Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
12. kvě 2017

@veeeee Ahoj! Nemusíš mít obavy, mimču by ublížilo, kdyby se o tom nevědělo 🙂 Takhle se nemá co stát. Hodnoty cukru v krvi stoupají nejvíc mezi 30. a 35. týdnem a pak se většinou stabilizují. Teď dostaneš glukometr, aby se zjistilo, jak glykémie reagují na jídlo, případně jestli je problematická pouze lačná glykémie (tam většinou pomáhá nasazení druhé večeře). Všechny informace, včetně jídelníčku, najdeš na webu www.tehotenskacukrovka.cz 🙂

werumka
12. kvě 2017

@medulinek A co zkusit ricinovej koktejl? 😀

medulinek
13. kvě 2017

@werumka misto toho mi bohate vystaci zelezo,dneska jsem posekala 6ahradu,trochu tu hrmelo,horka sprcha,ale ne princeznicka spinka

lucienelka
13. kvě 2017

@werumka ricinovy koktejl?To me zajima 🙂

balrozka
15. kvě 2017

Asi průšvih. Zapomněla jsem se po obědě píchnout (cibulačka, zahuštěná 2 lžícemi mouky), fazole z konzervy (méně než 10 dkg) a maso. A hromada neochuceného salátu. Nevím přesně, kolik jsem měla, ale moc to nebylo, pak necelé dvě hodiny po jídle mám 5,9. Buď se glykémie ustálily nebo to za mne malá spálila vlastním inzulínem. To bych nerada, ale teď nevím, jestli má cenu se ještě píchat nebo počkat až po večeři nebo po svačině - začínám mít hlad, tak bych to asi pořešila nějakým jogurtem nebo tvarohem s kusem pečiva. A taky kolik si píchnout? Když jsem měla 10 a víc, připadalo mi ok si píchat těch 20 j rychlého, teď se bojím, že by mne dostaly do hypa. Ale kolik místo toho, pokud vůbec? Na kontrolu (monitor, prenatálka a dia) jdu v pátek. Mám virózu, ale glykémie se drží spíš už níž. No, 31.5. rodím, tak už mimčo snad tolik nezrasuju, když nebudu zapomínat na inzulín.

shadow2016
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
balrozka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
balrozka
15. kvě 2017

@shadow2016 Tedy, já jsem dvojkařka, já ho využiju i po porodu, ale kdyby pomohl, tak bych třeba mohla pomoci aspoň částí.

shadow2016
15. kvě 2017

@balrozka píši SZ, děkuji

werumka
16. kvě 2017

@lucienelka Hele, to je nápoj k vyvolání porodu podle Ingeborg Stadelmann - zkus si to vygooglit. On Ti trochu pohne střevama a pokud je tělo připravené, vyvolává děložní činnost. Zkus si najít zkušenosti, je to samozřejmě taková metoda, na kterou jsou různé názory...

werumka
16. kvě 2017

@balrozka Ahoj, jak jsi to nakonec vyřešila? Ten inzulín je stejně krátkodobý, takže nemá smysl ho dopichovat třeba na svačinu. Je prostě jen na vykrytí toho oběda. Malá svým inzulínem nic nesrazí - sráží glykémii ve své krvi, ne v Tvé, takže žádný strach 🙂 Pokud Ti glykémie nějak strmě klesají, tak to řekni gynekologovi, u dvojkařek, stejně jako u jedničkářek, se pak víc kontroluje placenta 😉

balrozka
16. kvě 2017

@werumka Nakonec jsem počkala na večeři a prostě jsem se smířila s tím, že jsem to po... 😉 Aha, tak to je další mýtus - spousta maminek píše, jak jim bylo řečeno, že jim dítě pálí cukr svým inzulínem... Tak aspoň, že tak... Neklesají moc strmě, řekla bych, ale už tam mám víc těch kolem pěti třeba i hodinu a půl až dvě po jídle, což je sympatické, to se dlouho nedařilo. I třeba po těch 24 j Lantusu se budím s glykémií třeba do 6,3, dřív to bylo klidně na lačno 8-9. Kontrolují mne teď už každý týden, malé se podle všech ukazatelů daří dobře, jenom plodovky nějak přibylo - je na hranici (je jí hodně), ale jinak je všechno ok. Minulý týden (v pátek) mne překvapila sestřička - měla jsem 38 teplotu celou noc i ráno, tvrdila mi, že moč je ok, načež udělala do karty poznámku (jen pro MUDr.), že mám v moči ketony - ok, začínám se smiřovat s tím, že je tam asi mám vždycky při horečce, ale proč mi to neřekla? :D Njn. Tak 14 dní už to dáme... Moc díky za radu i za odpověď.

werumka
16. kvě 2017

@balrozka Já teda vím jen o jednosměrným provozu 😀 Jakože Tvoje krev jde k dítěti, ale nevím, jak by se dostal inzulín, produkovaný slinivkou dítěte, do Tvé krve. Kdyby to tak fungovalo, tak bych si v těhotenství inzulín píchat nemusela, protože mojí nefunkční slinivku by nahradila ta synova. Chudák 😀 😀
Ta zmnožená plodovka v případech klasického diabetu bývá, ale už jsi taky hodně daleko. V tuhle dobu už bude i líp reagovat glykémie na inzulín.
Možná sestřička myslela, že jako nemáš v moči cukr ani bílkovinu. Ketony jsou takové vedlejší a asi nemají potřebu to sdělovat. Po horečce to bývá...

petakaci
16. kvě 2017

@medulinek Ahoj, tak z dneška mám váhový odhad 3600g, což je akorát a v pátek nastupuju na vyvolávačku ☹ snad to půjde rychle 🙂

lucienelka
17. kvě 2017

@werumka diky vygooglim🙂

lucienelka
18. kvě 2017

@werumka prosim te Veru muzu se jeste zeptat na jednu vec?Na diabetologii mi brali krev, prechazela jsem z Brna do Olomouce, zajimave je,ze v Brne ho brali pouze na zacatku a pak uz ne, tady v Olomouci ho berou kazdy trimestr, protoze ta hormonalni hladina se meni a tim padem i telo reaguje jinak, tak mi to vysvetlovala doktorka, ze je dulezite jednotlive trimestry tu krev brat pro zhodnoceni.Takze v druhem trimestru mi krev nikdo nebral a ted az v tom 34tt tedy ve 3.trimestru. Hodnota dlouheho cukru tedy HA1bc je 33.Coz je ukazatel za poslednich 6-8 tydnu je to tak?

werumka
18. kvě 2017

@lucienelka Ahoj, ten dlouhý cukr skutečně ukazuje kompenzaci za cca dva měsíce zpět. Ale v tomhle případě to funguje hlavně jako doplňkové vyšetření - pokud se normálně meris na glukometru a víš, jak se glykémie vyvíjejí a reagují, tak to má větší význam, protože na ty změny hormonů a případné vyšší glykémie můžeš reagovat hned. A to je v těhotenství důležité.

lucisuska
19. kvě 2017

Můžu se zeptat, když máte dietu při těhotenské cukrovce, kolik máte gramů sacharidů denně? Já jím na 200 g sacharidů a 7500 kj. Asi je to ale málo (doktorka mi dala dva jídelníčky, tak jsem si vybrala tento), protože mám ketolátky v moči a hubnu. Dietu dodržuji cca 6 týdnů a mám 6 kg dole, vychází to na kilo za týden, Jsem v 16.týdnu. Moje diabetoložka mě za to hubnutí pochválila (jsem silná), jiné doktorky mi řekly, že hubnout nemám, spíš si jen váhu ideálně udržet a moc nepřibírat. Taky ta diabetoložka mi řekla, že ketolátky v moči mám kvůli zvýšeným hodnotám glykemií (na lačno mám mezi 4,5 - 5,5 - to jsem měla 1x; před jídlem během dne mám do 5, po jídlech mívám mezi 4,5 - 5,5). Jednou mi vyskočila hodnota po pizze, takže ji nejím. Nebo prý jsou ty ketolátky způsobené tím, že v noci nepiju... Ostatní říkají, že je to hladověním. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti a názory?

medulinek
19. kvě 2017

Podle me je to hladovenim,po jidlech mas dost malo,mas i druhou veceri? Pokud jsi silna,jakoze ale opravdu,treba az obezni,tak hubnuti problem neni

veri86
24. kvě 2017

Ahoj holky, jdu si pro radu. Byla jsem na II. screeningu a dr. mě vystrašila, že mimi je moc veliké a zda nemám cukrovku. Jsem ve 21.týdnu, takže na OGTT teprve půjdu. Na lačno v prvním trimestru jsem měla 4,4. Jenže jsem si půjčila glukometr a měřím se a tu těhu cukrovku už nejspíš opravdu mám. Hodnoty na lačno mám vždy v pohodě, ale po jídlech mi to vyskakuje nad normu ☹. Myslíte, že doposud neléčená cukrovka má veliký vliv na mimi? A také, jestli je nutné jít na OGTT, když už teď vím, že hodnoty vyskakují, jestli to není pro mimi zase zbytečná zátěž. Moc díky

werumka
24. kvě 2017

@veri86 Ahoj! A jake hodnoty mas tu hodinu po jídle? Měří se od začátku jídla. Samozřejmě je nejlepší nemít cukrovku neodhalenou delší dobu, ale v tuhle chvíli se správnou léčbou, se zase všechno má čas upravit. Ke konci se pak víc hlídá placenta.

veri86
24. kvě 2017

@werumka ano ano,merim se hodinu po zacatku jidla. Tak treba po dnesnim obede (normalni obed bez zeleniny),hodnota 8,3. Limit hodinu po jidle je 7,8? Dekuji

alkapinka
24. kvě 2017

@veri86 mě na dia říkali, že hranice po jídle je 7,5

medulinek
24. kvě 2017

Ja mam psanou 7,8

werumka
24. kvě 2017

@veri86 Ještě je otázka - co máš za glukometr? Pokud je to glukometr s větší chybovostí, tak můžeš být stále v normě... Každopádně by asi bylo spíš na místě rovnou zkontaktovat diabetologa. Kromě velikosti na tom ultrazvuku vše v pořádku? Resp. u u dítěte diabetičky bývá častější větší obvod bříška. Třeba obvod hlavy a délka stehenní kosti s cukrovkou nijak nesouvisí.

veri86
25. kvě 2017

@werumka Už jsem zkontaktovala diabetologa, který mě odeslal na OGTT, tak v úterý půjdu. Dle ultrazvuku je větší právě obvod bříška a délka stehenní kosti je také větší.

lucienelka
25. kvě 2017

@medulinek ahojky jak si na tom?

medulinek
25. kvě 2017

Ahoj holky,tak my po celodennim vyvolavani narozene dneska v 1:18, vaha 3700g a 50cm,takze sice vetsi ale ne obr,poporodni adaptace horsi,takze hned osetrovani a inkubator,ale jsme spolu
@werumka veru,zitra mi budou delat celodenni profil,to uz se ty hodnoty budou brat ty normalni netehu?

werumka
25. kvě 2017

@medulinek Ale stálo to za ten boj, viď? 🙂 Je krásná!
Zítra ještě určitě budou glykémie rozlítané, takže žádná panika 🙂 Ale jestli Ti jde o limity (na lačno do 5,6), tak to ano, ty platí takové.

medulinek
25. kvě 2017

No jasne, ze stalo. Oni me ted merili pred snidani,ale kdyz jsem v noci rodila,pak jsem mela banan a po 3 hodinach me merili,tak to bylo na prd. Tak uvidime zitra

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru