Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

leana3
4. bře 2015

@a.n.d.y jo jo, to víš že napíšu - musím to s někým probrat🙂 A ty váhy mě fakt překvapují, třeba 50g vloček k snídani mi přišlo žalostně málo, naopak chleba k druhé večeři jsem do sebe tlačila... no však se to naučíme, třeba se to bude ještě pak v životě hodit - no to byl jen pokus o vtip, doufám že pravou cukrovku mít nebudeme🙂

saraha1
4. bře 2015

no holky.. ja dneska zase radim.. po veceri zmrzlina, susenka a jeste kosticka cokolady. Budiz mi malou utechou, ze jsem nestihla svacit, protoze byl pozde obed, takze to vlastne bylo k veceri a vecere ke svacine 😀. A dneska uz sad nezeru 😀. Jen v noci kefir nebo mliko. Ach jo, ja selhavam cm dal vic 😀. Nevim, jak se dat do late. Do obeda jsem vzorna a odpoledne se to rozjede.

vrk
4. bře 2015

@saraha1 musis si to vyklidit z domu ty dobroty, at te to nelaka...;)

vrk
4. bře 2015

Ja jdu nakonec zitra taky poprve do dia poradny, tak jsem zvedava. A pichani do prstu se bojim

erlif
5. bře 2015

@a.n.d.y tak pak jen doufej, že po ránu to nebudeš mít jako já... kdy je sice dovolen chleba 40g, ale já si můžu dát půlku chleba s máslem a okurkou a za další hodinu další půl krajíček chleba (A to fakt jako tenké krajíčky), jinak mi glykemie fakt vylítne... zkoušela jsem k snídani kde co a opravdu tohle mi vychází nejlíp....

@leana3 uvidíš sama, co ti půjde a co ne.. já závidím všem, kteří po ránu zvládají mléčné výrobky.. já byla zvyklá v práci ujíždět na šlehaném mléku s kakaem... no a teď jen slintám, když si to jde kolegyně udělat ...

@saraha1 no já si zase řekla, že když jsem měla ty "píchací dny" tak ukázkové, že k večeři malinko zhřeším a dám si půlku mražené pizzy (má tenké těsto a fakt sacharidy odpovídaly večeři a mně ta půlka fakt stačí, dávám tam hodně eidamu).. no po hodině 8,6 😕 😅 tak mě trošku užíralo svědomí... že jsem přeci jen měla vydržet a dát si ji asi až po porodu 🙂 takže dneska jsem vzorná pacientka 🙂 ale to s tím "žraním" chápu, kdybych byla doma jsem na tom stejně.... jsem ráda, že fakt ještě můžu chodit do práce.. i když mateřská se blíží... 16.3. to pak budou teprve muka!

@vrk holky mi tu poradily, že je dobré se píchat do malíčku, nejmíň to tam bolí a dobře to tam teče - a je to fakt 🙂 jen nad tím člověk nesmí přemýšlet a prostě se tím perem bodnout 🙂 už to skoro ani nevnímám... uvidíš, že to zvládneš 🙂 jak jde o děti, je člověk opravdu schopný čehokoliv 🙂

vrk
5. bře 2015

@erlif jojo verim, ze jak to dam poprve uz to pujde. Jen se odhodlat 🙂)

saraha1
5. bře 2015

@erlif je..s tou pizzou me nedes! ja mela pulku pizzy uz nekolikrat a nemerila jsem..no ale uz jsem to nekde cetla taky, ze ta pizza neudelala dobre..ale proc? je to podobny jako chleba, ne? no nebo spis asi jako rohlik a to uz je horsi no. Rikej si, ze ono to ale urcite 8,6 nebylo, ze to bylo spis k 8 nebo pod.
Dbneska odpoledne prijdou prouzky, tak muzu zase merit.

@vrk ale ja si ty dobroty kupuju, to je to 😀! dneska asi neco upecu 😀. Jinak ja picham porad do ukazovacku levyhoa uz mi to ani neprijde. Prvnich par tejdnu jsem to nemela rada, ale ted uz to neresim.

Tak holky, dejte vedet,co se dozvite na diabetologii, hezkej den.

erlif
5. bře 2015

@saraha1 jj, je to jako bílé pečivo a to fakt, co mám cukrovku, nemůžu ☹ vždycky když je má manžel, tak si k nim alespoň čuchnu, u nás dělají fakt výborné rohlíky a housky... ale fakt si nedám... Přesně to jsem si říkala, že glukometry měří víc.. že jsem určitě měla jen lehce nad limit... 🙂 no a večer jsem nějak dobře spala, nebyla jsem čůrat, takže žádné noční svačinky, tak jsem se ráno raději ani neměřila... ale vtipné bylo, že když jsem ráno vstala, šla si čistit zuby, tak s každým nádechem mi odpovědělo bříško (asi žaludek) fakt zajímavým zvukem asi 10x po sobě takové povídání, pak to přestalo.. 😀 😀

sdoop
5. bře 2015

@erlif taky mě teda docela děsíš s tím pečivem. Já ho jím několikrát denně, ráno + večer chleba, odpo rohlík nebo housku - pravidelně. Jídelníček na těhu cukrovka je plný pečiva ☹ Glukometr nemám, tak se jen modlím, ať je to v pohodě. 😠

erlif
5. bře 2015

@sdoop no já to mám s tím pečivem fakt blbý (Ale blbý to mám i s knackenbrotama či kukuřičnýma chlebama).. ráno fakt tenký půl krajíček chleba a za hoďku další, ale zase mám ráda salátovku a hladovět nesmím... no a k večeři jím taky hlavně chleba (nějak nedávám teplé obědy i večeře) a to si můžu dát taky krajíček chleba a něco... a mám ty hodnoty dobré (7,3 a max je 7,8) ale né tak jako když si dám cokoliv k obědu (tam pak mám hodnotu 6,5) 🙂 Půlkrajíček chleba si dávám i ke svačině ale to se neměřím... přesně jak říkáš, jídelníček je plný pečiva ale mě dělá zle.. :( můžu ho jen po částech a pak je to v normě 🙂
Držím Ti pěsti, ať to máš lepší než já... 😅

andreaska2
5. bře 2015

Ahoj všichni,už 3 týdny mám diagnostikovanou těh.cukrovku a snažím se dodržovat jídelníček,ale sem tam mi ta glymča ujede....doktorka je zatím spokojená,i když mi doporučila přidat trochu sacharidů navečer,ráno mám sice hodnoty nalačno OK,ale mám v moči ketolátky a PH kolem 7..máte to taky ? Jo a co hubnutí-já už zhubla 2,5 kg a to do 2 týdnů diety,teď se držím...kolik jste zhubly vy?No a k té pizze...jednou jsem ujela a dala si večer větší kousek a glymča po hodině 11 ☹ nejhorší je ten rajčatový protlak v něm...už nehřeším...

saraha1
5. bře 2015

@sdoop hele, nedes se zase uplne. Ono je pecivo a pecivo. Pokud vim, tak obecne se rika, ze pri ty cukrovce vynechat to tukovy - rohlik, kaiserka, proste housky. Ale chleba zase by mel bejt vetsinou ok. Jak rikam, obycejnej konzumni, sumava, psenicno-zitnej.
@erlif hele, stejne te obdivuju, jak to mas uz vychytany, tak to je teda nevim, jestli neco mi to vyrazne nezveda. Nemam zadny takovy ritualy, abych to zjistila. Ale vim, ze jsem si jednou dala kopici hranolek z trouby, bylo to jen malilinko pres limit a vyskocilo mi to na 8,1. Doufam, ze z mudr vymamim jeste jeden recept na prouzky, abych jich mela stovku a mohla jeste udelat nejaky merici pruzkumy nez porodim 😀.
Jo jinak ohledne diabetu po porodu. Cetla jsem na AJ strankach, ze nejvetsi riziko ty cukrovky je pet let po porodu, ze se objevi. Pokud se neobjevi, tak pak se to riziko vyznamne snizuje. Takze musime bejt aktivni a litat za prckama, aby bylo hodne pohybu a mohlo by to bejt v cajku 🙂. Ohledne cukrovky ve stari..tam je mzony, ze tak dopadne tri ctvrtiny populace s dnesnima zivotnima stylama.

vrk
5. bře 2015

@sdoop taky jim zatim i bile pecivo, kolikrat ma min sacharidu nez to obarvene nebo celozrnne...no uvidime. Zacnu pect chleba z pohankove mouky a bude

vrk
5. bře 2015

@andreaska2 ja drzim teprve od zacatku tydne a vaha porad stejna...uvidime

erlif
5. bře 2015

@saraha1 no snažila jsem se, navíc jsem účetní, takže jsem trošku pes na čísla, asi pracovní deformace... 😀 Tak to by mě kleplo, já v tom měřícím dnu měla hranolky, gyros a kalíšek tzaziků (v restauraci) a hodinu po jídle 6,1 bez hranolek bych asi těhotenství nepřežila 😀 Dr. by ti je mohla dát, vždyť to nejde z její kapsy...
No doufám, že cukrovku nikdy mít nebudu, kvůli mimču to člověk hlídá, ale kvůli sobě... no to by bylo horší.... je fakt že hodně holek píše, že první těhu měli cukrovku bez inzulínu a u druhého skončily na inzulínu.. i když kolegyně u druhého cukrovku už neměla... 🙂

@andreaska2 moje doktorka je taky spokojená, jen se vždy zeptá, jestli u té hodnoty vím čím to bylo a jestli jsem to zlepšila 🙂 to PH taky nemám dobrý ale nevím jestli se to vůbec dá nějak ovlivnit... Ketolátky mám fakt nepatrně, takže je neřeším, protože sacharidy dodržuji tak abych měla v normě glykemii a opravdu nehladovým.. Já zhubla 2kg, ale možná to bylo i nemocí.. kdo ví.. rozhodně mám od otěhotnění nahoře jen 4kg a jsem z toho dost nervozní... ale miminku se daří, tak snad 🙂 No mně právě přišlo, že toho protlaku na té mražené pizze moc není, že to bude v cajku.. no nebylo.. škoda 🙂

saraha1
5. bře 2015

@erlif hele, ja si neymslim, ze by to bylo protlakem. On totiz protlak snad neni slazenej, horsi by byl kecup. Ale fakt nevim no. Tak jedine priste zkusit pizzu v piizzerii tu bnianco, tam je smetana..jezis tu bych si dala 😀.
No jinak sem upekla kokosovou babovku 😀.
Ohledne mereni, ja bych merila kldine 20x denne, abych mela vsechny cisla podkontrolou, ale proste nemam na to, abych dala za propuzky treba tisicovku mesicne, to by me manzel zabil. 😀

erlif
5. bře 2015

@saraha1 já sem asi nenapsala, že já si to kečupem potřela, ale jen malinko, ten náš má na 100g 4g sacharidů a to mi přišlo dobré... :D ale asi u mě je fakt problém s těstem.. za rohlík/housku bych vraždila 😀
když já zase tu smetanu v pizze nemusím, tak divně mi to smrdí 😀 😀
sakra ty mi děláš chutě!!!! kokosovou bábovku miluju 🙂
tak to já zase ne... z věčného měření by mě jeblo, fakt 🙂 ozkoušela jsem, co můžu a co ne a nijak z toho nevybočuju, takže si říkám není důvod se měřit a jednou týdně si to v měřícím/zapisovacím dnu ověřím a vše je při starém, naopak ty hodnoty mám lepší a lepší 🙂

saraha1
5. bře 2015

@erlif tak je pekla dneska poprve kokosovou.. samozrejme klasicky mi prijde malo sladka, sladila jsem fruktozou a dala jsem temer polovinu nez jsem mela, no a trochu . Ale uz nechci riskovat slazeni stevii u veci s kypricim praskem, pak je to nechutny totiz.
Jo, tak kdyz se drzis tech ruznejch jidel. Ja treba vubec netusim, co se mnou dela smazak s hranolkama a ten jsem mela za posledni mesic asi 2x nebo 3x. Jinak to zase tak moc nejim, ale maso mi chvilema leze uz krkem 😀.

erlif
5. bře 2015

@saraha1 já se ke slazení stévií nedostala, když jsem četla, jak na to všude lidi nadávají, tak jsem si říkala, škoda peněz, abych pak zjistila, že to stojí za prd... jak za stévii tak za ty suroviny do toho, protože v malém opravdu péct neumím 🙂
no obědy neřeším gramáž, beru co uvaří v restauracích.. ale hodnoty mám hezký... horší jsou u mě fakt jen ty snídaně a večeře... tak se můžu alespoň dobře naobědvat 🙂 Tak se mnou smažák s hranolkama dělá hodnotu přesně v limitu a to i s tatarkou 🙂 Ale k večeři bych ho neriskovala... 😀

a.n.d.y
5. bře 2015

Tak vám holky řeknu, že jsem dnes zažila pořádný šok. Chtěla jsem zkusit diabetologii u nás ve městě, abych nemusela dojíždět 25km daleko. V ordinaci jsem byla ani ne 5minut. Doktor mi řekl, že nesmím hrušky, švestky, hroznové víno. Občas si můžu dát jablko nebo pomeranč. Sladké vysadit, i když vlastně, když jsem těhotná, tak si mám občas dát. Mám vážit přílohy a to je vše. Vrchol všeho bylo, když mi řekl, že mám přijít na kontrolu 2-3 měsíce po porodu! Dal mi letáček pro normální diabetiky, kde je max. 175g sacharidů denně a šmitec. Tak jsem volala své gynekoložce, že tenhle přístup se mi nelíbil, objednala jsem se do Hradecké nemocnice na dibatelogii a v úterý mám přijít. Vyfasuji glukometr a dostanu přednášku ohledně stravování. Nechápu, jak může takový doktor ordinovat...

vera1410
5. bře 2015

Ahoj, taky sem něco přidám. Jsem v 11.týdnu a byla jsem včera poprvé na testu curkovky, vyšlo mi 5,1, tak jsem šla dnes znovu (včera jsem vynechala sladké a jedla i kysané zelí, který prý snižuje cukr) a dnes mi naměřili 5,2. Takže mi dr.dal glukometr a budu měřit, za měsíc kontrola a uvidí se jestli mi nasadí inzulín. K dietě mi řekl, že nemám pít sladké nápoje (nepiju ani jsem nikdy nepila, jen obyč vodu), sladké jsem extra také nevyhledávala, občas jsem si ale dala a jím celkem zdravě. Vážím 51 kg a nikdy jsem s ničím něměla problém, takže mě to trochu vyděsilo, i když to není úplně tragédie. Jen bych od vás chtěla poradit, kde bych našla seznam jídel, který by byly pro mě vhodný či naopak. Žádnou dietu ani vážení mi dr.nesestavil. Díky.

erlif
5. bře 2015

@a.n.d.y tak to je síla... no trošku si myslím, že se doktoři spoléhají na to, že v dnešní době si člověk vše najde na internetu 😠 Tak ještě, že máš možnost, objednat se někam jinam a dají ti glukometr! Navíc 175g sacharidů je hrozně málo... no škoda se rozčilovat...

@vera1410 kolegyně váží taky 51kg snad i s postelí a cukrovku jí zjistili při těhotenství... je fajn, že jsi zvyklá na vodu, pro mě bylo hrozné zvyknout si na vodu s citronem a neslazený čaj.. no teď už v pokročilém stádiu těhu nedám ani vodu ani ten citron - pálí mě z toho žáha, takže jsem jen na čajích a mléku ke svačinám 🙂
mrkni na http://tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidelnick... je tam toho spousta, budeš si muset s glukometrem vychytat, co ti dělá dobře a co naopak ne.. někdo mléčné výrobky může i k snídani, pro mě je to smrťák... holky zvládají i bílé pečivo.. já si můžu k snídani dát max půl tenkého krajíčku chleba a za hodinku další... a pak mám hodnoty fakt hezké, a to jsem je při zátěžovém testu měla jen nepatrně přes hranici... ale u každého se ty potraviny projevují jinak, ale je super, že máš glukometr, takže to určitě vychytáš 🙂

vrk
5. bře 2015

@a.n.d.y tyy jo, tak ten je teda dobrej. Jeste ze pujdes jinam.

Jinak ja uz mam poradnu taky za sebou. Merili mi tam z prstu cca hodku po jidle a mela jsem 6,6-6,9. Doktorka moc fajn, vse vysvetlila, nafasovala jsem glukometr a prouzky plus knizecku kam zapisovat a bylo. Priste jdu ve stredu pristi tyden na kontrolu at vidi ty hodnoty.
Aholky zapomnela jsem limit cukru co muze byt max po jidle. Prosim napiste
@erlif
@saraha1 nalacno nema byt vyssi nez 5,3 to si pamatuju. A merite denne nebo 1den v tydnu. Ja ted budu asi denne do te stredy at to vidi a zapisujete si i to jidlo co jste snedly?

vrk
5. bře 2015

@vera1410 mam to dost podobne, sice mi na cukrovku prisli az ve 25tt pomoci ogtt testu, ale taky jsem stihla, cely zivot sportuju, jim zdrave. Sladke mam rada, ale nijak to neprehanim. Jeden cas jsem cukr skoro vubec nejedla a prece ted cukrovku mam taky. Mame ji teda v rodine, ale krom genetickych zadne predpoklady nemam :(

vrk
5. bře 2015

Jinak me dr.akorat dala seznam potravim a rekla vyhybat se cukru a bile mouce a jist vyvazenou stravu nikdy ne jidlo jednostranne sacharidove. Takze vzdy zastoupit bilkoviny sacharidy i tuky. Holt jist zdrave;). No jsme zvedava co namerim, zacnu uz dnes veceri🙂

leana3
5. bře 2015

Pěkný večer vespolek,
tak moje dnešní dia poradna byla v pohodě - velmi milé sestřičky i paní primářka, dokonce se mnou žertovala (ptala se, co čekám, když mám doma 2 kluky - říkám, že asi holku a ona na to - datum porodu vašeho třetího chlapečka🙂 ...) Všechno nám krásně vysvětlily, dietu - prý nemusíme vážit přílohy, jíst rozumně, zeleninu taky v normálním množství, vynechat sladké, to je jasné a hlídat si ovoce, max. 150g za den. Určitě jíst druhou večeři. Půjčily nám glukometr, dostaly jsme 50ks proužků, měřit nalačno 3x týdně a 1x týdně celý profil. Za 14 dní volat výsledky, za měsíc kontrola, při problémech samozřejmě dřív. Tak snad to zvládnu, píchnutí jsem se bála, ale mám moc dobré to pero, stačí tam stisknout takovej malej čudlík, nemusím mačkat jako propisku jako to měly ostatní maminky dneska. A dnešní měření - po obědě 5,8 po večeři 6,0 to by šlo, ne? Jsem moc zvědavá na zítra ráno nalačno, ty jsem měla vysoké, tak snad to vychytám.

vrk
5. bře 2015

Tak ja hodku po veceri 6,5 a hod po 4,2. Jinak mam merit nalacno, hodku po a 2hod po kazdem hl.jidle. holky merite denne nebo ob den? Dostala jsem 50tech prouzku, bude mi je davat porad nebo mam kupovat sama? Jak mi to ukazovala, tak si tech 10ks co byly v baleni s glukometrem omylem nechala na stole. A pokud mam merit 7xdenne, tak by mi to vyslo na 42ks do pristi kontroly...takze uz bych nic nemela. A zapisujete i co jite?

vrk
5. bře 2015

@leana3 ja mam asi stejne to pero, jen to tak vystreli a je to rychlovka, takze v klidku. Mam Element glukometr. Ja taky nemusim nic vazit, jen jist vyvazenou stravu, jak jssem psala. Kontrolu mam ale uz pristi tyden asi kvuli upravam diety pripadne. Mam prinest i moc a budou mi brat krev na dlouhodoby cukr...coz nevim co je teda. Ale mam z toho dobry pocit.

vrk
5. bře 2015

@leana3 a ty hodnoty mas jak dlouho po jidle? Ja mam taky 250g sacharidu na den, dala mi knizecku se ctenim k tem potravinam, myslim, ze se to da, tak snad dietka bude bohate stacit

leana3
6. bře 2015

@vrk já se měřím hodinu po jídle. No dnes ráno nalačno 5,2 a to jsem měla druhou večeři dost pozdě, u mě asi budou problém ty lačné glykémie. Dnes mám takový testovací den, zkouším, co udělá třeba mléko k snídani🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru