Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

anabella_lee
19. zář 2017

@maggys Neboj to je fakt rychlovka, venku mají mimi za necelých 10 minut, to si dělal anesteziolog srandu a říkal: no tatínku rychle si připravte foťák,, a já na to to už tak rychle bude venku? a já se zeptala manžela, kolik je hodin bylo nějak 12:20 a doktorka no tak to už nestihneme ale 12:25 bude venku 😀 A manžel pak i viděl vše co dělali a i mě ze vnitř, a říkal mi:,, no dělají to dobře,, 😀 a na konec jak bylo po všem tak šel ven pač mu nějak prý nebylo dobře 😀 mi spíše vadilo to že jsem tam ležela tak 25 minut a boleli mě klíční kosti z toho operačního stolu, pač je hrozně tvrdý. jinak to bylo vše super 🙂 tak fakt klid.

maggys
19. zář 2017

@anabella_lee teda to je odvaha ale 🙂 ja se 5x ujistovala Ze na to neuvidim, protoze to bych fakt asi umrela, jsem srabek :D

anabella_lee
19. zář 2017

@maggys víš jak to bylo super vidět jak mi ho vytahují z břicha? byla to paráda fakt. on měl jen hlavu venku a už začal hrozně řvát 😀 tak na sále jen konstatovali lékařky že tohle už tam teda dlouho neměli 😀 Je to krásný zážitek i když je to tímto způsobem, lepší něco než nic 🙂 je fajn to dítě hned vidět a to jsem chtěla. a ne to prospat a pak jen aby mi řekli tak tohle je vaše dítě jak se proberu z narkózy. proto nehcci akutního císaře abych si to zase mohla prožít.

maggys
19. zář 2017

@anabella_lee to ja princeznu uvidim taky hned Jak ji vytahnou 🙂 Ale primo ten proces vytahovani...no to bych nedala, na to fakt nemam 🙂

ely14
19. zář 2017

Ahojky,co merim doma glukometrem tak hodnoty ok,tak je to celken divné,mozna to udelal stres?zitra mam kontrolu kde jim ukazu co jsem namerila..

lentilkah
19. zář 2017

@ely14 Taky mam hodnoty uplne v pohode, hodinu po jidle mam klidne kolem 5.
Dej vedet, co kontrola, ja jdu az v patek.

anabella_lee
21. zář 2017

Tak jsem dopadla na kontrole tak, že i když mám na lačno skoro pořád vyšší hodnotu (většinou od 5,5 - 6,5) tak to zatím na inzulín není, tak jsem ráda 🙂 musím mít vždy druhou večeři.

sasiii
21. zář 2017

Ahoj holky, chci se zeptat, zítra mě čeká OGGT ..už končím 28tt, jdu vlasntě poslední možný den a jsem nachcípaná ,tedy už mi to končí ,ale furt se necítím ok, četla jsem, že to může mít vliv na hodnoty..myslíte si, že když už nemoc odeznívá, že snad už nebude takový problém a nemůže udělat falešně pozitivní výsledek?

sasiii
21. zář 2017

a ještě jedna otázka? jak bych měla dnes jíst či nejíst..kdybych cukrovku měla, tak to asi jídlem dnes neovlivním, nebo ano? Mám jíst do 20.00. Sestra doporučila ovoce max dopoledne. Dala jsem si jabko v 13:30. Nyní kus chleba se sýrem. V průběhu dne plánuji už jen zeleninu, ovocný čaj a večer bramboračku. Je to tak ok?

werumka
21. zář 2017

@anabella_lee Jestli lacna glykemie reaguje na druhou večeři, tak je to ok 🙂 kdyby byla i pres druhou večeři stále zvýšená, chtělo by to řešit. Uvidíš.

werumka
21. zář 2017

@sasiii Ahoj, ja osobne bych test jeste tyden nedělala. Ta nemoc může způsobit zvýšenou lačnou glykémii. Jidlo den předem se omezovat nemá, stejně tak cukry. Jež tak, jak jsi zvyklá, pouze si hlidej dobu lacneni (poslední jidlo 8-10h pred testem). Příliš dlouhé lacneni muze naopak způsobit nevolnost.

sasiii
21. zář 2017

@werumka děkuji..no já to risknu..už je mto odložila v úterý..gyndař mě tam už poslal, že mám jít v pátek :( A když budu mít lačnou hodnotu vysokou, tak je možné, že mě pošlou domů? Naopak, když bude nízká, je možné, že ostatní budou taky ok? Poslední jídlo si dám v 20:00, jak mi řekli, čili budu 11 hodin bez jídla..a myslím, že to vydržím.

werumka
21. zář 2017

@sasiii Důležité je složení toho posledniho jídla - aby ideálně obsahovalo dlouhé sacharidy. To delší lacneni pak způsobuje prave ty nevolnosti pri testu atp.
Vsechno začíná a konci tím, aby laboratoř dělala ten test správně. Pokud je zvýšená lacna, měli by Te poslat domů a pozvat za dalsi den, dva znovu. Teprve kdyz se zvýšena lacna potvrdí ze dvou odběrů, tak se jedná o cukrovku.
Co se týká toho intervalu, kdy se test dělá (24.-28.TT), tak podstatne je dodržet hlavne tu spodní hranici, protože pokud bys šla na test moc brzy, cukrovka se jeste nemusí projevit. Naopak později to nevadí.

sasiii
21. zář 2017

@werumka Děkuji, prosím tě ,a co jsou dlouhé sacharidy? Nyní jsem si dala kus chleba se sýrem a rajče..v 20 ještě plánuji bramboračku.. může to být třeba toto? Smozřejmě nechci mít ani falešně negativní výsledek..

werumka
21. zář 2017

@sasiii Určitě - to je dobra varianta jidla. "Dlouhé" sacharidy jsou takové, které se do krve dostávají postupně. Idealni volbou je treba kombinace pečiva a k tomu nejaký mléčný výrobek. Rychlé sacharidy jsou jednoduché cukry, doslazovana jídla.

werumka
21. zář 2017

@sasiii určitě si jeste tady proti, jak ma ten test probíhat. Je dobré, aby to věděla a neukázalo se pak, že tam došlo k nějaké chybě, která mohla ovlivnit výsledek: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-te...

sasiii
21. zář 2017

@werumka Moc Ti děkuji za odpověd..pročetla jsem..tak ještě, ab to dobře dopadlo! 🙂 Díky..

anabella_lee
21. zář 2017

@werumka no dávám si tu druhou večeři tak z 80% , takže většinou jo. tak se uvidí no, mám se měřit ob den, tak to každý den už měřit nebudu.

werumka
21. zář 2017

@sasiii Určitě jo! Pak se ozvi, jak jsi dopadla, kdyz si vzpomenes 🙂

werumka
21. zář 2017

@maggys Držím palce na zítra a tesim se na fotku! Císař ve spinalu je fajn, muzu potvrdit 🙂

maggys
21. zář 2017

@werumka diky moc 🙂 fotka bude 🙂

anim1984
22. zář 2017

Zdravim, tak doted jsem mela vsechny hodnoty mereni vzdy v poradku a od minuleho tydne pokazde zvyseny cukr nalacno, ale po jidle vzdy ok (merim zatim 2x tydne). Glukomer jsem dostala uz v cervnu prave po zjisteni zvyseneho cukru bez ogtt. Vcera jsem byla na kontrole a dostala jsem uzivat Glucophage tak snad zabere. Pichani se celkem bojim :(

fandysek_1
22. zář 2017

@anabella_lee také jsem to tak měla a ani druhá večeře nepomáhala. Nechali mě ještě 2 týdny na dietě a když se to nesrovnalo začala jsem píchat inzulín. Měla jsem hodnoty nižší jak ty většinou jen kolem 5,3-5,6.
@anim1984 já si píchám inzulín a docela to jde. Jde o těch prvních pár vpichů.

sasiii
22. zář 2017

Ahoj,tak.hodnota na lacno 5,1..rekli.ze v limitu a napoj mi dali..po vypiti mi nic nebylo..tak nevim,zda se z toho da neco usoudit..tak snad to dopadne ok...

anabella_lee
22. zář 2017

@fandysek_1 NO tak to jsem zvědavá zda něco bude za těch 14 dní, snad ne. zas tak hrozně vysoko to není tak mi to příjde zbytečné. uvidíme

anabella_lee
22. zář 2017

@sasiii to se divím že to to dali vypít, pač já měla taky při druhém pokusu takovou hodnotu a už mi to nedali. ono to je co člověk to jiný názor i ve zdravotnictví

anim1984
22. zář 2017

@fandysek_1 jo to verim, ze jde asi hlavne o ten prvotni pocit a nezvyk si neco pichat. Ale kdyz jsem vcera videla tu tuzku s jehlou tak jsem se docela lekla 🙂

fandysek_1
22. zář 2017

@anabella_lee doktor mi říkal, že bych to pak s postupujícími týdny neudržela a měl pravdu. Pak se mi vyssi hodnoty objevily i po některých jidlech a před tím nic. Jaký si týden?
@anim1984 taky jsem se lekla. Teď, už ok.

anabella_lee
22. zář 2017

@fandysek_1 jsem právě 30. týden. a kontrolu mám za 14 dní byla jsem tam včera. Já to mám hlavně na lačno, po jídle to bylo jen párkrát. a mám se měřit obden. tak to jsem zvědavá zda se mi to nebude zhoršovat no.

sasiii
22. zář 2017

holky,prosim a za jak dlouho jsou vysledky toho oggt myslim druhy a.treti odber?ja.myslela,ze to je taky hned..jako ta hodnota na lacno..nebo tam je slozitejsi proces?dekuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru