Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

martyina
28. bře 2017

a inzulin funguje jak?

medulinek
28. bře 2017

@martyina on dopravuje cukr z krve tam,kam je potreba,takze ti pak nelita v krvi a nedostava se placentou k prckovi

martyina
28. bře 2017

@medulinek ale co to jakoby znamená pro mě? neznám nikoho kdo si to píchá

medulinek
28. bře 2017

no,podle toho ,který hodnoty mas spatne dostanes denni nebo nocni inzulin,denni nevim,jak se dela,ja mela spatne jen ranni a staci mi nocni. vecer si pichnu inzulin , chvili na to si dam druhou veceri a jdu spat

kulistice
28. bře 2017

@martyina budeš si píchat inzulín podle toho, jaké hodnoty budeš mít zvýšené..před jídlem nebo na večer...inzulín je lepší varianta než jídelníček, který nejsi schopná udržet...budeš dodržovat dietu, ale inzulín ten cukr sníží, protože slinivka není schopná cukr snížit natolik, aby neublížil miminku. Inzulín je přirozená součást těla, ale při cukrovce ho není dostatek.

antiope
28. bře 2017

@martyina inzulínu jsou 2 druhy jeden "dlouhodobý", který se píchá na noc a působí dlouho, ten se nasazuje, když máš vysoké glykémie na lačno a pak druhý typ podávaný před jídlem, který působí rychle tak do 15 min., tzn. nesmíš si píchnout a zapomenout se najíst, jinak hrozí že ti cukr v krvi klesne moc (hypoglykemie), ten se nasazuje, když jsou vysoké glykemie po jídle; když už ti nasadí inzulín, tak se neděs, že jeho potřeba (počet jednotek) může s týdny těhotenství stoupat - v podstatě to ukazuje, že placenta pracuje správně a čím dál tím víc ovlivňuje i cukrovku; v předchozím těhotenství jsem si píchala jak na noc, tak před jídly. V tomto mi stačí píchat si před snídaní. Je to předplněné pero s jednoduchou obsluhou - nastavíš jednotky, píchneš, zmáčkneš ... , píchám si do stehna, jehla je tenká, někdy to necítím někdy jo, sem tam se udělá modřinka, když napíchnu malou cévku, asi nejhorší je to píchnout poprvé 😉
V podstatě snídám pořád to stejné, aby bylo vidět, kdy je potřeba navyšovat jednotky. Hodně ovlivní i pohyb po jídle, když se po snídani přesunu na gauč, tak mám glykemie vyšší, než když s dětmi vyběhnu na poslední chvíli do školy. Chce to vychytat 🙂 aby nehrozila ta hypoglykemie (nízký cukr) - která u podávání toho krátkodobého inzulínu hrozí. Je proto nutné sebou nosit např. hroznový cukr, kdyby se ti udělalo špatně (nevolnost, pocení, bledost, třes), změříš se glukometrem a zjistíš že máš málo cukru, tak takhle lze rychle doplnit v případě potřeby. Už se mi to párkrát stalo, právě v souvislosti s tím pohybem.

medulinek
28. bře 2017

Holky me snad trefi, dnesni odhad ( jsem 31+3) Stellca odpovida 33+5 a vahovy odhad 2300g. Rikal,ze cukrovka je tam hodne znat a bypada to,ze za dva tydny uz me preda porodce,kvuli vyvolavani.

kulistice
28. bře 2017

@ medulinek a to ti cukrovku zjistili za jak dlouho? mně malá naposled odpovídala a byla spíše menší, ale doufám, že nějak více neroste :/ držím palce, ať to dobře dopadne 🙂

el_le
28. bře 2017

@medulinek jeeej, ale ja cetla ze ty vahove odhady muzou byt i dost mimo, uvidis co ti reknou pak v porodnici. Me tim vyvolavanim taky strasili, ale co doktor to nazor, navic kazdy tyden se ty odhady a celkove situace meni. Treba to nakonec nebude tak hrozne jak to ted vypada. Budu drzet palce! Me taky doktorka predala do pece porodnice okolo 30tt prvni me vystrasili a pak zase ze je vsechno v pohode tak si vyber 🙂

medulinek
28. bře 2017

@kulistice zjistili ji ve 28tt a to este odpovidala,pak hrozne poskocila a ted ten naskok uz jen navysuje

medulinek
28. bře 2017

@el_le u dcery jim to nesedlo vubec,ta mela 3 dny pred porodem odhad 3200g a narodila se s 2600g,ale Stellinka teda porad ten naskok pridava no. Jsem zvedava,co v porodnici,aspon,kdyby zkontrolovali prutoky a tak

el_le
28. bře 2017

@medulinek tak ty prutoky urcite zkontroluji v porodnici a to bude urcite dulezitejsi nez vahovy odhad 😉 me prutoky kontrolovali ted v pondeli a bylo vsechno ok, takze uz me ani neobjednali na dalsi kontrolni ultrazvuk, tak nevim co ted se mnou bude 😀 prehazujou si me totiz jako horky brambor... na utz reknou at to vyresi v poradne v poradne reknou at rozhodnou na dia, na dia rekne ze je to za ni ok a o ostatnich vecech at rozhodnou v poradne kdyz budou chtit 😀

medulinek
28. bře 2017

@el_le no presne,me si tak prehazuje hema,dia a gyndar,ted do toho dojde porodnice....prave jsem si uvedomila ze ve 30tt maji delat velky UZ a ten mi vubec nedelal,jen dneska mi vzal krev.

el_le
28. bře 2017

@medulinek to bych se ale ozvala, aby ho udelali treba v te porodnici, treba ti reknou zase neco trosku jineho nez tvuj doktor... i kdyz je to divny ze ti ho nedelal kdyz jsi ve 32tt a ten ve 30.je "povinny" ne? Me v tom cca 30.delali prave utz, krevni testy - to naridil dia asi 6 zkumavek mi brali 😖 a pak jeste i kultivaci moci. Nejvetsi sranda je ze me vzdycky nekam jeden z doktoru posle a tam se me zeptaji "a proc jste vlastne prisla?" 😀 tak me to vzdycky pobavi. Nicmene me se konecne zase vratily hodnoty po kortikoidech do normalu, tak jsem hepy jak dva grepy 🙂

werumka
28. bře 2017

@medulinek Nemusíš se děsit, ten růst by způsobený hlavně tou dobou, kdy jsi byla bez inzulínu a glykémie lítaly. Teď jsi kompenzovaná a žádný prudký růst už nenastane. Budeš akorát hlídaná, udělají ještě ultrazvuk a bude to v pohodě 😉

medulinek
28. bře 2017

@el_le on mi dela UZ kazdou kontrolu,ale takovy ten,ze zmeri hlavu,brisko,nohu,vypocita odhad vahy a stari,ale prave myslim,ze by nekdo mohl mrknout na tu placentu,dneska mi brali krev - 2 zkumavky a zítra si zavolam,co s tim velkym UZ.At mam klid,treba se pri tom normalnim taky dost zjisti,nevim.
@werumka Kéž by Veru,ta odhadovana vaha se mnou malem prastila,uz se nedivim,ze chodim jak nakopany kacer,kdyz uz se mi roztahuje pomalu az po bradu,jak rikal doktor 😀

werumka
28. bře 2017

@medulinek On ten utz ve 30.-32. týdnu může dělat Tvůj gynekolog, na to specializované pracoviště potřeba není. Ale je zase pravda, že v těch větších pracovištích mají lepší přístroje, které i to měření zvládnou lépe (důležitá je samozřejmě i jeho obsluha 😀). Takže se fakt neděs, v tuhle chvíli už je vše ok. Zhoršené průtoky se objevují u delší dekompenzace a hlavně v ten moment to mimčo přestane přibírat. Jakému týdnu odpovídá obvod bříška?

medulinek
28. bře 2017

@werumka on mi delal i ten ve 20tt,takze by ho urcite delal on,brisko bylo tentokrat nejvetsi - to odpovidalo 34+5tt ( minule byla zase nejvetsi hlavicka)

werumka
28. bře 2017

@medulinek To bříško má u diabetu největší vypovídající hodnotu. Uvidíš, že teď už neporoste tak rychle a ustálí se to.

medulinek
28. bře 2017

@werumka kez bys mela pravdu,no uvidime za 14 dni,zatim nastuduju,jak ji vyhnat driv

werumka
28. bře 2017

@medulinek To nedělej, je mnohem lepší, aby byla u Tebe v břiše, hezky jí dozrály orgány - plíce, játra. Ty , když nejsou dozrálé, tak mají problém utáhnout větší hmotnost mimča. A samotná hmotnost je to nejmenší. Nech jí hezky dopéct. Možná bude o trochu větší, ale nebude mít potíže s dechem ani žloutenkou 🙂 Něco jiného by bylo, kdybys byla trvale dekompenzovaná, pak se tomu miminku lépe daří venku. Ale ve Tvém případě to tak vůbec není. V porodnici si jí pohlídají 🙂

medulinek
29. bře 2017

@werumka to ja nemyslela hned 😀 i kdyz ji tim obcas vyhrozuju,ale taknod toho 37tydne se asi na nejakou prochajdu vydam. Dneska po probuzeni 5,5 to taky jeste celkem.jde ale holt vajecna snidane me nemine 😀

balrozka
29. bře 2017

Dneska jsem byla na dia, inzulín mám rychlý nechat na 10j 3x denně, Lantus zatím 14 nebo 16. Ptala jsem se na optimální cukr ráno, kterého bych měla Lantusem dosáhnout. Prý mezi 5-6, tak to je nesplnitelný sen. Jen někdy. Ale prý tam hraje roli nevyzpytatelnost dia v těhotenství a to, že jsem "dvojkařka" už 6 let. Prý je tam ve hře i to, jestli na mne něco neleze, jestli nejsem ve stresu, jak moc jsem spala. Dietu už zpřísňovat nemám. Teď snad pomůže pohyb, který jsem kvůli chřipce a nějaké viróze, která následovala těsně po tom, zanedbávala. Mimčo je zatím ok, ale začíná víc růst. Tak uvidíme za tři týdny. Ale jsem nadšená - nafasovala jsem proužky. Konečně jich mám dost. Měřím se minimálně 5-6x denně, tak to lítá. Dlouhý cukr mám 3,6 (nově 36), takže prý ok. Je mi líp. Určitá cesta je nestresovat se, tak snad se zadaří. 🙂

el_le
29. bře 2017

@balrozka tak to jsou dobre zpravy to mam radost i ta tebe 🙂 me to dneska silene lita bezduvodne... nahoru, dolu, malem sem sebou svihla v obchode jak mi spadl cukr dolu, asi ta zmena pocasi nebo nevim 😀 😀

medulinek
29. bře 2017

holky,treba budete nektera vedet,delala jsem ryzi,ale zvazila jsem ji az po uvareni a pocitam,ze hodnoty jsou uvedene v neuvarenem stavu,myslite,ze varenim se ta hmotnost zdvojnasobi,ze kdyz je ve 100g 70g sacharidu a ja snedla 200g vareny,ze to bude porad kolem tech 70g sacharidu?

werumka
29. bře 2017

@medulinek Vařená rýže má nějakých 30g sacharidů ve 100g 🙂 Na kalorických tabulkách jsou na to i rozdílné záložky - na vařenou a na neuvařenou.

werumka
29. bře 2017

@balrozka Taky pořád používáš 3,6 a ne 36? Já si na to taky nemůžu zvyknout, vždycky tam byla ta desetinná čárka 😀 😀
Já bych klidně těch 16j lantusu dala hned dneska a uvidíš. Ta dvojková cukrovka má v těhotenství strmější vývoj, než těhotenská cukrovka. Takže bych se toho vůbec nebála a sypala, co se tam vejde 😀

medulinek
29. bře 2017

@werumka no,ta nase tam nebyla a na pytliku ma 72g sacharidu ve 100g suche a uz jsem nasla,ze po uvareni se objem zveda na skoro trojnasobek,tak jsem to pocitala tak nejak zhruba,ale konecne mi diky tomu narostly sacharidy k obedu na 50g jupíííí 🙂

werumka
29. bře 2017

@medulinek To je život, co? Když člověku udělá radost obyčejná vařená rýže 😀 😀

werumka
29. bře 2017

@medulinek A jak jsi teď na tom s chutí k jídlu? Trochu lepší?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru