Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
10. bře 2015

@saraha1 a nabizeli ti treba planovany porod pokud neprijde sam aby mimi nebylo vetsi? Nebo to se takto neresi?

erlif
10. bře 2015

@vrk jako polévka luxusní.. oběd je na můj vkus hodně zdravý, to bych nedala 🙂 ale vypadá to krásně... lososa jedině s tou omáčkou a třeba s brambůrkem.. pak bych měla jistotu, že se najím 🙂

@saraha1 já mám termín až 27.4. ale v březnu je boj, jestli to nebude dřív.. manžel 13.3 narozky, já 20.3. , taťka svátek 27.4. a brácha 3.5. narozky.. tak se u nás všichni sázejí, kdo to vyhraje... 😀 ale cítím se dobře, nevím co je tvrdnutí břicha, poslíčci, nic 🙂 tak doufám, že je vše jak má být a mrňousek bude hezky dubňátko 🙂

vrk
10. bře 2015

@erlif to jo, doufam, ze to bude dobre, hlavne at je malej ok a ja vim, ze mi zdrava strava neublizi, nevim, nejde ani tak o to jidlo, asi proste jen blbej den, nejak to na me padlo, jak rano zas byly blby hodnoty, ale to vychytam a bude a aspon tolik nepriberu 🙂. A miminkum jen prospejem to je jasny, kdybych to dokazala nejim cukr celej zivot, ale bohuzel, hlavne se pak budu snazit na ne moc nenaucit malyho. 🙂

vrk
10. bře 2015

@erlif a co cekate? Ja az 11.6., je tatka je jaroslav? My cekame Jarouska po tatkovi a dedovi, tak se dmou pychou 🙂) nejdriv nas to ani nenapadlo jmenovat takto po manzelovi, ale jak jsem videla na utz kluka, mela jsem jasno a ta radost pak 🙂

erlif
10. bře 2015

@vrk taky to mám v plánu, to s u dítěte s tím cukrem a smaženým a vším nepřehánět.. ať dostane základ.. ale zase né nějak extreémně moc 🙂 ale ono naučit pít čistou vodu udělá hodně.. já ji do sebe prostě nedostanu...
čekáme holčičku, asi, na 70% je strašně moc aktivní, takže se na chviku nezastaví... takže i v nemocnici říkají "Vypadá to asi na holčičku" 🙂 manžel je lukáš a můj taťka je Jaroslav 🙂 u nás by kluk byl asi taky Lukáš.. protože já vybírám holčičí jméno /Kateřina/ a manžel zase klučičí 🙂

leana3
10. bře 2015

@vrk to je hezký oběd, nechceš mi taky uvařit🙂 ? Já dneska zkusila ke kuřecímu plátku na zelenině v troubě pečené hranolky, docela dost slušnou porci 😔 😔 a hodinu po obědě 6,6. No každý den to jíst nebudu, ale tak fajn, bála jsem se, že to vyletí... A k svačině mám jahody + borůvky + mandle s jogurtem.

vrk
10. bře 2015

@erlif prave, ja nepiju limonady a nesladim caj anikavu, ale to az od dospelosti, jako dite me hojne babicky zysobovaly sladkym y porad pekly buchty ke kakau apod. No a ted to cloveku pravem chybi ze. A ac jime s manzelem zdrave, tak sladke miliju proste. Takze jak rikas, pit vodu je zaklad a jasne, ze sladky bude jist, ale zadny za odmenu apod...proste mu radej upecu necomisto cokolady zdravejsiho

vrk
10. bře 2015

@leana3 tak to mas v klidku ;) domaci hranolky nemuzou vadit si myslim...

vrk
10. bře 2015

@erlif tak hodku po obede 5,5 a mam tucha, ze kdyz ted neco nezobnu, zacne se to zas zvedat

andreaska2
10. bře 2015

Milé cukrovkářky 🙂 jak jste na tom s váhou miminka?Já jsem byla dnes ( 29+6 tt) v rizikové poradně a na UTZ mi doktorka "zvážila" mimčo...odhad je 1980 g,i kyž při dietě hubnu,tak dítě jede....musím dodržovat dietu a hýbat se,abych neporodila slůně 🙂 obvod bříška má o něco větší než hlavičku,což je běžné u cukrovkářek.Někde jsem četla,že ve 3 trimestru přibírá dítě kolem 150 g/týden,tak to by mi vycházelo na porodní váhu cca 3,5 kg,což je v normě,tak snad to tak bude....

vrk
10. bře 2015

@andreaska2 nas mel 25+6 1011g udajne, ale jsou to odhady si myslim, klidne pak muze byt jeste mensi

erlif
10. bře 2015

@vrk to je krasa .... zvedlo se to?

erlif
10. bře 2015

@andreaska2 mimiso melo ve 30+1 1580g takze odpovidalo 30+5, hlavicka i brisko v norme... kontrola me ceka za 14dni, tak jsem faaakt zvedava 🙂 ale jak pise vrk jsou to jen odhady a kolikrat se mimco narodi o dost mensi 🙂

saraha1
10. bře 2015

@vrk zatim nic nevim ohledne porodu. Ale u nas nikdo neprenasi. Myslim, ze obe moje kamaradky (ale u nich nebylo mimco nejak velky) sly nebo mely jit na vyvolani v pondeli, termin mely v nedeli. Takze nejpozdeji asi dva dny po terminu se jde. Ale jak je to u velkych mimin, to nevim. Proto taky doufam, ze bude chtit alespon o tyden driv ven.

vrk
10. bře 2015

@erlif ne ne nezvedlo jupii🙂 a nic jsem nezobla namerila jsem myslim 5,3 apo svacine 5,4. Ted jsem zvedava co po veceri. Tu jsem ted dojedla. Hubenej krajicek chleba s tunakovou pomazankou/vejce, cibulka, tunak ve vl.stave, lucina, sul ,pepr/a kedlubnou, tak uvidime co to udela. Snad nic a k veceri treba 100ml mleka muzu?

erlif
10. bře 2015

@vrk ja si k veceri kterou bezne jim a vychazelo mi to hezky dneska vyjimecne dala i mleko a po hodine 8,0 ☹
tak uvidis co to udela tobe... k druhe veceri mi prochazi v pohode ale k veceri si ho uz nedam... i kdyz mozna je to fakt tou rozjizdejici se chripkou ☹

saraha1
10. bře 2015

@erlif to je uplne mozny, ja pred dvema tydny mela vyssi hodnoty pri tom nachlazeni.
No jinak po veceri, ktera byla stejna jako obed, jen s trosicku min bramborama, jsem mela po 90 minutach 5,7, takze dobry.

vrk
10. bře 2015

@erlif ja si ho nakonec schovala az k te druhe veceri. A po chlebu s pomazankou po hodce 7,4...des. dle meho spatny chleba. Musim koupit jiny

barbarkaaa
10. bře 2015

@erlif no mě zm átlo těch 8 už s inzulínem

@saraha1 jo jsou nádherný, škoda že nekvetou dýl

@nicky27 klííííd, ty stresy zvedají cukr...to bud ev poho

my dnes manévry Luci No zrovna dnes jsem konstatovala , že s ní zítra dojdu, že to vemu najednou s logopedii. Protože už tři týdny má jednou za týden teplotu a nic z toho, prostě den teplota a pak je týden v pohodě. V sobotu ji to vyskočilo na 38, ale v neděli, pondělí, zas byla bez teploty, rýmy , kašle . Pokaždý se ji ptám, jestli ji něco bolí třeba a ona nic. Dnes ráno 37, auto jak najust vyfluslo baterku, prostě jsem neodjela. Tak jsme ji hodila na koně a měli to knop, ale odchod ze školy stihly. Domů v pohodě došla asi za hodinu a půl na hodinu a půl usnula, odpoledne začala zas polehávat, ale měla to pořád mírně přes 37 a polehávala v klubíčku s namáčklejma ručičkama k hlavě a najednou ji vylítla teploty na 38 a byla úplně k neutišení. Ale konečně z ní vypadlo, že uši. Tak jsem sehnala jedinej odvoz, protože co pak řešit v noci . Má zánět v levým oušku. Domy jak po výbuchu, a to jsme byla pryč 3/4 hodiny. Protože jsme to kvůli teplotě nestihla do krámu , tak chyběl margarina másla pouze 10 deka, to je pro toho mýho k večeři málo, tak rozpejkal chleba ve vajíčku, co jsme chtěla dělat já, on jak nevaří..katastrofa, já si neměla anii kde ukrojit salát. Do toho mladší na krku, starší neumytá, tašku nehotovou, no do postele jsem ji dostala ve 21.20. Prostě jak se chlap nezapojuje do chodu domácnosti, tak nevěděl co se vůvec večer dělá. Takže uložit děti, udělat si vůbec místo v kuchyni kousek, tak jsem jedla až před 10 a už mi bylo fakt blbě. Ani jsemmoc nepočítala jen něco zhltla dala zhruba to co předevčirem a ted 5,6 to už se mi dlouho nepovedlo .

nicky27
11. bře 2015

Krásný den holky, tak jsem si dnes volala na výsledky. Ten dlouhý cukr mám 31 a mám ještě brát ten vigantol na vitamin D, což se bojím ... Tak jsem ráda, že už tam nemusím, ale co se mi nestalo. V pondělí ráno jdu kontrolovat moč, dobrý, večer už tam byl cukr po hodině, to jsem snědla banán, tak jsem se šla změřit a ok, za hodinu už to bylo čistý. Včera ráno taky ok a večer se mi tam zase objevil .... Tak jsem se šla změřit a měla jsem to ok. Jestli málo piju či po nějakém jídle.

yourina
11. bře 2015

Pěkný den děvčátka 😉 tak dneska na lačno 5,8 a dvě hodinky po snídani 3,8!!!! Je to normální? Není to až moc málo?

erlif
11. bře 2015

@saraha1 to jsou fakt hezky hodnoty... 🙂 ja mam vetsinou dve hodky po jidle hodnoty kolem 4,6, jen ty večery mám kolem 6 a nedaří se mi to stáhnout... no dneska na lačno jsem se ani neměřila... v noci jsem po hodině vstávala na záchod.. asi jsem měla i horečku a trošku blouznila... mála děsně kopala a nenechala mě spát jinak než v polosedě na zádech, takže jsem se vlastně ani nevyspala... ☹ no snad to doženu přes den, ráno lehce zvýšená teplota 36,7 (já mám normálně kolem 35,2), takže jsem zachumlaná a pokusím se kurýrovat, nejhorší je, že je to "ve mně" - zatím nekašlu jen sem tam takové to ehm a sem tam si posmrkám, ale nic výrazného... no třeba se mi to podaří nějak ukočírovat a nerozvine se to...
k tomu ty sny... kleslo mi břicho a porodila jsem v parku u nádraží chlapečka metr a něco velkého... ale nejvíc jsem v tom snu řešila, né velikost ale to, že je to chlapeček a já mám doma jen šatičky 😀 😀

@vrk děs to není, jsi v limitu, ale chápu tě, taky by mě to štvalo... 🙂 určitě to vychytáš, třeba ti budou líp procházet teplé večeře... já je zkoušela dělit a vycházelo mi to stejně vysoké, takže dělit si chleba k večeři nemá smysl.. možná by to chtělo víc pohybu po večeři, aby šly ty hodnoty dolu, je fakt že já u večeře čtu knížku a pak se třeba kouknu na film, ale už doma nedělám vůbec nic a opravdu odpočívám...

@barbarkaaa chuděrka malinká, tak snad se jí zánět brzo vyléčí... ještě, že mám v tomhle výborného chlapa, uvaří, uklidí.. no samozřejmě, až budou děti, jsem na něj zvědavá... ale nepřestávám věřit, že to dá... ale to s domácností po výbuchu mi připomnělo vyprávění kamarádky, kdy ji chtěl přítel udělat radost, uvařil ji romantickou večeři, ale v kuchyni to bylo jako po náletu, nádobí i na zemi 😀 nějaký spálený hrnec a ona pak tři hodiny gruntovala jen tu kuchyň 😀

vrk
11. bře 2015

@erlif myslis vic pohybu? Ja mozna spis zkusim zahajit uz snidani driv, protoze pak vecerim hrozne pozde a uz jsem unavena a cekam jen na mereni a druhou veceri uz jim nahore temer v posteli...vcera az ve 23hodin....vnoci jsem dala mleko a ted rano 5,4. No tak co, zas na to, ze merim prfnimtyden snad ty hodnoty zase zak hrozne nejsou, organismus si taky musi podle me zvyknout na ten rezim a pak se to skakani snad uklidni. My prave chodime po veceri na prochazku se pem a co jsem tak vysledovala, tak mi kolikrat prijdou lepsi hodnoty, kdyz lezim doma nez kdyz se hybu...🙂 no vcera vecer jsem se jeste rozcilila, tak mi bylo prcka uplne lito :(. Za mesic nas ceka jeste stehovani do noveho bytu z naseho domecku ...tak jsem vcera chytla paniku, ze neni nikdo domluveny. Mam pomalu pocit, ze to nezvladnu. Uz citim kolikrat, ze musim brzdit i ted. Bricho tu a tam vecer tvrdne a nejvic kdyz treba neco zvedam ze zeme z čupu... ach jo, tak nevim, jak pak zvladnu vybalitcely byt a jeste nachystat prckovi, ted nic neperu a nechystam protoze to chci mit cistoucke az budem prestehovani. to jsem si na sebe myslim upletla bic

sdoop
11. bře 2015

Holky, poraďte mi, co si děláte k večeři, když nemůžete jíst doma? Potřebovala bych nějaký nápady, mě napadá jen pečivo, jednou jsem si s sebou dělala šopák ☹

vrk
11. bře 2015

@sdoop tak salaty asi vseho druhu vzdy s kouskem peciva a bud s masem nebo syrem nebo nejake pomazanky k pecivu a nebo neco tepleho, zalezi jestli mas moznost si to ohrat?

sdoop
11. bře 2015

@vrk právě že ohřát ne ☹

sdoop
11. bře 2015

když jsme u těch pomazánek, prošla by vajíčková? nebo respektive ty s majolkou?

vrk
11. bře 2015

@sdoop to nemam vyzkousene, ale zkus nahradit treba tvarohem nebo tak, ja z majolkz nic nedelam uz

saraha1
11. bře 2015

cauky, holky\, tak vcera krome odpoledni buchty jsem dodrzela vsecko, zadny nalety na lednicku, v noci dva racio celozrnny toasty s platkem syra (v puk 2) a rano 5,3. No jo, je toz nat, pokud clovek za den sporada o 30g sacharidu vic, uz se to pak hur kociruje.
No jinak..ohledne jidla s sebou k veceri - @sdoop jajsem si delala testovinovej salat (testoviny, zelenina, syr, sunka, nebo maso, nebo tunak, trochu majo, trochu bilyho jogurtu, provensalsky treba). Majoneza ma malicko sacharidu, takze i kdyz jsme ji leta nejedla, stejne jako tatarku, tak si dam obcas. Nebo zkus cockovej salat a do toho treba taky sunku.

@barbarkaaa jejda, to je chuderka. To jsi si uzila den. Me to napadlo, jak jsi napsala o tech rucickach na hlavicce, ze to budou usi. A s tim bordelem doma.. no manzel vari, ale ten bordel potom, to nekdy silim. Doufam, ze poroodu se zapoji do domacnosti vic (jestli si tohle blahove nemysli kazda druha? 😀 ).

@vrk no jo, taky toho mas hodne, a je blby, ze to bude stres a cukr ti pak bude taky mozna litat. S tim brichem to mam taky, nesu ze sklepa misku brambor nebo pradlo z pracky a hned mam tvrdy bricho. I pri uklidu, jestli muzu doporcuit, kup si stahovaci pas pro tehotny, takovej, co ti pekne podrzi podbrisek. Je to uzasna vec. Bez toho bych uz ani doma neuklidila.

@nicky27 ty jo, absolutne nechapu, ze muzes mit ten cukr v moci, jako vubec, jak to muze fungovat, ale mudr ti to asi nevysvetlila, ze? Ale asi bych se s tim neobtezovala. A s tim vigantolem teda nevim, ja bych jeste zavolala radeji gynekologovi.Kolik jsi mela minule ten dlouhej cukr? 28? A ted mas 31.. krasny cislo, ale prekvapuje me, ze to za tech nekolik tydnu stouplo. Me to stouplo taky o 3, ale za 6 tydnu. Tak mozna tam mas nejakou lehkou glukozou intoleranci, nebo mozna to nic neznamena, jak rikam, tomu ja vubec nerozumim 🙂.

Jo a jeste k tem pomazankam... vubec bych to neresila. Majo neni mlecnej vyrobek, tak by mel projit uplne bez problemu.

nicky27
11. bře 2015

@saraha1 já jsem z toho paf ... při prvním jsem měla 42, pak 28 a teď 31 ... Jsem si ještě zkoušela moč hodinu po jídle a zbarvilo se mi to .... Mám měřící den a při měření ok, po snídani hodinu jsem měla 6,7

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru