Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

benesovm
21. dub 2017

@el_le já totiž měla ještě asi 2. den po porodu cukr vyšší - ale taky jsem jedla v porodce hodně sladké věci a teď se už zase tolik neměřím, protože do sebe občas potřebuji dostat rychlejší cukry jako jednorázovou energii při kojení, někomu přetrvává ještě těhu cukrovka v období šestinedělí - jinak já jsem porodila 12.4. takže to máme podobné 🙂

el_le
21. dub 2017

@benesovm ja se ted nemerim vubec, navic mam antibiotika a celkove jsem trosku mimo takze buh vi jak by to vypadalo 😀 ale jinak se snazim dodrzovat to co pred porodem - snidane, svaciny, hodne zeleniny atd. nerikam ze jsem nemela susenku - a dneska mi pritel koupil i cupcake 😇 ale doufam ze jakekoliv dalsi mereni bude v poradku. tobe rikali at se meris teda i v sestinedeli?

medulinek
21. dub 2017

@benesovm mne rekla,ze v podstate konci porodem placenty,ktera produkuje ty hormony ovlinujici slinivku,tak doufam,ze to tak bude.

petakaci
21. dub 2017

Tak dnešní váhový odhad mimča od primáře je 2613g v 35+5, takže stejné, jak od mého gynekologa před 10dny.. snad je to přesnější, už jsem se bála, kolik bude dneska mít. Akorát z uterý mám v průkazce hrdlo Y3 a dneska X1,5, čemuž moc nerozumím. Jinak sitauci ohledně porodu probere s primářkou neonatologie a příští týden mi zavolá, tak snad už budu aspoň vědět, kde můžu rodit 🙂 celkem mám 18j za celý den, snad už to nestoupne.

medulinek
21. dub 2017

@petakaci jé já mám další kontrolu ve 35+4,tak jsem zvedava na porovnani 🙂

balrozka
22. dub 2017

Tak jsem měla teď kontrolu 32+2. Na ultrazvuku je vidět, že malá roste při horní křivce (nebo přesně po ní). Obvod bříška má teď 304 mm (stejně jako hlavu), váhový odhad už teď asi 2,5 kg (no, možná 2,4). Na diabetologii mi zvedla rychlý i pomalý inzulín, takže místo 6j, na kterých jsem začínala, teď budu mít 20 a 24. A to hrozí, že si pomalý inzulín (Lantus) budu muset začít píchat i ráno. No, ale zatím to vypadá, že tahle velká dávka zabírá. Ráno jsem měla 5,3 nalačno. To se mi snad za celé těhotenství nepovedlo. Tak kéž by to vydrželo. Za 14 dní jdu zase na kontrolu. Musím zase "najet" na procházky. Teď jsem jim moc nedala, protože mne hodně bolí podbřišek a trochu i kyčle, když třeba chvíli stojím nebo sedím a mám se rozejít a z nejhorší bolesti to trvá tak dvacet minut, než se to uvolní a trochu to přejde. Prý s tím nic nenadělám a musím to vydržet. Tak to zkouším. Dneska jsme byli na Bylinkovém dni v Praze a ochutnali tam čerstvě lisovanou šťávu z cukrové třtiny. Taky jsem měla asi 3 loky. Asi jsme to vychodili, protože jsem asi hodinu poté stejně měla asi těch 5 glykémii. Tož přeju všem hodně sil do dalšího boje a zdravá miminka nakonec. 🙂

medulinek
22. dub 2017

@balrozka mně doktorka říkala,že sladkou bombu po hodině nepoznám,že vylítne hrozně rychle a vysoko a za chvíli opadne,ale mimčo tak jak tak musí najednou vyprodukovat hrozně moc inzulinu,tak to nepokouším,ale horší,že čím jsem v těhu dál,tím větší je chut na sladky

bk11
24. dub 2017

Ahoj, ctu vas uz vic jak mesic, ale zatim jsem neprispivala. Ted tedy i ja 🙂 jsem dnes 34+2 a druhy den lezim v nemocnici, rozjely se mi kontrakce. No a doma jsem mela problem obcas pouze s trochu zvysenou lacnou no a od vcera se tu nedostanu v podstate pod 8. Dnes rano 8,5 :( co si budem povidat, strava, ac dia, tak nevhodna. Od odpoledne jim svou a stejne to neleze dolu.

medulinek
24. dub 2017

@bk11 podle me ti chybi pohyb,ale pokud uz rodis,tak bych to neresila,mimco buded za chvili venku a bude klid

bk11
24. dub 2017

@medulinek zatim nerodim, jsem na infuzich, uvidi se po odpojeni, co bude dal. No pohyb fakt chybi. Dnes po obede konecne 5,9. Tak treba jsem se zklidnila 🙂

lucienelka
24. dub 2017

holky a nevite nahodou,kdy by ty hodnoty mely jit dolu?Ja jsem snad poprve za cele tehu ted mela hodnotu 2hod po jidle 7,5!!!!Tak vysoko jsem v zivote nemela ☹. Od te doby zase klid,ale mam pocit,ze kolem toho 35-36tt uz by ty hodnoty melo jit dolu nebo ne?JInak holky nevite jak by melo mimi spravne pribirat?Jako kolik gramu tydne?

el_le
24. dub 2017

@bk11 ja si myslim ze ty hodnoty muzes mit zvysene i vlivem stresu a navic jestli ti davaji infuze tak tezko rict co v nich je. nedavaji ti kortikoidy? me je davali ve 34tt na dozrani plic - bali se ze porodim driv no a rekli mi ze muzu mit hodnoty zvysene pak mi tady werumka psala ze ty kortikoidy jsou velky zaprah pro ten organismus a ze ty hodnoty fakt muzou vyletet az astronomicky 🙂 tak 5,9 je krasa snad ti to tak zustane 🙂 to ja v nemocnici nemela snad nikdy ta jejich "strava" a ten stres atd. delalo hodne...

beatax
24. dub 2017

maminky, ktere mate zkusenosti s pichanim inzulinu v tehotenstvi... zacinam s tim nyni, a chci se zeptat, mam si jej pichat pred hlavnimi jidli, jde me o to, ze mi snidane vychazeji do 7,3 a ostatni jidla uz mam rozlitana .. takze tam tu potrebu inzulinu chapu, ale kdyz si napr. pred snidani, ktera mi vychazi obvykle do 7mi (60 min. po snedeni) pichnu napr. 3 jednotky inzulinu, co to se mnou udela, zda ty tri jednotky pri jidle kde glykemie vychazi v norme, nepovedou k rychle hypo... mate zkusenost? 🙂 diky moc, jsem z toho krapet vytrestena...

petakaci
24. dub 2017

@beatax já to měla stejně tak, pouze snídaně se mi držely ok, tak mi doktorka dala inzulín jen před obědem a večeří. Já být tebou, tak se zkusím po té snídani změřit a pokud bys měla glykemku naopak moc nízkou, tak bych volala doktorce. Ale co to může přesně udělat, ti snad poradí někdo zkušenější z holek 🙂

medulinek
24. dub 2017

@lucienelka vsak 7,5 je v norme,tak co resis 😀 jinak spravne by mimco melo nabirat cca 150-200g tydne

bk11
25. dub 2017

@el_le jojo, mela jsem kortikoidy, od vcera uz se to docela upravilo, asi v tom hraje roli fakt spousta faktoru

lucienelka
25. dub 2017

@medulinek no ja totiz tolik nikdy nemela vis.Vzdy mam hodnotu kolem tech 6,5-6,7 a najednou 7,5!!!Ale mela jsem to 2 hodiny po jidle, coz by melo byt do 6,8.Jako poprve se mi to stalo,ze mi ta hodnota takto vylitla,ale tim,ze je prcek vetsi,tak jsem vytrepana nejaka vic.NIcmene ted se divam na to kolik vazil v 27tt a kolik v 30+5 kdy jsme byli na utz.Narust je 760gramu coz je prave tech 200g/tydne.Tak mi to neprijde tak hrozny....

kulistice
25. dub 2017

@ lucienelka Taky mi občas hodnoty vyskočí, ale sama doktorka říkala, že když je to jednou, tak se vůbec nic neděje...jsem teď 33tt a trošku se mi hodnoty zvedli, ale přikládám to stresu a že si třeba dám něco, co není úplně OK a asi to úplně neprojde, jako to procházelo na začátku...taky si říkám, že by se ty hodnoty mohly začít snižovat....pokud mimi roste, jak má a je to OK, tak jednou zvýšená hodnota vůbec nic neznamená 🙂

petakaci
25. dub 2017

@medulinek tak dneska volal pan primář a prý je 40% šance, že bude mít mimčo po porodu komplikace, tak mám se rozhodnout sama, ale asi to vidím na to, že pojedu pro jistotu do te krajske nemocnice a budu se modlit, at to tam neni jak na běžicim pase.. :-/ a hlavně, ať je mimčo v pořádku..

werumka
25. dub 2017

@benesovm Ahoj, cukrovka jako taková odchází s placentou, ale tím, jak jsou hormony v šestinedělí ještě rozhoupané, tak může dojít k občasnému výkyvu.

werumka
25. dub 2017

@balrozka Určitě to bude všechno v pořádku 🙂 Po sladkém (a zvlášť pití) nemá smysl měřit glykémii - ta křivka vypadá úplně jinak, než po běžném jídle s dlouhými sacharidy 😉

werumka
25. dub 2017

@bk11 Ahoj, jestli jsi dostávala kortikoidy, tak v tu dobu jsou glykémie vysoké. S tím se nic dělat nedá. Těch 8,5 je ještě docela dobrý 🙂 Hlavně, že pomohly!

werumka
25. dub 2017

@beatax Já sama za sebe bych před snídaní rychlý nepíchala, pokud máš hodinu po jídle glykémii v normě (a 7,5 je v normě). Po třech jednotkách bys pravděpodobně do hypa nespadla, ale glykémie by byla po jídle zbytečně o moc nižší... uvidíš.

werumka
25. dub 2017

@petakaci Neboj se, bude to dobré! Komplikace nebudou a porod bude taky v pohodě 🙂

beatax
25. dub 2017

@werumka dekuji moc za radu, pocitove to mame stejne, vetsinou se snidani vejdu do 7 ... a to snidam mlecnou snidani 🙂, nevim prave jaky muze mit vliv nizka glykemie na mimi - napadlo me, ze by treba neprospivalo? ale to je asi blbost, ja jen kdybych misto glykemii napr. 6 - 7 po snidani a obede mela kolem 4, zda to muze mit nejaky vliv, ze by miminku nesla dostatecna vyziva...

werumka
25. dub 2017

@beatax Nízká glykémie není to samé, co hypoglykémie. Nízká glykémie je fyziologická. Naproti tomu hypoglykémie (3,1 a níž) už při opakovaném výskytu může mít vliv na mozek dítěte a jeho vývoj. Pokud je navíc hypoglykémie podmíněná přebytkem inzulínu (sinivka ho vyrábí moc), tak pak děťátko naopak roste rychleji.

lucienelka
25. dub 2017

Holky tak mam za sebou kontrolni utz.Jsem 33+5 a maly odpovídá 35 týdnu váží 2600gramu.Plodovky tam ma normalne a vse ostatni je ok.zadne známky tzv. diabetické fetopatie nebyly zaznamenány,proste je podle me jen vetsi.Sve tam muze hrat i genetika si myslim....

medulinek
25. dub 2017

@petakaci ja uz jsem domluvena na Melniku s neonatologii,ze si mas pohlidaji,pry jsou pripraveni na vsechno krome celkove plicni ventilace s intubaci,kdy se mimco posila do Prahy a tu verim,ze potrebovat nebudem. A dneska v 35+4 odhad 2780g,odp 35+6 mi psal,takze jsem se trochu uklidnila. Ktg v poradku,takze my muzem klidne rodit 😁

lucienelka
25. dub 2017

@medulinek takze se ti velikost male srovnala ze?Byla dle odhadu vetsi a ted se to srovnalo 🙂.To ses rada vid.

bk11
26. dub 2017

@werumka tak uz mame za sebou porod, sice predcasny, ale vse v poradku 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru