Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
3. srp 2014

@werumka takze kdyz hodnoty kolisaji tak to nevadi kdyz neprekroci normu ano je to tak?

werumka
3. srp 2014

@elnika Ano. Nikdy nemůžeš nasimulovat naprosto stejné podmínky každý den.

kaca08
3. srp 2014

@elnika ZP MV a dívala jsem se na nástěnku u doktora a tam to mají také rozepsané a je to jak na dietě, tak i na inzulínu. Jinak možná u mě je to jiné tím, že testy na cukrovku mi dělali už v 18tt a od té doby držím dietu

werumka
3. srp 2014

@kaca08 To je zvláštní. Na 1200 proužků jsme měly nárok jen my diabetičky 1. typu na inzulínu nebo pumpě. Holkám na dietě dávali proužky jen z ruky do ruky v ordinaci a neměly jich moc. Jak to tam máte rozepsané?

elnika
3. srp 2014

@werumka tak ja treba 1.8 jsem mela na lacno 5,1 po jidle hodku 7,2 , pak po svacince pred obedem opet hodku a pul po jidle 6, pak 8,9 zpusobeno zmrzkou,ktera mi byla dovolena,pak 6,2 anakonec 5,8
Dalsi den na lacno 5,7 pak odpoledne 6,7, pak 5,9 a nakonec 7,2
A dneska rano 6,1 a ted poo svacince pored obedem 6,8 tak myslis ze to je zatim v poradku?

kaca08
3. srp 2014

@werumka je to tam rozdělené na cukrovkáře - 100 ks pro na dietě a 400 ks (nebo 200 - to jsem mc nezkoumala) na inzulinu a pro těhotné všechny 400 + 1200 revizní lékař. Papírky normálně vyzvedávám na poukaz ve zdravotních potřebách

werumka
3. srp 2014

@elnika Celkově ty glykémie nejsou špatné. Ale pokud Ti nějaká potravina dělá vyšší skok glykémie, vynech ji. Pokud Ti dovolili zmrzlinu, tak raději pouze tvarohovou. Rozhodně ne vodové zmrzliny (je to stejné, jako sladké pití). 6,8 před obědem už je trochu víc. Cos měla ke svačině?

werumka
3. srp 2014

@kaca08 Koukám na to. U nás nám totiž říkali, že těhotné diabetičky se berou jako diabetičky s cukrovkou prvního typu (na inzulínu), kterým hrozí hypoglykémie. Zatímco ty ostatní spadají jen pod tu dietu. Ale pokud to projde přes revizáka, je to super, ušetří to nervy i peněženku.

elnika
3. srp 2014

@werumka sice je to vic ale rekla pokud nemam 7,8 tak je to dobre.

werumka
3. srp 2014

@elnika 7,8 ano - ale po jídle. Před jídlem by mělo být méně, protože vlivem jídla ta glykémi stoupne většinou průměrně o 1,5 mmol/l. Tak abys pak nemusela škrtit oběd.

elnika
3. srp 2014

@werumka ta hodnoty jsou mereny hodinu a pal pred dalsim jidlem.tesne pred jidlem mam 5,4

werumka
3. srp 2014

@elnika Tak to je v pohodě 🙂

nonnni
3. srp 2014

me rekla sestra na diabetologii, ze mam narok na 4 baleni tech prouzku po 50ks...tak se v tom vyznej. Mam VZP.

elnika
3. srp 2014

@werumka ted pred jidlem 5,5 a dala jsem si sladky venecek teda v teste cukr neni jen v naplni tak uvidime,babovku a sladky jogurt a potom se zmerim po hodine a uvidim.

nonnni
3. srp 2014

@elnika ale 5,5 pred jidlem uz je hodne, ne? K tomu babovka i venecek i jogurt (mozna) maji sacharidy. To jsem zvedava, co ti s tim ta glykemka tedy udela.

Jaky mas glukometr? Me dala Contour...nevite nekdo, zda je nektery presnejsi, nez jiny?

kaca08
3. srp 2014

@nonnni to je fakt divný s těmi proužky

@elnika tohle bych si tedy dát nemohla, kousek domácí bábovky, to mi projde, ale kdybych si vzala všechno, co píšeš ty, to by se glukometr zbláznil 🙂

elnika
3. srp 2014

Mam to dovoleno v omezenem mnozstvi.Me rikala ze tesne pred jidlem 5,5 je naprosto v poradku a ja mam ACCU-ChEK performa a taky nevim zda promeruje nebo navysuje a kolik.ja nemam klasickou cukrovku rikala,jen omezit sladke takze napoje,oplatky,cokolady atd.zmrzku taky muzu i mezi jidly.

elnika
3. srp 2014

@kaca08 nesnedla jsem buhvi kolik kousku 🙂 .Mam to dovoleno v omezenem mnozstvi protoze pry nemam klasickou tehu cukrovku.Budu se merit ted hodinu po jidle pak pisnu.A pak se zmerim jeste tesne pred dalsim jidlem.Jinak prouzky desne ubyvaji,ale co nadelam,kdyz potrebuji zjistit co muzu a co ne.Jinak dulezity je pohyb a to ja furt chodim a pracuju 🙂

nonnni
3. srp 2014

@elnika aha, me rikala sestra i doktor, ze pred jidlem nanejvys 5,2 a pri ranni glykemii 5,1 a po jidle sestra rikala 7,8, ale doktor to chce videt v relaci do 7.3.

Ja tedy sladke jeste nezkousela, krom dvou ctverecku horke cokolady po jidle a to bylo v pohode.

Co myslis tim, ze nemas klasickou cukrovku? Jakoze neklasickou tehotensku cukrovku?

nonnni
3. srp 2014

@kaca08 ja to s temi prouzky vyzjistim pristi pondeli, to mam kontrolu🙂 Dam vedet.

elnika
3. srp 2014

@nonnni pry mam jen nepatrne zvysenou hodnotu na lacno a tak si pry muzu dat odpoledne v primerenem mnozstvi na co mam chut krom jak jsem psala cokolad,oplatku atd.

elnika
3. srp 2014

@nonnni me mudr rekla,ze pojistovna proplaci jen ty prvni prouzky tech 50 ks a at pry neplitvam,ale ja se merimjak chci a radeji si dokoupim,nez abych sla na kontrolu se spatnyma vysledkama,takhle to uz budu mit vychytane nez tam pujdu 🙂

nonnni
3. srp 2014

@elnika aha, me bylo receno, ze je jedno, ktere mereni je zvysene, nebo jen na te hranicni hodnote a znamena to proste cukrovku.

A jsi take VZP? Me take zmizi zavratnou rychlosti, zitra mam merit zase cely den, tak to bude sranda...ale ty 4 stovky uz me nezabiji, promrham casto vic za vetsi kraviny 😀 Ja doufam, ze vydrzim do pristiho pondeli a zjistim to primi o doktora.

Me bylo receno, ze mam vyloucit vsechny rychle cukry (zadne sladkosti, zadne sladne pecene, pozor na skryte skroby)...v podstate mam jist co nujvice jidlo pripravene doma, libove maso, nezahustovat omacky, vazit prilohu, omezit tucne syry (kupuji 20% Borynu), neprilis tucne, ale ani oddtucnene jogurty, ovoce jen rano a dopoledne...a tak.

elnika
3. srp 2014

@nonnni opravdu co doktor to jiny nazor,nechapu to. 😝

kaca08
3. srp 2014

@elnika
@nonnni ještě mě napadlo, že já chodím na diabetologii ve afakultní nemocnici, tak třeba, zda tam nejsou jiné limity na ty proužky

elnika
3. srp 2014

@kaca08 no to je mozne,jinak jsem se ted merila poo hodine od toho jogurtu,babovky a venecku a mam krasnych 7 coz je v pohode,jeste se zmerim tesne pred jidlem za dve hodky 🙂

werumka
3. srp 2014

@nonnni Contour patří mezi ty levnější glukometry, ale spíš méně spolehlivé. Třeba Accu-Chek je mezi nejpřesnějšími. Obecně glukometry měří do 6 mmol/l nejpřesněji, pak už to jde dolů.

werumka
3. srp 2014

@kaca08 Já jsem taky byla ve fakultce. Holkám s těhotenskou cukrovkou na dietě dávali max. těch 50 proužků. Spíš si myslím, že v tom hraje roli to, že máš cukrovku od 18. týdne.

elnika
3. srp 2014

@werumka hm takze ten muj meri presne takze ty ranni hodnoty se da rict ze jsou presne,ze?Jinak jsem mela svacu jogurt malinovy,2x venecek a 3 male kousky babovky a cpo hodine jsem namerila 7 je to v poradku?Me mudr rekla merit tak po hodce az hodce a pul 😀

werumka
3. srp 2014

@elnika Věneček a bábovka se dostává do krve trochu pomaleji, spíš bych měřila po hodině a půl. Ty lačné hodnoty jsou na tomhle glukometru dost přesné. Po jídle už to může trochu zkreslovat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru