Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

asadek
12. dub 2018

@linee díky za info ;)

terykraky
12. dub 2018

Ahoj holky, potřebovala bych poradit.Mám těhu cukrovku, mám se měřit dvě hodiny po jídle a limit mam mít do 6,7...ale dneska jsem se po obědě zkusila změřit hodinu po jídle a měla jsem 9,7(koukala jsem limit je 7,8 ,tak teď nevím jak mám měřit jestli po těch dvou hodinách to mi vychází hezky nebo po té hodině? Nevíte někdo? Já se v tom ještě moc nevyznám...moc děkuji za rady 🙂

werumka
12. dub 2018

@terykraky U těhotenské cukrovky je přínosnější měřit se po hodině (hodina počítaná od začátku jídla, ne po dojedení). Dvě hodiny po jídle se měří hlavně diabetici 2. typu, kterým glykémie stoupá víc právě až k té druhé hodině.

werumka
12. dub 2018

@pavlin888 Ony ty nevolnosti jsou těmi ketony ještě umocněné. Zkusila bych před spaním hroznové víno. Taky bych to možná zkusila řešit upíjením sladké coly, aby se eliminovalo to množství ketonů a ta glykémie pak nelezla zbytečně nahoru.

linee
12. dub 2018

@terykraky jak pise werumka,u tehu cukrovky je prinosnejsi po hodine,bohuzel je hodne diabetologu,kteri vyzaduji az po 2 hodinach. Po hodine je limit pro tehotne 7,8.Opravdu je ale dulezite pocitat hodinu od prvniho sousta,ne az po ukonceni jidla.

terykraky
12. dub 2018

Moc děkuji , tak já budu měřit po hodině od začátku jídla a uvidíme 🙂

pavlin888
12. dub 2018

Holky je to tady super,hodne jsem se dozvěděla,diky.

pavlin888
12. dub 2018

@werumka Doktor mi taky dovolil colu, az jsem koukala,nic jdu na to vino a spat,jsem dnes ko,dekuji moc za info a rady.

piskle89
18. dub 2018

Mám dotaz 🙂 Je tu některá, která měla zvýšený cukr (já ten třetí odběr), ale po pravidelném měření doma žádné odchylky od normálu? Já se měřím od včera, na své stravě jsem nezměnila vůbec nic (stravuju se "zdravě" už několik let), dám si i jedno latte s cukrem za den. A hodnoty mám normální:
Nalačno 4,6
Po jedné hodině (max.7,8 ) 7,1 ; 5,8
Po dvou hodinách (max. 6,7) 4,8 5,0 5,8

Jsem z toho trochu zmatená. Pravda je, že jsem nezkoušela dát si třeba zmrzlinu odpoledne nebo tak. Ale je tedy možné, že normální jídlo mi prostě cukr nezvyšuje a zvýší se jen pořádnou pálkou? Ale není to přeci normální? Asi každý člověk, pokud si dá dva dorty, tak mu cukr vyletí nahoru. Je mi jasné, že kdybych se denně ládovala sladkým, tak bych cukr vysoký měla pořád. Ale když si to takhle hezky držím a jednou za čas zhřeším, tak se snad nic nestane ne?

werumka
18. dub 2018

@piskle89 Ahoj! Tohle je vlastně takový ideál 🙂 Těhotenská cukrovka vzniká právě až po 20. týdnu těhotenství a testování je proto nastavené tak, aby proběhlo v době, kdy ještě nedělá po normálním jídle problémy. Proto se dělá zátěžový test. Ten tak trochu simuluje podmínky, které mohou nastat po 30. týdnu těhotenství, kdy hladina hormonů dosahuje maxima a v tu dobu je metabolismus cukrů zatížený nejvíc. Je to rozdíl oproti běžné cukrovce 2. typu, která nemá takto rychlý vývoj. Naproti tomu těhotenstká cukrovka se může zhoršovat skokově týden od týdne. Sladký nápoj opravdu nedoporučuju. Už proto, že zbytečně zatěžuješ ten narušený metabolismus, který pak o to rychleji může po 30. týdnu kapitulovat. Určitě se dál stravuj zdravě a měř se, ať máš přehled, jaké potraviny zvedají glykémii víc, které části dne by mohly být časem problematické. Vývoj těhotenské cukrovky je individuální, ale s glukometrem se není čeho bát 🙂 Hlavně se měř hodinu od začátku jídla, nikoli po dojedení.

skripmart
18. dub 2018

Tak i já se jdu ozvat 🙂 GDM diagnostikována v 16tt po ogtt pro vyšší lacnou. Od té doby dieta ... měsíc na inzulinu a od pátku metformin .... v pátek jsem to orvala ... člověk se muže stavět na hlavu ...picha inzulin a nakonec ještě metformin .... lítá mi stále ta lacna ... podle dia to mám z práce ... víkendy ok ... ještě pondělí lacna ok a v úterý už jsem vždycky mimo ... silenost ...

skripmart
18. dub 2018

@skripmart jo dnes 24+1

piskle89
Autor odpověď smazal
Zobraz
mili_ilim_ilmi
21. dub 2018

Ahoj, tak jsem včera měřila a na lačno 6,4, po snídani 4,8. Před obědem 5,0, po obědě 6,5. Před večeří 5,3 a po večeři 5,9. Včera jsem zkusila zařadit ještě druhou večeři a dnes na lačno 5,7. Druhou večeři jsem měla v deset hodiny, tak dneska zkusím jist ještě o trošku později. Jinak doktor rikal, že když bude na lačno hodnota do 6,5-6,8 a přes den v normě, tak to řešit nebudeme. A myslím, ze tu lacinou taky trochu zkrotim ještě.

z_kopretinka
21. dub 2018

@mili_ilim_ilmi to je na lacnou sakra dost 6,5 bych snad zmenila doktora

linee
21. dub 2018

@mili_ilim_ilmi 6,5 nalacno v tehotenstvi je uz ale opravdu hodne. A tu ranni po snidani mas zase naopak podle mne i nizkou. Meris se hodinu nebo dve jidle?

skripmart
21. dub 2018

@mili_ilim_ilmi taky bych měnila doktora ...moji doktorce se nezdají ani hraniční 5.3 u lacne

mili_ilim_ilmi
21. dub 2018

@z_kopretinka Doktora měnit nechci, verim mu. Říkal, že když budou ostatní hodnoty v normě, tak to necháme na dietě a sledování, že to neni nijak škodlivé. A mě se to zdá docela logicky teda, nechápu, proč by přes den měly být vysoké hodnoty v pohodě a k ránu by to najednou mělo vadit (předpokládám, že v noci je nejdřív v pohodě a zvedne se to, až když dostanu hlad. Navíc po snídani mi cukr klesá. A když jsem zařadila druhou večeři, tak byl cukr 5,7 s lacnenim 11 hodin, tak bych spíš řekla, že se potřebuju v noci víc najíst, než dostat inzulín. A měřím po 1,5 až po 2 hodinách. Navíc si myslim, že tu lacnou dostanu pod kontrolu jídlem.

linee
21. dub 2018

@mili_ilim_ilmi protoze u tehotnych plati jine hodnoty, nez u beznych cukrovkaru. V tehotnych je "problemem" hodnota ranni glykemie nad 5,1, u netehotnych vyssi, hodne diabetologu resi prave az pri hodnotach cukru v krvi nalacno nad 7 mmol.
Nemyslim to ve zlem, ale chapu, ze je pro tebe nejlepsi rici, ze je to ok a bude se to jenom hlidat a resit se to nebude...neni to ale uplne s doporucenym postupem pro tehotne.

mili_ilim_ilmi
21. dub 2018

@linee Já znám normy. Jen říkám, že nechapu, proč vadí mít na lačno určitou hodnotu, ale přes den ta hodnota nevadí, dokonce ani třeba ještě vyšší. Nepřijde mi to logicky. Třeba mi něco uniká, ale logicky mi to nepřijde. Navíc jsou obecně hranice normálních hodnot dost přísne. To není o pohodlnosti, to, že mi ten přístup doktora vyhovuje. Jen prostě vidím, že nade mnou přemýšlel a bral mě jako individuální osobu. Přišlo mi, že mě řešil komplexne. A tu medicínu určitě studoval tolik proto, aby se mohl vhodne rozhodovat a vzít do úvahy všechny možné věci. Kdyby to bylo tak jednoduché a stačilo by říct, kdo bude mít tolik a tolik, dostane inzulin a kdo tolik a tolik, ten ho nedostane, tak by na to stačil týdenní kurz. Mě spíš přijde, že ti ostatní doktoři si to spíš buď ulehčují nebo mají prostě strach, protože náhoda je blbec, a tak chtějí být pro jistotu krytí a klidně rádsi dají léky nebo posílají na vyšetření, která nejsou potřeba. Což mi i někteří lékaři přiznali, že dost věcí prostě dělají ze strachu.

z_kopretinka
21. dub 2018

@mili_ilim_ilmi verumka ma na tohle prkny clanek s grafy ze studie. Lacna vyssi ohrozuje dite. Ale je na kazdem jak se k tomu postsvi. Me nad 6 teda ok neprijde a delala bych maximum pr ochranu ditete.

jeffje
4. kvě 2018

Ahoj holky, dnes si jdu pro izulín, protože hodnoty na lačno mám dost vysoké, a protože to nejde upravit dietou, dostanu na noc inzulín. Chci se jen zeptat, je inzulín důvod jít na rizikové těhotenství?

linee
4. kvě 2018

@jeffje urcite duvodem neni, ale treba ja chodim do poradny pred porodem a jsem evidovana jako vysoce rizikova. Ono pak zalezi take, na jakou davku (kolik jednotek) se pak s temi hodnotami co mas dostanes do normalu. Nekomu staci par jednotek, nekdo potrebuje vice. Jake mas ranni hodnoty?

jeffje
4. kvě 2018

@linee dnes jsem na lačno měla 6,5, včera 6,2, ale v podstatě se to celých 14 dní, co se měřím, motá kolem 5,9 nebo 6,0.. zatím k tomu nic konkrétního nevím, jen jsem posílala výsledky emailem doktorce a ta si mě na dnešek pozvala..

linee
4. kvě 2018

@jeffje to je hodne. A jenom se meris nebo uz jsi pridala nejakou dietu?

jeffje
4. kvě 2018

@linee snažím se o dodržování diety.. nemyslela jsem si, že to je natolik vážný, proto jsem občas zhřešila, ale od
e dneška teda začnu dietovat úplně..

linee
4. kvě 2018

@jeffje a znas stranky tehotenskacukrovka.cz? Jsou tam i vzory jidelnicku. Pokud budes dodrzovat dietu uplne, je sance, ze jednotek bude mene, nez kdybys nedodrzovala nebo nedodrzovala uplne. Hlavne se tim netrap. Nekdo s tim problem nema vubec, nekomu staci na diete a u nekoho potrebuje slinivka na podporu ten inzulin. Drzim moc palce!

jeffje
7. kvě 2018

@linee mockrát děkuju, za uklidnění i za rady 🙂

daisymaminka
13. kvě 2018

Ahoj, můžu vás poprosit, měla bych chuť na houbovou omáčku. Znám recept pouze s tradiční jíškou z mouky. Měly byste nějaký méně sacharidový recept? Díky.

natysnovec
10. črc 2018

Ahuj je tu jwste nejaka z vas

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru