Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

saraha1
12. bře 2015

@vrk jo, skrob, ale nedavas ho zas tolik, plus mliko... na svacinu dobry, akorat se clovek vejde s polovicni davkou myslim. A kdyz da navrh slehacku, ktera nema skoro nic, tak je to pekna svacinka. Ja premyslim, zezkusim priste fakt ze skrobu udelat, ma totiz o trosicku min sacharidu nez pudinkovej prasek a urcite je to zdravejsi.

vrk
12. bře 2015

@saraha1 jj z koupene majonezy ted bych si na vlastni netroufla radeji. Ale ze aspon vim ty ostatni ingr edience...ale beztak i ta majoneza je slazena co...no jiste uz to ctu 4,5g sacharidu z toho 4g cukru...tak na vecu zkusim jen syr bez majonezy s bramborama a zeleninou a uvidime...jeste tu mam, tak je mi ho lito nechat jen muzi 😕

vrk
12. bře 2015

@saraha1 ja kupuju nejakej bio vanilkovej puding a tam je i vanilkovej lusk normalka a chutove dobre daleko min "chemickej". Taky zkusim na svacu, dnes jsem mela jahody se slehackou 😀

werumka
12. bře 2015

@vrk Ta majonéza se dá udělat i z tepelně upravených žloutků - musíš si dát misku do vodní lázně a jak se bude ohřívat, tak pořád šlehat. Až je ušleháš (teplotně stačí nějakých 70 stupňů), tak teprve pak sundáš, dáš olej a sůl a vyšleháš spolu. Dá se přidat cibulka, je to dobré a nijak nebezpečné 🙂

sdoop
12. bře 2015

@saraha1 že prý jsou nepřesné a pro diabetika nevadí rozdíl 7,8-8,2, ale těhulce ano. Takže by mě to prý akorát zbytečně stresovalo. Nejdřív jsem si ho chtěla koupit, ale protože ty hodnoty dle jídelníčku jsem měla na 1. měření hezký, tak jsem si řekla, že na to prdím. Nenapadlo mě, že doporučené potraviny mohou dělat problém ☹ No, tak teď už to snad doklepeme 🙂 Ale třeba pečivo si dávám hodně: rohlíky, housky,... tak doufám, že je to ok 🙂

vrk
12. bře 2015

@sdoop a jak vis jake mas hodnoty teda? Kdy te meri po jidle nebo nalacno? Ja si lada jednou 1,5celozrneho rohliku s acidofilnim mlekem a mela jsem to strasny...takze rohliky a housky vubec ne e. Rano davam tenkej platek chleba nebo k veceri. Jinak vubec.ale zas na co se stresovat. Hlavne ze jste ok

vrk
12. bře 2015

@werumka to zni dobre. Ja moc jidla s majonezou nejim ani normalka, ale urcite nekdy vyzkousim, dekuji za typ. A mas pravdu ze ve vodni lazni by vadit pak nic nemelo.

vrk
12. bře 2015

Co rikate teto kasi? Nikdy nevim cim to doplnit at sacharidu uz neni moc

a.n.d.y
12. bře 2015

1 plátek chleba, 2 kolečka dušené šunky, minimum másla a salátová okurka. Hodnota 8,1. Tohle je na mě už vážně moc 😠

werumka
12. bře 2015

@vrk Právě, tam hrozí jedině to, že ty žloutky uvaříš 😀

nicky27
12. bře 2015

Holky moje moc Vám děkuji za pomoc a za rady. Do dia poradny už nemusím .... Zítra bych chtěla udělat jablečné kynute knedlíky a popravdě se bojím 🙂 ještě jednou Vám moc děkuji. Ale myslím, ze se určí do porodu přihlásil s otázkou 🙂

sdoop
12. bře 2015

@vrk a není to tím, že to bylo "tmavé pečivo"? To prý může být dobarveno karamelem a to je pak horší. Já jím tu klasiku - tukovou. Jinak já teda 1x za 3 týdny jdu do poradny a tam mi berou krev nalačno, pak se nasnídám, berou mi jí znovu a pak vyfasuju 3 jehly a zkumavky a doma odeberu hodinu po obědě, po večeři a před spaním. Druhý den to pak donesu do laborky a z toho sestavují můj profil. Zatím jsem byla jednou a to jsem ty hodnoty měla hezký, akorát po snídani mi to vylítlo k hranici. Teď půjdu v pondělí a zároveň jsem asi v nejhorším týdnu pro cukrovku, tak jsem zvědavá.

vrk
12. bře 2015

@sdoop mozna to tim bylo, normalni rohlik jsem jeste nezkousela, ale zkusim tedy. Jednou jsem koupila i chleba v domnění, ze je bilej klasik a po rozriznuti byl divne do seda a taky mi po nem lezl cukr nahoru, tak jsem ho vyhodila. Obyc chleba mi to nedela. Tak to te kontroluji pekne teda, to je mozna lepsi nez takoveto mereni ti reknu. Mne berou krev vzdy jen z prstu a to mi prijde nepresne...ale co no, co jim budu radit, uz at tam nemusime a jsme zdrave. Drzim palce na kontrolu.

vrk
12. bře 2015

@nicky27 jen si nech chutna;)

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y teeda pekne ti to skace :( zkus ten chleba treba tenci nebo jak tu nekdo radil rozpul si ty davky...u hodnot 8 a nad se moje dr pozastavila a rikala, ze pokud to bude skakat, tak vysldovat co to dela a kdyztak volat...
ja si dala k veceri zase smazak jako k obedu, ale uz bez tatarky a ani ne po hodine 7,4 juch, zadna slava teda, ale do limitu se vlezu a to jsem mela jeste pul grepu potom a caj. Takze pozor na tatarku u me uz skoncila 😀

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y ted me napada a dodrzujes ty svaciny a odstup mezi jidly min 2hodiny? Jinak nevim, ze tomtak skace... 😖 mas ten obyc bilej chleba?

barbarkaaa
12. bře 2015

Ahoj, zdravím povstalá z mrtvých ,, snad už 🙂
já tatatku naštěstí už nesnáším jakoukoliv, jak si ji ten můj přes všechno leje na litry tak se mi znechutila totálně. Tak mě aspoň neláká 😀
já teda až jim co jím a počítám jak blb, jak mi dvě hodiny po jídle většinou vychází 7,9 - 8 a to jsme si dle rad dr už zvedla o jednotku inzulínu a pořád stejný 😖
Koukám, že jsme tu tři dubnovky, to nám ráj nastane cca stejně :D
já dnes na svačinu teda zhřešila mamčinou makovou honzovkou, dle tabulek ta kupovaná je poloviční, tahle byla na třikrát kousnout, ale já ji prostě nedokázala rozpůlit 😀
k obědu jsme si povařila rýži v mlíce, abych ho neměla slanej a nedávila se. Lucince jsme udělala z druhý půlky rýžovou kaši a objevila , že ty mandarinky, nakládaný co jsmeměla va špajzu do zálohy jsou úúplně bez cukru, tak teď zjistit, kde jsme je vlastně koupila 😀

a.n.d.y
12. bře 2015

@vrk asi si budu muset dělit i tu večeři, ale je to fakt hrozný ☹ Akorát mám z toho nervy. Chleba mám Šumavu. Jinak svačinu jsem měla 2,5h před večeří. Doktorka mi říkala, abych dodržovala odstup 2-3h, což splňuji. Jestli mi ještě někdo řekne, že cukrovka je pohoda, tak ho umlátím palicí 😀

Tak vidíš, to je super! Tatarku vysadíš a pošmákneš si alespoň na tom sýru. Důležité je, že se vlezeš do cílových hodnot, to je paráda! 🙂

barbarkaaa
12. bře 2015

@vrk no jo, první těhu byla pohoda, nožky na gauč, teď už to nejde noo :D

sdoop
12. bře 2015

@vrk mě taky z prstu, zas tak pečlivý nejsou 🙂 je to asi dostačující, ale mrzí mě, že si nedokážu vyladit ty potraviny. Podle mého svědomí, to dělám dobře, ale je otázka, zda to tělo tak opravdu snáší 🙂 No, snad bude vše ok. 🙂 Už se ale nemůžu dočkat, až si zase budu moct dát sladký 🙂

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y taky jsem mela ty prvnni dny z toho nervy...cukr pry roste i stresem...takze klid, urcite to vyladis, jen si telo musi zvyknout. Zapisujes hodnoty pro doktorku nebo si meris jen pro sebe? Za jak dlouho mas kontrolu znovu? Ja chodim nejak divne casto, priste zas za 14dni..

a.n.d.y
13. bře 2015

@vrk to jsem právě taky četla, že stres je hrozná potvora a obávám se, že na mě působí opravdu moc, protože stresař jsem prostě od jakživa. Zapisuji pro doktorku, musím i jídelníček. Jinak kontrolu bych měla mít za 11dnů v úterý (po 14 dnech jako ty), pokud budou ale hodnoty po 3 dny špatné, tak mám volat teď v úterý. Hrozila inzulinem a to je asi ten důvod, proč se nervuji. A jak jsem ti psala, že mi bude dělat gynekoložka častější ultrazvuk, tak prd. Ona snad kecala, protože jsem u ní byla včera a nic a na ultrazvuk jdu až za 3 týdny. Jinak dneska moje hodnoty: na lačno 4,6, po první snídani (půl chleba, kolečko šunky, půlka papriky) 7,3 a druhé snídani jen 7,2. Snažila jsem se uklidňovat, přemýšlela jsem, jak vyplním dnešní den a řekla si, že je to jedno, že se dneska prostě najím a hodnoty už nějak vyjdou. Beztak se tomu inzulinu do budoucna nevyhnu, takže se nesmím nervovat.

saraha1
13. bře 2015

@a.n.d.y hodnoty mas dobry, takze zadnej stres, ony se jeste ustali, neboj. A co ty vis, treba se inzulinu vyhnes, ja se taky bala, ze se k nemu dopracuju, ale nic mi nestouplo. No mozna az ted, ale nedivimse, kdyz tak podvadim 😀.-

erlif
13. bře 2015

@a.n.d.y tak to jsem ráda, že ti ty dělené snídaně pomohly jako mně 🙂 i když je to šílené, vystačit si na hodinu s půlkou chlebíka... ale co by pro to mrně člověk neudělal.. Moje řeč, já prostě obědy neřeším, prostě se najím a kupodivu mi vycházejí nejlíp.. fakt se jen trápím se snídaní a večeří, tu už dělím taky... a ještě jsem nenašla nic po čem bych k večeři měla krásné hodnoty, jsou jen v normě - což je dobře, ale stejně mě to stresuje, jsem taky hrozný stresař...

jinak holky, mě už vážně klepne... dnes ráno jsem se probudila s bolestí v krku jak... tak dávám obklady a nemluvím... tak snad odezní toto a už budu dobrá 🙂 jinak se celkem cítím dobře a po obědě si udělám ten pudink 🙂 už se mi vrací chuť k jídlu, takže je to docela boj, sebekontrolu nemám zrovna nejlepší pokud jde o jídlo... potřebovala bych poradit, na čem bych mohla ujíždět a zároveň bych ani moc nehřešila... 🙂

vrk
13. bře 2015

@a.n.d.y tak to je pekny, vidis, pomaha ti si to delit, tak to je v klidku ;). Ja jsem zvedava na moji gynekolozku, jdu tam v utery a mimco mi nikdy nemeri, tak mam tucha, ze mi ho premeri az na tom povinnem co jdu priste ve 32tt...ale co, jsem rada, ze malej pekne roste. A ja seted trochu uklidnila tim, ze mam uz merit jen 1xtydne. Taky me to stresovalo. Inzulinu jsem se bala, ale ono myslim neni ceho se bat i kdyby, vsak i to bysme nejak zvladly, i kdyz si myslim, ze na to u nas nedojde snad, chce to jen vychytat ty potraviny a mnozstvi a ono to pujde uvidis. A kdyz si snidani takto pulis, tak se meris po hodce vzdy pak? Ja si asi dala vcera malou vecu....celou noc jsem nejak spatne spala a na mliko na nocnim stolku zase zapomnela, takze rano nic moc, ale po vysati a 30min od prvniho mereni bylo uz jen 5, tak to je dobre, hlavne at se to drzi v rozumnych mezich.

vrk
13. bře 2015

@erlif to bych potrebovala poradit taky 🙂, ja si ujizdim na tom ovoci o svacinkach proste. Jahody, maliny, boruvky. Vcera muz zase dovezl dalsi varku, tak mam na vikend snad vystarano 🙂 jeste ze muzu aspon to. Ovoce miluju grepy, kiwi, pomelo. Mnam. No uz se tesim na svacu. Dnes jdem na obed na pecene koleno...tak jsem zvedava...co myslite muze se to, kdyz budu jist hlavne maso a chleba min?

a.n.d.y
13. bře 2015

@saraha1
@erlif
půlená snídaně mi opravdu pomáhá, udělám to tak raději i s večeří. Sice jsou i tak ty hodnoty celkem dost, ale jak píšete, taky se vejdu do cílových hodnot a to je pro mě nejdůležitější 🙂 Inzulin je velký strašák, možná kdyby o tom lékaři nemluvili, udělali by lépe, pak se akorát stresujeme 🙂 A i kdyby, není to na celý život, to by se prostě nějak dalo, no. @saraha1 ty už to máš za pár, tak klidně podváděj 😀 Hlavní je, že jsi to tak nějak vydržela po celou dobu, teď už to doklepeš a pak si dáš i za nás něco strašně dobrýho 😀
@vrk jojo, přesně tak - po hodince 🙂 A na co máš to mléko? Kvůli hodnotám na lačno? Já si dala večer před spaním 2 suchary s Lučinou a 2 ředkvičky a ráno kupodivu dobrý 🙂

vrk
13. bře 2015

@a.n.d.y jojo kvuli lacne glykemii. Obcas mi to skace a pry je to z toho, kdyz telo dlouho hladovi, tak mi
@erlif poradila jak na to 🙂 staci v noci svacinka, mne staci i treba 100ml mleka bez chleba, nekdo i s kouskem chleba a v pohode. Ono prave paradoxne vydatnejsi druha vecere teda vydatnejsi na slozite sacharidy /chleba a mleko treba/ ti pomuze k nizsi glykemii rano pry 🙂. Jenze ja na to vnoci zapominam...musim se polepsit 🙂 ja mela k druhe veceri kousek chleba a mleko ale asi moc malej chleba, byla to ctvrtka

erlif
13. bře 2015

@vrk spis by me zajimalo proc se ptas jestli se muze maso.. co je napecenem kolenu spatne? 😀 😀 já bych se jím přežrala, až bych měla boule za ušima 🙂 rozhodně to k tomu chce ten chleba nebo nějakou přílohu, ať dodržíš ty sacharidy nebo se pak rozšoupni se svačinkou 🙂

vrk
13. bře 2015

@erlif 😀 no jako treba kvuli soli a koreni...a taky veprove...ale mas pravdu, asi je to v pohode. No tak uz se tesim 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru