Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
13. bře 2015

@vrk 😀 😀 😀 vážně bych sůl a koření neřešila... myslím, že tělo si řekne, pokud to nebude chtít... 🙂 a co se týče tuků, to je jediné, co si můžeme jako těhu cukrovkářky dopřávat 🙂

erlif
13. bře 2015

@vrk @saraha1 sakriš, tak ani trocha pudinku oslazená pouze stévií neprojde.. dala jsem si ho ke svačině a fakt malinko - celou 0,5l dávku jsem rozdělila do třech mističek, běžně sním 3/4 toho pudinku na posezení... a teď po tom trošku - po hodině 8,3 ☹ možná je to i tou chřipko-angínou nebo co mi vlastně je... ale riskovat to už nebudu, teď jen doufám, že ten pudink dojí manžel, ať se to nevyhodí a to jsem si říkala, že mám postaráno i o druhou večeři.. tak nic... 🙂

saraha1
13. bře 2015

@erlif no nekecej..to neni mozny!!! vzdyt je to stejny jako kdyby sis dala sklenici mlika s bramborem.. skrob a mliko. No ja se picnu.
ja dneska nestihala obed, jak jsem sla na tu diabetologii,t ak jsem ve meste pak koupila kebab box s tim jejich chlebem, opulku snedla jako obed a k tomu misu nanuka, ted si dam jahody se slehackou a kafco a k veceri dojim zbytek kebabu. Jsem urvana ..od pul 12 do 3 jsem tak jako chodila po ruznu.

No a noc spatna. Manzel si hral neco na PC, tak jsem se furt budila, do toho muj zachod, pes chtel vencit. Takze rano cukr zase nic moc. A to vcera po tech blbejch placickach, ktery se diky blbym bramboram staly sacharidovou bombou (ano sezrala jsem v prubehu jedny hodiny pres 300g) jsem mela za hodinu 8,1 a za dve 7,8!, takze to zas musely bejt cisla. Jeste, ze ten muj glukometr vlastne keca!!! 😀

No na diabetologii me vlastne uz vyskrtla u nich, dala papir pro porodnici, ze maji zmerit miminu glykemii a ze ja mam prijit do pul roka po porodu na test hodinu po jidle a do roka na ogtt. Jinak ta moje mudr je traged. Psala mi ten papir a ani nevedela, co tam ma napsat - jak to chce formulovat, tak prochazela nejaky papiry o gestacnim diabetu co mela vytisteny - to na me tak pusobilo, ze vazne totiz nema o GDM sajnu. Jo jeste z ni vypadlo na muj dotaz, jestli nemuzu treba dostat recept an dalsi prouzky, tak prej bohuzel a ze ani ten minulej recept mi nemela napsat, ze nemam narok a ze ho budou muset asi zaplatit ze svyho. Tak jsem ji rikala, at se neda, ze na tech 50 mam vazne narok, ze se to pise vsude, tak pokud bude pojistovna delat problemy, tak at jim to nedavaji. No potkala jsem tam holku, co jsme se parkrat potkaly uz predtim bud pred laborkou nebo v cekarne, vypada to, ze ta na inzulinu bude, protoze resily, jestli ma glukometr.
No takze to je asi pro dnesek vse 😀.

erlif
13. bře 2015

@saraha1 no, taky to nechapu! No skoda... kamradka rikala, ze ji dobre vychazel tusim lednacek 🙂 ze si ho pravidelne dopravala 🙂 ja si udelala zmrzku z tvarohu, jenze je to sama voda, takze se to absolutne neda jist 😀 mmm kebab, dala bych si 🙂 Ja se tech jahod snad nedockam, sama nejsem jeste schopna zajet nakoupit... ☹ No, vodnaty brambory jsou na prd.. jak jsme delali bramboraky, tak tam taky vetsinou mouku jen na zapraseni a ted tam padly dve lzice, ale porad je to malo oproti tomu co jsi psala ty...
jinak jak ses ptala na ten varný typ brambor (snad si to pamatuji dobre a nepopletla jsem to 🙂 )
http://doma.nova.cz/clanek/recepty/brambory-var...
ale zase sis pochutnala... a tech par tydnu, to uz nejak doklepeme 🙂

Ta tva doktorka fakt nema chybu 😀 i když tedy nevím, jestli je to k smíchu... s těma papírkama je opravdu hustá... protože já už mám předepsané druhé balení a věřím tomu, že mi teď ještě předepíše jedno 🙂 no taky doufám, že tam toho 23. půjdu po třetí a naposledy 🙂

a.n.d.y
13. bře 2015

Holky, musím se pochlubit! 😀 Dneska jsem měla nejvyšší hodnotu 7,6 a to po večeři. Oběd mi vychází nejlépe, tak to se budu rozmazlovat. Večer jsem měla 1,5 krajíce chleba s máslem, eidam a 3 velké ředkvičky. Pak jsem lítala v kuchyni, trochu poklízela a hlavně na nic nemyslela. Mám velikou radost! Takže pohyb a dobré pozitivní myšlenky, to jsou moje záchrany 😀

saraha1
13. bře 2015

@erlif tak jsem protoze me honila mlsna k veceri si udelala koktejl - plnotučný mlíko, holandský kakao, stevie... docela dobrota..zkus to, pokud mas rada koktejly.. jestli ti to stoupne,tak ti asi vadi ten skrob.v tom pudinku.

Jo a nekdo tu psal o kokosu do jogurtu..uz jsem si to delala dvakrat a je to dobry. Mam v planu si udelat tak i zmrzlinu nekdy.

lenule4444
13. bře 2015

Ahojky děvčata,podávám info,včera jsem měla kontrolu v dia poradně,a dostala jsem na noc inzulín,zatím si mám píchat 3 jednotky,a když to nepomůže tak 5 jednotek.Snad mi inzulín zabere a bude vše v pořádku,mám více plodové vody a málo krevních destiček,tak mi doktorka řekla že mi ty testy budou dělat znova.Jinak utz a poradna mě čeká 19.3.

vrk
13. bře 2015

@erlif ajaj, to je skoda:( tak to nebudu ani zkouset radeji :( . Je to samej sacharid no, chybi bilkoviny a to mi dr rikala ze byt musi v kazdem jidle, ze to ty sacharidy nak usmernuje. Ja si dnes dala k svacine trochu te ryzove kase s tvarohem a ovoce a moc jsem si pochutnala

vrk
13. bře 2015

@saraha1 a glukometr ti vzala nebo nechala? Mela jsi pujceny? Ja si ho asi pak koupim jestli to pujde. At se pak obcas kontroluju i sama. Jinak super, ze uz te vyradila, aspon mas klid ;)

vrk
13. bře 2015

@saraha1 jinak ja si ted na kontrole vyptala taky uz druhe baleni a dala v pohode. A jedny jsem si koupila, tak at nekeca.

vrk
13. bře 2015

@saraha1 jojo ja, kokos do jogurtu ddavm pravidelne a mooc dobry🙂. A koktejl je sobrej napad, treba i s ovocem ke svace

vrk
13. bře 2015

@a.n.d.y tak vidis, super!!

vrk
13. bře 2015

@lenule4444 jake testy ti delaly? To by mohla taky zpusobit ta cukrovka?

saraha1
13. bře 2015

@vrk hele a kde jsou bilkoviny vevetsim mnozstvi nez v mase (sunce)? V mliku neco je, cca skoro stejny mnozstvi bilkovin jako sacharidu, tak to snad jde.
Glukometr byl muj, ten jsem kupovala hned po zjisteni cukrovky rychle pred Vanocema.
no klid..jak se to vezme..dietu mam mit porad, ze jo. Taky jako je to logicky, ale nema smysl tam chodit znovu, kdyz treba muzu uz za dva tydny rodit.

vrk
13. bře 2015

@saraha1 bilkoviny jsou v mase, vic v bilem nez cervenem, pak hodne moc tvaroh, tvaruzky, vejce jsou plna bilkovin, orechy, sunka jak pises. Taky jogurt, ale uz ne zadne zavratne mnozstvi. Ja se to prave snazim v kazdem jidle hodne kombinovat /sacharidy a bilkoviny/ plus treba zelenina. ten tvaroh je na toto super, jim ho denne a fakt je lepsi treba ten tucny. Da se naslano i nasladko.

lenule4444
13. bře 2015

dělaly mi testy na krevní destičky,a v těhotenské průkazce je napsáno Hb+trombo,to jsem byla ve 28+2 tt,a trombo jsem měla 132 a to Hb 27.Teď jsem ve 33+4tt
@vrk

saraha1
14. bře 2015

dobre odpoledne, tak repne brownies, temer neslazene, jsou venku t rouby a urpimne, moc se mi to nezda.. myslim, ze manzel to jist vubec nebude 😀. Ale zase muzu si dat ke svacine poradnej kus. Cukru v tom je temer ctvrtina toho, co sacharidu, takze to neni skoro zadny hreseni 🙂.

leana3
14. bře 2015

Ahoj holky, tak já dneska nalačno 5,3 , tím se asi nebudu trápit. po snídani (sladký loupák a mléko) 6,2 - paráda. Zato oběd se moc nepovedl, jezdili jsme po nákupech a zařizování a nestíhali - koupili jsme něco v takovém tom jídelním koutku v obchoďáku, měla jsem hroznou chuť na pražené nudle s kuřecím masem - a po obědě 8.0! To je nejvíc, co jsem zatím měla. No holt to nahlásím jako dietní chybu, stane se... A teď ke sváče jsem slupla půlku kelímku ricotty s nakrájeným kiwi, kouskem banánu a skořicí - mňamka.

barbarkaaa
14. bře 2015

ahojky, zdravím sotva lezu, zak se zas přidám, teď nedočítám, teda jen letmo.
mám naběh na chripku, měla jsem ji před 28 lety naposled a v tomhle stádiu těhu je to masakr dost...když člověk už nemůže dejchat ani tak. Včera mi doktor po telefonu zvedl inzulím od 2 jednotky, mužu až 8 prý, tak jsem se dostala už aspon pod 7. A teď s tím ta nemoc zatočila, já měla dnes po snídani, na té ujíždím a mám ji každý den úplně stejnou 9,7 asi se mi za chvili začne zvedat cukr stresem, bo aˇřt jim co jim, mám vysokej cukr a ve finále i hlad , jak snižuju dávky 😀

nicky27
14. bře 2015

@barbarkaaa ať je brzy lépe ... je to hrůza ty nemoce kor v těhu, skoro nic se nemůže ... já už měla snad po 5 rýmu ...

nicky27
14. bře 2015

,@saraha1 víš co mě napadlo, jak nejdu na to dia už, tak když mi dojdou papírky do glukometru, napíše mi je či už nenapíše .... dala mi zprávu i do porodnice .... Dnes jsem to přehnala s jídlem a po jídle mám do 7,5 ... Když já měla hlad ...

barbarkaaa
14. bře 2015

@saraha1 mě řikala kamarádka místní, co ji taky měla, že pro těhotný jsou proužky neomezený, že klasičti diabetici to mají horší.

@nicky27 díky, no já rýmu mám teď poprvé s tím, nebýt v tak vysokém těhu, asi by to šlo, ale kombinace 36 plus 37,5 je masakr- Naštěstí se držím do 38, ta už je nebezpečná

erlif
14. bře 2015

@barbarkaaa mně zase říkala kamarádka, že její mamka diabetička má neomezné množství proužků a že ona jako těhu diabetička to měla omezené 🙂 koukám, že všude platí něco... chudák saraha1 nedostane ani proužek.... jinak s nemocí válčím taky.. jednou za deset let mě bolí v krku.. no samozřejmě jsem si to musela vybrat teď... ☹ a že ta bolest stojí za to... dokonce jsem se překonala a stříkám bioparox... brrr

@saraha1 moc děkuju za nápady co mlsat.. právě si tu "mlaskám" u holand. kakaa oslazeného špetkou stévie 🙂 a snědla jsem půlku té oříškové tyčinky z Lidlu (fakt vyjde 1/2 tyčinky na 5,6g sacharidů a ta čokoška je tam fakt zbytečná), až mě mrzí, že jsem si na zkoušku koupila jen jednu 😀 zítra si do mléka rozmixuju jahody a udělám si koktejl, dneska jsem je jen užírala.. ale ještě něco zbylo 🙂
byla jsem taky na návštěvě u rodičů a mamka pekla buchtu, kvůli mně ji málo osladila, no a já nadávala, že je to sladký 😀 no samozřejmě to přišlo jen mě.. (základ je tenké linecké těsto, pak se tam nalije tvaroh a nahoru se to zalije vyslehanym vajickem s trochou cukru) no snědla jsem tři kousky... a hodnota 7,9. po půl hoďce 🙂 no už se těším, až si upeču klasickou dobrou bábovku 🙂

werumka
14. bře 2015

@barbarkaaa
@erlif Neomezený proužky nemá žádný diabetik. Je to odstupňované, nejvíc proužků dostávají těhotné diabetičky (1.typu) a děti do 18 let ( až 1800 proužků). Diabetici s inzulínovou pumpou mají nárok max. na 1000 proužků ročně a diabetici pouze s dietou a léky mají max. 100 proužků ročně. Pro těhotné s gestačním diabetem žádné limity nejsou pevně dané, takže záleží na pojišťovně. Ale i u diabetiků na inzulínu proužky nad 400 ks musí schvalovat revizní lékař.

barbarkaaa
14. bře 2015

@erlif
@werumka koukám všude jinak s proužkama a kolik přijde ta 50tka? já bych tak potřebovala testovat, ale bojim se dojdou.
Já vám tak zavidím ty mňamky, já už se bojím napít i mlíka, mám pořád šílený hodnoty i s šestkou inzulínu :(

vrk
14. bře 2015

@barbarkaaa a co davas k snidani?

saraha1
14. bře 2015

@leana3 no a to jsi asi nezjistovala, kolik ten loupak ma sacharidu, vid? ja totiz jo a bohuzel ma docela dost, hajzl 😀. Taky jsem ho mela zatim jen jednou.
Ono tech nudli bylo asi vic, nez bys mela vis. Maji docela slusny porce v tech bistrech. Plus taky nejaky sojovky jsou dost sladky, takze to mohlo vyskocit taky diky tomu.

@barbarkaaa
@erlif vy marodi, dejte se do kupy, chuderky. At mate dost sil na porod. Stema prouzkama to je proste blby. Doktori sami nevi poradne kolik ceho.
Ta tycinka z Lidlu mi moc chutna a musim rict, ze ty orechy jsou taky docela syty. Ale ta zelena je nejlepsi, melajsem jeste zlutou, ale ta mi nechutnala moc.
Ja si dneska holky dala jeden jedinej liskovej orisek ve slupce..no mela jsem na pul hodiny neprijemnosti. Uz jsem to vypozorovala pred par mesici, mozna lety, ze kdyz snim mandli nebo liskac v ty slupce, tak mi za par minut zacne bolet v jicnu nebo hltanu, co ja vim, ale nepomuze skoro nic, nekdy po chvili prestane, kdyz to zajim. Asi nejaka alergie.
Dneska jsem mela k veceri topinky smazeny, s cesnekem, michanym vajickem, sunkou, syrem a k tomu jeste to moje horky kakao - no a po dvou hodinach a neco 6, takze to je dobry.
Baruzs, to je vopruz, je mi te vazne lito ohledne toho inzulinu a toho, ze ti to stejne lita. Snad se to trochu srovna. Prouzky stoji vetsinou od 350 - 400, teda nevim, jestli ruzny znacky nemaji jeste nejaky vyssi ceny.

@werumka manzel chodi k obvodakovi zatim ohledne jeho DM. Ma metformin 2000 denne davku, takze i kdyz mu samozrejme mudr nic o mereni nerikala a ani nevi, ze ma glukometr, tak by mu mohla treba tech 100 prouzku predepsat? Sice tam pujde az v cervnu, ale tak prouzky se hodi, ja myslim, ze budu merit obcas i po porodu.

saraha1
14. bře 2015

@erlif jo a jahody jsou docela fajn, maji malo sacharidu. Ja vcera mela ke svace skoro ctvrt kila se slehackou, to byla dobrota!

vrk
14. bře 2015

@erlif tak to je hodnota v pohode po buchte teda. Ja dnes po obede 8,8 😲 mela jsem lososa, brambory a cuketu a udelala syrovou omacku jen ze smetany a 30%eidamu...jee je. To byla hodnota :( tak jsem pak valila na prochajdu honem. A ted uz se mirnim. K veceri kvetak na mozecek s chlebem

vrk
14. bře 2015

@barbarkaaa prouzky me vysli na nejak 450 i s postou. 50ks

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru