Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

saraha1
2. bře 2015

@sdoop a nejis proste malo sacharidu i behem dne? U mne ketolatky teda nehrozi, takze ani nemam zkusenost. A co teda v noci dat vic sacharidu? Mleko a kousek chleba?

erlif
2. bře 2015

@sdoop já tam tu nejnižší taky mám... a zjistila jsem, že když dám ten papírek pod vodu, tak tam přesně takto barevně stejně ketolátky vylejzají taky ... takže se s tím nestresuju, s trochou fantazie, jsou fakt negativní... 🙂 já jsem teď začala v noci uzobávat ještě k loku mléka půlku kukuřičného chleba.. a barva je pořád stejná... měří mi to i glukózu a bílkoviny a i ty bílkoviny mám lehce šmrnclé, ale prý je to ok, tak to neřeším.. doktor taky nic neříkal, tak snad 🙂

sdoop
2. bře 2015

Díky holky 🙂

@saraha1 to nevím, přiznám se, že ne vše počítám do důsledku, ale spíš mám pocit plnosti než hladu ☹

@erlif mě to právě zjistili v diaporadně, že mám stopu v moči, tak jsem si koupila ty proužky, že to určitě nějak vychytám, ale nedaří se a nedaří. Pokud to ale zbarví i voda, tak se možná stresuju zbytečně, uvidím co teda příští výsledky z laborky 🙂

erlif
2. bře 2015

@sdoop aha... 🙂 drzim ti pesti... ale uz mame jen kousek do finale, takze verim, ze bude vse v cajku 🙂

ja jsem zase trosku na nerv, ze jsem pribrala 6kg a co jsem na diete tak jsem shodila 2kg ale fakt se hlady netrapim a miminko odpovidalo presne, tak snad bude vse v poradku! 🙂

sdoop
2. bře 2015

@erlif určitě, když mimčo odpovídá, tak se vůbec neboj. Já měla nahoře 10kg a po nástupu diety mi během týdne a kousek váha šla o 3kg dolu. I se mi propadlo břicho, tak jsem se taky bála, ale malý je prý velký až až 🙂 Já když teď kouknu na některé hodnoty cukru u mých oblíbených věcí a vezmu v potaz, jak se tím člověk běžně láduje, tak myslím, že ta váha musí jít dolů, když se to najednou hlídá.

saraha1
2. bře 2015

@sdoop jo, to mas pravdu. Vis, me nejvic ale dostava to, ze upecu buchtu, nepresladim a ma mnohem vic sacharidu, nez nejaka sladka mila, co by clovek rekl, ze je vetsi svintsvo.
Hele, tak si sedni a zkus si to napsat, kolik jednotlivy ty jidla mely. Ono totiz ja jeden den treba snim 250g a jinej sotva ty 200 a proste to neni ani znat ten rozdil na ne/hladu. A proste pro nekoho je 200g malo a ma ketony.

Ja, holky, dneska hresila, byl moc divokej den na moje nervy, tak jsem si dopoledne dala ke svacine mlecnou krupici, odpoledne jahody se slehackou (tam moc hreseni nebylo) a jeste diabeta susenku a jeste jednu susenku..no hruza 😀. Ale zase jsem dneska usla pres 4 km, tak snad trochu kompenzace 🙂.

linvitra
2. bře 2015

@werumka Dnes jsem volala diabetoložce, mám zkusit jen jednu jednotku, ale prý nesmím přestat, že lačné glykémie nad 5,1 jsou pro dítě škodlivé. Tak jí říkám: "A budit se ve 3 hodiny ráno s klepavkou je pro to dítě zdravější?" a seřvala mě, že ona je doktor, né já. 😒

sdoop
2. bře 2015

@saraha1 to jo, člověk by řekl, že to domácí poctivé musí být lepší. Já se občas zarazím i třeba nad porovnáním několika věcí - zmrzlina x ovocný jogurt.....

Zkusím to spočítat, snídaně a svačiny jsou v pohodě, ale blbě se mi bude počítat hlavní jídlo. Když vařím, beru to hodně od oka 🙂 Na tohle mě štve, že mám ty kontroly hrozně málo, jsem opravdu zvědavá, jak to budu mít příště. To už budu 35+2, takže to nejhorší by snad mělo být za námi.

jalenja
2. bře 2015

@linvitra ahoj, prosím ta kam chodis ku diabetolozke?

werumka
2. bře 2015

@linvitra Glykémie 5,1 není pro dítě nijak nebezpečná, pokud to po jídle nevyletí na 10. Samozřejmě, že je to vyšší výchozí hodnota před snídaní, ale pokud je po snídani dobrá, není co řešit.
Kromě toho je dost pravděpodobné, že ve skutečnosti máš ještě méně - glukometry měří spíš o něco vyšší hodnoty. Ale 5,1 je i tak stále v normě.

erlif
3. bře 2015

@saraha1 takhle řešit a ještě nám to sem psát... jahody jsem ještě letos neměla, bojím se, že to co prodávají ještě nebude tak úplně dobré... tak jsem tu zrovna včera říkala, jak se těším, až se jich přejím po porodu.. knedlíky, zmrzlina, tuna čerstvých jahod jen tak... no tak prej po jahodách se miminka většinou osypou.. 😀 sakra 😀 😀 😀 Jinak když mluvíš o té Mile... o víkendu jsem si ji dala s tím jogurtem k večeři, jen půlku a schválně jsem se měřila brzo po 10min 15min 20min a měla jsem 7,2 a po 30min už to šlo dolu na 7,0 🙂
Dneska mám měřící den, lačná 5,3 to to hezky začíná 🙂

@sdoop Já na kontroly taky nechodím často.. jdu až 35+0 a poprvé mi bude dělat dlouhodobý cukr 😀 tak si říkám, že tam toho asi hodně změníme do porodu, kdyby nebyl dobrý.. ale fakt už mi ty hladiny nelítají, tak doufám, že to bude v cajku.. no a jak píšeš, tak stejně to pak už máme za pár.. já dokonce vedu vtípky, jestli se toho 35tt dočkám 😕 jsem ráda, že nemám doktorku "krávu", která by mi s lačnými hodnotami do 6 dávala hned inzulín... tohle těm holkám fakt nezávidím 😖

linvitra
3. bře 2015

@jalenja Neboj, těhotním mimo místo bydliště. S touhle paní nepřijdeš do styku.

linvitra
3. bře 2015

@werumka Po snídani mám 5,1 - 6,1. Jinak včera jsem prvně zahřešila, měli jsme výročí, tak jsme šli do restaurace. Měla jsem pizzu a od přítele jsem ochutnala palačinku a půl hodiny po jídle 7,3...za hodinku 7,0 a po dvou hodinách 6,2. Takže ani po vydatném jídle mi ty hodnoty nijak do extrému neskáčou. Na noc jsem si dala jen tu jednu jednotku a ráno 3,3. Mám nějaké právo na nesouhlas s postupem léčby, nebo léčbu odmítnout? Nepřijdu v takovém případě o mateřskou, nebo nebude to mít nějaké právní důsledky?

saraha1
3. bře 2015

@linvitra hele, ocividne ten inzulin je absoltune zbetecnej. Zkus dve noci po sobe nedavat, jak na tom budes. Ta doktorka je teda asi strasne dulezita, neuveritelny. Jinak mas krasny hodnoty, to ti zavidim 🙂. Z nich to vypada, ze jestli mas vubec nejakou cukrovku, tak to ti tam lehce haprujou hormony, pripadne trosku stresu zasahuje a tim to nemas uplne standart, jak by to mel zdravej clovek. Ale ja uz to doklepu! 😀.

jalenja
3. bře 2015

@linvitra ja chodim do FN lochotín a tam maju nejaky iny prístup.

vrk
3. bře 2015

Ahojky holky, tak se pridavam k tehu cukrovkarkam :(. Ogtt v hodnotach-5-10,3-9,5
Seznamuji se zatim s dietou s doktorkou jsem jeste nemluvila, cekam od ni dnes telefonat, ale uz od vcera jim pravidelneji a bez cukru samozrejme. Citim se dobre a diety se nebojim, ale co tak ctu clovek se zadnym jidelnickem ridit nemuze a musi najit co sedi zrovna jemu konkretne nejvice. Zeptam se ale, jak casto se chodi do dia poradny a jak vas kontroluje gynekolog? Jsem teprve ve 26tt, ale to zmaknem, pro prcka vsechno

sdoop
3. bře 2015

@vrk Já mám diaporadnu 1x za 3 týdny a na gyndu mám jít teď po 14 dnech (ale až od 32.týdne), předtím 1x za měsíc/ 3 týdny

erlif
3. bře 2015

@vrk do dia poradny chodím 1x za 3týdny a na gyndu chodím dál po měsíci, vše odpovídá, cítím se dobře... můžu kdykoliv přijít ale říkal, že by neplašil a jednou za měsíc stačí 🙂 tj. byla jsem 30+1 a jdu 35+1 aby to sfoukl i se stěrem a pak jdu 1.4. do porodnice do poradny 🙂

vrk
3. bře 2015

@sdoop
@erlif aha, takze chozeni po mesici zustane. Moje dr.mi ale mimco nikdy nemeri. Tak treba diky cukrovce zacne. Minule mi rikala, ze se meri jen v ty velke utz. Takze u me ted az ve 32tt. No jsem na to zvedava. Holky a ovoce tedy jist jen dopoledne na svacu a malo? Co treba kiwi, to je ok? Miluju citrusy a kiwi, banany asi radeji vynecham. Muzu se zeptat po nasazeni diety pribirate pomaleji? A rekli vam u dr.cim ta cukrovka je? Jsem stihla, aktivni a vek 27, tak to moc nechapu :(

vrk
3. bře 2015

@linvitra ja bych to neuzivala pokud jsou hodnoty ok. To te nemuze nikdo nutit. A pristup ze doktorka jsem tu ja at si nacpe nekam o tom uz to v dnesni dobe neni.

vrk
3. bře 2015

Jo a jeste holky nahrazujete pecivo nejakymi suchary? Vychazi to na ten cukr lip pak?

sdoop
3. bře 2015

@vrk určitě můžeš i banán, já si třeba menší kus i namíchám s tím kiwi. Ke svačině můžeš mít 30g sacharidů. Doporučuji koukat sem: http://www.kaloricketabulky.cz/ a podle toho si to počítat. Banán má 24g a kiwi 6,4g - dohromady cca 30g. Doufám, že to tak dělám dobře, holky mě kdyžtak opraví 🙂

Pečivo jím klasické: chleba, rohlíky, housky. Počítám dle tabulek. Tmavé prý může být dobarvováno karamelem.
Suchary mi moc nejedou. Občas si koupím takové ty Racio tousty.

Já jsem po dietě zhubla 3kg docela rychle a váha se teď drží několik týdnů stejná. Neřekli mi, čím je to způsobeno, ale máme v rodině "stařeckou" cukrovku, takže asi genetická dispozice 😔

saraha1
3. bře 2015

@vrk ahojky, no jestli jsi necetla nekolik stran zpet, tak nevis, ze u me je ta situace uplne divna, co se pristupu diadr. tyce. Na kontrole jsem jeste nebyla 😀 😀 (zrovna, dkyz jsem mela mit kontrolu po 6 tydench!! - ano ctes spravne - tak nesel proud), jdu na KO pristi patek po 9 tydnech!. Jinak na gyne prohlidku chodim kazdy dva tydny (mam u nich taky vyssi tlak, tak z toho duvodu, ale meri prcka pokazdy, rika, jestli je odpovidajici mnozstvi plodovy vody a ted naposled i stav placenty. A od tohoto tydne budu chodit kazdej tejden.
Jim pecivo klasika obycejnej chleba konzumni a nebo psenicno-zitnej z mistni pekarny, ale taky bilej, jen je kvaskovej, tak chutna malicko jinak. Kiwi je super ovoce, ma malo cukru, takze si davam treba i dve kiwi ke svacine a jeste bilej jogurt.

saraha1
3. bře 2015

@vrk jo a ohledne pribirani.. od prosince mam nahore asi tak kilo a pul. Ted asi jeste neco priberu, prcek roste rychle, ale doufam, ze to nebude vic jak dve kila max.
No a dispozice jsou u mne vek a to, ze nejsem zadna modelka 😀.

erlif
3. bře 2015

@vrk me ho meril az ted v ramci "velke prohlidky" ve 30tt, jinak mi ho naposledy měřili v nemocnici... jen se podívá, zda má dosatek plodovky a ptá se jak se cítím... 🙂

No já jím ovoce jen odpoledne... dopoledne ty hodnoty jinak mám vyšší... dopo se vyhýbám mléčným výrobkům... tak nějak se ve směs řídím, co píšou tady http://tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidelnick... no někdy to vylítne někdy ne.. jinak bílému pečivu /housky, rohlíky/ se vyhýbám, protože po tom mám tu glykemii dost vysokou, takže raději neriskuji.. bohužel i tak moje snídaně jsou k nezaplacení - snídám až v práci (když jsem snídala hned, vysoké hodnoty).. dám si půl krajíčku chleba se šunkou a okurkou.... a za hodinu si můžu dát to samé... pak se měřím a luxuska.. když si dám celý chleba nebo nedejbože nějaký suchar.. hodně to lítá....

ale přesně jak píšeš, člověk si až bude mít glukometr vychytá, co je pro něj dobré.. kamarádka pro změnu ráno mohla jen mléčné výrobky, jinak nic jiného... 🙂
jinak těhotenská cukrovka je prý daná geneticky, ale u nás v rodině ji nikdo nemá... je to prostě o tom orgánu a těhotenství je zátěž a proto se to objeví, ať už je člověk mladý, starší, hubený, silnější... naštěstí to s porodem odchází.. tedy pokud někomu díky těhu nepřijdou na to, že už má cukrovku a že nejde jen o gestační diabetes jako u nás u těhulek 🙂

vrk
3. bře 2015

@sdoop taky mame v rodine cukrovku 1. a 2.typu. tak jedine fakt ta dedicnost. :( holky diky za info. Hned na ty kaloricke tabulky mrknu a budu pocitat. Ja doted pribirala celkem rychle na svoji puvodni vahu 57/177 uz mam skoro 9kg nahore. Tak to mozna bylo i tou cukrovkou; protoze o nejakem vylozene prejidani nemuze byt rec. Tak snad se to alespon zastavi at telu ulevim a taky prckovi.
@saraha1 ty to mas tedy s tou dia poradnou zajimave, ale dulezite je, ze jsi sama svedomita a hlidas si to. Jeste se Vas zeptam cim si ten cukr v krvi merite a jak casto se ma merit? Co jsem tak cetla, tak nalacno a potom hodinu po jidle vzdy? A najdu nekde ty rozmezi ve kterych bych se mela pohybovat prosim?

erlif
3. bře 2015

@vrk mě dali glukometr na diabetologii a řekla mi, že se mám měřit, když se nebudu cítit nebo budu zkoušet "nové" věci... a jiank se mám denně měřit jeden den v týdnu jaký si vyberu - mám deníček diabeta, kam hodnoty zapisuji.. na lačno, hodinu po jídle, před obědem, hodinu po obědě, před večeří, hodinu po večeři a pak před spaním... ale každý diabetolog to má jinak... uvidíš, jakého budeš mít.. bohužel je tu chudika holka, které nasadil inzulín při lačných hodnotách, které se Saraha1 máme úplně normálně a naší diabetologové říkají, že je to v normě.. jinak hodnoty najdeš na těch webovkách co jsem poslala.... po hodině jídle bys měla mít max 7,8 s tím, že tu psaly, že glukomentry zpravidla ukazují víc.. takže se hlavně nestresovat! 🙂

saraha1
3. bře 2015

@vrk no svedomita nejsem, ale vim, co si asi tak muzu dovolit uz. A taky si myslim, ze pokud mi to neskace nejak hodne, tak proste to nemusim hrotit. Proste nemam zadnou vuli no 😀. Ale u prcka to vypada vsecko v poradku (tehu cukrovku mam ud od 24.tt), glykovanej hemoglobin taky nejak extremne nevyskocil, tak proste nejim sladky horem dolem, a nejim tri krajice chleba na posezeni no.
Ja merim glukometrem GlucoLab, ale je silne orientacni, ukazuje urcite pri hodnotach nad 6 mnohem vic (dalsi vec, ktera me uklidnuje, ze ukazuje vic 😀). Ja vim, ze muj problem je vetsinou na lacno, takze denne merim na lacno a obcas pres den, hlavne, dkyz nevim, co mi jaky jidlo udela. Spravny bys mela merit na lacno, po snidani hodinu, pred obedem, hodinu po-o a totez s veceri. Hodnoty jsou stanoveny: na lacno do 5,1, hodinu po jidle do 7,8, dve hodiny po jidle do 6,7.

vrk
3. bře 2015

Holky a kolik g se muze sacharidu za cely den max?

vrk
3. bře 2015

@erlif jo uz to ctu na tech webovkach. Max.230gr sacharidu za den

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru