Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
14. bře 2015

@saraha1 taky ted svacim jahody porad, moje jedina tadost 😀 jaka susenka z lidlu, dej sem prosim foto🙂. Treba na posledni mesic taky koupim

barbarkaaa
14. bře 2015

@vrk vločkovou kaši za studena. Už jsem ji obralao všecjno i půlku mandarinky, skončila na poloviční dávce vloček jen s kefítem s tibetky a pořád mi hodnoty neklesají. a dnes vůbec hrůza ☹ a to už mám k tomu ten inzulín. Jenže já nic jinýho v 7 ráno nejsem schopná pozřít, všechno jiný hazím ven, nejsem schopná žvejkat v tuhle hodinu.

vrk
14. bře 2015

@barbarkaaa a tu kasi delas s mlekem? Zkus jen s vodou, ja to mam mozna i radeji a pridej treba skorici;). Vlocky maj moc sacharidu...ale to kazda kase i ta moje ryzova

barbarkaaa
14. bře 2015

@vrk no to je řadná cena, ale 48kč jsem neočekávla, to je fakt. Se budu muset snažit vyjít, bo tohle je třetina rozpočtu na hlavu u bás doma.

barbarkaaa
14. bře 2015

@vrk právě že už jen s kefírem z tibetky ten má je 4,2g na 150ml a to tam mám tak půlku. To mi nepřijde moc.. Vločky\ s vodou budou už uplně bez chuťi :( a skořice se moc nemůže. dřiv mě neva,ale v tomhle stádiu už mě dala slušně počudit :(

werumka
14. bře 2015

@barbarkaaa Záleží, do jakého glukometru - do některých jsou ty proužky dražší, do některých levnější. Obecně těch 50 proužků stojí plus mínus 400 Kč. Ale pojišťovna by vám určitě minimálně těch 100 proužků měla hradit, protože když se ptala paní doktorka Krejčí (diabetoložka, která se stará o těhotné) na úhradu proužků pro těhotné s gestačním diabetem , tak jí z VZP odpověděli, že těhotné s gestačním diabetem by měly mít dokonce nárok až na 400 proužků. Problém je, že tím, jak na to nejsou dané limity, tak si to každá pojišťovna může vyložit podle sebe. Ale VZP je v tomhle určující - pokud oni něco zavedou, tak všechny pojišťovny také.

@saraha1 Pokud má antidiabetika, má nárok na 100 proužků za rok. Nemá ale nárok na glukometr. Ten ale většinou poskytnou na diabetologii do "zapůjčení" - jsou to neprodejné vzorky od firem.

barbarkaaa
14. bře 2015

@werumka právě no, já jich nafásla stovku, mi jich zbývá tak 70 a 31 dni do porodu. Kdyby se daly vychytat hodnoty tak budiž, ale mě to tak lítá, že bych to potřebovala vychytat, no snad si to sedne.

vrk
14. bře 2015

@werumka a muzu si pak ten glukometr treba koupit od doktorky? Nebo ona ho bude mit zas pro nekoho jineho? Mne dala uplne novy a 100ks prouzku uz celkem

vrk
14. bře 2015

@@barbarkaaavis co mne prijde to pocitani sacharidu dle tabulek stejne uplne mimo. Nikdy toho ani tolik nesnim a stejne kdyz dam vetsi porci jidla tak to lita a to myslim nijak moc nehresim.

vrk
14. bře 2015

Jinak ted jsem merila hodinu a neco po veceri 7,8 a 2hodky 8,1 :( ach jo jak to?

vrk
14. bře 2015

@barbarkaaa skorice vadi v tehu? Ja myslela, ze s mirou je to ok. Taky pry snizuje cukr...ale prokrvuje a to je asi nezadouci? Ja ji miluju, ale max to tim vzdy ovonam 🙂

erlif
15. bře 2015

@vrk nekomu skorice vyvolava stahy delohy... mne teda nastesti ne, ale kolegyne si dala trosku do kakaa na ovoneni a trpela hodinu jak pes.. no pamatuji si to zive i po 7 letech 🙂

erlif
15. bře 2015

@saraha1 ja mam takhle alergii na slunecnicova seminka a to jsem je milovala a pak z niceho nic me zacal brnet jazyk a o krku nemluve takove svedeni paleni... nic prijemneho ☹

@vrk po tak zdravem obedu takova hodnota??? teeeda, jedine co me napada jestli jsi tu hodnotu nemela vyssi jeste pred jidlem... a nebo ti k obedu vylozene nejaka slozka vadi a proto ti to tak vylitlo... ☹

jinak hura, krk je o neco lepsi!!!! 🙂 no a zitra nastup na materskou 6tt pred porodem, sakris, to to uteklo 🙂 ale oficialne dostanu papir az za tyden v utery na gynde 🙂

barbarkaaa
15. bře 2015

@vrk
@erlif přesně tak, dřív mě nevadila , ale teď mě co chvíli tvrdne břicho, to jsem neměla ni u jedné, až teď u třetí a já právě vyměnila půl mandarinky za to skořici na ochucení a au au no....
já dnes mělaposunutou snídani, prtože Luca spala nalípnutá, přestěhovala se v 6 ráno a po těch třech lřících vloček mám fááák hláád
@erlif to je dobře že krk lepší, já už aspon bez zvyšený, jdu vařit, dokud mě jde stát. Včera jsem málem lehla u palačinek, jenže na jiný vaření nebyla síla a než se ten litr napeče.

30martina
15. bře 2015

Kdy se projeví těhotenská cukrovka a jaké má příznaky

vrk
15. bře 2015

@30martina podle priznaku se neda poznat. Pozna se dle lacneho odberu krve na hladinu cukru v krvi nebo testu ogtt co se chodi mezi 24-28tt;)

vrk
15. bře 2015

@barbarkaaa to jo, myslim jsem to prehnala se svacinou a potom to takto dopadlo :(. Nesmim to stou ryzovou kasi prehanet... dnes kureci vyvar s masem a zeleninou a kureci rizek v kukuricne strouhance se salatem s dynovym olejem a seminky🙂 uz se tesim. Zkousela jste nektera na svacu vodni meloun? Dnes chci zkusit

vrk
15. bře 2015

@barbarkaaa jejda, tak tu skorici uz nebudu pokouset radeji taky. Ted jsme zvedla davku magnezka na 2-3denne a je to lepsi...

vrk
15. bře 2015

@erlif jee uz materska🙂 muzu se zeptat je nejaka vyhoda nastoupit na ni az 6tydnu pred porodem misto osmi? Vzdy trva pul roku je to tak?

saraha1
15. bře 2015

@30martina jediny priznak, ktery bych mozna u me prisoudila cukrovce, ale mela jsem to od zacatku tehu, takze to asi stejne nema nic spolecnyho, je, ze jsem mela hodne zizen. A tudiz odpoved na otazku, kdy se projevi . Sama se nemusi projevit vubec. Zrovna v patek tady na konovi se ptala jedna holcina, co je za nasledky u neleceny cukrovky - jeji spoluleznici v nemocnici ve 39.tt zjistili cukrovku, zrejme ji vzali krev, to nevim, ale pani nebyla na OGTT, takze ted ma vitr, jestli neco nezanedbala. Mne je dobre, at snim, co snim, na sobe bych nepoznala.

Holky, tak ja dneska rano 6,5, do prcic uz. No takze asi tri chyby jsem udelala - topinka mi sice udelala dobre na veceri, ale myslim, ze ma u me stejnej efekt jako bramborak k veceri - proste rano mi to vyleti, plus jsem zobla v posteli s manzelem u Saw nejaky chipsy no a vstavala jsem po devaty!

Teda ta skorice vim, ze by se nemela moc prehanet, ale netusila jsem, ze az tak muze bejt blba. Ja ji zboznuju a davam do hodne veci. Coz mi pripomina, ze miluju tvarohovy knedliky plneny jablkem, prelity maslem, posypany krupici cukrem (ja mam strasne rada to krupani cukru mezi zubama) a hodne skorice na to. To je dalsi vec, na co se tesim po porodu 😀.

@erlif je a to se ti projevilo taky az pozdeji? tak slunecnicovy seminka to je horsi. Oriska a mandle pripadne sparim vodiu a sluoka skeze, ale u seminek asi nezmuzes nic. ja je mam rada v chlebu i v salatu treba. Ale taky mi vadi jem zjistila snist takhle samotny papriku nebo jablko..nevim, jestli ta slupka mi nedela dobre taky. Hele, takze uz mas volno ne? Ja uz od 1.3. mam MD, ale doma jsem teda uz od toho zacatku unora.

@barbarkaaa co varis? hlavne to neprehanej. Skoda, ze bydlis tak daleko, bych te poprosila o nejaky tehu foceni. Ja nemam jedinou hezkou fotku. Pristi vikend budu muset nekoho splasit.

Jeste mi prosimte rekni, co to je ten kefir z tibetky, nikdo se te neptal, ale ja nemam paru, oc jde :.-).

Tak holky, peknej den, jdem stavet s manzou postylku.

erlif
15. bře 2015

@vrk jojo, vždy je to sedm měsíců, s tím se nehýbe... mně přijde škoda, jít na mateřskou dřív (těch 8tt před porodem), když se cítím dobře a práce mi v těhu nevadí... přeci jen beru normální plat ještě o dva týdny déle 🙂 a doma by mi asi hráblo 😀 i přes nástup na matěřskou hodlám chodit do práce s holkama alespoň na obědy 🙂 ale u mě je to taky hlavně z důvodu, že já si doma s mrňouskem užiju jen tu mateřskou, pak musím do práce... 😕

erlif
15. bře 2015

@saraha1 a to jsem si říkala, jakou jsi měla ukázkovou večeři... sakriš... skoro to vypadá, když se to člověku podaří stáhnout, že prostě ta další hodnota vyletí... já mám po večeři vždycky max limit.. a ráno mi to 6 ještě nepřestřelilo ... nebo o tom nevím... Juuu konečně zase někdo kdo sype knedlíky krupicí!!! Manžel mi za to "nadává", že to tak má jen naše rodina, že přece se to sype moučkou... grrr 😀 😀 přesně jak píšeš, miluju to křupání... 🙂 a ta alergie se mi projevila z ničeho nic někdy v 21letech... je to pech... protože takový chleba arizona, na tom jsem si fakt vždycky moc smlsla.. v pekárně nic tmavého nekupuji.. když není slunečnice zvenčí je zevnitř a ty prodavačky tady vědí prd, co prodávají... kamarádka říkala, že v albertu prodávají tmavé rohlíky, které vycházejí dobře při těhu cukrovce, že mi jeden koupí na zkoušku... no to je snad uplácané jen ze slunečnice 😀 takže mám smolík.... no a co se týče šlupek na ovoci, to už jsem taky slyšela, kamarádka tu alergii má, ale zjistila, že jen na určitý druh jablek 😀 Jojo teď od pondělí, to budu 34+0 🙂

barbarkaaa
15. bře 2015

@30martina příznaky žádné ale neléčená může mít následky fatální, naštěstí to kontrolují včas

@vrk já tentokrát ani magnézko neměla, ale to tvrdnutí přišlo v době, když už se pomalu zase vysazuje, tak jsem se už nehlásila.
meloun má posle mě hooodně cukru :( asi ti to dle váhy vyjde tak, že budeš mít hlad
dnes k obedu budou leda lazaně, to bude pidiporce, jenže já je miluju a druhý pro sebe nemám sílu vařit, ráno to ještě šlo, ale ted jsme po sobě nádobí do myčky byla rovnat na třikrát.

@saraha1 fotky mě samotnou děsí, jednou se cchi zas nechat vyfotit já, jediný co si nenafotím a už mě padly dvě fotografky, kamarádka předělává aťas a má megaskluz , tak ji necchi otravovat, a i tak mějak ted nemám sílu jet 100km a druhé rupla zas žíla v oku. Tvá věta "Pristi vikend budu muset nekoho splasit.
" mě úplně děsí, jdu psát třetí fotografce a vím že na poslední chvíli to nebývá jednoduché s termínama :D kdybys byla blíž tak tě cvaknu, úlně živě si vybavuju,jak při Luci ve stejném stádiu jsem se brodila obilím a fotila kamarádku co měla stejný termín.

Tibetská houba je živá houba , která ti vyrábí z mléka kefír, ale fakt výbornej, a na rozdíl od kupovanýho kefíru fakt živej. Takže takovej domácí "aktimel" navíc od kupovanýho kefíru, co jsme porovnávala v tabulkách má i mnohem méně sacharidů. http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/

erlif
15. bře 2015

@barbarkaaa @saraha1 tak jak jsem se radovala, že krk dobrý, asi to bylo předčasné... krk už opravdu nebolí ale zalehlo mi ucho ☹ a vůbec na něj neslyším... bolí to jak čert, tak uvidím, zda vydržím do zítra na ORL nebo skončím na pohotovosti ☹

vrk
15. bře 2015

@barbarkaaa tak ten meloun ma pry 7g na 100g sacharidu. Takze v klidu. TÉMA Ovoce a zelenina

Osvěžte se zdravým melounem!

V letních měsících se můžeme s melouny setkat prakticky v obchodech na každém rohu. Tyto oblíbené plody mají v teplých měsících svou hlavní sezónu a pro svoji osvěžující vlastnost jsou velmi vyhledávané. Málo kdo však ví, kolik tělu prospěšných látek meloun obsahuje a jak pozitivně působí na naše zdraví.

Meloun je velmi často mylně zařazován mezi ovoce. Tento oblíbený symbol spojovaný s létem je však tykvovitá plodová zelenina. Melouny se pěstují po celém světě v zemích s teplejšími klimatickými podmínkami. Existuje několik druhů melounů, ale v základě se rozdělují na dva hlavní druhy. Na meloun vodní a meloun cukrový.

 

MELOUN VODNÍ - lubenice vodní

je charakteristický zelenou popř.žíhanou masivní slupkou

vevnitř je načervenalá (je-li meloun zralý) vodnatá dužnina       obsahující   semínka

nejlepší chuť mají plody okolo 2 kilogramů

je nejoblíbenějším druhem

Jaké látky meloun obsahuje?

až z 93 % ho tvoří pouze voda

kyselinu listovou

kyselinu jablečnou

kyselinu citrónovou

vitamíny - A, B, C

minerální látky - zinek, selen, vápník, železo, jód, hořčík

fruktózu

lykopen - preventivně bojuje proti rakovině

karotenoidy

 

CUKROVÝ MELOUN

je menšího rozměru než meloun vodní, má zelenošedou tvrdou slupku a   jeho dužnina je žlutá

obsahuje až 8 % cukru - sacharózu

 

JAKÝ MÁ MELOUN PŘÍNOS PRO ZDRAVÍ?

díky vysokému obsahu vody působí silně močopudně, což je vítané při nemocech ledvin, kdy je nutný zvýšený příjem tekutin k podpoře vylučování moče (např. ledvinné kameny),  při artritidě, dně nebo kožních onemocněních

vysoký obsah vody tělo hydratuje a udržuje příznivou stálost vodního a minerálního prostředí

už díky bohatému obsahu vitamínů a minerálních látek dodává tělu přínosné živiny

posiluje cévní systém

díky jemné dužnině působí dobře na střevní sliznici a díky přítomné vláknině napomáhá při vylučování stolice a bojuje tak proti zácpě

díky obsahu vitamínů, vody, karotenoidů a organických kyselin působí antioxidačně

jde o nízkokalorickou potravinu, která je vhodná při dietách, která navíc   spolehlivě zahání hlad

nízký obsah cukru dovoluje konzumaci melounu takédiabetikům

pro vysoký obsah vitamínů a svou svěží vůni je přidáván do kosmetických přípravků
tady clanek. Ale musi to byt ten vodni ne cukrovy.
jinak nakonec jsem udelala smoothie-jogurt, meloun, pul bananu, kokos, okurek, jahody mnam a mela jsem 330ml a hodku po 6,3..takze dobre a zasytilo krasne.

barbarkaaa
15. bře 2015

@erlif chjo to mě mrzí, pomáhá u oliváč s česnekem, ale ten ti honem nevylouhuje.
Tak já skoro po 30dkg lazaní 6,4 teda kroro po 3 hodinách, mladší co je oselektovaná ve velký posteli vyžaduje spát přilíplíá v poledne a já byly rada , že spí a můžu se potit taky. Asi jich mělo být míň, ale já po těch třech lžících vloček k snídani měla megahlad a s tou posunutou víkemndovou snídaní už se mi mezi to nevešla svačina. Jako svačinu jsem měla ochucování bešamelu a vodu ochucenou vymačkanou mandarinkou co nešla loupat.
Jak vůbec počítáte ovoce vymačkaný? Jako celý kus? Mě ta voda s citronem někdy nejde, jak jsme s ní přepitá a ted tu mám mandarinky co nejdou loupat. Ale nekdo psal, že vám s cuktem hýbe i čaj a to je to přitom jen vylouhovaná voda. Já už nevím co pít, tady je čistá voda hnus.

vrk
15. bře 2015

@erlif to mas pravdu stou praci, i tak ale pujdu asi uz ten 32tt...zrovna to vychazi na termin, kdy se mame stehovat, tak budu asi vybalovat v klidku a konecne neco chystat. Jinak na to ucho pozor...mozna bych i radeji zajela at jsi ok.Devcata ja dnes 3hodky po snidani 3,8 😲 zajimave. Snidane klasika, jen misto zauzene sunky jsem dala dusenou. Oboji byly nejvyssi jakosti...tak to koukam a jeste jsem mela caj s mlekem. Jinak jdu hledat recept na zdravou tvarohovo-bananovou babovku, snad se mi postesti.

vrk
15. bře 2015

@saraha1 jojo pravda, porad hroznou zizen jsem mela taky!! 😲

barbarkaaa
15. bře 2015

@vrk tak to jde. No já si počkám na léto, možní dnes prubnu spíš ty jahody v akci v biile, pokud budou trochu vonět, aby nebyla uplně bez chuťi

a.n.d.y
15. bře 2015

Páni, teď koukám na ten meloun a přitom mi sestřička v nemocnici říkala, že meloun, hrušky a hroznové víno moc nedoporučuje. Asi se spletla, možná myslela něco jiného, tak ho taky někdy zkusím. Jinak já si dnes dala lehký dia-bramborový salát a kuřecí prso obalené v mouce + koření a super. Měla jsem 6,8, což je u mě bomba. Po hodince jsem si ještě dala okurkovo-rajčatový salát za odměnu 🙂 Vlastně se v cílových hodnotách držím už třetí den po sobě, tak mám radost 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru