Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

andik.cz
14. srp 2017

@werumka No vidíš to mě nenapadlo, že stejná marmeláda na chlebu může udělat něco jiného než stejná mamrmoška v jogurtu. Fakt zajímavé.
No já si teď užívám, že v těhu mám potlačenou imunitu a teda nemám ani alergie potravinové a můžu vše. Jinak teda celer, mrkev, jahody, jablka, meruňky, broskve... a ořechy nemůžu jíst. Strašně mě začne svědit v krku i z malého množství.
Druhou véču většinou mám, někdy i třetí 🙂 záleží v kolik je ta první a v kolik jdu spát.😉
U mě byla problém spís ta snídaně před těhotenstvím, raději jsem si pospala, než se nasnídat. A nechávala jsem to až do práce, ale na jídlo byl čas až skoro za 3 h od probuzení, někdy třeba 2 ap půl. A to už je na moje tělo asi moc dlouho bez jídla. Proto asi i ty vysoké glymči na prevencích, teď v těhu jak se změřím hned jak vstanu, tak mám 4,3-4,8. O tom by se mi mohlo dříve jen zdát, pod 5,3 jsem fakt nešla.
No jak jsi popsala ty dvojkaře, to je fakt přesně můj otec, teď teda drží dietu, ale je na nem vidět jak je nervní, negativisticekej, hned hazí blesky, že když to teď nebude lepší tak se na celou dietu vyprdne, že od té doby má problém s tím a s tím. Pak jsem ho změřila a říkám, no lepší než minule a pak mi s úsměvem řekne a to jsem předevčírem zhřešil, měl jsem 2 kremrole. WTF?? Tak mu říkám, když už si to musel dát, tak si měl dát jednu, no je to marný. Jak píšeš celý život nějak žijou a je to pro ně rána. Můj táta by byl přesně ten s tím vlašákem. Bleee. Štve mě to, už jsem ho strašila různě... ale reaguje agresivně. Když se dozvěděl, že chodím teď v těhu do dia, tak hned "jé ty máš taky cukr" a přišlo mi, že byl jako rád, že v tom není sám, ale vůbec to nebral jako něco závažného, nebezpečného, nebo, že by mu to bylo líto. Fakt jak to nebolí, tak vlastně o nic nejde.
Pardon za vypsání... No prostě doufám, že to ukočíruju v životě co nejdýl bez i přes to, že ta moje slinivka tak blázní.

kimbori
16. srp 2017

Zjistili mi těhu cukrovku před pár dny měla jsem hodnoty nalačno 5,22 a druhý den 5,17.Takže zbytek testu se nedělal.Mám úplně stejné pocity.Na diabetologii jsem objednaná až na 6.9 ☹ do té doby si nějak musím poradit sama.Taky se snažím vynechat vše sladké.Ale čím více chytrých článků čtu tak tím víc propadám panice.Cukr je úplně všude!!!Nechce se mi ani jíst.Jsem z jídla na nervy.

katerina_1980
16. srp 2017

kimbori: měla jsem to úplně stejně, stejné pocity zoufalství, jak píšeš. Na diabetologii jsem vyfasovala glukometr a instrukce, po týdnu nervů, kdy co a jak můžu jíst jsem vysledovala, že to tak horzné zase není. Nejvíce je to o tom nemlstat, nepít sladké nápoje a zredukovat přílohy a pečivo - vůbec se toho neboj, po pár dnech sledování zjistíš, co ti nedělá dobře, co naopak ano, a pak zjistíš, že to zase tak hrozné není - ano, nebudu lhát, za sladké bych vraždila, ale dám si sem tam kvalitní h ořkou čokoládu (ne celou 🙂) a dokonce jednou týdně i tu zmrzku můžu. Mám to tedy vše v normě, až na lačnou, s tou trochu bojuji, a spíše mi prošla zmrzlina, než pečivo, což až žasnu :D

katerina_1980
16. srp 2017

kimbori: teď do návštěvy dia nemlsej, jez pravidelně, menší porce pečiva a příloh a bude to dobrý, uvidíš!!! Jo a nepřehánět to s ovocem, např. banány jsou samý cukr, tak ovoce taky s mírou 🙂

medulinek
16. srp 2017

@beatax to je dodst,ja mela 24jednotek na noc,poslednich 14 dni pekne hodnoty a stejne me kvuli male vyvolavali den pred terminem,aby byla venku a uz mela lehce problemy pri porodu a chvili po nnem

@lucienelka tak to my mame docela lenosku zase,nikam se nezene,pohoda tabacek 🙂 ale ja si aspon uzivam miminko

mondulka21
17. srp 2017

holky jdu pomalu do finishe, a zajima me jestli dr nejak vic sledujou prcka kdyz ma zenska cukrovku ( jak je velkej)? jsem 38tt a posledni odhad mam z 30tt.

anabella_lee
17. srp 2017

Ahoj holky, ráda bych se k Vám přidala, taky mi tento týden zjistili že mám vyšší hodnotu cukru a to 5,50 na lačno, což sice není moc přemrštěno ale je. Jsem momentálně 24+1.Takže jsem akorát početla na netu co vlastně můžu a co nemůžu než se to bude nějak řešit. A nejhorší je že jsem šíleně závislá na sladkém 😀 tak to pro mě byl hodně velký šok. u Prního dítěte jsem to měla vše OK, ale prý snižili hranici, tak otázka je jak to bylo před 5 lety, hodnotu neznám. No každopádně si vyzkám na nový stav stravování vynechání co největšího množství cukru ve stravě. A nejvíce mě snad štvě že nemůžu to sladké a Birella 🙂 ale vše je o hlavně, stačí si to srovnat v hlavě, na sladké jsem niky vůli neměla, ale tím že jde o zdraví miminka, tak to zvládnu a budu to opravdu dodržovat. Až v úterý jdu s výsledkem špatným na gyndu do poradny a tam se uvidí co dál, asi mě odkáže na nějakou dia poradnu pro těhotné.

lucienelka
18. srp 2017

@medulinek tak to mas fajn 🙂, ono maly uz od zacatku vypada starsi, ted ma 8 tydnu a vsichni si mysli,ze ma tak 6 mesicu 😀. Jako je dost dlouhy a veliky, oproti kamoskam,ktere maji stejne stare nebo starsi deti je prave dost aktivni az si chvili rikam,jestli to je normalni. Nevydrzi v kocarku, uz se mi pretaci na posteli, nemuzu ho nechat ani chvili na prebalovaku samotneho protoze se mi odrazi nohama a vzdy se odsune uplne mimo, ma dost sily v nohou a kdyz ho mam na dece,tak mi cestuje po celem obyvaku.Kdyz spi se mnou v posteli tak taky nechapu jak,ale je schopny se z jedne strany postele dostat ke me na tu druhou stranu a to mame postel 200x200! U kojeni me vzdy chyta za prso,ale tak silne,ze uz tam mam i modrinu 😀.

medulinek
18. srp 2017

@lucienelka no jo,holt to asi bude kus chlapa 😀

kimbori
19. srp 2017

Holky moc děkuju za tipy,rady a uklidnění 🙂 Snažím se dělat všechno tak jak píšete. Čekáme teď druhého chlapečka. S prvním jsem těhu cukrovku neměla a měl 4kila, tak se bojím, ať náš druhý poklad není pořádný macek 🙂. Jsem teď ve 29.týdnu. Jsem "velká mamina" 😉 tak jsem moc ráda, že zatím nemám žádný přírůstek na váze.Začátkem září nás čeká ultrazvuk tak jsem zvědavá jak bude miminko veliké....Jinak už jsem se trochu uklidnila a začala opět uvažovat v celku realisticky. Už nevidím v každém jídle jen ty cukry 😎

ev.ka
19. srp 2017

@kimbori jsme na tom dost podobně, zjištěno tento týden a objednaná na 7.9.
ja tedy nalačno prošla s 4,6 a pak už jsem neprošla... druhá byla 11,3 ☹

taky nevim, co jíst... někde se řeší g cukru, někde glykemický index, bez info od doktora a glukometru je to na pytel

mám docela hlad, jsem zvyklá jíst často a málo, ale dle info se to nemá a pouza má být 3 hodiny.. to už mi kruči v břiše .-(

balrozka
19. srp 2017

Zdravím všechny bojující s osudem a těhotenskou cukrovkou. Jste-li někdo na Lantusu a Apidře, ráda přenechám. Už ho nepotřebuji, ale zbyla mi 4 pera Apidry a 5 per Lantusu. Celou dobu je to v ledničce, obojí prochází až 2019. Tuším, že se to asi nedělá, ale připadá mi škoda to nevyužité vracet do lékárny. Asi spíš pro pražské. Poštou bych to neposílala (kvůli teplotě). Kdyžtak dejte vědět.

japerinka7
19. srp 2017

@balrozka Určitě je škoda to "vyhazovat" do lékárny. Pokud by se neozvala nějaká maminka a nevadilo by to, vzala bych Lantus pro přítele.

kimbori
19. srp 2017

@ev.ka ...taky mi dělaji problém 3hod pauzy. Nemusím jíst moc,ale za to jsem se naučila jíst častěji. Daří se mi na tomhle principu snížit váhu nebo teď aspoň držet. Prostě se zkusím vyvarovat zbytečných cukrů a pečiva a v září se uvidí ☹

balrozka
20. srp 2017

@japerinka7 ok, počkám tak týden a kdyžtak si ho pak předáme.

fandysek_1
22. srp 2017

Ahoj holky, jsem tu opět. Kolem 14 týdne jsem měla poprvé zvýšený cukr 5,2, ale při dalších odběrech se to nepotvrdilo 4,9. Teď ve 27 týdnu jsem šla na ogtt a hned první odběr 5,68, takže odchod domů a diabetologická poradna. Teď si týden měřím a mám stále vysoké lačné hodnoty kolem 5,6. Zkouším druhé večeře, bez druhé večeře. Přes den mám hodnoty hodiny po jídle kolem 6,8. Jak jste lačné hodnoty daly dolů vy?

anabella_lee
22. srp 2017

Máte prosím nějaký typ na diabetologickou poradnu v Ostravě? na FNO mi řekli že mě nevezmou že mají plno a dvě doktorky odchází na mateřskou.....navíc že nemám potvrzen test, takže musím znovu na test cukrovny a jdu ve čtvrtek, tak jsem zvědavá teda...a jsem 25. týdnu

veri86
22. srp 2017

@anabella_lee MUDr. Jan Vrkoč, ordinaci má v centru Ostravy nad lékárnou. Přístup sestry i dr super. Chodím k němu s těhu cukrovkou už podruhé.

anabella_lee
22. srp 2017

@veri86 je děkuji moc. KOukala jsem a jeho stránky a všimla si že je i internista, byl problém se objednat na doby aby tam nebyli nemocní pacienti? Když mi to špatně dopadne, tak bych jej vyzkoušela 🙂 děkuji moc za typ

veri86
23. srp 2017

@anabella_lee Ne vůbec ne, nikdy jsem se tam s nikým nepotkala. Sestřička objednává těhulky na dobu, kdy tam moc lidí není, abychom moc nečekaly 😉. A je fakt, že přijdu a hned jdu na řadu.

anabella_lee
23. srp 2017

@veri86 tak to je paráda, moc ti děkuji za tip 🙂 jak dopadnu opět špatně objednám se tam. tak ještě jednou díky 🙂

medulinek
24. srp 2017

@ev.ka na pauzu kasli,ja musela jist co hodinu a pul,jinak mi bylo zle,jez tak at hlad nemas,klidne po 2 hodinach,treba mensi porce

anabella_lee
24. srp 2017

@veri86 tak nakonec se opět vyšší hodnota cukru potvrdila, sice už byla nižší než ta předchozí díky držení diety, ale i tak jsem se musela objednat do té diabetologické poradny, přesně k tomu lékaři jak jsi mi doporučila, tak tam jdu příští čtvrtek, jsem zvědavá jak dopadnu

barus.8
24. srp 2017

Ahoj holky, tak se k Vám přidávám. Dnes jsem byla na testu a sestřička mě poslala do diabet. ordinace, doktor má dovolenou, tak tam jdu až v pondělí. Moje hodnoty na lačno 5,1, po hodině od vypití 6,6, po druhé hodině 6,8. Přitom laborantka mi řekla, že je to v pohodě, tak uvidím co ten doktor.

anabella_lee
24. srp 2017

@barus.8 no já měla u 1. testu hodnotu 5.50 na lačno a u druhého testu na lačno 5,10 a vypít glukózu mi nedali, a taky jdu do diabetické poradny. omezila jsem od 1. měření cukry a hlídám si stravu a zlepšilo se to po 10 dnech. jen se to musí vydržet do konce si to hlídat. Ale takové hodnoty jsou v pohodě, nic hrozného to není, je to lehce za hranicí

werumka
24. srp 2017

@barus.8 Ahoj, ten test Ti provedli špatně. Při hodnotě 5,1 se glukóza pít nemá (aby se předešlo zbytečné zátěži, pokud by to cukrovka opravdu byla). MUSÍ si Tě pozvat do laborky znovu následující den a odebrat lačnou znovu. Pokud je i podruhé nadlimitní, jedná se o cukrovku. Takhle máš za sebou jen "půlku" testu. Což by sestřička vědět měla... Vyžádej si druhý odběr. Pokud odmítnou, nech si ho vzít jako samoplátce. Pokud bude ok, cukrovku nemáš (vzhledem k tomu, že už jsi glukozu pila a výsledky byly v pořádku).

werumka
24. srp 2017

@kimbori Ahoj! To je dobře, že už ses s tím zvládla trochu srovnat 🙂 Ty pauzy platí pro jídlo, které obsahuje sacharidy. Bezsacharidové můžeš bez omezení (sýry, šunky, zelenina typu rajče, okurka, salát, vajíčka...). Klidně to mezi jídla zařaď, ať nemáš hlad 🙂

werumka
24. srp 2017

@ev.ka Ahoj! Nejlepší zdroj informací je web www.tehotenskacukrovka.cz. Najdeš tam tabulku sacharidů i vzorový jídelníček 🙂

werumka
24. srp 2017

@andik.cz Když tak popisuješ ten svůj denní režim, tak se vlastně nedivím těm zvýšeným lačným - když máš ten metabolismus takhle nastavený, tak už po těch třech hodinách musela být ta lačná zákonitě vyšší. Z druhé strany, aspoň víš, co s tím teď dělat 🙂 Je fajn, že v těhotenství Tě alergie netrápí. Aspoň můžeš s jídlem víc experimentovat.
S tátou mě to mrzí... ona prostě cukrovka nebolí. A když to nebolí, tak ty lidi to nechtějí řešit. Bolet to začne, až když je pozdě - viz. náš pan prezident a jeho neuropatie ☹ A chápu, že Tě to štve, člověk by byl rád, aby ten rodič na tom byl dobře. Ale jemu subjektivně dobře je, protože je na vyšší glykémie zvyklý, takže nechápe, proč s tím tak naděláš. Je to těžký no ☹

ev.ka
24. srp 2017

@werumka ano, díky... to jediné mi paní v poradně řekla, než se dostanu na řadu

spíš jde o to, že nevím, nakolik třeba "snesu" mléčné výrobky k snídani, jak to mám s glykémií na lačno atp

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru