Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
3. bře 2015

@saraha1 mandlove mleko myslim ma minimum cukru a smlekem plnym laktozy se to neda srovnat, ale radeji bych treba naredila slehacku s vodou. I kdyz ja muzu i to madovy jo a kokosovy mliko taky, ale je tucny a na koktejl moc ne.

vrk
3. bře 2015

@linvitra a jak delas mandlove doma prosim?

vrk
3. bře 2015

@leana3 ono se vetsinou rika, ze nahrazovat jednu potravinu druhou je nejvetsi chyby diety vseobecne...myslim zreba nahrada cukru stevii, ja to zatim zkusim uplne bez slazeni a kdyz bude nejhur, tak jdu do ni. Jinak na peceni doporucuju pohankovou mouku a i treba pohankove vlocky misto ovesnych. Jeden cas jsem hodne stravu resila, tak mam nastudovano. Ted jeste zjistit co mi vadi a zvysuje cukr v krvi...

erlif
4. bře 2015

@saraha1 já piju jen plnotučný a to má 4,4g což mi přijde super, navíc tím, že je plnotučný, tak mě víc nasytí 🙂
Proužky pořád nedorazily, myslela jsem, že jsi říkala, že je budeš mít v úterý... 🙂

@leana3 hele někdo to tu slyší nerad, prý to má vliv na dlouhodbý cukr... ale s klidným svědomím a ukázkovými hodnotami si každou večerní svačinku dávám bílý jogurt se lžičkou granka a někdy se k tomu rozmazlím i půlkou sušenky - dobře vychází Delissa a Mila - mají kupodivu málo sacharidů... ale každému dělá dobře něco jiného 🙂

linvitra
4. bře 2015

@vrk Recept je například tady: http://www.skolazdravehovareni.cz/recept/mandlo... Není to nic složitého, dobře chutná a mám po něm hezké vlasy a pleť.

saraha1
4. bře 2015

@vrk v jakym smyslu jsou to dietni chyby? a proc by stevie mela vadit? ja nic nestudovala, ale stevii pouzivam uz nejakej cas, no a protoze manzelovi zjistili diabetes melitus na podzim (jsme to ale dvojka 😀 ), tak asi budu uz porad castecne 🙂. Tak kdyztak povez nejaky zajimavosti jeste. Pohankovou mouku jsem zkousela taky, delala sjem babovku a pak palacinky, no palacinky mi nejak nechutnaly. A cenove teda taky zadnej hit no.

A napada me, znate nekoho, kdo drzel poctive dietu az do porodu? Ja mam dve kamaradky, ktery na to minimalne dva tydny pred porodem uz kaslaly, mely toho proste uz plny zuby, a nic se nestalo, vsechno bylo absolutne v poradku, zadna hypoglykemie miminka, nic. Nebo naopak jsou ony dve vyjimka a lidi to fakt drzi pocitve az do konce?

saraha1
4. bře 2015

@erlif no to jsem si myslela, ze dodjou. Kupovala sjem na pilulce s tou slevou, minule dosel balik dva dny po objednani, no a vcera mi napsali, ze maji nejaky technicky problemy, ze se omlouvaji, takze snad dod alsich dvou dnu odeslou. No co, jim stejne, jako bych jedla pri mereni, takze klid 🙂.

vrk
4. bře 2015

@saraha1 tak ono jde jako spis o to, ze kdyz mas dietu drzet dlouhodobe ne li cely zivot (coz neni nas problem snad) tak bys nemel nahrazovat co co nesmis podobnymi alternativami. Casto to pak vede k navratu ktem puvodnim potravinam z dlouhodobeho hlediska. Proste nezapomenes na sladkou chut a furt te laka. Ja mam sladke rada jako hrom a kolikrat jsem ho i pul roku a dyl nejedla a clovek fakt uplne zapomene sladkou chut. Pak ti ctverecek cokolady v puse prijde nechutny. Je to sranda ty chutove bunky. Ale to ja jen tak. Nerikam, ze se toho taky vzdam. Jen rikam, ze je to pak mozna mensi utrpeni. Ale kazdy dle sveho gusta a potreby. Jinak ta cena pohankove mouky des, ale me chutna a je bez lepku navic coz je taky fajn a zdravejsi a min sacharidova. Jeste zni delam bananovy chleba. Vyfotim recept kdyztak. Jinak mi pect ze stevie taky nechutna :( skrabe to v krku des. Kdyztak dam malinko medu nebo sirupu z agave max.

vrk
4. bře 2015

@erlif taky piju jen plnotucny mliko. Musim nastudovat kolik ma to moje 🙂

vrk
4. bře 2015

@linvitra dekuji za recept

saraha1
4. bře 2015

@vrk ajo, takhle, tak to pak jo, to mas pravdu. Fakt je, ze cukr je desnej zabijak a vlastne i pecivo, takze toho se vzdat by bylo ku prospechu vsem. Ale zase na druhou stranu clovek se ma radovat malickosti, a pokud by mel trpet celej zivot tim, ze nesmi jednu ze zakladnich chuti, tak se taky na to muze vykaslat 😀. No budem myslet pozitivne, snad nas zadnou neceka cukrovka driv jak za 50 let 😀.
Vim, ze pohanka je pseudoobilovina nebo co, takze neobsahuje plisne jako klasicky mouky a nejvetsi svinstvo - ovesny vlocky. Recept urco muzes pridat, a taky se muzes pridat do skupiny Zdrave peceni. Ja tam jsem a smutne tam koukam zatim jen 😀:

erlif
4. bře 2015

@vrk tak foto i recept banánového chleba by mě fakt jako zajímal 🙂
pro mě u těhu cukrovky bylo nejhorší vyřešit pití.... protože čaje sladím, né moc ale sladím... a ráda si hodně ředím džusy a klasika voda se šťávou... a teď totální zákaz... vodu s citronem zvládnu, ale raději si dám ovocný čaj a taky nemůžu říct, že by mi to úplně chutnalo.... takže se těším jak už v porodnici dostanu ten jejich dobrý granulovaný a SLADKÝ čajík 🙂)))

@saraha1 když mi řekneš, že i zdravé pečení je moc dobré, tak se ráda přidám 🙂))) s odvahou ve zdravém jídle na tom ale moc dobře nejsem 🙂 a jinak s tou dietou až do porodu taky neznám nikoho.. všechny se na to vyprdly.. upřímně já to asi raději pokoušet nebudu.. za ten měsíc a půl už jsem si celkem zvykla.. možná jediné v čem to poruším bude pití 🙂

linvitra
4. bře 2015

@erlif A co roibos? Na tom teď ujíždím já. Je sám o sobě mírně nasládlý.

Jinak když jsme u těch zdravých dobrot, tak až nebudete na dietce, zkuste tohle: http://www.kucharinka.cz/raw-bananovy-dort-s-gr... 😉

saraha1
4. bře 2015

@linvitra to netusim co s roibosem..ale jiak pro tehotny je prej nejlepsi volba caje prave roiboos. Ale ohledne cukrovky fakt nevim.

@erlif no nevim, urcite se najdou moc dobry recepty. Jde ale o narocnost stravnika, neco je proste takovy jiny peceni - jakoze pouziti fazoli, cizrny, repy..namisto klasickych ingredienci. Neco je treba jen vymena psenicny mouky za lepsi varianty, atd.

vrk
4. bře 2015

@erlif ja nastesti piju vse neslazene a nejradsi mam bylinkove caje a vodu, bylinky ted v tehu vynechavam, ale vody piju jak duha, mam furt zizen, ted piju vodu s citronem nejvic a obcat nejaky ten tehu caj s rooibosem. Tak to je stesti, mne teda sladke zatim nechybi, spis mi vadi to vedomi, ze se musim hlidat, ale tak co, na to si zvyknu

vrk
4. bře 2015

@saraha1 jee, tak to mrknu a pridam se. Jinak ted me sokovala sestra v dia poradne pri objednavani, objednala me az na 20.3., ze driv nema proste termin...to mi prijde sila na prvni navstevu teda...

vrk
4. bře 2015

Tady recept na bananovy chlebik, ja davam tu pohankovou mouku

vrk
4. bře 2015

Celkove doporucuji tuhle kucharku, cukr tam byva, ale spis ve forme medu nebo tak a da se vynechat, treba u toho bananoveho chleba v pohode

erlif
4. bře 2015

@vrk tak oni spoléhají na to, že si člověk všechno najde na internetu.. mě vlastně v dia poradně neřekli nic nového, protože mě objednali za týden a jen řekli ať nesladím... 🙂 tak jsem si vše nastudovala od kolegyně a zbytek na těch webovkách těhu cukrovka a pak jsem zbytek poladila tady a něco na FB kde je skupina těhotenská cukrovka 🙂 spíš je blbé, že člověk se nezměří a neví ty hodnoty... zkus se poptat jestli někdo v okolí nemá glukometr, třeba se poštěstí.. alespoň na těch 16dnů půjčit ...
jinak roibos opravdu nedávám.... a ovocné čaje jsou na mě kyselé, takže alespoň kostička cukru by mi bodla, ale dodržuji to a opravdu nesladím... po vodě mě pálí žáha a mám pořád sucho v puse, takže voda moc dobrá není... ale přesně jak píšeš, člověk vše nějak zvládne, pro toho mrňouska cokoliv... horší bude, kdyby mi pak ve stáří zjistili cukrovku, protože je mi jasné, že kvůli sobě to tak pečlivě dodržovat nebudu 😀
děkuju za ten recept.. rozhodně ho zkusím.... vypadá to dost dobře...

@saraha1 nooo já jsem hodně zmlsaná.... a zkoušet nové věci, jsem docela bábovka 🙂 navíc manžel by si to asi nedal a co já pak s tím 🙂

saraha1
4. bře 2015

@vrk to je teda sila, tak je to podobne i u nas! nechapu no. Jak rikam, nekdo to hroti, ale necha te tri tydny cekat!
ja dneska mela moc dobrou svacinku. Bilej jogurt s trosickou stevie, holandsky kakao a moje oblibeny Dobre z ovsa natural. Jedna z tech snad ne tak nezdravych snidanovych cerealii.

vrk
4. bře 2015

@saraha1 hmmmm to zni dobre. Ja si zatim stihla dat jen snidani a je mi divne, mela jsem snidat driv. No tak jsem obvolavala dal a nikde nechteli vzit nebo nemeli volno az jedna se smilovala a ze me tam nacpe. Takze jdu diky bohu zitra.
@erlif prave vse o diete uz vim, jen chci ten glukometr a hlidat ty hodnoty, pak se vtom clovek hned lip vyzna. Nosnad mi ho pujci teda

a.n.d.y
4. bře 2015

Holky, odvažujete si jídlo nebo jedete podle oka? 🙂 Zítra jdu do první dia poradny, tak jsem zvědavá, co mi řeknou, ale nedokážu si představit, že budu odvažovat každou potravinu zvlášť 😖

erlif
4. bře 2015

@a.n.d.y já jsem odvažovala, ze začátku, a teď už vím, že můžu krajíček chleba nebo půlku jablka ale neřeším gramáž.. když obědvám, rozhodně nevážím a hodnoty mám dobré.. tak nějak to mám vypozorované... jediné co vážím je bílý jogurt k večerní svačině, protože si kupuji ten velký 400g 🙂 hodnoty mám dobré.. kdyby mi to lítalo, tak bych vážila, pro klid duše 🙂

saraha1
4. bře 2015

@a.n.d.y tak me dia sestra rekla, ze vazit nemam, ale chce po me, abych snedla max 200g sacharidu..to si trosku protireci. Ja vazim furt prilohy. Mam pak vetsi klid a vim, ze treba muzu pak neceho vic, kdyz jsem si dala malicko min prilohy.
A vlastne vazim i jogurty, kefiry, ovoce, a chleba taky. Ono je totiz hodne zavadejici, kupuju chleba z mistni pekarny, kvaskovej, takze nekdy ho maji pekne vypecenej a je to sama dirka a pak krajicek vazi 50g, jindy se jim moc nepovede a stejna veikost krajicku je 70g. 🙂

leana3
4. bře 2015

@erlif jé, děkuju za povzbuzení🙂 já potřebuju asi hlavně teď ze začátku ujistit, že občas malinko sladkého můžu, jinak je to pro mě hrozná představa🙂))

leana3
4. bře 2015

Tak dámy, jdu zítra do dia poradny, jsem zvědavá, jak moc to tu v Liberci řeší a zda zapůjčí glukometr. Je otřesné, že to dělají všude jinak, měli by snad všichni závazně přijmout jednotná pravidla, ne? Když už nás těhu cukrovkářky takhle zachytávají plošně, tak by i ta léčba a kontrola měla být u všech (se stejnými výsledky) stejná a ne že jedněm řeknou vynechte sladké a jiným nacpou rovnou inzulín...
Ještě dotaz - co žvýkačky bez cukru? vím že je v nich sladidlo, ale jak moc to vadí? ne že bych je konzumovala na kila, ale tak občas...

a.n.d.y
4. bře 2015

@saraha1
@erlif
holky, díky! 🙂 Já budu ze začátku asi taky vážit, protože nemám absolutně představu 🙂

leana3
4. bře 2015

@a.n.d.y s dietou teprve začínám a taky vážím, uvidím co mi řeknou zítra v první poradně... Ale ze začátku je to podle mě nutné, já třeba nemám vůbec odhad jak vypadá 200g brambor nebo 60 g chleba...

a.n.d.y
4. bře 2015

@leana3 taky mě docela šokuje, že to všude chodí jinak. Mně dokonce odebírali krev z prstu a to je prý ta nejhorší možná metoda (jinde berou krev ze žíly). Jinak zítra jdu taky do první dia poradny, tak dej vědět jak jsi dopadla 🙂

a.n.d.y
4. bře 2015

@leana3 dneska jsem na obalu chleba zjistila, že jeden kousek je 40g 😀 Takže jsem usoudila, že můžu sníst dva 😀 Ale budu taky muset vážit, alespoň do začátku, abych měla přehled...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru