Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

kvietorka
15. led 2018

@z_kopretinka nalacno do 5,6 a po jidle myslim stejne jako u cukrovky 7,8.

uglyduckling
16. led 2018

@z_kopretinka Mi ta lačná hodnota taky skákala docela vysoko, tak mi doktor poradil zkusit na večeři více zeleniny. Takže si dám třeba jeden krajíc večerního chlebíku s máslem, sýrem a šunkou a k tomu třeba celý kedlub. Nebo zeleninu otestuje na pánvi na troše másla a vody a pak tam dám jedno / dvě vajíčka a plátek večerního chlebíku. Nebo třeba včera zeleninový salát (ledový salát, rajče, mrkev, paprika) se slunečnicovými semínky, zakáplé dýňovým olejem a k tomu grilovaný hermelín. A hodnoty ráno vždy ok. Prostě nacpat do sebe večer hodně zeleniny, prý to postaví bariéru těm sacharidům. U mě to každopádně funguje 🙂

linee
16. led 2018

@uglyduckling mne treba ranny cukr zveda,pokud si na veceri dam rajcata

uglyduckling
16. led 2018

@linee Tak já si dám do salátu 2 - 3 tři malá rajčátka, to podle mě nemůže cukr až tak ovlivnit ;) Ale každý to má jinak 🙂

linee
16. led 2018

@z_kopretinka tady to mas i hezky popsane http://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf
Jinak ty hodnoty po porodu jak psala kvietorka - nalacno do 5,6 a hodinu po jidle do 7,8.
Jinak moje mamka mela ted nalacno 6,5-7, byla odeslana na ogtt (hodnotu nevi) a doktorka ji rekla, ze cukrovku nema...

z_kopretinka
16. led 2018

@uglyduckling jj zelenina má vlákninu a to zpomaluje vstřebávání sacharidů. Ke každému jídlu si nandavám i porci zeleniny. Zatim měřim týden, takže nebyla zase možnost toho tolik vyzkoušet, každý večer zkouším jinou druhou večeři, ale zatím nic, bez ní je to horší. Volala jsem na dia a řekli, že kontrola v pátek stačí a mám dál zkoušet ty druhé večeře.

linee
20. led 2018

@z_kopretinka jak si vcera na kontrole dopadla?

z_kopretinka
20. led 2018

@linee dostala jsem tablety. Jednu po veceri a ze uvidime co to udela. Ostatni hodnoty po jidle mam do limitu bez vetsich potizi. Dlouhy cukr 30. Jeste mi delali krevni profil a pry jestli mam anemii. No nevim o tom, takze jeste zelezo. Vcera jsem zobla prvni prasek, ale rano zase 6,1 tak ja uz nevim 😞

kvietorka
20. led 2018

@z_kopretinka chvili vydrz, v mem pripade metformin zabral az tak po tydnu. Hlavne to chce dal zkouset 2.veceri. Ja se dostala pod limit lacne kdyz jsem si dala na 2.veceri 1 krajic vecerniho chleba se sunkou nebo syrem a zeleninou + tabletka metforminu. Jo a nejlip kolem 21h30 a po 22h jsem sla spat. Musis vychytat i cas, kdy je nejlip si dat 2.veceri a tabletku.

bbn
20. led 2018

Ono je to těžký. Já normálně večerní s mužem mezi 19 a 20 hod, druhá večeře mi pak vychází kolem 22-23hod. No Jo, ale já dřív, jak v 1 hod ráno neusnu, kolikrát až k půl 2,2 hod ranní. Ale to už kolikrát usinam s krucicim žaludkem, protože od 23 hod jsou to zase 2-3 hod po jídle. Takže já kolikrát mám druhou/třetí večeři až kolem půl jedné, inzulin picham kolem jedné a pak teprve mám ráno mezi 8 a 9 hod lacnou kolem 5.

z_kopretinka
20. led 2018

@kvietorka spat v pul desate ... prani za milion. Mala usne kolikrat az ve ctvrt na jedenact. Ja uz jsem KO a ona vyrvava, ze nemuze spat 😱 tabletu mam brat s prvni veceri. To jim kolem sedme, pak v deset druha a pulnoc do postele a doufat, ze usnu.

linee
20. led 2018

@z_kopretinka jo, to hned prvni tableta nezabere, opravdu vydrz aspon tyden a jak radi kvietorka, nadale zkouset 2.veceri. S hodinami je to tezke, mne dr. rikala mezi 20 a 21 2.veceri, ale ja chodim spat az kolem pulnoci, navic zrovna vecer mam cas kvuli male neco udelat - doklidit, navarit, takze vydej mam a pak jsem lihala hladova.

@bbn mam to take tak, ale ja jsem si posunula tu 2.veceri nejak dve hodinky predtim, nez jdu spat, cili kolem 22 a 22.30 a pak mezi pulnoci a jednou jdu spat a rano vstavam kolem pul 8 a 8 a nalacno take kolem hodnoty 5. Ale jak kdy. Jednou jsem odpoledne mela krizi a snedla strasne moc sladkeho (cokolady, pudinky a pod.). Asi tak do 17 hod. Pak jsem si dala az veceri mezi 19 a 20 a sla spat ve 23 a rano hodnota 4,5. A tak nejak zjistuji, ze kdyz jsi pres den dopreji i neco sladkeho, tak mam rano lepsi cukr. Hrozne dulezite je, co jim vecer po 18 hod.
Jinak mimco pry ukazkove a dr. chvali, jak dieta zabira😎 Dlouhodoby cukr mam 35.

linee
20. led 2018

@z_kopretinka ja mam ten dlouhodoby inzulin, ten je na 24 hod., takze je jedno, se kterou veceri ho beru. Jinak pokud k ni v noci vstavas nebo jsi casto nevyspala, tak to na cukr ma take vliv. Kolik je male?

z_kopretinka
20. led 2018

@linee skoro 3,5 je to malej satan

z_kopretinka
20. led 2018

@linee usina pozde, desne zlobi, zkousi co vydrzime a jak se blizi porod jsem cim dal vic uz vycucana. Jela jsem na cokolade, abych fungovala a nemela nervy v kybli z ni, ted nemuzu a je to sakra znat. Usina pozde, domacnost zacina byt v troskach, nemam cas po vecerech neco dodelat. Bych uz asi nechodila spat vubec.

linee
20. led 2018

@z_kopretinka uplne ti rozumim, mam to stejne s dvouletou. Ted se mi povedlo spanek ustalit na 21.30-22.00, ale uspat ji je opravdu o nervy:( Navic je to zivel, zlata, ale neskutecne torpedo:( Pres den nic neudelam, mam cas jenom vecer, kdyz jsem ubrala sladkeho, zacala jsem pit vice kafe, co take neni dobre. Navic, posledni dobou odmita uspavat od taty, musim tam byt ja, takze neudelam uz vubec nic:(

z_kopretinka
22. led 2018

Volala jsem na dia, že po prášku mi to stejně ráno dolů nejde, tak mam přidat ještě jeden a volat zase za tři dny. Mám ho brát po první večeri. Jak to máte někdo? S druhou večeří jsem měla bez prášku hodnoty lepší než teď s tou tabletou. 5,6 většinou a 6 - 6,1 bez druhé večeře. Teď mam s práškem ráno s druhou večeří 5,9 - 6,1 tomu vůbec nerozumím. O víkendu mi to lítalo i u snídaně a večeře, ale manžel koupil jiný chleba, takže si myslím, že asi nesedl ten.

linee
22. led 2018

@z_kopretinka ja mam inzulin, tak to moc neporadim:( U mne i kdyz jim stejnou veceri ve stejnou hodinu mam rano jiny cukr. Hodne zalezi, kolik toho snim na veceri, jakoze mnozstvi, kolik zeleniny, a take kolik toho snim pres den.

marimal
22. led 2018

@z_kopretinka Já jsem tedy jen na dietě, ale normální pečivo mi neprošlo nikdy, celou dobu jem na Večerním chlebíku. Zkus možná nedávat pečivo na večer...
Jinak mi od 38. týdne klesla ranní hodnota na 4,7 a mám to tak už vždycky, ikdyž si večer dám čokošku 🙂

z_kopretinka
22. led 2018

@marimal zkoušela jsem bez i s tím večerním a to nemělo na tu raní vliv :( ať jsem zkusila co chtěla, pořád stejně, ale s práškem je to ještě horší tak tomu moc nerozumim.

linee
22. led 2018

@z_kopretinka hm...to si nejsem jista, zda neskoncis pak na inzulinu, rekla bych, ze mozna u tebe nezabira.

kvietorka
22. led 2018

@z_kopretinka skus tu tabletku brat s 2.veceri, ja metformin celou dobu brala s 2.veceri.

z_kopretinka
22. led 2018

@kvietorka prijde mi to i logické brat s druhou, tak asi zkusim dnes tak a uvidim co to udela. Kdyz nic, tak zkusim ty dve, co mi dnes rekli po telefonu.

kvietorka
22. led 2018

@z_kopretinka a co vlastne beres za tabletky? ja nejdriv dostala glucophage 750 a pak mi to navysili na glucophage 1000 a vydrzela jsem s tim az do porodu.

z_kopretinka
22. led 2018

@kvietorka stadamet 500

kvietorka
22. led 2018

@z_kopretinka tam mozna kdyz vezmes 2 tablety a dostanes se na 1000 tak zaberou.

pajule88
22. led 2018

Ahoj holky, přidávám se k vám. Jsem na konci 12tt a z krve mi zjistili těhotenskou cukrovku. Kombinace s vysokým tlakem se mojí lékařce nelíbí, tak jsem byla "přesunuta" k Apolináři. Zítra jedu na první odběry a edukaci ke stravování. Mám dotaz...jak to máte s porodem? Na stránkách porodnice jsem četla, že je potřeba se registrovat ve 14tt, ale v případě rizikového porodu to lze udělat jinak.

z_kopretinka
22. led 2018

@pajule88 ja se tam registrovala normalne. Cukrovku mi nasli az po tom testovani po 24tt. Zeptej se na edukaci. Maji i nejakou studii na cukrovku a kdo se jim upise tak ho registruji. Ja se jim na to upsala. Je to jen par zkumavek krve navic.

pajule88
22. led 2018

@z_kopretinka Super, děkuju moc. Sice to máme do Prahy 70km, ale od známých jsem slyšela na porodnici jen ty nejlepší recenze.

linee
22. led 2018

@pajule88 urcite se zeptej,v Pze se ale obecne registruje ve 14tt do vsech porodnic.Mne cukrovku zjistili take ve 12tt a ted se k tomu pridal i tlak.Mela jsem to taky u prvniho,ale mnohem pozdeji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru