Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

linvitra
3. bře 2015

@saraha1 To já právě nevím, jestli cukrovku vůbec mám. Ten klasický test mi vůbec nedělali. Brali mi jen krev na lačno a jednou sem měla 5,1 a za týden 5,3 tak mi ten sladký hnus nemohli dát vypít a rovnou mě prohlásili za cukrovkářku.

linvitra
3. bře 2015

@jalenja Tam chodí kamarádka, prý jsou tam moc hodní, ale taky dostala inzulín i když má špatné jen ty lačné. Dnes je to asi moderní, cpát do každé maminy X injekcí. Příští týden se vracím do Plzně, tak se fakultce taky nevyhnu.

vrk
3. bře 2015

@linvitra jojo pokud nejsou lacne odbery do 5 tak nedavaji a opakuje se a kdyz ani podruhe tak je cukrovka jasna :(

saraha1
3. bře 2015

@vrk no, tak ja pocitam s 250. Jestli spravne scitam tak teoreticky snidane 40 + svacina 30 + obed 60 + svacina 30 + vecere 60 + 2.vecere 30. Moje dia sestra rekla, ze do 200. To ji na to zvysoka kaslu, protoze to bych proste nedala.

saraha1
3. bře 2015

@linvitra tak teoreticky jo, diagnostika je diagnostika, kdyz rikaji, ze do 5,1, tak to tak ber. Ale jak rika, jde u tebe vazne jen o nejakou slaboiu formu.
Ja teda mela jen jeden odber a hned byl 5,71. Nikdo se neobtezoval test opakovat. A co mi doma vyhazuje glukometr..to neni zase tak uplne jednoznacny. Kazdoadne i pres dietu se mi glykovanej malicko zhorsil, takze si myslim, ze kdyby cukrovka nebyla, tak se mi nebude zhorsovat. Naopak.

erlif
3. bře 2015

@saraha1 já mám ty svačiny odpoledne dvě... já prostě nedávám jíst oběd v 11h a večeri v 18h a mezitím jen jednu svačinu... navíc se nemá trpět hladem! 😀 a hodnoty mám hezké... tak to já jsem od dia dr. ani limit nedostala.. mám jíst často a málo.. tak to držuji 🙂 a mám klidný spaní 😀

saraha1
3. bře 2015

@erlif do prcic, nedelejte mi to s tema zmenama profilovych obrazku, ja pak nevim ci sem 😀.
No tak ja to mam tak, ze snidam kolem 8., svacina kolem 11., obed dejme tomu mezi 13-14, svbacina kolem 16 a vecere kolem 20. Nekdy se mi to cely posune o hodinu. A druha vecere je jak kdy. Nekdy v pul 11, nekdy az kdyz jdu curat o pulnoci a pozdeji. No a ten limit sacharidovej..to je od sestry, ktera ale o tehu cukrovce nevi zhola nic mi prijde. Protoze jeji reakce na to, ze mam druhou veceri, bylo ze vytrestila oci, rekla, ze to nesmim, ze to je jasny, ze pak mam vysoky lacny hodnoty a ze sacharidy naposled v 18 nebo 19h. Takze mas asi predstavu, ze ona nema moc predstavu 😀.

vrk
3. bře 2015

@saraha1 mne se dnes dr.ani neobtezovala zavolat a to ordinuje jen uterky, takze ma dost. Muzu se do te dia poradny objednat i sama? Nebo jen pres doporuceni?

saraha1
3. bře 2015

@vrk jasne, ze sama, necekej, aby ses taky dockala. Dostala jsi zadanku od gynekologa? Asi musismit nakej podklad, na zaklade ceho tam jsi doporucena (u me byl jen papir, ze jsem mela hodne na lacno a ze zada o mou lecbu).

erlif
3. bře 2015

@vrk me k objednani do dia poradny stacil jen papir s vysledkama z testu, protoze gynekolog mel dovcu... zalezi na dr. ale myslim ze kazdy normalni te vezme, zkus si tam zavolat 🙂

@saraha1 😀 😀 to je dobra dia sestra 😀
jinak mam merici den - lacno 5,3 a hod po snidani 5,8 pred obedem 4,4 a hod po obede 6,0 a ted pred veceri 4,8 - no neni to krasa??? 🙂))) mam ty hodnoty lepsi a lepsi a mam taaaaaakovou radost 🙂 !!

saraha1
3. bře 2015

@erlif no vidis to!!!!! to je tim, ze jsi se uklidnila! to jsou uplne ukazkovy hodnoty. Taky bych chtela, no az prijdou novy prouzky, tak budu merit a uvidime.

vrk
3. bře 2015

@saraha1 zadanku nemam, ani vysledky testttu. Seesttra mi to jen rekla do telefonu, tak si tam zitra skocim pro vysledky a bude. Nebudu prece cekat 14dni, ty jo ma fakt dost...

vrk
3. bře 2015

@saraha1 jakyma prouzkama meris? Muzu si je objednat i sama?

a.n.d.y
3. bře 2015

Tak jsem si dneska udělala novou svačinku - ovesné vločky, sekané mandle, troška skořice a maličko mléka. Je to strašně dobrý! A jsem ráda, že tu čtu o kiwi, protože to jsem si dneska s chutí dala 😀

vrk
3. bře 2015

@a.n.d.y mleko nahrad radeji slehackou, ma min cukru...ta 33%;) ale dobry napad, ja mam rada takoveto smesy mnam

a.n.d.y
3. bře 2015

@vrk fakt? páni a já si myslela, že šlehačka na tom musí být hůř, příště určitě vyměním 🙂

saraha1
3. bře 2015

@a.n.d.y jo, obecne se da rict, ze veci, co obsahujou tuk, tak cim vic tuku, tim min sacharidu (jogurt, mleko, syr). Jenze zase u slehacky je to kaloricka bomba no. Ja si treba davam do kafe trosicku mlik a trosicku slehacky. Jinak teda nevim s tou tvoji svacinou 😀...tam neni nic sladkyho, ne? 😀 To ja bych musela alespon stevii osladit.

@vrk to jsou testovaci proiuzky do glukometru, je to drahota, a glukometr taky nemas, ne? pockej na tu dia poradnu, s velkou pravdepodobnosti ti glukometr pujci.

vrk
3. bře 2015

@saraha1 ahaaa, tak to pockam tedy, glukometr nemam pravda. A co treba susene svestky? Muzu?

vrk
3. bře 2015

@a.n.d.y jj, ja to asla i na tom tehotenskacukrovka.cz a znam i treba z ketogeni diety. Je zalozena na vysokm prijmu tuku a nizkem cukru.

vrk
3. bře 2015

@saraha1 no ono to funguje jestejinak, kdyz se omezuji ty cukry. Pak ty tuky nevadi tolik. Ale zase ne pit po lirech. Ale do cara ja davam kapku. A k snidani muzu tvaroh s holandskym kakaem a stevii?

leana3
3. bře 2015

Ahoj maminy, tak se přidávám k cukrovkářkám🙂 Jdu teda teprve ve čtvrtek do dia poradny, ale měla jsem oGTT 5,1 - 8,0 - 8,3. Tak mi dali ještě šanci, šla jsem znovu na lačnou glykémii a ta byla 5,3 , takže bohužel cukrovka je tam🙂 Od včera tedy zkouším dietu podle www.tehotenskacukrovka.cz a zatím trpím jak zvíře, jsem fakt závislák na sladkém a mám hrozné chutě ☹ Doufám, že mi dají ten glukometr, nebo si ho kdyžtak koupím - kolik to tak stojí? abych zjistila, co mi dělá problémy a co třeba ještě projde...

saraha1
3. bře 2015

@vrk ja vubec nezjistovala, jestli holandsky kakao ma vubec nejaky sacharidy...ale to je dobrej napad s tou stevii. Kdyz ti projde mliko, ja jsem radeji ty mlecny veci rano vypustila, max platek syra nebo lehounce namazano pom. maslem, ale spis ani to ne. Na druhou stranu si dam nekdy lzicku dzemu, protoze jist sunku uz vic jak dva mesice skoro kazdy rano, obcas vejce, uz mi leze krkem. A caro vubec nepiju, protoze ma sacharidy 😀, adeji si dam o to vetsi kus chleba. Delam si teda presso, jedno denne, nekdy i bezkofeinovy, tak doufam, ze v tom pressu je toho kofeinu nejmin, kdyz je to rychle projety tou kavou.

@leana3 ahoj, vitej. OPredstav si, ze me zjistili GDM 17. prosince. Ja byla na mrtvici pred svatkama! jeste ze jsem moc nenapekla 😀. Jinak je to tezky hlavne ze zacatku, ja jedla predtim sladkosti strasne, takze jsem polehounku ubirala pres svatky a po novym roce jsem zacala tu dietu. Zvyknes si za tyden nebo dva. Pak uz to je vopruz a velky chute, ale utrpeni uz takovy ne 😀. Glukometr nevim, ja mam smejd za 400, jinak nejaky lepsi asi urcite vic, ale snad ti pujci u diadr.

leana3
3. bře 2015

@saraha1 dík za info, no Vánoce bych teda fakt na dietě prožít nechtěla, jak já se cpala cukrovím🙂 No já vím, že si zvyknu, ale zatím jsem jak při absťáku, nervózní, vzteklá, unavená... Ale hlad nemám, to musím říct poctivě, jen hroznou chuť🙂 A rozhodně mi dieta neuškodí, přibrala jsem sice zatím jen 5 kg, ale s mým základem už jsem i tak metráček 😔

saraha1
3. bře 2015

@leana3 no dieta neuskodi temer nikomu 😀. Ja teda hlad mela a mam furt, ale ja jsem fakt desnej zravec. Vlastne toho sporadam i mimo tehu vic nez manzel. U me je to hlavne psychicky taky, vidim malou porci, autoaticky mam pocit, ze to mi nemuze stacit. Ja sjem po trech dnech diety v nedeli u snidane zacala bulet, ze mam hlad, ze to je malo k snidania ze to je hrozny 😀. Proste hysterka 🙂.

leana3
3. bře 2015

@saraha1 to naprosto chápu, počítám, že se asi taky někdy rozpláču a nebo vzteky někoho seřvu, třeba manžela nebo děti🙂 Jak říkám, hlad jsem zatím vyloženě neměla, ale ono je to někdy těžké odlišit, chuť od hladu. Zítra si jdu koupit stévii, i když nemám ráda její příchuť, ale radši to než vůbec nic sladkého🙂))

saraha1
3. bře 2015

@leana3 hele,jestli muzu poradit..vsechny sypky verze "steviovyho" sladidla maji sacharidy, takze je musis pocitat do sacharidu, i kdyz nejsou skodlivy jako cukr. Tekuty verze ne, ty nemaji skoro zadny sacharidy. Ja kupuju bud sussinu z DM nebo maji v Rossmannovi podobnou jeste o asi dvacku levnejsi, tu jsem teda zatim nezkousela. Na peceni je ale lepsi ta sypka verze a nahradit ta polovinou cukru, kdyz budes sladit kompletne stevii, vetsinou to neni moc k jidlu. My milujeme pernik, uz dvakrat jsem pekla, a ta svinucha stevie totalne vytahne chut toho pernikovyho koreni, proste jako kdyby v tom nebylo, takze je to pak mdly. Manzel mi to nejedl.

Holky, jen tak me napada, neexistuje neco, co by nahradilo mliko a melo vyrazne min sacharidu? Miluju koktejly, i by me zasytily, jenze treba tri decky mlika je zbytecne hodne sacharidu. Syrovatka je na tom stejne a predpokladam ze i ruzny pohankovy napoje a tak na tom budou obdobne.

linvitra
3. bře 2015

@saraha1 co třeba sojový mlíko, nebo mandlový? Pro srovnání polotučné mléko má 9,2g sacharidů a sojové od Alpra 2,5g. Jak je na tom mandlové tedy nevím... to se asi jen tak neprodává. Já si ho dělám doma.

linvitra
3. bře 2015

teda teď koukam, že tesco mléko je nějaký šizený a má jen 4,9g 😀 😀 Jinak to mandlový jsem našla a cca 3g a to sojové se dělá i odtučněné s 1,6 g.

leana3
3. bře 2015

@saraha1 díky moc za tipy, hned zítra se zásobím - teď jsem nastudovala různé fígle, co "sladkého" se může - musím to samozřejmě vyzkoušet pak s glukometrem, jak to budu zrovna já zvládat🙂
Právě jsem zdlábla druhou večeři - půl rohlíku s žervé, zelená paprika a hrnek mléka... No bude to zajímavé, ale zas je to jen do porodu, to nějak dáme🙂
Dobrou noc všem a sladké sny 😀

saraha1
3. bře 2015

@linvitra delas si ho? ja o tom slysela..to je desne zajimavy,,nebo makovy taky. No ja musim zjistit 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru