kontrole inzulin.Ranni lacne jsem mela do 5,3,ale skakalo mi to tak 5;5,1-5,3 i kdyz jsem drzela dietu,hodnoty po jidlech mam nizke,ale pred jidly bohuzel do 5,4, doktorka trvala na hodnotach do 5,1.mam si zacit pichat na noc (zatim 3 jednotky) ☹. No nadsena z toho nejsem no,ale co uz. Muzu se zeptat, myslite,ze me budou vyvolavat pak porod nebo me nechaji do terminu?

marky_z
5. pro 2016

@lucienelka jsem na tom stejně s podobnými hodnotami jsem vyfasovala inzulin, teď jsem na 13 jednotkách ale lačné glykémie naštěstí 5,1 nebo 5,2 (to mi toleruje). Jsem 30.tyden a doktor řekl že na úvahy o porodu je ještě brzy, miminko je sice o týden a půl vetší ale já už rodila prvního 3900g takže zatím nestresuju a doufám, že to s pomocí inzulinu zvládnu do normálního přirozeného konce...

pe_ma
5. pro 2016

@lucienelka inzulinu se neboj ;)
a s tim porodem tj jak kde...nekomu i s GDM vyvolavali tyden pred terminem, ja mam DM2 a nechali me do terminu...na tp nastup na vyvolani...ale chodila sem do fakultky, takze velka nemocnice a hl mimco bylo male, vetsinou byl tak o 3dny az tyden mensi...

lucienelka
5. pro 2016

holky dekuji vam moc za uklidneni 🙂. No trosku se bojim co bude jsem teprve 14tt. Nicmene moje doktorka je prisna, hodnoty po jidlech mam krasne do 5,9,ale ty pred jidly jsou dle ni vysoke a jak jsem to tak pochopila,tak to asi moc jidlem ovlivnit nejde,protoze kdyz neni vysoka hodnota po jidle,tak tu pred jidlem pak nemam jak stahnout.Na tehotenska cukrovka jsem se ptala a tam mi psali,ze hodnoty pred jidly mohou byt do 5,5 coz ja mam vzdy,ale doktorka jednoznacne,ze do 5,1max. Ani 5,2 rano mi netoleruje. Ted musim mit hodnoty do 5,0 kdyz si picham,tak snad to pomuze no.

lenkalechnyrova83
5. pro 2016

Na to vyvolani porodu jsem se taky chtela zeptat, zda kdyz nejsem na inzulinu, hodnoty mam v poradku me nechaji do terminu porodu a pak mi ho vyvolaji?

werumka
5. pro 2016

@lenkalechnyrova83 Pokud máš jen dietu a cukrovka je normálně kompenzovaná, tak se do termínu nijak nezasahuje, často se nechává třeba i týden přenášet. Je to individuální. Ale do termínu se určitě nic dít nebude. Diabetičky, co jsou na inzulínu celé těhotenství, už směřují s porodem na 39. týden - preventivně. Ale je to zase individuální - podle stavu placenty, miminka, glykémií.

werumka
5. pro 2016

@lucienelka Mně tohle přijde fakt bláznivna s těma hodnotama před jídlem... Zvlášť, když jsi teprve na začátku těhotenství. Nemáš spíš možnost přejít jinam na diabetologii? Tohle je stres a nic jiného.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru