Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

andreaska2
11. bře 2015

@a.n.d.y ahoj,se snídaní jsem na tom byla podobně,ale zjistila jsem,že tohle mi dělají cherry rajčata no a ten ovocný čaj si myslím,že to jen dorazil...dávám si tedy jen krajíček chleba se šunkou a trochou másla,nebo s vařeným vajíčkem a v pohodě 🙂

nicky27
11. bře 2015

ono víte co je zvláštní, jak se mi objevil ten cukr v moči, tak mě to jakoby v pochvě štípe ... pak dobrý .... začalo to štípaní se mi zdá po prohlídce, jak jsem byla na gyndě v pondělí.

vrk
11. bře 2015

@saraha1 jj, tak to mas pravdu, mne myslim dr.rikala , ze je to hodnota za posledni dva mesice a je divny takovy vykyv to jo. 42 je pry norma, tak nevim, ale jsem rada, ze jsem prosla. Mela jsem to tak tak 😀. Tak doufam, ze se mi to zlepsi, uvidime zda mi ho jeste zmeri, kdyz za 3 mesice rodim..no uvidime.

@erlif jj, to mas pravdu, to bylo jeste obdobi bez diety, tak to snad neni zase tak hrozny, ale tim branim krve z prstu me zaskocila. Jinak mi tam meri vzdy i glukometrem a po svacine jahodach a kefiru jsem mela 6. Za to jsem z nedostatku casu musela nisto obedu dat 1,5 tmaveho rohliku s kefirem no a po hodine 9,5 a po dvou 6,7...takze rohlik uz nikdy!!🙂 ted jsem po svaci a tesim se na veceri na poradne jidlo dnesniho dne.🙂 mam dobry pocit z te poradny a jsem rada, ze mi necpe ten inzulin. Jinak ranni glykemie neresila, koukala jen na ty hodnoty nad 8po jidle a to se ptala co jsem mela. To bylo zatim3x...akorat tam jdu zas za 2tydny a chce zapis z utz o velikosti mimca...snad by mi nedala inzulin jen kvuli tomu, kdyby byl malinko vetsi ne?

vrk
11. bře 2015

@andreaska2 i mneto delaji cherry rajcata!! Uz se jim vyhybam a nahrazuji okurkou, kedlubnou zelenou paprikou

vrk
11. bře 2015

@a.n.d.y ahojky, zkus tenci chleba maslo a dusenou sunku ne nic uzeneho a zelenou zeleninku misto rajcat a ovocny caj pry taky nic moc, ja piju nejaky tehotensky s roibosem

a.n.d.y
11. bře 2015

@erlif
@saraha1
@andreaska2
@vrk
holky, moc vám děkuji za rady! 🙂 Zítra si dám krajíček chleba, zkusím tu dušenou šunku a vodu k tomu (nemám doma ten těhotenský čaj, musím koupit) a uvidím, co mi to provede. Musím se vejít do těch cílových hodnot sakra 🙂

erlif
11. bře 2015

@a.n.d.y ja piju jedine ovocny, ten tehotensky by do me nikdo nedostal, fuj 😀

@vrk tak to mas fakt fajn dr. jako ja 🙂 jooo rohliky, je to des ☹ mozna se zpravou od dr chce jen ujistit, ze je vse v poradku 🙂 byla bych v klidu...

@saraha1 jeee pudink... ty umis cloveku delat chute!!!! 🙂

vrk
11. bře 2015

@erlif asi jo, proste to chce mit asi kompletne pod kontrolou. Ona je fajn, bere to v pohode, tak doufam ze bude i dal, kdyz nebudou vykyvy. Zkousela jsi nekdy smazeny eidam 30% a brambory plus zelenina?mam ma to chut ted na vecu.

saraha1
11. bře 2015

holky, delate nekdo repu? koupila jsem ji, ale jeste sjem ji nikdy nejedla a nedelala. Teda krome klasiky sterilovany ve sladko-kyselym nalevu. tak premyslim, co s ni.
A ty brokolicovo-syrovy placicky delas jak? @a.n.d.y

saraha1
11. bře 2015

@vrk ja mela smazak uz parkrat ale nemerila, erlif si dava a prej dobry.

@erlif ja vim.. ja mam zase chute dneska..vcera jsem se drzela a ted mam necelopu hodinu po veceri hlad jako vlk, ja uz fakt nevim. manzel nade mnou krouti hlavou, co vsechno snim.

vrk
11. bře 2015

@saraha1 ja delam ala carpaco varenou nakrajenou na platky s kozim syrem a rukolou zakapnutou balsamikem a oliv.olejem mnam

saraha1
11. bře 2015

@vrk jo, tuhle variantu znam, ale kozi syr asi jen tak nekoupim. Je taky docela drahej, ale zboznuju ho. Kazdopadne diky 🙂.

a.n.d.y
11. bře 2015

Hm, tak už teď je jasné, že housku nebo rohlík nemůžu. 1 houska, 2 vejce, 90g ředkviček a hodnota po večeři 8,4 ☹

a.n.d.y
11. bře 2015

@saraha1 Uvařím brokolici (cca 400g) ve vodě. Po vychladnutí ji rozmačkám, přidám 100g eidamu, 1-2 vejce, sůl, pepř, česnek, majoránku, drcený kmín, trošičku strouhanky (dala jsem 20g), trochu pol. mouky (dala jsem 30g). Udělám těstíčko, pak uplácám malé placky a dám zapéct do trouby na 200°C cca na 20 minut 🙂 Včera jsem zkoušela poprvé a fakt dobrý 🙂

saraha1
11. bře 2015

@a.n.d.y diky moc. my delali s manzelem zeleninovy, ale uz pri konzumaci mi fnukal, ze maso chybi 😀. Ale vubec nas nenapadlo dat syr, ten by to zase trochu pozvedl 🙂.

erlif
11. bře 2015

@vrk jak pise saraha1 eidam mi prochazi uplne krasne i kdyz si ho dam s hranolkami a tatarkou 😀 mnam

@saraha1 ja jak se potim a fakt porad dnes spim tak mam naopak problem do sebe neco dostat, ale snazim se 🙂

saraha1
11. bře 2015

@erlif tak hlavne, ze se potis, alespon se ti ulevi. Tak poradne pij a odpocivej, snad bude brzy lip. ja doufam ze uz nemoc zadna neprijde.
No jinak jsem hodinu a pul po veceri musela dat jeste chleba s ruznyma sunkama,syrama, atd. Tak jsem konecne najedena poradne 🙂.

a.n.d.y
11. bře 2015

@saraha1 není zač 🙂 Manžel je taky masařka, ale slupnul mi 4 kousky a moc mu chutnalo 😀

barbarkaaa
11. bře 2015

Děvčátka, konečně sedím, aspoň jedno dítko spí. Zatím nedočítám, mám rychlý dotaz, včera mi to fakt asi na ty průdušky sedlo, z hodinyna hodinu, to neznám . Dnes se sotva vleču. Navečír jsem musela na nákup, prtože s Luci teplotou jsme se nikam nedostala a už tu nemám co jíst. Přes veškeré presné info mi chlap dones stejnak to co nemůžu. Tak jsem holt pobalila děti a jela si to koupit. Ale cestou dom jsem měla co dělat , abych tu šavli stihla hodit do popelnice aspoň . Jak to udělat s jídlem, kdayž je mi táák zlééé? ☹ Inzulin si asi píchnout musím, po mě musím jíst, uuáááá. BUdu vyhlížet nějakou teakci, dočtu zítra. Pokusím se pk zlomit mladšího nespavce, s kterým mě ráno čeká boj při podání atb....musím ji zalehnout a stejnak to do ni všechno nedostanu a mám pocit, že mě přepere moucha.

werumka
11. bře 2015

@barbarkaaa Pokud nejíš, tak si inzulín nepíchej. Zkus do sebe po douškách dostávat pití, které má sacharidy - džus, čaj s medem. Až Ti bude líp od žaludku, tak začni zase jíst a teprve pak dej inzulín. Pokud je Ti blbě od průdušek, zajdi co nejdřív k dr a řekni, že máš těhotenskou cukrovku, dají Ti antibiotika, aby se Ti rychleji ulevilo a nedostalo dál.

barbarkaaa
11. bře 2015

@werumka zatím zanět nemám, ten poznám jakko jedinej , moje jediná choroba za posledních 20let, ale teda jednou ročně. Ale bolek mě, jak když mám náběh. Do toho jsem ted měla těhuzácpu, kterou teď podpořilo braní železa, takže je to o to horší teď, to toho jsem nafouklá ještě a "chlap" šel spát páč ho bolí hlava, tady jak po vybuchu, mladší ještě nespí, mám ještě chystat svačiny a hromádky na ráno. Uf uf snad to brzo poleví

vrk
11. bře 2015

@erlif tak odpocivej a at jsi brzy fit, eidam zkusim zitra na obed s domaci tatarkou mnam! Ja dnes k veceri chleba sunka maslo okurek a taky hodnoty nic moc, nejdriv 8,2 z prostredniku a vzapeti z malicku 7,4...nerozumim tomu, ale ...fakt to byl odber behem 2minut. Ale vysledovala jsem asi, ze kdyz piju caj v te hodce po jidle, tak mi cukr zvysuje, takze mezi jidly asi jen vodu a caj jen k snidani...

vrk
11. bře 2015

@a.n.d.y jee, placky zni dobre, hned recept ukladam a zkusim, dekuji. A kdy mas dalsi kontrolu v dia?

vrk
11. bře 2015

@barbarkaaa ty jo jsi v jednom kole.tak at je ti brzy lip

vrk
11. bře 2015

@a.n.d.y ja mam tento caj a chutna mi

erlif
12. bře 2015

@saraha1
@vrk dej pak s tím eidamem vědět, držím pěsti, ať projde 🙂 no odběr krve z prstů je fakt alchymie 🙂 někdo už tu někdy psal, že každý prst mu ukazuje něco jiného... a netuším jestli ten časový rozdíl mohl už mít takový propad hodnot, ale proč ne... říká se, že glukometry ten "rychlý" cukr taky nezachytí... že by se člověk musel píchat dřív... což jsem zkusila a i přesto jsem hodnoty měla hezké.. takže kdo ví...

holky dík moc, já jsem taky doufala, že po té nemoci před 14ti dny už mám vybráno a znovu mě to dostalo, přitom fakt nevím kde... nikde jsem nebyla a manžel je zdravý ☹ tak se držte, ať vás taky nic nedostane...
zatím stále nesmrkám a teď po ránu jen odkašlávám... ☹ bléé, tak snad už bude brzy líp.. normálně skoro vůbec nemarodím..

vrk
12. bře 2015

@erlif ja se drzim zatim bez nemoci tuk tuk, ale muz ted neco donesl a uz skoro tyden ho skrabe v krku. Tak ho myslim dnes poslu k doktorovi at to neni nejaka angina nebo tak a jeste me nenakazi, to bych se zblaznila teda.
Jinak nevis jestli voda s citronem snizuje cukr?

erlif
12. bře 2015

@vrk 100% nesnižuje, protože jsem jí hodně pila, teď s pokročilým těhu ji už nedávám, pálí mě z ní žáha :( takže jsem fakt jen na čajích.. jestli něco zaručeně snižuje cukr, je to zelí - ale dlouhodobý cukr ti zelí nesníží, tam se objeví všechno... 🙂 tak snad na tebe nic neprskne... nemoci v těhotenství jsou hnus a pro cukrovkářky ještě horší... protože to, co jsem zvyklá brát, brát nesmím kvůli sacharidům 🙂

vera1410
12. bře 2015

Ahoj holky, potřebuju poradit. Dnes ráno jsem na lačno naměřila 5,9. Včera v šest jsem měla fazolovou polévku a po osmé ještě kousek chlaba (patičku) se šunkou a pak jsem se napila půl skleničky mléka. Myslíte, že by to bylo tím mlékem? Jinak hodku po snídani 6,5 (chleba, máslo, šunka). Nevím, co mám dělat pro to, abych to ráno měla v pohodě.

Ještě dotaz. Když jsem byla min.týden na testech, tak mi brali krev a výsledek byl 5,1 a druhý den 5,2, takže mi dali glukometr. Sestřička mi ukazovala jak s ním zacházet a píchla mě a hodnota byla 4,6. A říkala mi, že je to tím, jak jsem dýl hlady. Ale někde jsem slyšela, že hladověním cukr roste? Tak jak je to, nevíte?

saraha1
12. bře 2015

@vrk ja taky amm tenhel caj, taky mi vyhovuje. Skoro kazdej den k snidani ho mam, nekdy mam cernej earl grey bez kofeinu. A ted jsem zacala pit vecer malinik, ten je moc dobrej, ale na nej mas jeste cas 🙂.
S tim merenim po sobe..rikam vam to tady, holky, i werumka, nema smysl merit nekolik minut po sobe. Vzdycky vyjdou jiny hodnoty, jakoze uplne jiny, protoze glukometr se neumi vynulovat za tak kratkou dobu.

Tu vodu s citronem ja taky nemuzu. Pali me zaha jako blazen, minulej tejden jsem si ji udelala a proste ne.

@erlif a s tim, ze kazdej prst vyhodi jinou hodnotu... s tim se clovek musi smirit. Jsem si jista, ze kdybys vzala dva tootzny glukometry a udelala test z dvou prstu, tak ti vyhodi ruzny hodnoty. Jediny, kdy by asi mely bejt jakz takz stejny je prave to, co jsem delala ja. Ze stejny kapky v nemocnici v laborce si vzit vzorek do glukometru. Ale nesmis mit smejda jako ja 😀.

Jo, jinak fakt mi neni jasny, ze dnesdka mam 6,4, vcera 5,3, mela jsem totoznou nocni snidani, jen jeste s dvema platkama sunky navic, jako predchozi noc. No proste homorny asi no. A asi celkove to predchozi jidlo. Proste nesmim mlsat asi pozdejc, jak odpoledne. Nebo jist k veceru vic sacharidu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru