Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
13. led 2017

@werumka Veru, mám na tebe dotaz...jak je to s vhodností sušeného ovoce? když je bez přidaného cukru a odpočítám si sacharidy? třeba konkrétně datle na oslazení?
díky!

jinak jak tu někdo dával typ na tu mandlovou mouku...pekla sem toto:
http://www.nadvaha.cz/top-recepty/sladka-jidla-...
dosladila sem si to právě těmi datlemi, dala sem 30g, sladké to nebylo, ale mě to plně stačilo 🙂
po upečení to mělo 300g a vyšlo mi, že je tam 40g sacharidů 🙂
no jedla sem to 2 dny a byla v 7. nebi, že mám po roce a půl buchtu :D

batorijka
13. led 2017

Kdy by se mel provadet" kontrolni" test po porodu? Dia Dr. Mi vypsala zadanku na odber a rekla ze pul roku po porodu, v porodnici mi rekli ze za sest tydnu. Tak by me zajimal dalsi nazor. I pripadne jak to je, pokud budu kojit, jestli to pujde jako s prvnim , tak to vidim nadlouho, pres rok urcite.

michaelasm
13. led 2017

@lucienelka @saraha1 Náhodou jsem zabruslila i sem do diskuze 🙂, protože se mě také týká a čtu, že to máme podobné. Také jsem od 11. tt na dietě, protože jsem měla vyšší lačnou, oGTT nedělali (měla jsem 2x 5,6). Zajímavé je, že glykovaný hemoglobin jsem měla 32, takže nádherná hodnota. Po jídle mívám do dvou hodin kolem 5,5, někdy i méně. Gynekolog poznamenal, že neví, jestli vůbec teda cukrovku mám - že asi budu zdravá 😀. Nalačno jsem mívala i přes dietu hodnoty vyšší - proto vám sem píšu, pomohlo mi - víc jíst na noc! Když se naperu (mám vyzkoušeno, že při 6 pl. kukuřičných (mám intoleranci lepku, nemůžu denně chleba) mám ráno 4,7, při 5 kolem 5,1 😀) těsně před spaním, tak ranní mám ukázkovou. ty dny před odběrem jsem večer nejedla už nic, tak mi napadlo, jestli to nemůže být také tímto? 🙂 Je to zvláštní, diadr mi to přímo doporučovala na noc víc jíst... Tak to zkuste, třeba vám to taky pomůže.

hanka987
13. led 2017

batorijka - nejde mi označovat, tak takto. Rodila jsem na konci srpna. Žádanku z dia poradny jsem měla s poznámku, že kontrolní OGTT 2-3 měsíce po porodu. V listopadu jsem volala do dia, že nemám hlídání a malou s sebou brát nechci (u nás se sedí v čekárně společné komplet pro laboratoř a pro hematologii a chodí tam různí lidé na odběry, samozřejmě jsem tam chytla paní s chřipkou, ještě že jsem malou neměla).
Sestřička mi řekla, ať to neřeším a jdu klidně v prosinci nebo lednu. Byla jsem v prosinci (manžel už měl dovolenou), kojení prý nevadí, jen kdyby byl horší výsledek, tak by k tomu přihlédli. Výsledek jsem měla 5-6,9-3. V pondělí jsem teď byla v poradně, chtěli vědět současnou váhu, kdy se malá narodila, váhu, délku, a pokud jí měřili glykémii, tak hodnotu. Z dia poradny mě vyřadili s tím, že mi má obvodní lékařka jednou za rok brát krev na lačnou glykémii, abych byla hlídaná. Při dalším těhotenství mám najet na lehčí dietu a hned se objednat, už si mě budou hlídat.

batorijka
13. led 2017

@hanka987 díky, koukám že to bude asi všude různé

lucienelka
15. led 2017

diky za tip, taky jsem to vypozorovala,ze kdyz se vecer fakt dost najim,mam rano hodnotu uplne v pohode 🙂.

maaky
16. led 2017

@batorijka já jsem šla až 6 měsíců po porodu dřív mi říkala diabetologie že to nemá cenu 😀

jankajaneczka
16. led 2017

@ michaelasm Taky mám intoleranci lepku. Jsem se chtěla zeptat jestli ti taky zvedne jakýkoli upečený chleba nebo něco podobného glykemii? Já už vyzkoušela kdo vi co a vždy stejně. Nemáš nějaký tip na něco co si člověk může vzít sebou třeba ven na výlet? Normálně jím kaše a polívky, ale v těch mrazech to nejde vzít do kabelky 🙂

mosquito
16. led 2017

@batorijka u nás tedy také po šestinedělí. To dopadlo dobře, tak pak ještě na kontrolu dlouhého cukru po cca půl roce, takže letos v lednu mě vyřadili z evidence.

mosquito
16. led 2017

Po dloué době mám dotaz. Posledních pár měsíců jsem jedla sladké o 106 - už 8 měsíců kojím dvojčata a s nimi se moc nezasavím, takže sáhnu po tom, co je po ruce, moc si ani nevařím. A dlouhý cukr mi vyšel ukázkový - denně mám nějakou sladkou tyčinku. Jak je to možné?

petulkavrtulka
16. led 2017

@batorijka já mam taky už žádanku a bylo mi řečeno že 3-6m po pororu

petulkavrtulka
16. led 2017

zdravim,tak dneska kontrolní ult a mimčo není větší,ale o týden menší máme cca 3kg a jsem 37+3 a odpovídá 36+3 ..tak doufám,že už za ty cca 2 týdny mega nenabere..tak jsem ráda,že ta cukrovka má takový průběh.. pěkný večer..snad pak bude i kontrolní odběr v pohodě..a už udělám cukrovce papááá 😀

marky_z
16. led 2017

@petulkavrtulka a bylo někdy větší a až teď se to zastavilo, nebo je pořád menší?

werumka
16. led 2017

@pe_ma Ahoj! Omlouvám se za zpoždění - sušené ovoce je u mně trochu problém, sic nejsem dvojkový diabetik.... vždycky výborně zabere na hypo, což je spíš důsledek toho, že po něm glykémie taky rychleji vyskočí. Ale chce to zkusit. Určitě lepší, než normální cukr. Zvlášť, pokud to zakomponuješ do pečení, tak je v to v pohodě. Kdybys ho jedla samotné, tak to může být problematické. Vyzkoušej a uvidíš.

werumka
16. led 2017

@mosquito Pokud nemáš cukrovku, tak Ti ani každodenní nálož sladkostí glykovaný hemoglobin nezvedne - protože Ti nezvedne ani glykémii. Není to z hlediska metabolismu cukrů hitparáda, ale někdy holt takové období je a organismus bez cukrovky to zvládne 🙂

mosquito
17. led 2017

@werumka děkuji za vysvětlení 🙂 Však už se snažím jíst lépe 🙂

petulkavrtulka
17. led 2017

@marky_z je pořád menší..to je špatně?

michaelasm
17. led 2017

@jankajaneczka Mně se nejvíc osvědčily kukuřičné plátky Racio Cornies (celozrnné) s mořskou solí nebo se lněným semínkem. 🙂 Občas si dám žitný chléb, po kterém mi nebývá špatně (ale jsou dny, kdy mi udělá paseku v břiše i ten). Naopak absolutně nic se mnou nedělá jogurt, měkký tvaroh apod., takže si dávám hlavně to + ovesné vločky (domácí müsli bez cukru - vločky, oříšky, bez sušeného ovoce - taková směska semínek, 90% čokoláda je taky ok - např. Lindt). Polívky jsou taky super 🙂. Ale na cesty si beru s sebou právě do krabičky jogurt nebo tvaroh smíchaný s musli a kouskem ovoce. Jo a taky je výborný mandlový máslo (mám doma i lískooříškové s kakaem - ala nutella) - chutná sladce a glykemii mi nezvedá. 🙂

balrozka
17. led 2017

Ja uz, po pravde receno, vubec nevim, co jist. Mam DM II, termin taky v cervnu. Zatim nejsem na inzulinu, protoze glykovany hemoglobin mam 35, ale uz jsem z toho fakt divoka. Je uplne jedno, co snim, po vsem mam pres devet, a pritom by mely mit tehotne diabeticky po jidle 7,7 max. A to uz treba snidam jen celozrnny celozitny chleba v mensim mnozstvi nez mi predepisuje dieta a k tomu vajicko a listovy salat - jen oprane neochucene listy. A stejne mam hodinu potom 9,6. 😖 Kdyz to zjistim, jdu na prochazku, ale to taky nejde porad. Inzulinu se desim, ale zaroven mi samozrejme zalezi na tom, aby byl prcek zdravy, takze se pekelne snazim. Nicmene je to, zda se, na houby. 😔

werumka
17. led 2017

@balrozka To je zvláštní... většinou se diabetičky 2. typu převádí na inzulín hned zkraje těhotenství - právě kvůli zvýšené inzulínové rezistenci, aby se s tím dalo lépe pracovat. Neděs se toho - budeš mnohem víc v klidu, než teď. Tohle je prostě boj s větrnými mlýny, který není možný jen dietou (v případě DM2) zvládat. Ať děláš, co děláš. Kdy jdeš na diabetologii?

balrozka
17. led 2017

@werumka Na dia jsem mela jit 25. ledna, ale zkusim se tam prodrat driv. Doktorka to chtela zkusit se Sioforem, co to nejdal pujde. Je fakt, ze mne upozornila na to, ze kolem 20 tt to zacina lezt nekontrolovatekne nahoru, ze se pak s tim inzulinem budu muset smirit...

werumka
17. led 2017

@balrozka Jojo, po 20. týdnu ty glykémie většinou lezou. Jsou to prostě hormony. On není úplně důvod k tomu to "vydržet co nejdýl" - na rozdíl od normálního režimu mimo těhotenství tu není takové riziko, že si na inzulín zvykneš a bez něj už to nepůjde. Je to spíš naopak - v tom těhotenství bez toho přidaného inzulínu tu slinivku zapojuješ úplně zbytečně přes míru. Mimo těhotenství je opravdu kompenzace z 80% o dietě. Ale v těhotenství je to trochu něco jiného. Je to prostě "jiný stav" 🙂 A i když dostaneš inzulín, tak se po porodu zase všechno vrátí do starých kolejí.

pe_ma
17. led 2017

@werumka v pohodě, děkuju!
musím se změřit, ptř ty datle jsou bomba! jako udělala sem si po 1,5 roce kakao!
až to zkusím, dám vědět ;)

stejně tak musím vyzkoumat, jaká mouka bude nejlepší třeba na palačinky a tak...aby měla nejmín sacharidů ;) snad něco najdu 🙂

werumka
17. led 2017

@pe_ma Nejmíň sacharidů má podle mě špaldová... a pečení z ní je fajn. Ale je to fakt dost srovnatelné s pšeničnou. Spíš je to lepší z hlediska vstřebávání sacharidů. Ta špalda mi připadá lepší.

lucienelka
17. led 2017

@pe_ma ja na palacinky pouzivam pohankovou mouku a hodnoty v pohode.Zkus to taky 🙂.

marky_z
17. led 2017

@petulkavrtulka ne ne,jen mě zajímalo jestli to byl nějaký skok. Já mám miminko o týden větší, ale to jsem měla i uprvního bez cukrovky...

petulkavrtulka
17. led 2017

@marky_z já právě první měla taky o týden větší..a taky jsem byla bez cukrovky,ale myslim,že kdyby byly tyhle normy tenkrát,asi bych jí měla 😀

pe_ma
17. led 2017

@werumka
@lucienelka díky...musím na to kouknout...právě chci zkusit ty palačinky, šílenou chut na ně mám už rok :D jenže představa 1,5 palačinky na večeři je poměrně hodně hladová :D

jankajaneczka
18. led 2017

@michaelasm aha, tak to máš nejakou málo přísnou tu bezlepkovou dietu s ovesnyma vlockama a žitným chlebem.. to já nemůžu ani kukuřici, ani mlíko jogurty atd.. ale jinak díky za tipy, snad se tu budou ostatním hodit..

michaelasm
18. led 2017

@jankajaneczka U mě se nejedná o celiakii, ale jen intoleranci lepku (při malém množství obvykle nedělá nic, ale jsou dny, kdy i malé množství mi vadí), s laktózou problém naštěstí nemám, tak to řeším takto. 🙂 Existují i bezlepkové ovesné vločky (napadá mi plácat si ovesné sušenky domácí slazené stevií - tu prý taky v těhu můžu, ale mně osobně nechutná). V kukuřici by lepek být taky neměl vůbec... Co rýžové chlebíčky? Rýžové pudinky z mandlového mléka apod.? To by na cesty do krabičky taky šlo 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru