Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

dancamich
17. bře 2018

Jo ještě jsem zapomněla uvést, že mi ogtt prováděli až na začátku 30tt...

z_kopretinka
17. bře 2018

@dancamich já bych tu tabulku nepovažovala tak za pitomou ... já měla 5,1 při testu a nakonec jsem skončila až na inzulinu. Ono se to časem může zhoršovat.

z_kopretinka
17. bře 2018

Rodila jste některé s cukrovkou u Apolináře? Jsem nějak na rozpacích co jako teď po porodu bude. Protože mi druhý den dělali profil, celý den ok, ale večer mi to vylítlo až na 7,1 po večeři to bylo cca v 6h a pak ještě měření v 10 to jsem měla druhou večeři v 8h, ale na rovinu jsem jim řekla, že teda nevim ta hodnota, protože ta večeře nebyla vlastně ani poživatelná a snědla jsem jen brambory a dvakrát rýpla do zbytku - protože k nim byla porce zapečené brokolice - bych do rána pošla a malej taky. Sestra se nevěřícně šla podívat na jídelníček a pak kroutila hlavou, kdo to proboha vymyslel. Celou dobu mě nechali na dia dietě - což teda v nemocnici je fakt zážitek - zelenina minimálně, za to pořád nějaký chleba a houska na svačinu třeba vyšla fakt jen suchá, protože tam k ní nic dalšího nebylo. To vymýšlel nějaký inteligent. Řekli mi, že dieta ještě šestinedělí a ve zprávě mam, že medikace ukončena, glukometr ponechán - takže neberu žádné tablety a ani už nepícham inzulin, ale o měření nikdo nic neříkal. Doporučení je napsané, že dieta s omezením cukru. Takže jako co to znamená? mam cukrovku, nemam cukrovku??? a za půl roku mam jít na OGTT.

bbn
17. bře 2018

@z_kopretinka jsem v Neratovicích a je to tady dost podobné, až na to, ze druhá večeře tu rozhodne není. Glykemicky profil mi dělali taky s úplně blbou stravou, jako po snídani, kdy byly dva suché bílé rohlíky, rama maslicko a mandarinka 🤭 to jsem pak hodinu po měla 9. Můj dia dr řekl, ze to vyšetření v porodnici je hooodne orientační, ze to nemám brát úplně vážně. Glukomer si mám nechat, dietu bych měla ještě v sestinedeli lehce držet ( ne úplně tak striktně, ale rozhodne se nezacit hurá cpát sladkym), glukomer mu mám vrátit po sestinedeli na kontrole, kde se domluvíme na dalším postupu. Takže hele, všeho s mírou 😉 už se moc nestresuj s cukrovkou. Tehotenska cukrovka konci porodem placenty, ale aby se z toho organismus hned nezblaznil, je lepší tu dietu ještě chvíli lehce dodržovat.

linee
17. bře 2018

@z_kopretinka ja rodila na Kladne.Po porodu uz jsem mela stravu jako vsichni,nikdo neresil,zda jsem rodila s gdm nebo ne. Take mne merili,je to.opravdu orientacni,hormony jeste delaji sve a ty hodnoty by mely zacit klesat v sestinedeli a po pul roce od porodu se pak provadi opet testy,zda se neobjevila klasicka cukrovka,protoze tak nejak pulrok od porodu by se mely vsechny hormony dat zase do normalu.
Oni hlavne sleduji,zda ty hodnoty jeste nestoupaji.
Jinak na pobaveni - ja rodila rano a k obedu byla cocka - idealni po porodu, s gdm a jeste na zacatek kojeni pro prcky

z_kopretinka
17. bře 2018

@linee nene....

linee
17. bře 2018

@dancamich ja mela hodnoty do 30tt v pohode a ted ve 32tt mi to vyskocilo. Samozrejme te nikdo do niceho nutit nemuze,ale ty hranicni hodnoty tady jsou a sledovat neznamena hned,ze si budes pichat inzulin nebo neco dalsiho. Navic,na kazdeho pusobi neco jineho.
Jen se zeptam - na zaklade jakych uvah nebo vyroku tady v diskuzi jsi dospela k zaveru,ze jsi "zcela zdrava"? Nerypu,jen mne to zajima.

dancamich
18. bře 2018

@linee @zkopretinka Jen mi celkově přijde, že jiné holky mají větší problémy než já. Já jsem byla 3 týdny na antibiotikách a dvakrát jsem jim šla na ten test nemocná + spím tak 4 hodiny denně kvůli dceři. Teď jsem zjistila, že ho tím pádem vůbec neměli provádět. Nechám si udělat snídaňový test, až budu stopro zdravá... Jinak zdravý jídelníček dodržuju, ale lačnění po probdělé noci se mi nevyhne. Když si dám v osm večer zeleninový salát, pak letím nemocná rychlé 25 minut dlouhé chůze na test na druhý konec města přičemž jsem spala 4 hodiny, nemůže být ten test průkazný. V labině to vůbec nevzali v potaz, za týden jsem tam letěla znovu v podobném stavu + s rýmou a jaké bylo převapení, když to vyšlo 5,3. U první dcery mi stačila hodnota do 5,5 a teď nestačí? Navíc nebyly splněné zákl. podmínky jako odběr do konce 28 tt a bez virózy/nemoci, dlouhého lačnění a lítání v den testu. Nevím, přijde mi to jako buzerace. Možná jsem to předtím nenapsala přesně, byla jsem unavená.

linee
18. bře 2018

@dancamich chapu,ale test je mozne vyjimecne provadet i do 30tt.Navic,pokud si das na veceri pouze salat,telo nema na noc zasobu a kdyz vis,ze mas jeste vydej,tak uz ani nemuze mit silu.
Osobne si myslim,ze na sledovani,zda to bylo nemoci nebo ne nic neni,ale asi se spise domluv na dalsim postupu se svym lekarem🙂

dancamich
18. bře 2018

@linee Chci to probrat, az pujdu za dva tydny na poradnu ke gynde. Mam nekde doma schovany jidelnicek pri tegotenske, ktery mi dala pani z diabetologie, kde jsem byla s dedou. Litam ted pro zmenu s dcerou po ruznych doktorech a jsme necele dva tydny po prestehovani, takze se chci popravde vyhnout dlouhemu cekani mezi duchodci. Pokud me objednaji na termin, kdy ma manzel volno a ja nemusim nekam jit (at uz sama nebo s dcerou), tak si zajdu. U me je problem i jeden den tydne, snad se trefime. Mozna i tu tehotenskou poradnu budu muset soupnout na jiny den. Meli mi delat i nejaky ranni odber, tak snad bude volny jiny termin. Nic nezanedbavam, jen je to ted nejake hekticke. (Nikoho v novem bydlisti neznam, tak si postezuju alespon tady. 😀 )

z_kopretinka
18. bře 2018

@dancamich já třeba chodila na dia přímov porodnici. Oni mají i lepší zkušenosti než jít s těhu cukrovkou na běžné dia.

kvietorka
18. bře 2018

ja rodila v Podoli, po porodu mi davali stejne jidlo jako maminkam bez gdm. Profil merili az 4.den, rano byl sladky loupak a kakao 🙂 a k obedu zemlovka, nastesti hodnoty v poradku i kdyz mi bylo z toho sladkeho po 3.mesicich na diete spatne. Na OGTT se mam objednat za pul roku ale pujdu tam az dokojim. Zatim se snazim trochu omezovat prilohy a sladke i kdyz to pri kojeni moc nejde a nedelni buchtu si vzdy dam 🙂

dancamich
18. bře 2018

@z_kopretinka To jsem si myslela taky, ale byla jsem na tom testu v nemocnicni laborce a vubec nevzali ani jednou v potaz, ze jsem nemocna, i kdyz jsem se na to primo ptala. Jeste se zkusim gyndy poptat na ten snidanovy test. Na odbery jdu stejne, tak pujdu nalacno a vezmu si svacinu. Jako dietu prakticky drzim uz ted, protoze mi nezdrave veci delaji celkem blbe - mam pomaly zlucnik a to cloveka donuti jist hezky, i kdyby nechtel. 😀

linee
18. bře 2018

@dancamich nejsem si jista, zda ten snidanovy test plati i pro tehule. Navic, pokud bys mela glukomer, tak ten snidanovy test delame vlastne kazda, kdyz si merime cukr nalacno pred snidani a hodinu po snidani.
Chapu, ze to mas tezke i s hlidanim, ale pokud uz nektera z nas jedno ditko doma ma, tak to resime snad kazda.
Jinak, pokud jsi 30tt a nechas si udelat ten snidanovy test ve 32tt, tak co tim vyresis? Chapu, ze je to na druhou stranu vyhoda, ze to jakoby posouvas a pak si reknes, ze do porodu uz jenom dva mesice, jen nerozumim tomu, kdyz se rozcilujes, ze ti delali test pozde ve 30tt, tak ze to zacnes sama resit az ve 32tt, kdy ta hladina inzulinu jeste vice stoupa....
Je urcite dobre, ze jsi zacala s dietou, nicmene bohuzel bez glukomeru nezjistis, jaky ucinek ta dieta ma. U kazdeho pusobi neco jineho - u nekoho pomaha 2.vecere (u kazdeho opet neco jineho), nekomu 2.vecere nesedne a naopak ranni hodnoty jenom zvysuje.
Jinak se ty hodnoty zvysuji az do 36tt. A pokud ti tvuj gynekolog nedela na kazde prohlidce utz s merenim plodu, tak riziko tam je.

z_kopretinka
21. bře 2018

@bbn jako ta nemocniční strava ve formě dia diety je fakt masakr... samé bílé pečivo, jednou mi fakt z toho boxu vyšla na svačinu jen suchá houska - ehm? zelenina minimálně. Jedno rajče na snídani nebo večeři byla porce na celý den :( jindy miska nastrouhané okurky a jednou mrkve. V papírech mam medikace ukončena, no tak to nějak +- dodržuju, dam si klidně zákusek k čaji, ale zase nesnim celou čokoládu jako dřív. Prostě všeho s mírou. Jsem zvědavá jak pak OGTT mam jít po půl roce, ale zase jsem četla, že s kojením by se mělo jít až později, tak nevim. Pořád něco ujídam, protože jak kojim mam hlad jak vlk. Díky dietě, jsem teď -10kg oproti červenci před těhu :D

petramana
22. bře 2018

Ahoj, taky se k vám připojím.. Dnes jsem byla na kontrole v 10 tt a když mi před 14 dny brali krev, tak mi naměřili cukr 6... Dnes me na gyndě dali žádanku do dia poradny - už jsem objednaná... Můžete mi prosím ve zkratce říct co mě čeká a co to vlastně znamená? Nikdo mi nic neřekl, jen že mám vysoký cukr 🙄

z_kopretinka
22. bře 2018

@petramana podívej se na web www.tehotenskacukrovka.cz je to od dr z interny u Apolináře. Je tam shrnuté tak nějak co vše ptořebuješ vědět do začátku.

dancamich
22. bře 2018

@linee Tak jsem si obstarala glukometr a mam ten cukr abnormalne nizky i po jidle uz treti den. No tak ted fakt nevim, co si mam myslet. Jediny rozdil vidim v tom, ze jsem konecne zdrava bez atb + nemoci a vyspala jsem se vice nez 4 hodiny.

linee
22. bře 2018

@petramana jj,ten web jak doporucuje kopretinka je zaklad. Kdy jdes na dia?

linee
22. bře 2018

@dancamich jake mas tedy hodnoty?

petramana
22. bře 2018

@linee v utery

dancamich
23. bře 2018

@linee mivam 3,4 nalacno (nekdy i mene) a do 5 po jidle (to jsem si dala treba nas domaci hovezi burger s nasi houskou apod a bylo to to maximum 5, jinak mivam mensi hodnotu). Nedelam neco blbe? Ja jsem jeste u MUDry nebyla, ma volno az pristi ctvrtek. Po telefonu mi jen rekla, at vynecham sladke a bile pecivo (ehm... jako bych to nekdy nejak extra jedla). Jsem z toho zmatena a hlavne mam ted desnou chut na cervene maso. V minulem tehotenstvi jsem musela brat zelezo, tak je mozne, ze zas kleslo. To jsem po ni taky chtela vedet, jestli to muzu jist ve vetsim, ale byla desne busy.

luc14
23. bře 2018

Rodila jsem dvakrát a vždy s cukrovkou a nikdy to v nemocnici nikoho nezajímalo. Jen "Jo, máte cukrovku" - a vůbec nemluvím o tom, co mi nosili za jídlo pak po porodu - normálně marmelády a sladký věci... U prvního jsem dodržovala dietu jako blbec, ve stresu, furt měřila. U druhého jsem se vykašlala, úplně. Jedla jsem normálně. Měla jsem chuť na koblihy, tak jsem je jedla. Občas. A co? Druhý dítě bylo menší než první, přibrala jsem úplně stejně jako v prvním (8 kg) a všechno v klidu. Podle mě je to o hlavě. Stres zvyšuje cukr.

linee
23. bře 2018

@dancamich zkus jist "normalne" nic nevynechat ani cukry a uvidis. Ono to chce sledovat aspon 2 tydny, co a jak. Vezmi si hodnoty k dr., aspon uz budes mit cast, kdy jakoby "drzis" dietu za sebou a domluvite se na dalsim postupu.
Jinak cervene maso muzes jist uplne normalne, je dulezity zdroj prave zeleza a bilkovin, ale at je tepelne zpracovane (zadny tatarak nebo raw steaky). Jinak bez problemu.

onika27
24. bře 2018

Dobrý den! Prosím poraďte někdo..Jsem na 12t a mám těhotenskou cukrovku , držím dietu, vážím, počítám, Ale ňák mě nejde vychytat ranní glykémie.. Měla bych mít do 5.1 a mám 5.4,5.6,.. A glykémie po jídle tu mám v pořád v pořádku do 6.0 A měla bych do 7.8.. Poraďte někdo fakt nevím a nechápu to když všechno vážím vypočítávám... Díky

luc14
24. bře 2018

@onika27 Ráno bývá vždycky problematické, ale tvoje hodnoty jsou pořád v pohodě. Nestresuj se. Já jsem ranní hodnoty měla podobné jako ty a nikdy to nikdo neřešil. Problém by byl, kdybys ráno měla třeba 10 nebo 20 🙂 Stres zvyšuje glykémii. V klidu. Ještě poradím - zkus vypozorovat, co ti ráno nesedí. U mě to byly mléčné věci.

luc14
24. bře 2018

@dancamich Červené maso je úplně v pohodě. Asi bych to nejedla po kilech, ale rozložila do celého dne a jsi v pohodě. Problém je cokoliv, co má cukry.

luc14
24. bře 2018

@z_kopretinka jj, na OGTT až po ukončení kojení, to mi říkal gynekolog. Diabetoložka to neřešila, jen mi řekla do půl roku od porodu. Jenže hormony jsou důvodem, proč máš cukrovku, takže opravdu až po ukončení kojení.

luc14
24. bře 2018

@linee Myslím, že u gestačních diabetes se druhá večeře nedoporučuje, to je věc běžných cukrovkářů.

z_kopretinka
24. bře 2018

@luc14 ja mela bez druhe horsi hodnoty. Me pomahala. Doporucuje se, pokud je spatna lacna hodnota

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru